Рішення від 02.04.2026 по справі 200/687/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2026 року Справа№200/687/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Галатіної О.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

На адресу Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , відповідно до якого просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо застосування 01.01.2026 року коефіцієнтів, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», яка прийнята на підставі статті 30 Закону України від 03.12.2025 № 4695-IX «Про Державний бюджет України на 2026 рік», при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області провести з 01.01.2026 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у встановленому розмірі, з урахуванням індексацій та доплат, без застосування коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», яка прийнята на підставі статті 30 Закону України від 03.12.2025 № 4695-IX «Про Державний бюджет України на 2026 рік», з урахуванням раніше виплачених сум у 30 денний термін, з моменту набрання рішенням суду законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він, є отримувачем пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. Вказує на те, що відповідач здійснює виплату його пенсії із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 року №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану». Вважає такі дії протиправними у зв'язку з чим звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 06 лютого 2026 до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Відкрито провадження в адміністративній справі № 200/687/26.

Витребувано від Відповідача:

- матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );

- докази, які стали підставою для допущення спірної бездіяльності, вчинення спірних дій та прийняття рішень.

Справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали подати до суду відзиву на позовну заяву з доказами на його підтвердження з одночасним надісланням (наданням) його копії та доданих до нього документів позивачу.

До суду надано відзив Відповідача на позовну заяву, відповідно до якого зазначено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262, згідно статті 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Статтею 30 Закону України від 03 грудня 2025 року № 4695-IX «Про Державний бюджет України на 2026 рік» установлено, що у 2026 році у період дії військового стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розміру і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог статті 30 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 30.12.2025 № 1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану». Враховуючи, що норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» є чинним, а також те, що відповідно визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій покладено на Кабінет Міністрів України, беручи до уваги наведені вище правові висновки Конституційного Суду України, посилання позивача на протиправність дій Головного управління є помилковим, оскільки такі дії вчинені на підставі Закону. Як визначено статтею 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», її норми діють у 2025 році в період воєнного стану, тобто застосовуються до всіх пенсій, призначених (перерахованих) за спеціальними законами, виплата яких здійснюється у 2026 році, чим забезпечується недопущення дискримінації осіб залежно від дати призначення їм пенсій, а також пропорційності зміни правового регулювання для забезпечення життєво важливих інтересів суспільства і держави. Враховуючи, що стаття 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та постанова № 1778 є чинними і неконституційними не визнавались, а отже є обов'язковими до застосування, Головне управління діяло відповідно до вимог статті 19 Конституції України.

Також, вказує на те, що Постановою № 1778 не встановлено обмеження максимального розміру пенсії або фіксованого розміру пенсії, а передбачено застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення (щодо пенсій розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність). Отже, Позивач помилково ототожнює застосування Головним управлінням коефіцієнтів, передбачених Постановою № 1778, з обмеженням максимального розміру пенсії. З січня 2026 року у зв'язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 2 595,00 грн, максимальний розмір пенсії складає 25 950,00 грн. Підсумок пенсії гр. ОСОБА_1 станом на 01.01.2026 склав 30103.23 грн.

Враховуючи все вищенаведене, використання коефіцієнтів до пенсій, призначених (перерахованих) відповідно до спеціальних законів (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), вжито для забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави шляхом справедливого та неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами із забезпеченням збалансованості бюджету.

Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд з'ясував наступні обставини справи.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 , є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, що підтврджується матеріалами пенсійної справи та не заперечується сторонами.

Відповідно до протоколу перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2026:

Основний розмір пенсії: 77% грошового забезпечення (вислуга років 29) у розмірі: 27103,23. З урахуванням індексації - 30103,23 грн;

Базовий розмір пенсії (35199 * 77%) - 27103,23 грн;

Індексація базового ОСНП 2024(27103,23* 0,0796) - 1500,00 грн;

Індексація базового ОСНП 2025(28603,23* 0,1150) - 1500,00 грн;

розмір пенсії з надбавками - 25950,00 грн.;

Підстава перерахунку: з 01.01.2026 ЗУ «про бюджет України 2026».

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Згідно з абзацом першим преамбули Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб №2262-ХІІ (надалі Закон №2262-ХІІ) цим Законом визначаються умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з частинами першою і третьою статті 1-1 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 30 Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік установлено, що у 2026 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року №379/95-ВР Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану установлено, що у період воєнного стану у 2026 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, Законів України Про державну службу, Про прокуратуру, Про статус народного депутата України, Про Національний банк України, Про Кабінет Міністрів України, Про дипломатичну службу, Про службу в органах місцевого самоврядування, Про судову експертизу, Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів, Про наукову і науково-технічну діяльність, Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. №379/95-ВР Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, установленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, 0,1.

Висновки щодо правозастосування

Таким чином, Законом України Про Державний бюджет України на 2026 рік та постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану установлено додаткові підстави для обмеження пенсії військовослужбовця шляхом застосування коефіцієнтів розміру пенсій, призначених на підставі Закону №2262-ХІІ.

У той же час частиною третьою статті 1-1 Закону №2262-ХІІ встановлена пряма заборона зміни правового регулювання пенсійного забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб у спосіб, інакший, аніж внесення змін до цього Закону та Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

При цьому з часу прийняття Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік та постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 будь-які зміни до Закону №2262-ХІІ щодо визначення розміру пенсійного забезпечення військовослужбовців не вносилися.

Таким чином, спірні правовідносини одночасно врегульовані положеннями Закону №2262-ХІІ, який не містить будь-яких норм щодо обмеження розміру пенсійного забезпечення військовослужбовців, і Законом України Про Державний бюджет України на 2026 рік та постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778, якими передбачено обмеження вказаного розміру шляхом застосування коефіцієнтів, що винесені з порушенням частини третьої статті 1-1 Закону №2262-ХІІ.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до принципу тлумачення закону на користь особи (in dubio pro persona) у разі існування неоднозначності у правовому регулюванні має застосовуватися підхід, який найбільшою мірою забезпечує захист прав та інтересів фізичної особи. Такий висновок викладено, зокрема, у постанові Верховного Суду від 10.01.2024 у справі №240/4894/23.

Конституційний Суд України у рішеннях від 09.07.2007 №6-рп/2007, від 22.05.2008 №10-рп/2008, від 30.11.2010 №22-рп/2010 наголосив, що законом Про Державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів, зупинятися їх дія чи скасовуватися їх положення. У рішенні від 28.08.2020 №10-р/2020 Конституційний Суд України додатково підкреслив, що зміна обсягу прав і гарантій, встановлених спеціальними законами, через закон про державний бюджет суперечить Конституції України.

Також Конституційний Суд України у рішенні від 20.12.2016 №7-рп/2016 зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії для осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону №2262-ХІІ, порушує сутність конституційних гарантій соціального захисту, передбачених статтею 17 Конституції України.

Відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України суд застосовує норми права з урахуванням їх юридичної сили та не застосовує нормативно-правові акти, які суперечать Конституції та законам України. Верховний Суд у своїй практиці неодноразово наголошував, що такі акти не підлягають застосуванню навіть у разі їх чинності (постанови від 12.03.2019 у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).

Європейський суд з прав людини у рішенні від 14.10.2010 у справі Щокін проти України зазначив, що у разі неоднозначності правового регулювання держава зобов'язана застосовувати підхід, найбільш сприятливий для особи.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що для осіб, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, не передбачено обмеження розміру пенсії шляхом застосування понижуючих коефіцієнтів, у зв'язку з чим застосування постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану при визначенні розміру виплати пенсії є протиправним.

Враховуючи викладене, відповідач зобов'язаний здійснювати виплату пенсії позивачу без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених зазначеною постановою, з урахуванням раніше проведених виплат.

Обираючи належний та ефективний спосіб захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити нарахування та виплату пенсії позивачу з 01.01.2026, з урахуванням індексацій та доплат, без застосування понижуючих коефіцієнтів, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану, з урахуванням раніше проведених виплат.

Щодо позовних вимог в частині здійснення перерахунку у 30 денний термін, з моменту набрання рішенням суду законної сили, суд виходить з наступного.

Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, оскільки така вимога є передчасною у зв'язку з тим, що позивачем не надано доказів того, що судове рішення не буде виконано у строк і у визначений спосіб, а тому відмовляє у вказаній частині позовних вимог.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 1064,96 грн.

Враховуючи те, що фактично, позовні вимоги задоволені, оскільки дії відповідача визнані протиправними, а зобов'язання вчинити певні дії є похідною вимогою, суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 1064,96 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування 01.01.2026 року коефіцієнтів, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», яка прийнята на підставі статті 30 Закону України від 03.12.2025 № 4695-IX «Про Державний бюджет України на 2026 рік», при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.01.2026 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням індексацій та доплат, без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 30 Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», з урахуванням фактично проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1064 грн 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.

Суддя О.О. Галатіна