м. Вінниця
30 березня 2026 р. Справа № 120/7417/25
Вінницький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення
29.05.2025 року ТОВ "Хмільницьке" звернулось в суд з адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Хмільницьке", за результатами якої складено Акт документальної позапланової невиїзної перевірки з питань, що стали предметом оскарження на підставі заперечення до акту перевірки щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн. по декларації з податку на додану вартість за липень 2024 року (вх. від 20.08.2024 №9240923252) з урахуванням періодів декларування від'ємного значення від 05.02.2025 року № 67/34-00-07-06/00692245.
За висновками акта перевірки встановлено порушення податкового законодавства, а саме: п.201.1, п.201.10. ст.201, п.89 підр. 2 розділу ХХ Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями, ТОВ "Хмільницьке" за липень 2024 року не складено податкові накладні та не зареєстровано їх в Єдиному реєстрі податкових накладних на послуги, що використані не в господарській діяльності підприємства на суму ПДВ 109 535,25 гривень.
На підставі наведених висновків Акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення - рішення від 24.02.2025 року №14134000702 про зменшення від'ємного значення податку на додану вартість за липень 2024 року на суму 109 535,25 грн.
Вважаючи таке податкове повідомлення - рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 03.06.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до ст. 262 КАС України. Даною ухвалою також надано відповідачам строк на подання відзиву.
16.06.2025 року представник Головного управління ДПС у Вінницькій області подав відзив, у якому вказав, що перевіркою зроблено висновок, що на порушення пп. "г" п. 198.5 ст.198 ПК України, ТОВ «ХМІЛЬНИЦЬКЕ» не складено не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду та не зареєстровано в ЄРПН, встановлені ПК України для такої реєстрації, зведені податкові накладні по операціях, що не є господарською діяльністю, в результаті чого занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за липень 2024 року на суму 109 535 гривень.
На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 24.02.2025 року № 14134000702, яким зменшено від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, на 109 535,25 гривень.
Враховуючи вищевикладене, представник відповідача просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
23.06.2025 року представник ТОВ "Хмільницьке" подав відповідь на відзив, у якій вказав, що відповідачем не доведено наявність з боку позивача порушення підп. "г" п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, про яке зазначено у висновках Акту перевірки, а відтак у контролюючого органу відсутні підстави для визначення податкових зобов'язань з податку на додану вартість на суму 109 535,25 грн.
Враховуючи наведене, представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.
Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності, встановив наступні фактичні обставини справи.
ТОВ "Хмільницьке" є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, перебуває на обліку в Південному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків та є платником податку на додану вартість.
Основний вид економічної діяльності ТОВ "Хмільницьке" за КВЕД 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
На підставі наказу від 28.10.2024 № 217 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Хмільницьке", виданого Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з ВПП та на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Хмільницьке" з питань щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн.. по декларації з податку на додану вартість за липень 2024 року, з урахуванням періодів декларування від'ємного значення.
Перевірка проводилась з 02.12.2024 року по 20.12.2024 року.
За результатами проведеної перевірки Південним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків складено Акт від 05.02.2025 №67/34-00-07-06/00692245 (далі - Акт перевірки), у якому встановлено порушення вимог:
- п. 201.1, п.201.10. ст.201, п.89 підр. 2 розд. XX ПК України, ТОВ "Хмільницьке" за липень 2024 року не складено податкові накладні та не зареєстровано їх в Єдиному реєстрі податкових накладних на послуги, що використані не в господарській діяльності підприємства, на суму ПДВ 109 535,25 гривень.
На підставі вказаного Акту перевірки та висновків, які у ньому зазначені, Південно міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.02.2025 року №14134000702 про зменшення від'ємного значення податку на додану вартість за липень 2024 року на суму 109 535,25 грн.
Не погоджуючись із таким податковим повідомленням-рішенням, 28.02.2025 року ТОВ "Хмільницьке" подало до Державної податкової служби України скаргу вих. №392 на вказане податкове повідомлення - рішення.
Однак, за результатами розгляду скарги Державною податковою службою України прийнято рішення від 23.04.2025 року №11415/6/99-00-06-01-03-06, яким вирішено податкове повідомлення - рішення року від 24.02.2025 року №14134000702 залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Позивач вважає податкове повідомлення - рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до пп.16.1.2, 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п. 14.1.39. п. 14.1. ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк (п.п. 14.1.156. п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Згідно п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 ст. 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
- дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
- дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПК України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг чи дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (п. 198.2 ст. 198 ПК України).
Так, п. 198.5 ст. 198 ПК України передбачено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:
г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).
У разі, якщо такі товари/послуги, необоротні активи в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, у тому числі переведення невиробничих необоротних активів до складу виробничих необоротних активів, платник податку може зменшити суму податкових зобов'язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних.
З метою застосування цього пункту податкові зобов'язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах: придбаних для використання в неоподатковуваних операціях - на дату їх придбання; придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.
Тобто, з аналізу вищезазначених правових нормі слідує, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання, скласти і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зведену податкову накладну за товарами/послугами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися у випадках передбачених підпунктами п. 198.5 ст. 198 ПК України.
Так, порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначає стаття 200 ПК України.
Пунктом 200.1 ст. 200 ПК України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п. 201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Так, Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року №996/ХІV (Закон №996) визначає правові засади регулювання, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні. У розумінні даного Закону підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення.
Статтею 1 Закону №996 передбачено, що первинний документ визначається як документ, що містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Частинами другою та третьою статті 9 цього ж Закону передбачено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факт здійснення господарської операції. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю й упорядкування оброблених даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назва документа; дату і місце складання; назва підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Із наведених законодавчих положень випливає, що умовами реалізації права платника на податковий кредит, а також на зменшення оподатковуваного доходу на суму понесених витрат є фактичне придбання товарів (робіт, послуг) та наявність первинних документів (зокрема, податкових накладних), оформлених у відповідності з вимогами чинного законодавства.
При цьому, наслідки в податковому обліку платника створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто такі, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають змісту, відображеному в укладених платником податку договорах.
Правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування об'єкту оподаткування податком на прибуток (витрат) та податкового кредиту наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов'язані з рухом активів, зміною зобов'язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.
В акті перевірки відповідач вказав, що отримані позивачем послуги ТОВ "Астарта Сервіс" по веденню бухгалтерського обліку і податкового обліку та складанню звітності не пов'язані з господарською діяльністю позивача.
Суд не погоджується із такими твердженнями контролюючого органу, оскільки ТОВ "Хмільницьке" є великим підприємством у розумінні ч. 2 ст. 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", тобто таким, у якого балансова вартість активів перевищує 20 мільйонів євро, чистий дохід від реалізації продукції понад 40 мільйонів євро, а середньооблікова кількість працівників понад 250 осіб.
Крім того, ТОВ "Хмільницьке" є великим платником податків, що підтверджується його перебуванням на обліку в Підрозділі Офісу великих платників податків.
Згідно з частиною 2 статті 8 Закону України "Про бухгалтерський обліку та фінансову звітність в Україні" питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.
Згідно з ч. 2 ст. 3 та ч. 4 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський обліку та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством та для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно з дотриманням вимог цього Закону обирає форми його організації, зокрема, ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або підприємством, суб'єктом підприємницької діяльності, самозайнятою особою, що провадять діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності.
Отже, забезпечення бухгалтерського обліку та складання фінансової і податкової звітності є обов'язком відповідно до законодавства та нерозривно пов'язане з господарською діяльністю позивача, оскільки ці процеси є необхідними для належного функціонування підприємства, ведення обліку результатів його діяльності, виконання податкових зобов'язань та подання встановленої звітності до контролюючих органів.
Як слідує зі змісту позовної заяви, враховуючи значні обсяги господарської діяльності та необхідність належного ведення обліку, ними прийнято рішення про залучення для виконання функцій з ведення бухгалтерського та податкового обліку, а також складання відповідної звітності спеціалізованого суб'єкта підприємницької діяльності - ТОВ "Астарта Сервіс".
Вказані послуги надавались на підставі укладеного між сторонами договору №ОЦ17/06/2021-ХМЦ від 17.06.2021 року, за умовами якого ТОВ "Астарта Сервіс" зобов'язалося здійснювати ведення бухгалтерського та податкового обліку, а також формування статистичної і податкової звітності для ТОВ "Хмільницьке".
Згідно з пунктом 1.2. Договору №ОЦ17/06/2021-ХМЦ сторони дійшли згоди, що з метою реалізації цього договору, послуги включають в себе:
1.2.1. ведення бухгалтерського і податкового обліку Замовника відповідно до чинного законодавства України та облікової політики Замовника;
1.2.2. формування звітності відповідно до узгодженого сторонами переліку;
1.2.3. організаційну та методологічну підтримку обороту первинних документів та інших процесів, пов'язаних з веденням обліків та формування звітності Замовника.
Відповідно до пункту 1.3. Договору №ОЦ17/06/2021-ХМЦ результатом надання послуг є виконані виконавцем роботи у відповідності з Додатком №1 до цього Договору.
Додатком № 1 до Договору №ОЦ17/06/2021-ХМЦ визначено перелік звітності, що підлягає складанню і поданню у відповідності до вимог законодавства України, і охоплює всі види фінансової і податкової звітності, що має подаватись суб'єктом господарювання, всього 46 видів звітності.
Згідно п.2.1. - 2.5 Договору про надання послуг послуги по цьому договору надаються із застосуванням облікової системи Замовника та комп'ютерної програми для подачі електронної звітності та документообігу.
Сторони призначають осіб, відповідальних за взаємодію сторін за цим Договором, що погоджують в Додатку №2 до договору.
Протягом терміну дії цього договору, відповідальна особа Замовника забезпечує передачу представникам Виконавця всіх необхідних для надання послуг даних (інформації). Для обміну інформацією використовуються всі наявні засоби зв'язку: поштові служби, електронна пошта тощо.
Відображення в обліковій системі результатів господарських операцій повинно бути здійснено Виконавцем на підставі первинних документів відповідно до погодженого графіка документообігу, який наведено в Додатку №3 до цього Договору.
Детальний механізм взаємовідносин представників Виконавця та Замовника регулюється Додатком №4 до Договору.
Відповідно до пункту 2.7. Договору №ОЦ17/06/2021-ХМЦ підписання, а також здача в компетентні органи податкової та статистичної звітності, підготовленої виконавцем, здійснюється уповноваженими особами замовника.
Пунктом 4.1. Договору №ОЦ17/06/2021-ХМЦ визначено, що сторони дійшли згоди, що вартість послуг виконавця за кожен місяць надання послуг становить 648014,40 грн. в т.ч. ПДВ - 108002,40 грн.
Згідно з пунктом 4.2. Договору №ОЦ17/06/2021-ХМЦ калькуляція вартості послуг згідно п. 4.1. наведена в Додатку №6 до даного договору.
Вподальшому до договору вносились зміни, в тому числі щодо зміни ціни послуг, в зв'язку із зміною кількості гектарів в обробітку та кількості голів ВРХ, згідно листів ТОВ "Астарта Сервіс", що підтверджувалось даними бухгалтерського обліку позивача.
Зокрема, згідно Додаткової угоди №5 від 19.01.2024 року до Договору про надання послуг на підставі Калькуляції вартості послуг (Додаток №1 до зазначеної додаткової угоди), в якій сторони дійшли згоди встановити вартість послуг за 1 га землі в обробітку - 17,75 грн. без ПДВ та за 1 велику рогату худобу - 17,75 грн. без ПДВ.
Виходячи, що станом на 31.12.2023 року у Позивача в обробітку знаходилось 30 175 га землі та 680 голів ВРХ (лист ТОВ «Хмільницьке» №2081 від 31.12.2023 року), сторони дійшли згоди встановити вартість послуг Виконавця (ТОВ «Астарта Сервіс») в розмірі 657 211,50 грн. в т.ч. ПДВ 109 535,25 грн. на місяць.
Таким чином, в червні 2024 року, вартість послуг ТОВ «Астарта Сервіс» становила 657 211,50 грн. в т.ч. ПДВ 109 535,25 грн.
Так, в Додатку №1 до Договору про надання послуг сторонами визначено перелік податкової, статистичної та іншої звітності, що складається ТОВ «Астарта Сервіс», як Виконавцем, в рамках надання послуг по Договору про надання послуг, всього 46 видів звітності.
В Додатках 3.1. - 3.9 до Договору про надання послуг сторонами погоджено графік документообігу між працівниками Позивача та ТОВ «Астарта Сервіс» щодо бухгалтерського обліку кожного з ключових напрямків господарської діяльності позивача: розрахунки з контрагентами; запаси; основні засоби і нематеріальні активи; сектор рослинництва; сектор тваринництва; по паях (оренда сільськогосподарських земель); розрахунки з працівниками; по податках; каса.
Факт попередньої оплати за послуги з ведення бухгалтерського обліку за червень 2024 року підтверджується платіжною інструкцією №С8-28702 від 26.06.2024 року, згідно якої ТОВ «Хмільницьке» сплатило ТОВ «Астарта Сервіс» суму 657 211,50 грн., в тому числі ПДВ 109 535,25 грн.
За фактом отриманої попередньої оплати ТОВ «Астарта Сервіс» складено та зареєстровано 16.07.2024 року в ЄРПН податкову накладну №1 від 26.06.2024 року на суму податку на додану вартість в розмірі 109 535,25 грн.
Також до Акту №АСС00000143 від 30.06.2024 року ТОВ «Астарта Сервіс» надано Звіт про надані послуги до Акту виконаних робіт №143 від 30.06.2024 року.
Як вбачається зі змісту п.93 розділ ІІ Додатку №1 до Декларації з податку на додану вартість за липень 2024 року сума фактично сплаченого податку на додану вартість з вартості послуг наданих ТОВ «Астарта Сервіс» в червні 2024 року в розмірі 109535,25 грн. на підставі податкового накладної №1 від 26.06.2024 р., зареєстрованої 16.07.2024 року, включена ТОВ «Хмільницьке» до податкового кредиту в Податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2024 року.
Також ТОВ «Астарта Сервіс» включено суму в розмірі 109 535,25 грн. до складу податкових зобов'язань з податку на додану вартість до Податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2024 року, що підтверджується декларацією з оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 6432 з обліку податкових зобов'язань з ПДВ за червень 2024 року.
Доводи відповідача щодо відсутності в додатках до Договору №ОЦ17/06/2021-ХМЦ інформації про вартість складання звітності по видам, кількості сформованих звітів виконавцем у розрізі періодів та будь-якої іншої інформації, яка б дала змогу достовірно визначити обсяг та вартість наданих послуг, є безпідставними та свідчать про неврахування законодавчу можливість вільно визначати умови договору, встановлювати відповідні інформативні показники у додатках до нього.
При цьому, у наведеному договорі ціна за одиницю кожного показника встановлена сторонами, а загальна вартість послуг визначалась з урахуванням зміни відповідних показників, що підлягали періодичному коригуванню.
Таким чином, встановлення сторонами фіксованої ціни бухгалтерських послуг, що розраховувалась залежно від обсягу основних виробничих активів позивача, підтверджує наявність господарського змісту у правовідносинах та узгодженість істотних умов договору.
Зміни у вартості послуг, обумовлені змінами виробничих показників, документально підтверджені та відображені в додаткових угодах до договору, що спростовує доводи відповідача про невизначеність ціни договору чи необґрунтованість вартості послуг.
Також суд зазначає, що оцінка чисельності працівників бухгалтерської служби ТОВ "Хмільницьке", наведена відповідачем у акті перевірки, є суб'єктивною та не ґрунтується на всебічному аналізі документів, що були надані до перевірки.
Контролюючим органом не проведено жодного аналізу посадових обов'язків, кваліфікації працівників, навантаження на них, а також специфіки обліку великого підприємства, до яких належить позивач.
Окрім іншого, у Акті перевірки відповідач зазначає про «істотну чисельність» центрального управління Бухгалтерії ТОВ «ХМІЛЬНИЦЬКЕ» та функції головного бухгалтера (стор. 21 Акту).
Твердження відповідача щодо істотної чисельності бухгалтерії ґрунтується лише на механічному підрахунку штатних одиниць, без урахування обставин суміщення посад, наявності вакансій, фактичного функціонального розподілу обов'язків, а також специфіки господарської діяльності позивача.
Враховуючи зазначене, посилання відповідача про наявність у штаті ТОВ «ХМІЛЬНИЦЬКЕ» власного підрозділу бухгалтерії і головного бухгалтера як на обставини, що нібито виключають пов'язаність послуг з ведення бухгалтерського обліку і складання податкової і статистичної звітності, що надаються ТОВ «Астарта Сервіс» з господарською діяльністю позивача, суд вважає безпідставними.
Крім того, суд бере до уваги масштаби господарської діяльності позивача та специфіку обліку, який здійснюється за міжнародними стандартами. Позивач щомісяця опрацьовує в середньому понад 17500-18000 документів.
Поряд з цим, слід зазначити, що ведення бухгалтерського обліку та складання звітності є обов'язковою складовою господарської діяльності кожного суб'єкта господарювання, що прямо передбачено положеннями Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".
Таким чином, надані ТОВ "Астарта Сервіс" послуги мають безпосередній зв'язок із здійсненням господарської діяльності позивача, а отже, є такими, що відповідають критеріям ведення господарської діяльності в розумінні податкового законодавства.
З урахуванням поданих до суду доказів, зокрема договору, актів приймання-передачі послуг, звітів про їх надання, податкових накладних, штатних розписів, посадових інструкцій, реєстрів оброблених документів, а також специфіки діяльності позивача, висновок відповідача щодо непов'язаності послуг з господарською діяльністю ТОВ "Хмільницьке" є необґрунтованим та спростовується матеріалами справи.
Аналогічного правового висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 09.09.2026 року справа №120/16679/24.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.02.2025 року №14134000702 про зменшення від'ємного значення податку на додану вартість за липень 2024 року на суму 109 535,25 грн.
Згідно з пунктом 30 рішення ЄСПЛ у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 року рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Відповідно до пункту 29 рішення ЄСПЛ у справі "Ruiz Torija v. Spain" від 9 грудня 1994 року статтю 6 пункт 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовній вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у зв'язку з задоволенням позову, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 2422,40 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань кожного з відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 24.02.2025 року №14134000702 про зменшення від'ємного значення податку на додану вартість за липень 2024 року на суму 109 535,25 грн.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" (вул. Заводська, 2, с. Війтівці, Хмільницький район, Вінницька область, 22050, код ЄДРПОУ 00692245) судовий збір в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні сорок копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (просп. Шевченка, 15/1, м. Одеса, 65015, код ЄДРПОУ 44104032).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Хмільницьке" (вул. Заводська, 2, с. Війтівці, Хмільницький район, Вінницька область, 22050, код ЄДРПОУ 00692245);
Відповідач: Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Шевченка, 15/1, с. Одеса, 65015, код ЄДРПОУ 44104032)
Суддя Дончик Віталій Володимирович