Рішення від 01.04.2026 по справі 200/1261/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2026 року Справа№200/1261/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним і скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У лютому 2026 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач-1), відповідно до якого, просить: - визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.06.2025 №057150014052 про відмову у призначенні пенсії за віком; - зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу періоди роботи, зазначені у копії трудової книжки до 01.01.1999; - зобов'язати відповідача призначити пенсію за 60-річного віку, за заявою від 11.06.2025.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 2 березня 2026 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Залучено до участі у справі як співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області, відповідач-2). Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувано докази.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що рішенням від 19.06.2025 №057150014052 їй відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу (вказано, що враховано 16 років 11 місяців при необхідних 32 роках). Вважає це рішення протиправним та таким, що порушує її право на пенсійне забезпечення. Зазначає, що в умовах воєнного стану та знищення документів унаслідок бойових дій Держава не може покладати негативні наслідки втрати документів на особу, яка не мала можливості їх зберегти.

Відповідач-1 надав відзив на адміністративний позов в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що саме Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву позивачки про призначення пенсії за віком від 11.06.2025 та є належним відповідачем у даній справі. Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області не приймало жодного рішення щодо позивачки та не вчиняло жодних дій (бездіяльності), які могли б порушити її права та законні інтереси у сфері пенсійного забезпечення. До страхового стажу позивачки не зараховано періоди роботи згідно даних трудової книжки, оскільки заявниця надала сканкопію з ксерокопії трудової книжки. Також, до страхового стажу не зараховано період роботи з 01.04.2022 по 31.05.2025 у зв'язку з відсутністю даних в реєстрі застрахованих осіб. Головне управління вважає, що прийняте рішення від 19.06.2025 № 057150014052 про відмову позивачці у призначенні пенсії за віком, відповідно до статті 26 Закону №1058-IV правомірним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства України.

Відповідач-2 не надав відзив на адміністративний позов.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, зареєстроване місце проживання в м. Маріуполь Донецької області, що підтверджується копією паспорту громадянина України НОМЕР_1 , виданого 15.06.2002.

За наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 11.06.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ГУ ПФУ в Сумській області прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії від 19.06.2025 № 057150014052.

У вказаному рішенні зазначено, що вік заявниці 59 років 11 місяців 24 дні. Страховий стаж особи 16 років 11 місяців 00 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано: - періоди роботи згідно з трудовою книжкою, оскільки заявниця надала сканкопію з ксерокопії трудової книжки, але пунктом 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 (далі Порядок №22-1) передбачено, що заява про призначення пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів). Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. До заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису; - період роботи з 01.04.2022 по 31.05.2025, у зв'язку з відсутністю даних в реєстрі застрахованих осіб. Страховий стаж з 01.01.1999 врахований згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Інформація щодо отримання/неотримання пенсії заявницею на тимчасово окупованій території відповідно до підпункту 144 розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону відсутня. Крім того, зазначено, що за наданими документами право на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону №1058 заявниця набуде після досягнення 65 років, тобто з ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заяву від 11.06.2025 про призначення пенсії було подано через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Позивачкою до суду надана копія її трудової книжки НОМЕР_2 , дата заповнення 9 вересня 1982 року, в якій наявні записи про трудову діяльність починаючи з 13.09.1982.

ОСОБА_1 звернулась до відповідача-1 із заявою від 15.06.2025, в якій зазначила, що з 20.03.2022 вона мешкає у Німеччині, до її рідного міста Маріуполь за цей час не поверталася, тому пенсію від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації не отримує та не оформлювала. При заповненні заяви до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України вона не змогла вказати фактичне місце мого проживання (програмою не передбачено запровадження даних іншої країни). Просила призначити їй пенсію за віком з 17.06.2025.

З наданого розрахунку стажу позивачки форми РС-право випливає, що страховий стаж позивачки враховано за періоди з 01.01.1999, усього страховий стаж позивачки за періоди з 01.01.1999 становить 16 років 11 місяців 0 днів.

Спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою в призначенні пенсії за віком.

Частиною 1 ст. 26 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років; з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років; з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років; з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років; з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років; з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року; з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років; з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років; з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років; починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Частиною 1 ст. 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 1 і ч. 3 ст. 44 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV установлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV передбачено, що Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: отримувати безоплатно від органів державної влади, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання і від фізичних осіб - підприємців відомості, пов'язані з нарахуванням, обчисленням та сплатою страхових внесків, а також інші відомості, необхідні для виконання ними функцій, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Підпунктом 2 п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з абзацом другим п. 1.1 Порядку № 22-1 передбачено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Також відповідно до п. 1 розділу IV Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436, установлено, що надання органами Пенсійного фонду послуг в електронній формі здійснюється з використанням технологій віддаленого доступу (вебтехнологій) та автоматизованої передачі і обробки інформації і включає, зокрема: подання користувачем електронних послуг через вебпортал з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, заяв, передбачених абзацом другим пункту 1.1 розділу I, абзацом другим пункту 3.1 розділу III Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій та заяви про підтвердження стажу роботи відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105, заяви, передбаченої абзацом п'ятим пункту 9, та декларації, передбаченої абзацом восьмим пункту 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, заяви, передбаченої абзацом першим пункту 5 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, заяви, передбаченої пунктом 3-1 Порядку надання пільг, заяв, затверджених наказами Фонду соціального страхування України, разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Отже, у випадку звернення із заявою про призначення пенсії через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України особа повинна надати копії документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Відповідачем не наведено та судом не встановлено обставини щодо того, що позивачка подала копію її трудової книжки, яка не придатна для сприйняття її змісту.

Водночас ГУ ПФУ в Сумській області в обґрунтування не врахування періодів роботи згідно з трудовою книжкою посилається на те, що позивачка надала «сканкопію з ксерокопії трудової книжки». Тобто, фактично, відповідача-2 не влаштовує процес (порядок) створення копії трудової книжки позивачкою.

Проте суд вважає, що наведена обставина не є достатньою для неврахування наведених в копії трудової книжки відомостей про трудову діяльність позивачки, за відсутності обґрунтованих сумнівів щодо достовірності записів в трудовій книжці.

Відповідачами не наведено обґрунтованих сумнівів щодо достовірності записів в копії трудової книжки позивачки.

Також суд ураховує, що відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Воєнний стан було продовжено, у тому числі на період, в якому виникли спірні в цій справі правовідносини.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року № 376, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. До цього Переліку включено м. Маріуполь Маріупольської міської територіальної громади (дата початку тимчасової окупації 21.05.2022).

Позивачка в позові зазначила наступне: «Оригінал моєї трудової книжки залишився на підприємстві, яке знаходиться на тимчасово окупованій території та, ймовірно, був знищений (згорів) унаслідок бойових дій».

Суд ураховує вказане пояснення, та вважає, що неналежний, на думку відповідача-2, порядок (процедура) створення копії (сканованої копії) трудової книжки, яка відповідає оригіналу та придатна для сприйняття, не може бути підставою для не врахування періодів роботи позивачки до 01.01.1999 до страхового стажу і позбавлення її права на пенсійне забезпечення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного в цій справі рішення від 19.06.2025 №057150014052 і наявність підстав для його скасування.

Позивачка також просить зобов'язати відповідача зарахувати до її страхового стажу періоди роботи, зазначені в копії її трудової книжки до 01.01.1999 та зобов'язати відповідача призначити їй пенсію за віком.

Суд зазначає, що відповідач-2 взагалі не вирішував питання про зарахування певних періодів роботи, зазначених у копії трудової книжки, до страхового стажу позивачки.

Тому суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку, призначення, індексації і перерахунку пенсій громадянам, та на свій розсуд зобов'язати орган Пенсійного фонду України зарахувати до страхового стажу певні періоди роботи, якщо відповідний орган Пенсійного фонду України не вирішував це питання.

Відтак позовні вимоги в частині зобов'язання вчинити певні дії мають бути задоволені шляхом зобов'язання відповідача-2 повторно розглянути заяву позивачки про призначення пенсії за віком, з урахуванням відомостей про трудову діяльність, які наведені в копії трудової книжки позивачки.

Також у спірних правовідносинах судом не встановлено протиправності рішень, дій або бездіяльності відповідача-1.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до платіжної інструкції № 1.542269485.1 від 21.02.2026 позивачкою сплачено судовий збір за подання позову в розмірі 1331,20 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позовна заява ОСОБА_1 подана через систему «Електронний суд», тому позивачка мала сплатити 1064,96 грн судового збору.

Частинами 1, 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, оскільки позов задоволено частково, стягненню на користь позивача підлягає 532,48 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2.

Сума в розмірі 266,24 грн є частиною судового збору, що внесена в більшому розмірі ніж установлено Законом України «Про судовий збір», а тому може бути повернута за клопотанням позивачки.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ідентифікаційний код: 21108013, 40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43) про визнання протиправним і скасування рішення і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.06.2025 №057150014052 про відмову в призначенні.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 червня 2025 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням відомостей про її трудову діяльність, які наведені в копії трудової книжки НОМЕР_2 , заповнена 9 вересня 1982 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 532 (п'ятсот тридцять дві) гривні 48 (сорок вісім) копійок.

Повне рішення суду складено 1 квітня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков