м. Вінниця
02 квітня 2026 р. Справа № 120/14879/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комара Павла Анатолійовича, розглянувши в письмовому проваджені звіт про виконання судового рішення за виконанням судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 06.06.2024 року, яке набрало законної сили, вказаний позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області щодо припинення ОСОБА_1 виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі з 01.05.2022. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу на проживання внутрішньо перемішеним особам за період перебування на обліку з 01.05.2022. Зобов'язано стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.
Рішенням суду від 06.06.2024 року, яке набрало законної сили, вказаний позов задоволено. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області щодо припинення ОСОБА_1 виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеній особі з 01.05.2022. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу на проживання внутрішньо перемішеним особам за період перебування на обліку з 01.05.2022. Зобов'язано стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області витрати зі сплати судового збору у розмірі 1073,60 грн.
До суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням вищевказаного рішення суду, подана в порядку, визначеному статтею 382 КАС України, шляхом зобов'язання Департамент соціальної політики Вінницької міської ради подати звіт про виконання вищезазначеного судового рішення.
Ухвалою суду від 09.06.2025 заяву позивача про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення задоволено частково та зобов'язано Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області у десятиденний термін з дня отримання копії ухвали суду подати до Вінницького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.06.2024 року в адміністративній справі № 120/14879/23.
Ухвалою суду від 07.07.2025 відмовлено у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 16.06.2025 №1576/04-08. Встановлено новий строк для подачі звіту суду про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.06.2024 року у справі № 120/14879/23 та зобов'язано Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом шістдесяти з дня постановляння цієї ухвали.
Ухвалою суду від 29.09.2025 відмовлено у прийнятті звіту про виконання судового рішення від 16.06.2025 №1576/04-08. Встановлено новий строк для подачі звіту суду про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.06.2024 року у справі № 120/14879/23 та зобов'язатно Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області та Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом тридцяти днів з дня постановляння цієї ухвали.
Управлінням соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області подано звіт про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.06.2024 року в адміністративній справі № 120/14879/23.
Представник зазначає, що Управлінням здійснено низку заходів щодо виконання рішення суду в межах повноважень, які були описані у звіті про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.06.2024 року в адміністративній справі № 120/14879/23 від 16.06.2025 року та надані Вінницькому окружному адміністративному суду з додатками. Однак з 01 липня 2025 року повноваження щодо нарахування та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам передано від органів соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду України, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 року № 765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України», якою затверджено перелік видів державної соціальної допомоги, соціальної стипендії, призначення та виплата яких здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Позивач подав до суду заперечення на поданий боржником звіт про виконання судового рішення. Вказує, що зазначено обставин, які ускладнювали виконання судового рішення, або захожи, які вживалися для виконання рішення суду. Просить накласти на керівника Управління штраф у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Позивач подав до суду клопотання про накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу відповідно до ч.10 ст.382-3 КАС України.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області подано звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 120/14879/23, де зазначено, що його виконання відбувається в межах покладених судом зобов'язань та у відповідності до вимог чинного законодавства, рішення суду в частині проведення нарахування Управлінням соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області в межах повноважень.
Також Головне управління просить суд визнати поважними обставини та продовжити строк для подачі звіту суду про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.06.2024 року у справі № 120/14879/23.
Вінницький окружний адміністративний суд листом від 29.01.2026 року повідомив, що ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії. За правилами статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Враховуючи, що ухвала Вінницького окружного адміністративного суду від 15.08.2025 року у справі №120/14879/23 не набула законної сили, а тому до прийняття апеляційним судом рішення за результатами апеляційної скарги на ухвалу суду від 15.08.2025, суд позбавлений можливості вирішити питання щодо судового контролю у даній справі.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2026 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області залишено без задоволення, а ухвалу Вінницького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2025 року - без змін.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області 09.03.2026 року подано звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі № 120/14879/23.
Зазаначено, що з метою вжиття всіх необхідних заходів для виконання рішення суду у цій справі справі 24.09.2025 року Головним управлінням розраховану допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_1 за період з 01.05.2022 року по 23.12.2023 року у розмірі 60000 грн було внесено до реєстру судових рішень. Станом на 04.03.2026 року в Єдиній інформаційній системі соціальної сфери відсутня можливість здійснити призначення та виплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, які зняті з обліку внутрішньо переміщених осіб. Головне управління 03.03.2026 року листом №0200-0405 5/21817 звернулось до Пенcійного фонду України щодо надання механізму проведення нарахування та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 у період з 01.05.2022 року по 23.12.2023 року у розмірі 3000 грн щомісячно.
Таким чином, після отримання відповідних погоджень, щодо механізму проведення нарахування та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від Пенсійного фонду України, Головним управлінням рішення суду буде виконано в повному обсязі.
Позивач подав до суду заперечення на поданий боржником звіт про виконання судового рішення, в яких просить постановити ухвалу про відмову у прийнятті звітів Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області поданих від 02.01.2026, 05.01.2026 та 09.03.2026 року. Просить накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області штраф у розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Надаючи оцінку звіту про виконання рішення суду від 06.06.2024, суд виходить із таких мотивів.
Згідно з ч. 1 ст. 382-2 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 КАС України, суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Оцінюючи повноту виконання рішення від 06.06.2024, суд враховує таке.
У звіті про виконання рішення суду відповідач зазначив, що Головне управління 03.03.2026 року листом №0200-04055/21817 звернулось до Пенcійного фонду України щодо надання механізму проведення нарахування та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам ОСОБА_1 у період з 01.05.2022 року по 23.12.2023 року у розмірі 3000 грн щомісячно.
Органи Пенсійного фонду України, як органи державної влади, в силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Застосування такого принципу суттєво обмежує Головне управління у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ним владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку нього.
Таким чином, після отримання відповідних погоджень, щодо механізму проведення нарахування та виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від Пенсійного фонду України, Головним управлінням рішення суду буде виконано в повному обсязі.
Відтак, відповідач вживає заходів для забезпечення виконання рішення суду в цій справі в повному обсязі. В свою чергу неможливість остаточного виконання рішення суду зумовлена об'єктивними підставами, що не залежить від волі відповідача.
Однак, вищевикладене свідчить про те, що рішення суду не виконано в повному обсязі, в зв'язку з чим підстави для застосування процедури судового контролю зберігаються.
Згідно з абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
При розгляді поданого звіту встановлено, що рішення суду не виконано, оскільки кошти позивачу не виплачені. Водночас, відповідач вчиняє необхідні заходи для виконання рішення суду в цілому.
З цих підстав, відповідно до ч. 1 ст. 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, оскільки рішення суду не виконано в повному обсязі (відсутня виплата коштів).
Водночас, суд, з урахуванням положень абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України, вважає, що підстави для накладення на керівника відповідача штрафу відсутні, оскільки встановлено вчинення заходів для виконання рішення суду.
За таких умов та керуючись приписами ч.2 ст.382 КАС України, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту.
Відповідно до ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -
Відмовити у прийнятті звіту Управління соціального захисту населення Жмеринської районної державної адміністрації Вінницької області від 27.10.2025 року та звіту головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області від 09.03.2026 року.
Встановити новий строк для подачі звіту суду про виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 06.06.2024 року у справі № 120/14879/23 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня постановляння цієї ухвали.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Комар Павло Анатолійович