Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 квітня 2026 року Справа№200/1046/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій, -
14 лютого 2026 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
визнання протиправними дій відповідача, які полягають у застосуванні при перерахунку пенсії позивача з 01 вересня 2025 року показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки (3 764, 40 грн);
зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивача з 01 вересня 2025 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2024), тобто за 2021-2023 роки (13 559, 41 грн) з подальшими її індексаціями.
Позовні вимоги вмотивовано помилковістю застосування відповідачем частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки вказаною нормою регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, що не відповідає обставинам у цій справі, оскільки первісно має місце призначення пенсії за іншим законом - Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 лютого 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
17 березня 2026 року від відповідача надійшов відзив, в якому представник просить відмовити в позові з тих підстав, що при переведенні з одного виду пенсії на інший підлягає застосуванню частина третя статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
З 13 травня 2013 року ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На підставі Закону України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII проведено перерахунок пенсії за вислугу років із застосуванням середнього показника заробітної плати в Україні в розмірі 3 764, 40 грн за три попередні роки 2014-2016.
З 25 січня 2024 року особу за її заявою переведено на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За змістом розрахунків заробітку для обчислення пенсія за віком також розрахована із застосуванням показника середньої заробітної плати за три попередні роки - 2014-2016 роки у розмірі 3 764, 40 грн з урахуванням індексації.
09 вересня 2025 року ОСОБА_1 звернулася із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 2024 року, тобто за 2021-2023 роки (13 559, 41 грн).
З 01 вересня 2025 року проведено перерахунок пенсії, що підтверджується протоколом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16 вересня 2025 року, проте показник середньої заробітної плати не змінено.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 10 Закону № 1058-IV визначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
При цьому абзацами 1, 2 пункту 16 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV регламентовано, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії.
З аналізу наведених норм суд вбачає, що призначення пенсії за вислугу років не входить до правового регулювання Закону № 1058-IV, регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) і є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Отже, позивач, отримуючи пенсію за вислугу років, не користувалася жодним із видів пенсій, встановлених Законом № 1058-ІV, а тому, звернувшись із заявою від 25 січня 2024 року про призначення пенсії за віком, використала право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону № 1058-ІV вперше.
При формулюванні наведених висновків суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 27 лютого 2020 року у справі № 513/298/17.
Отже, якщо особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону № 1058-ІV як вперше призначена.
З огляду на вказане суд не приймає до уваги посилання відповідача на приписи частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки вказаною нормою регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший, що не відповідає обставинам у цій справі, оскільки первісно має місце призначення пенсії за іншим законом - Законом № 1788-XII.
Застосуванню у цій справі підлягають положення абзаців 1-4 частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. […].
Середній показник за 2021-2023 роки становить 13 559, 41 грн, що підтверджується оприлюдненими відомостями Пенсійного фонду України.
Викладене свідчить про обґрунтованість основної позовної вимоги та її задоволення.
Разом з тим для забезпечення можливості виконання рішення суду відповідно до вимог чинного законодавства щодо проведення індексації пенсії та з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог на підставі частини другої статті 9 КАС України та визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у застосуванні при призначенні пенсії за віком з 25 січня 2024 року показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки (3 764, 40 грн).
Такий вихід за межі позовних вимог охоплює основну вимогу, але не впливає на задоволення похідної вимоги, оскільки судовий захист здійснюється в межах позовних вимог.
Похідна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача перерахувати пенсію позивача з 01 вересня 2025 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2024), тобто за 2021-2023 роки (13 559, 41 грн).
Вимоги в частині «з подальшими її індексаціями» задоволенню не підлягають, оскільки суд здійснює захист порушених прав, захист на майбутнє не здійснюється.
Відповідно до речення 1 частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення певних дій задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у застосуванні при призначенні пенсії за віком з 25 січня 2024 року показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки (3 764, 40 грн).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) перерахувати пенсію ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) з 01 вересня 2025 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2024), тобто за 2021-2023 роки (13 559, 41 грн).
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ) судовий збір у сумі 900 (дев'ятсот) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 01 квітня 2026 року.
Суддя Ю.М. Льговська