Рішення від 23.03.2026 по справі 675/70/26

Справа № 675/70/26

Провадження № 2-о/675/18/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" березня 2026 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Столковського В. І., з участю: секретаря судового засідання - Гук-Миронюк Ю. Г., представника заявниці - адвоката Дацишиної М. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяслав у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, про встановлення факту перебування на утриманні,

ВСТАНОВИВ:

У січні 2026 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту перебування її на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , посилаючись на те, що вона проживала разом з останнім у АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Заявниця перебувала на утриманні чоловіка, оскільки він був військовим пенсіонером та отримував значно більшу пенсію. Встановлення зазначеного факту необхідно ОСОБА_1 для призначення пенсії у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Іншим чином довести цей юридичний факт вона не має змоги, а тому і звернулася з вказаною заявою до суду.

У судовому засіданні представник заявниці адвокат Дацишина М. В. заяву підтримала та просила її задовольнити.

Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області Грицина К. А. у судове засідання не з'явилася, про час та місце слухання справи повідомлена належним чином, у надісланих на адресу суду письмових поясненнях просить суд дослідити матеріали справи та ухвалити обґрунтоване рішення.

Суд, заслухавши пояснення представника заявниці, з'ясувавши позицію представника заінтересованої особи, перевіривши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається зазначеним у частині другій цієї статті членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії у разі встановлення III групи інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та зазначеним у частині другій цієї статті членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.

Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

За змістом ст. 6 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» сім'ї померлих пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом мають право на пенсію в разі втрати годувальника на загальних підставах із членами сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до положень ст.ст. 30, 31 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли віку, що дає право на призначення пенсії за віком, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (незалежно від тривалості страхового стажу), або є особами з інвалідністю. Члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які самі одержували будь-яку пенсію, мають право перейти на нову пенсію.

Зі змісту вказаних норм матеріального права вбачається, що дійсно право на пенсію в разі втрати годувальника має, зокрема, дружина померлого пенсіонера з числа військовослужбовців, якщо вона досягла пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та перебувала на утриманні свого чоловіка.

Чинним законодавством України визначено певний порядок подання та оформлення документів для призначення пенсії в разі втрати годувальника.

Так, відповідно до пункту 13 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, за документи про перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї приймаються:

1) відомості про проживання (разом з годувальником за однією адресою), або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт;

2) рішення суду про встановлення факту перебування непрацездатного члена сім'ї на утриманні померлого годувальника.

У даній справі відсутність документів, які підтверджують факт перебування заявниці на утриманні чоловіка, є підставою для звернення до суду з заявою про встановлення вказаного факту, що має юридичне значення.

Судом об'єктивно встановлено, що заявниця та ОСОБА_2 25 червня 2003 року уклали шлюб, що підтверджується свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_1 від 25 червня 2003 року.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 19 червня 2025 року.

У серпні 2025 року заявниця звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, на що отримала відповідь від 22 вересня 2025 року про необхідність надання довідки уповноваженого органу за місцем проживання про спільне проживання з померлим годувальником або рішення суду про перебування на утриманні.

Ізяславською міською радою Шепетівського району Хмельницької області відмовлено у видачі ОСОБА_1 довідки про перебування на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , що підтверджується повідомленням від 29 липня 2025 року № 361/03-14.

Відповідно до паспорту заявниці ОСОБА_1 зареєстрована у АДРЕСА_1 з 20 лютого 1991 року та по теперішній час.

Водночас згідно з даними довідки Ізяславської міської ради Шепетівського району Хмельницької області від 10 липня 2025 року № 889 ОСОБА_2 станом на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований у АДРЕСА_2 .

Разом з тим, згідно з актом депутата Ізяславської міської ради Попко Н. А. від 29 липня 2025 року, складеного у присутності жителів міста ОСОБА_3 і ОСОБА_4 , ОСОБА_1 дійсно проживала спільно з ОСОБА_2 у АДРЕСА_1 протягом 20 років та на момент смерті ОСОБА_2 .

Факт спільного проживання заявниці із ОСОБА_2 та ведення спільного господарства до дня смерті останнього підтвердили суду свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які також вказали, що основним джерелом засобів до існування родини ОСОБА_6 була пенсія ОСОБА_2 .

Відомості про спільне фактичне проживання ОСОБА_1 зі своїм чоловіком ОСОБА_2 у АДРЕСА_1 також підтверджуються наявними у матеріалах справи листами з Хмельницького окружного адміністративного суду, пенсійних органів, органів державної виконавчої служби, медичними документами померлого та іншими адресованими йому за цією адресою документами.

Згідно з довідкою про доходи від 13 серпня 2025 року № 3995 9390 5642 0928 заявниця перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності в наступному розмірі: у липні - листопаді 2020 року - 2135,89 грн, у грудні 2020 року - лютому 2021 року - 2142,16 грн, у березні - червні 2021 року - 2356,39 грн, у липні - листопаді 2021 року - 2365,74 грн, у грудні 2021 року - лютому 2022 року - 2374,54 грн, у березні - червні 2022 року - 2677,19 грн, у липні - листопаді 2022 року - 2687,42 грн, у грудні 2022 року - лютому 2023 року - 2694,68 грн, у березні 2023 року - лютому 2024 року - 3180,18 грн, у березні 2024 року - лютому 2025 року - 3444,47 грн, у березні - червні 2025 року - 3810,72 грн.

У матеріалах справі відсутні будь-які відомості щодо одержання заявницею інших доходів на час смерті свого чоловіка.

За змістом довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 01 серпня 2025 року ОСОБА_2 до дня смерті перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір пенсії становив: у липні 2020 року - червні 2021 року - 5521,20 грн, у липні - грудні 2021 року - 6494,00 грн, у січні - лютому 2022 року - 11 520,43 грн, у березні - червні 2022 року - 13 133,29 грн, у липні 2022 року - лютому 2023 року - 16 135,18 грн, у березні - серпні 2023 року - 17 635,18 грн, у вересні 2023 року - лютому 2024 року - 19 635,18 грн, у березні 2024 року - лютому 2025 року - 21 038,94 грн, у березні - червні 2025 року - 22 538,94 грн.

Із наведеного вбачається, що пенсія ОСОБА_2 була значно більшою за пенсію заявниці, що разом з іншими доказами по справі вказує на те, що непрацездатна ОСОБА_1 перебувала на утриманні свого чоловіка, пенсія останнього була основним джерелом доходу їх сім'ї, саме за рахунок його пенсії проводилась оплата комунальних послуг, продуктів харчування та інших необхідних для їх постійного проживання витрат.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.

Пленум Верховного Суду України в п. 8 своєї Постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснив, що судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом засобів до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Факт, про встановлення якого просить заявниця, має для неї юридичне значення, оскільки надає право на призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Таким чином, враховуючи, що в даній справі спір про право відсутній, а факт перебування заявниці на утриманні чоловіка знайшов своє підтвердження у судовому засіданні і іншим чином довести зазначений факт вона не має можливості, суд прийшов до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 259, 263-265, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на утриманні чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Заявниця ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 .

Заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, місце знаходження - м. Хмельницький, вул. Чекірди Гната, 10, код ЄДРПОУ - 21318350.

Повне рішення суду складене 02 квітня 2026 року.

Суддя: В. І. Столковський