Постанова від 02.04.2026 по справі 307/660/26

Справа №: 307/660/26

Провадження № 3/307/213/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2026 року м. Тячів

Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Сойма М. М., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу, яка надійшла з Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, раніше не притягався до адміністративної відповідальності, місце реєстрації та місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 05 лютого 2026 року близько 11 години 10 хвилини за адресою: в АДРЕСА_1 , на автозаправній станції, де здійснює підприємницьку діяльність фізична особа - підприємець ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , здійснив роздрібну торгівлю пальним без одержання документа дозвільного характеру, а саме: продав дизельне паливо в кількості 5, 55 літрів на суму 300, 00 (Триста гривень 00 копійок) гривень без видачі чеків, без одержання документа дозвільного характеру - ліцензії, чим порушив вимоги ст. 1, ст. 29 Закону України № 3817-ІХ від 18.06.2024 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 при розгляді справи вину не визнав та пояснив, що дизельне паливо він не продавав і гроші від продажу дизельного паливо не отримував, ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним у нього відсутня.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи та оглянувши відеозапис, суд дійшов такого висновку.

Відповідно ст. ст. 245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.

За змістом ч. 1 ст. 161-1 КУпАП адміністративна відповідальність за даною нормою закону настає за оптову або роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого частиною першою статті 161-1 КУпАП, характеризується діями, спрямованими на оптову або роздрібну торгівлю пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом.

Торгівля пальним є ліцензованою діяльністю, що здійснюється суб'єктом господарювання.

Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП настає саме для фізичних осіб не суб'єктів господарювання, які незаконно здійснюють роздрібну чи оптову торгівлю підакцизним товаром (паливом).

Під час судового розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 вчинив роздрібну торгівлю пальним без одержання документа дозвільного характеру.

Судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП за кваліфікуючими ознаками - роздрібна торгівля пальним без державної реєстрації суб'єктом господарювання, без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП підтверджується даними, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 769133 від 05 лютого 2026 року, в якому зафіксовано обставини вчинення адміністративного правопорушення, а саме, що ОСОБА_1 05 лютого 2026 року близько 11 години 10 хвилини за адресою: в АДРЕСА_1 , на автозаправній станції, де здійснює підприємницьку діяльність фізична особа - підприємець ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , здійснив роздрібну торгівлю пальним без одержання документа дозвільного характеру, а саме: продав дизельне паливо в кількості 5, 55 літрів на суму 300, 00 (Триста гривень 00 копійок) гривень без видачі чеків, без одержання документа дозвільного характеру - ліцензії.

Даний протокол про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст. 256 КУпАП.

Зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини підтверджуються дослідженими судом доказами, які містяться:

- у письмовому поясненні головного державного інспектора відділу контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Закарпатській області Бадзя Р. І., з якого встановлено, що 05 лютого 2026 року близько 11:30 хв. в с. Красна по вул. Миру, Тячівського району, Закарпатської області, Україна, він на своєму автомобілі марки «Гольф 7» заправив свій автомобіль на АЗС за вказаною адресою у кількості 5, 55 літрів дизельного пального за ціною 53, 99 гривень за 1 літр на загальну суму 300, 00 гривень, попросивши чек, йому відповіли, що касовий апарат не працює, після чого в ході перевірки з'ясувалося, що на даній АЗС немає відповідної ліцензії;

- у письмовій розписці ОСОБА_1 , який зобов'язався зберігати передані йому товарно-матеріальні цінності, а саме: ємність з ДП в кількості 9970 літрів, резервуар з бензином А-95 в кількості 13 226, 31 літрів, резервуар з газом 4 000 літрів та дві паливороздавальні колонки до вирішення питання в суді;

- у ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, виданої ФОП ОСОБА_2 , термін дії якої закінчився 01 липня 2024 року;

- в Акті (довідці) про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального,

контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС Головного управління ДПС у Закарпатській області за № 4356/07-16-09-03-03/1921903680 від 16 лютого 2026 року, з якого вбачається, що до початку проведення фактичної перевірки о 10:55 год. 05 лютого 2026 року на автозаправній станції ФОП ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , проведено контрольно-розрахункову операцію з придбання дизельного пального в кількості 5, 55 літрів за ціною 53, 99 грн/л на загальну суму 300, 00 гривень. Зазначена розрахункова операція через реєстратор розрахункових операцій (РРО) не проведена, відповідний розрахунковий документ покупцю не видано. Отже, встановлено факт непроведення розрахункової операції через РРО та невидачі розрахункового документа під час реалізації дизельного пального (ДП) у кількості 5, 55 л. на суму 300, 00 гривень. З метою встановлення осіб, які здійснюють розрахункові операції на АЗС за вказаною адресою, та для складання адміністративних матеріалів, передбачених ч. 1 ст. 161-1 КУпАП, працівниками ГУ ДПС у Закарпатській області викликано патрульну поліцію Тячівського РВП ГУНП в Закарпатській області. Працівниками патрульної поліції встановлено особу громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначена особа здійснила продаж підакцизного товару - дизельного пального в кількості 5, 55 л. на суму 300, 00 гривень. Відповідно до бази даних ГУ ДПС у Закарпатській області ОСОБА_1 не перебуває у трудових відносинах із ФОП ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , повідомлення про його прийняття на роботу до контролюючого органу не подавались. Патрульною поліцією складено протокол про адміністративне правопорушення від 05 лютого 2026 року серії ВАД № 769133 відносно громадянина ОСОБА_1 , за ознаками правопорушення, передбаченою частиною 1 ст. 161-1 КУпАП. Після здійснення контрольно-розрахункової операції уповноваженій особі ОСОБА_1 вручено наказ та пред'явлено направлення на проведення фактичної перевірки ФОП ОСОБА_2 . Після ознайомлення з документами та отримання копії наказу ОСОБА_1 зробив відповідний запис у направленнях. ОСОБА_1 надано довіреність, посвідчену приватним нотаріусом Тячівського районного нотаріального округу Гундою А. М., згідно якої ОСОБА_2 уповноважує його представляти свої інтереси у всіх установах без винятку. Після вручення направлень та наказу проведено зняття фактичних залишків нафтопродуктів на АЗС за адресою: с. Красна, вул. Миру, будинок 256 «а», Тячівського району, Закарпатської області, Україна. Фактичні залишки пального становлять: бензин А-95 (резервуар № 1) - 13 242, 48 л. за ціною 57, 99 грн/л на суму - 767 931, 41 гривень; бензин А-92 (резервуар № 2) - 1 052, 47 л. за ціною 55, 00 грн/л на суму 57 885, 85 гривень; дизельне пальне (резервуар № 3) - 9 968, 39 л. за ціною 53, 99 грн/л на суму - 538 193, 38 гривень; газ (резервуар № 4) - 6 673, 2 л., за ціною 36, 89 грн/л на суму - 246 174, 35 гривень. Загальна вартість залишків пального становить 1 610 184, 99 гривень. У ході перевірки встановлено, що за вказаною адресою зареєстровано РРО з фіскальним номером - 3001051743, серійний номер - ТЛ80081771, дата реєстрації 14 квітня 2023 року. Відповідно до баз даних СОД РРО ГУ ДПС у Закарпатській області, у період з 01 січня 2025 року по 05 лютого 2026 року розрахункові операції через зазначений РРО не здійснювались. Остання операція проведена 17 листопада 2024 року, РРО перебуває у стані блокування. Облік та рух товарів не ведеться;

- у протоколі огляду місця події від 05 лютого 2026 року та в постанові про виправлення описки ТУ БЕБ у Закарпатській області від 09 лютого 2026 року, встановлено, що місцем проведення огляду місця події є приміщення та територія, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , за місцем здійснення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 . У ході огляду місця події виявлено та вилучено, а саме: 1) резервуар об'ємом 20 000 літрів із залишками пального А 95 - 13 225, 00 літрів; 2) резервуар об'ємом 20 000 літрів із залишками пального А92 об'ємом - 1 054, 00 літри; 3) резервуар об'ємом 20 000 літрів із залишками пального ДП об'ємом 9 969, 00 літрів; 4) резервуар об'ємом 10 000 літрів із залишками скрапленого газу об'ємом 2 000 літрів (максимум 2 400 літрів); 5) 3 банки, що наповнені з резервуару А95, по 1 літрі кожна; 6) 3 банки, що наповнені з резервуару ДП, по 1 літрі кожна; 7) відео-регістратор «Hikvision»; 8) документи про придбання пального (походження), сертифікати якості за 2019, 2023 роки та інші речі і документи.

- у відеозаписі події, в ході якої проведено контрольно-розрахункову операцію з придбання дизельного пального в кількості 5, 55 літрів за ціною 53, 99 грн/л на загальну суму 300, 00 гривень.

Оцінюючи здобуті в справі та досліджені в судовому засіданні докази, суд визнає їх належними та допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в справі та становлять предмет доказування, зібрані у порядку, встановленому КУпАП.

Отже, викладені обставини вказують на те, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП, оскільки він здійснив роздрібну торгівлю дизельного пального без одержання документів дозвільного характеру, чим порушив п. 2 ст. 29 Закону України № 3817-ІХ від 18.06.2024 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

У матеріалах справи відсутні будь-які відомості про провокацію на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.

Враховуючи вимоги ст. 33 КУпАП, особу правопорушника ОСОБА_1 , який вину не визнав, вперше притягається до адміністративної відповідальності, обставини вчинення ним правопорушення, вважаю, що відносно ОСОБА_1 слід обрати міру адміністративного стягнення за ч. 1. ст. 161-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000, 00 (Сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) з конфіскацією пального, ємностей та обладнання, що використовувалися для реалізації такого пального.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір на користь держави.

Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 161-1, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 161-1 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 161-1 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000, 00 (Сімнадцять тисяч гривень 00 копійок) з конфіскацією:

- резервуару об'ємом 20 000 літрів із залишками пального А 95 об'ємом 13 225, 00 літрів;

- резервуару об'ємом 20 000 літрів із залишками пального А92 об'ємом 1 054, 00 літри;

- резервуару об'ємом 20 000 літрів із залишками пального ДП об'ємом 9 969, 00 літрів;

- резервуару об'ємом 10 000 літрів із залишками скрапленого газу об'ємом 2 000 літрів (максимум 2 400 літрів);

- двох паливно-роздавальних колонок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665, 60 гривень (Шістсот п'ять грн. 60 коп.) до ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106, код отримувача (код ЄДРПОУ 37993783), банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Роз'яснити особі до якої застосовано адміністративне стягнення, що відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення.

Суддя Тячівського районного суду

Закарпатської області: Сойма М.М.