м. Вінниця
02 квітня 2026 р. Справа № 120/8357/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маслоід Олени Степанівни, розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "45 експериментальний механічний завод" (вул. Стрілецька, 57, м. Вінниця, 21100)
до: Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Кошиця, 3, м. Київ, 02068)
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулось Товариств з обмеженою відповідальністю "45 експериментальний механічний завод" (далі - позивач) з позовною заявою до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №1125/Ж10/31-00-04-02-02-27 від 28.05.2025 в частині нарахування штрафних санкцій на суму 205 722, 89 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що 25.04.2025 відповідачем складено акт №1135/Ж5/31-00-04-02-02-22/08341806 про результати камеральної перевірки даних щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних. На підставі вказаного акту відповідачем 28.05.2025 винесено податкове повідомлення-рішення №1125/Ж10/31-00-04-02-02-27, відповідно до якого позивачеві за порушення строків реєстрації податкових накладних нараховано штраф в розмірі 639 134 грн 33 коп. Водночас позивач вказане податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафу в розмірі 205 722 грн 89 коп вважає протиправним, адже він самостійно виправив помилку шляхом направлення на реєстрацію розрахунків коригування до податкових накладних № 1 та № 28 з метою анулювання помилково нарахованих зобов'язань. Наведене зумовило звернення позивача до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 23.06.2025 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження, а також визначено, що вона буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
03.07.2025 за вх.№42518/25 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому наведено заперечення проти заявлених позовних вимог. Аргументуючи свою позицію, відповідач зазначає, що за результатами камеральної перевірки позивача встановлено порушення вимог пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України щодо дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН за період з 30.11.2023 по 18.04.2025. На підставі акту перевірки від 25.04.2025 податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.05.2025 №1125/Ж10/31-00-04-02-02-27, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 639 134,33 грн згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України. Відповідач наголошує, що реєстрація ПН/РК у встановлені терміни є безумовним податковим обов'язком платника, а несвоєчасне виконання цього обов'язку утворює склад правопорушення незалежно від причин затримки. Щодо доводів позивача про помилкову реєстрацію накладних №1 та №28, то відповідач вказує на відсутність належних доказів (банківських виписок, оборотно-сальдових відомостей по рахунку 36 та бухгалтерських довідок), які б підтверджували відсутність фактичних господарських операцій. Відповідач вважає, що діяв у межах повноважень, а тому підстави для скасування штрафних санкцій відсутні.
Правом на подання відповіді на відзив позивач не скористався.
Ухвалою суду від 16.03.2026 судом витребувано у відповідача квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації розрахунків коригування №7 від 16.03.2025 та №6 від 16.03.2025 до податкових накладних №28 від 20.02.2025 та №1 від 03.02.2025 відповідно.
На виконання вимог зазначеної ухвали, відповідачем 23.03.2026 за вх.№18413/26 до суду надано витребувані докази.
Ч. 4 ст. 243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
У відповідності до вимог ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши усі обставини справи та надавши їм юридичну оцінку, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку у відповідача та зареєстрований як платник податку на додану вартість.
Відповідачем проведено камеральну перевірку щодо дотримання позивачем порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до таких накладних з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт №1135/Ж5/31-00-04-02-02-22/08341806 від 25.04.2025.
Так, в ході перевірки відповідачем встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних №204 від 31.08.2024 (на 20 днів), №1 від 03.02.2025 (на 14 днів), №191 від 14.02.2025 (на 41 день), №28 від 20.02.2025 (на 18 днів), №202 від 14.03.2025 (на 10 днів), №16 від 14.03.2025 (на 10 днів), а також розрахунків коригувань №37 від 30.11.2023 (на 01 день), №5 від 10.05.2024 (на 08 днів), №6 від 16.05.2024 (на 02 дні), №8 від 24.12.2024 (на 04 дні), №2 від 31.03.2025 (на 01 день).
12.05.2025 позивачем подано заперечення на акт перевірки, в яких наголошено, що відповідно до Державного контракту на виготовлення та поставку товарів оборонного призначення №220/19/24/4 від 04.12.2024 Товариством - платником податку здійснювались операції з постачання послуг, які оплачуються покупцем за рахунок бюджетних коштів. Враховуючи зазначене, датою виникнення податкових зобов'язань, відповідно до п. 187.7 ст. 187 розділу V Податкового кодексу України, є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок Товариства - платника податку - постачальника послуг. Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів є наявність у договорі №220/19/244 від 04.12.2024 умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного бюджетного рахунку Державної казначейської служби України. Отже, податкові накладні за операціями з постачання таких товарів/послуг мали бути складені на дату отримання від покупця коштів в оплату вартості таких послуг. Станом на дату надання заперечень, кошти за описаним Державним Контрактом не зараховані на рахунок Товариства. При цьому положення п. 187.7 ст. 187 розділу V Податкового кодексу України не передбачають можливості самостійно обирати лату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ. Поряд з цим, 03.02.2025 та 20.02.2025 Товариство помилково виписало податкові накладні № та №28 відповідно, хибно керуючись п. 187.1 Податкового кодексу України згідно з якою, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається буль-яка з подій, що сталася раніше : а) дата зарахування коштів від покупця; б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. В даному випадку, вищезазначені податкові накладні помилково були виписані виходячи з дати відвантаження товарів. 16.03.2025 до вищевказаних податкових накладних виписано розрахунки коригування кількісних і вартісних показників. Даними рахунками коригування зменшено суму податкового зобов'язання на суму виписаних податкових накладних. Позивач також вказав на необхідність звільнення від застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з підстав їх помилкового подання та надалі виправлення самостійно виявленої помилки. Факт помилкової реєстрації платником податків податкової накладної та/або розрахунку коригування та надалі виправлення самостійно виявленої таким платником помилки не може бути підставою для автоматичного застосування до останнього штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації такої накладної та/або розрахунку коригування.
За наслідками розгляду заперечень позивача відповідачем прийнято рішення про залишення висновків акта перевірки №1135/Ж5/31-00-04-02-02-22/08341806 від 25.04.2025 без змін.
Надалі, на підставі вказаного акту відповідачем 28.05.2025 винесено податкове повідомлення-рішення №1125/Ж10/31-00-04-02-02-27, відповідно до якого позивачеві за порушення строків реєстрації податкових накладних нараховано штраф в розмірі 639 134 грн 33 коп.
Водночас позивач вказане податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафу в розмірі 205 722 грн 89 коп (щодо податкових накладних № 1 та № 28) вважає протиправним, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи суд керується такими мотивами.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
ПК України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
У відповідності до вимог п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (абз. 1 п. 201.10 ст. 201 ПК України).
Відповідно до п. 187.1, 187.7 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
Датою виникнення податкових зобов'язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед бюджетом.
Відповідно до ст. 192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.
Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.
Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальником (продавцем). Зазначене не поширюється на розрахунки коригування, що передбачають зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику (зменшення податкового зобов'язання постачальника та податкового кредиту отримувача), складені після 1 липня 2015 року до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року на отримувача (покупця) - платника податку, які підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних отримувачем (покупцем) товарів/послуг.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 затверджено форму податкової накладної та Порядок заповнення податкової накладної.
За змістом п. 21, 23 Порядку у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України, або у разі коригування сум податкових зобов'язань відповідно до підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.
Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку.
Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком.
У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.
У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані.
Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.
У разі коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини розділу Б податкової накладної у зв'язку зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг розрахунок коригування заповнюється у такому порядку:
показники рядка податкової накладної, що коригується, зазначаються із знаком «-» окремо в кожній графі;
додається(ються) новий(і) рядок(ки) з виправленими показниками (за потреби), якому(им) присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в податковій накладній;
рядку податкової накладної, що коригується, зазначеному із знаком «-», та новому(им) рядку(ам) з виправленими показниками, що його замінює(ють), присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування, який зазначається у графі 2.2 табличної частини розділу Б розрахунку коригування, та наводиться однакова причина коригування.
Кількість груп коригування у розрахунку коригування може бути необмежена. Кожній групі коригування присвоюється окремий наступний порядковий номер.
Державна податкова служба України визначає умовні коди причин коригування, які платники податку зазначають у графі 2.1 табличної частини розділу Б розрахунку коригування, та забезпечує їх оприлюднення на власному вебпорталі для використання платниками податку під час складання розрахунків коригування відповідно до Податкового кодексу України.
П. 201.10 ст. 201 ПК України установлює граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, серед іншого:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом
Зважаючи на викладене, у період спірних правовідносин ПК України закріплював обов'язок платників податку на додану вартість забезпечувати своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
П. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України установлює, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
18.03.2020 набрав чинності Закон України від 17.03.2020 № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Закон № 533-IX).
У зв'язку з набранням чинності Закону № 533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та Законом України від 13.05.2020 № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; - порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».
Верховний Суд за результатами аналізу наведених норм у постанові від 10.12.2021 у справі № 420/10367/20 сформував такий правовий висновок:
«Перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Отже, штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, не застосовуються».
Кабінет Міністрів України установив карантин на підставі постанови від 11.03.2020 №211 з 12.03.2020.
Постановою від 27.06.2023 № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України скасував 30.06.2023 з 24 години 00 хвилин на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Отже, законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі і за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних у відповідний період.
До завершення карантину Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні був введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та триває досі.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада України прийняла Закон України від 03.03.2022 № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 07.03.2022 (далі - Закон № 2118-IX).
Цим Законом підрозділ 10 розділу XX ПК України був доповнений пунктом 69, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
На підставі підпунктів 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX ПК України в разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, встановленої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, - то в такому випадку платники податків звільняються від визначеної цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом від 24.03.2022 № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» було внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме: слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
27.05.2022 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У цьому Законі підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
З наведеного слідує, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01.03.2020 по 26.05.2022.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26.05.2022), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
Окрім цього, Законом України від 12.01.2023 № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08.02.2023) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до п. 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до п. 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 1
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
В ході розгляду справи судом встановлено, що 04.12.2024 між позивачем та Міністерством оборони України укладено державний контракт №220/19/24/4 на виготовлення та поставку товарів оборонного призначення.
03.02.2025 та 20.02.2025 позивачем на підставі вказаного контракту складено податкові накладні №1 та №28 відповідно, в яких вказано суму ПДВ 2 938 898, 42 грн (в обох накладних).
Однак, у зв'язку з помилковістю подання зазначених накладних (оскільки відсутнє виникнення податкових зобов'язань, адже зарахування бюджетних коштів на рахунок позивача не відбулось), позивачем 16.03.2025 складено розрахунки коригування №7 від 16.03.2025 та №6 від 16.03.2025 до податкових накладних №28 від 20.02.2025 та №1 від 03.02.2025. Наведеними розрахунками вказано суму ПДВ «-2 918 898, 42 грн».
Відповідно до квитанцій від 15.04.2025 та 16.04.2025 вищевказані розрахунки прийняті податковим органом та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В подальшому, відповідачем проведено камеральну перевірку щодо дотримання позивачем порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до таких накладних з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт №1135/Ж5/31-00-04-02-02-22/08341806 від 25.04.2025.
Так, в ході перевірки відповідачем встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних №204 від 31.08.2024 (на 20 днів), №1 від 03.02.2025 (на 14 днів), №191 від 14.02.2025 (на 41 день), №28 від 20.02.2025 (на 18 днів), №202 від 14.03.2025 (на 10 днів), №16 від 14.03.2025 (на 10 днів), а також розрахунків коригувань №37 від 30.11.2023 (на 01 день), №5 від 10.05.2024 (на 08 днів), №6 від 16.05.2024 (на 02 дні), №8 від 24.12.2024 (на 04 дні), №2 від 31.03.2025 (на 01 день).
12.05.2025 позивачем подано заперечення на акт перевірки, в яких наголошено, що відповідно до Державного контракту на виготовлення та поставку товарів оборонного призначення №220/19/24/4 від 04.12.2024 Товариством - платником податку здійснювались операції з постачання послуг, які оплачуються покупцем за рахунок бюджетних коштів. Враховуючи зазначене, датою виникнення податкових зобов'язань, відповідно до п. 187.7 ст. 187 розділу V Податкового кодексу України, є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок Товариства - платника податку - постачальника послуг. Підтвердженням того, що товари/послуги оплачуються за рахунок бюджетних коштів є наявність у договорі №220/19/244 від 04.12.2024 умови, що оплата за поставлені товари/послуги здійснюється з відповідного бюджетного рахунку Державної казначейської служби України. Отже, податкові накладні за операціями з постачання таких товарів/послуг мали бути складені на дату отримання від покупця коштів в оплату вартості таких послуг. Станом на дату надання заперечень, кошти за описаним Державним Контрактом не зараховані на рахунок Товариства. При цьому положення п. 187.7 ст. 187 розділу V Податкового кодексу України не передбачають можливості самостійно обирати лату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ. Поряд з цим, 03.02.2025 та 20.02.2025 Товариство помилково виписало податкові накладні № та №28 відповідно, хибно керуючись п. 187.1 Податкового кодексу України згідно з якою, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається буль-яка з подій, що сталася раніше : а) дата зарахування коштів від покупця; б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. В даному випадку, вищезазначені податкові накладні помилково були виписані виходячи з дати відвантаження товарів. 16.03.2025 до вищевказаних податкових накладних виписано розрахунки коригування кількісних і вартісних показників. Даними рахунками коригування зменшено суму податкового зобов'язання на суму виписаних податкових накладних. Позивач також вказав на необхідність звільнення від застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з підстав їх помилкового подання та надалі виправлення самостійно виявленої помилки. Факт помилкової реєстрації платником податків податкової накладної та/або розрахунку коригування та надалі виправлення самостійно виявленої таким платником помилки не може бути підставою для автоматичного застосування до останнього штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації такої накладної та/або розрахунку коригування.
За наслідками розгляду заперечень позивача відповідачем прийнято рішення про залишення висновків акта перевірки №1135/Ж5/31-00-04-02-02-22/08341806 від 25.04.2025 без змін. Відповідач у цьому рішенні зазначив, що позивачем до заперечень не надано підтверджуючих документів (довідку з банку про відсутність надходження коштів; реєстри бухгалтерського обліку (оборотно-сальдову відомість по рахунку 36 (зокрема субрахунку361); бухгалтерську довідку щодо складання розрахунку коригування, що підтверджує відсутність фактичної господарської операції).
Надалі, на підставі вказаного акту відповідачем 28.05.2025 винесено податкове повідомлення-рішення №1125/Ж10/31-00-04-02-02-27, відповідно до якого позивачеві за порушення строків реєстрації податкових накладних нараховано штраф в розмірі 639 134 грн 33 коп.
Так, згідно з розрахунком штрафу, який є додатком до згаданого податкового повідомлення-рішення, за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №1 від 03.02.2025 відповідачем застосовано штраф в розмірі 2% від суми ПДВ 2 938 898, 42 грн, тобто 58 777, 97 грн; за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної №28 від 20.02.2025 - в розмірі 5% від суми ПДВ 2 938 898, 42 грн, тобто 146 944, 92 грн.
Позивач вказане податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафу в розмірі 205 722 грн 89 коп (щодо податкових накладних № 1 та № 28) вважає протиправним, а тому звернувся до суду з цим позовом.
Розглядаючи правомірність нарахування штрафних санкцій за податковими накладними №1 та №28, суд виходить з того, що визначальною обставиною для виникнення обов'язку зі складання податкової накладної є факт виникнення податкових зобов'язань, який у відносинах з оплатою за рахунок бюджетних коштів чітко регламентований п. 187.7 ст. 187 ПК України.
Оскільки кошти за державним контрактом №220/19/24/4 на рахунок позивача не надходили, застосуванню підлягав виключно «касовий метод», за якого дата відвантаження товару не створює об'єкта оподаткування ПДВ, а отже, правові підстави для складання зазначених накладних на той момент були відсутні.
Позивач, виявивши помилку (передчасне складання ПН), скористався механізмом, передбаченим ст. 192 ПК України, та склав розрахунки коригування №7 та №6 від 16.03.2025, якими повністю «обнулив» помилкові показники.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених у постанові від 31.08.2020 у справі №804/5062/16, факт помилкової реєстрації позивачем податкової накладної та в подальшому виправлення самостійно виявленої позивачем помилки не може бути підставою для автоматичного застосування до позивача штрафних санкцій.
Суд зауважує, що податковий орган прийняв та зареєстрував ці розрахунки, чим фактично погодився з відсутністю податкових зобов'язань за цими операціями на вказані дати.
Варто наголосити, що штраф за несвоєчасну реєстрацію (ст. 120-1 ПК України) має на меті покарання за затримку в оформленні реальних зобов'язань перед бюджетом.
Враховуючи, що податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації може мати місце лише щодо накладної, яка законодавчо повинна бути складена за фактом реальної господарської події, реєстрація «помилкової» накладної, що не відображає виникнення податкового зобов'язання, не може бути підставою для застосування штрафних санкцій за ст. 120-1 ПК України.
Таким чином, у випадку, коли об'єкт оподаткування взагалі не виник, а помилка була усунута самим платником шляхом «обнулення» показників ще до моменту перевірки, нарахування штрафу на фактично неіснуючу суму податку суперечить принципу справедливості та правової визначеності.
Відтак, нарахування санкцій на суму ПДВ у розмірі 205 722, 89 грн за порушення строків реєстрації податкових накладних №1 від 03.02.2025 та №28 від 20.02.2025 є неправомірним.
Отже, податкове повідомлення-рішення в частині нарахування штрафу в розмірі 205 722, 89 грн підлягає скасуванню як таке, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даною позовною заявою позивачем сплачено судовий збір в сумі 3 085 грн 84 коп.
Таким чином поверненню позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сума у розмірі 3 085 грн 84 коп.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "45 експериментальний механічний завод" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків №1125/Ж10/31-00-04-02-02-27 від 28.05.2025 в частині нарахування штрафу в розмірі 205 722, 89 грн.
Стягнути з Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "45 експериментальний механічний завод" судовий збір у сумі 3 085 грн 84 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: Державне підприємство "45 експериментальний механічний завод" (вул. Стрілецька, 57, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 08341806)
Відповідач: Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Кошиця, 3, м. Київ, 02068, код ЄДРПОУ 44082145)
Повний текст рішення складено та підписано суддею 02.04.2026 року.
Суддя Маслоід Олена Степанівна