Справа № 138/890/26
Провадження №:3/138/218/26
02 квітня 2026 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого: судді Ясінського Ю.А.,
з участю: секретаря судового засідання Сілантьєвої Л.А.,
прокурора Загороднюк В.В.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
захисника Сердечнюк М.В.,
розглянувши у у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням захисником власних технічних засобів матеріали, які надійшли з Вінницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Могилів-Подільський Вінницької області, зареєстрованої по АДРЕСА_1 , мешканки АДРЕСА_2 , українки, громадянки України, не працюючої, колишнього інспектора з комунікації Могилів-Подільського районного відділу поліції Головного управління національної поліції у Вінницькій області, телефон НОМЕР_1 , паспорт № НОМЕР_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , являючись суб'єктом, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону та суб'єктом правопорушень, визначених ст. 172-6 КУпАП відповідно до Примітки вказаної статті, будучи звільненою зі служби в поліції 13.01.2026, у порушення вимог абзацу 1 .ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, лише 17.02.2026 о 15:55 год., подала до Реєстру НАЗК електронну декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за «При звільненні», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала та щиро розкаялась.
Прокурор та захисник в судовому засіданні просили визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні вказаного правопорушення та накласти на неї мінімальне стягнення у виді штрафу.
Вина останньої у вказаних правопорушеннях доведена дослідженими матеріалами справи, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №15/2026 від 14.03.2026, в якому зазначено обставини правопорушення; рапортом старшого оперуповноваженого ВПК Вінницького управління ДВБ НП України Романа Мельничука від 18.02.2026; скріншотом поданих декларацій ОСОБА_1 ; копією декларації «При звільненні» за період з 01.01.2026 по 15.01.2026 із зазначенням дати її подання 17.02.2026 15:55; витягом з Державного демографічного реєстру на ОСОБА_1 ; скріншотом ознайомлення з порядком подання декларації; копією наказу голови Національної поліції України Князева С.М. від 02.11.2018 №997 «Про організацію виконання вимог антикорупційного законодавства»; копією наказу голови Національної поліції України Ігоря Клименка від 16.09.2022 №661 «Про деякі питання діяльності спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції в системі Національної поліції України»; витягом з Положення про Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України, затвердженого Наказом Національної поліції України від 09.11.2015 №83 (в редакції наказу Національної поліції України від 23.09.2025 №1111); листом начальника департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України Олександра Шевчука від 21.05.2025 №36864-2025 «Про надання інформації»; листом керівника управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 від 17.06.2025 №47-09/52442-25; листом начальника департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України Олександра Шевчука від 22.01.2026 №5791-2026 «Про надання інформації»; листом заступника керівника департаменту - керівника відділу захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_4 від 27.01.2026 №70-09/4748-26; листом начальника департаменту внутрішньої безпеки Вінницького управління Національної поліції України Артема Турсунова від 19.02.2026 №13958-2026; листом начальника департаменту внутрішньої безпеки Вінницького управління Національної поліції України Артема Турсунова від 20.02.2026 №14158-2026; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 23.02.2026, відповідно до яких остання подала декларацію «При звільненні» з пропуском встановленого строку через власну неуважність; копією актового запису про шлюб №255 від 01.12.2021, відповідно до якого ОСОБА_5 після реєстрації шлюбу змінила прізвище на « ОСОБА_6 »; копією ухвали Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 18.09.2024 про ухвалення заочного рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_7 про розірвання шлюбу; копією послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 ; копією листа відповіді заступника начальника Головного управління національної поліції у Вінницькій області Володимира Олексюка від 27.02.2026 №49471-2026; копією біографічної довідки ОСОБА_1 ; копією анкети з особової справи ОСОБА_1 ; копією послужного списку з особової справи ОСОБА_1 ; копією паспорта ОСОБА_1 ; копією службової характеристики на колишнього поліцейського - інспектора з комунікації Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області Пустовіт Ю.Р.; копією посадової інструкції інспектора з комунікації Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області Юлії Пустовіт; копією присяги працівника поліції Васільєвої Ю.Р.; копією Форми інструктажу з основних положень Закону України «Про запобігання корупції» підписаного ОСОБА_1 15.04.2024; копією зобов'язання поліцейських, державних службовців та працівників ГУНП у Вінницькій області, які є суб'єктами декларування, про дотримання окремих обмежень та вимог, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби, підписаних ОСОБА_1 15.01.2026; копією рапорта про звільнення ОСОБА_1 від 13.10.2026; копією розписки ОСОБА_1 від 15.01.2026; копією журналу №85 ознайомлення працівника, який припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, з обов'язками та обмеженнями після припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» з особистим підписом ОСОБА_1 від 15.01.2026; витягом з наказу начальника ГУНП у Вінницькій області Юрія Пархоменка №65 о/с від 15.04.2024 про призначення ОСОБА_1 психологом сектору кадрового забезпечення Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області; витягом з наказу начальника ГУНП у Вінницькій області Юрія Пархоменка №172 о/с від 22.11.2024 про призначення ОСОБА_1 інспектором з комунікації Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області (на період відпустки для догляду за дитиною майора поліції ОСОБА_8 ); витягом з наказу начальника ГУНП у Вінницькій області Юрія Пархоменка від 13.01.2026 № 7 о/с про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції; копією щорічної декларації за період 2025 року ОСОБА_1 (виправлена) із зазначенням дати її подання 17.02.2026 16:00; копією листа начальника департаменту внутрішньої безпеки Вінницького управління Національної поліції України Артема Турсунова від 04.03.2026 №17473-2026; листом першого заступника керівника Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_9 від 06.03.2026 №26-82вих-26; рапортом ст. оперуповноваженого ВПК Вінницького управління ДВБ НП України Романа Мельничука від 13.03.2026 №10018-2026.
01.09.2020 наказом Харківського національного університету внутрішніх справ ОСОБА_1 прийнято на службу в поліції та призначено на посаду курсант і присвоєно спеціальне звання «рядовий поліції».
14.10.2020 відповідно до вимог ст. 64 Закону України «Про національну поліції» ОСОБА_1 , усвідомлюючи високу відповідальність , склала присягу працівника Національної поліції України вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
15.04.2024 наказом ГУНП у Вінницькій області №65 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду психолога сектору кадрового забезпечення Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області.
22.11.2024 наказом ГУНП у Вінницькій області №172 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора з комунікації Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області.
13.10.2025 ОСОБА_1 звернулась до начальника ГУНП з рапортом про звільнення її зі служби в Національній поліції за власним бажанням з 15.01.2026.
13.01.2026 на підставі наказу ГУНП у Вінницькій області №7 о/с ОСОБА_1 ю звільнено зі служби в поліції за п. 7 (за власним бажанням) ч.1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліції» з 15.01.2026.
Згідно абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені в п. 1, п.п. «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Підпунктом «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та, відповідно, до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, віднесено поліцейських.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 була зобов'язана подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності, тобто до 14.02.2026.
Згідно загальнодоступних даних відкритої частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «При звільненні» лише 17.02.2026, о 15:55 год.
Фактичне подання ОСОБА_1 декларації «При звільненні» до Реєстру відбулося 17.02.2026 о 15:55 год., що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису та фіксацією дії «документ подано» в Реєстрі.
З метою встановлення можливої наявності технічних збоїв у роботі Реєстру декларацій в період обов'язку ОСОБА_1 подання декларації «При звільненні», під час перевірки було опрацьовано інформацію про стан функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, надану листом НАЗК від 27.01.2026 №10-09/4748-26, за результатами чого встановлено, що технічних несправностей і перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів, не зафіксовано.
Згідно Послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» спроб входу ОСОБА_1 до особистого кабінету з 15.01.2026 по 13.01.2026 не зафіксовано.
Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Тобто, ОСОБА_1 є також суб'єктом відповідальності за порушення вимог фінансового контролю.
У відповідності ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією порушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз'яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
Законом України «Про запобігання корупції» та Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 08.11.2023 № 252/23, передбачено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 1-3 пп. 2 п. 2 розділу ІІ Порядку № 252/23). Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
З огляду на викладене у ОСОБА_1 виник обов'язок подати декларацію «При звільненні» упродовж часу з 00:00 16.01.2026 по 23:59 14.02.2026.
Проте, в порушення вказаної вимоги закону ОСОБА_1 , являючись суб'єктом, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного закону, та суб'єктом правопорушень, визначених ст. 172-6 КУпАП відповідно до Примітки вказаної статті, будучи звільненою зі служби в поліції 15.01.2026, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, лише 17.02.2026 о 15:55 подала до Реєстру НАЗК електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «При звільненні», що підтверджено витягом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
Відповідно до роз'яснень, викладених в листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 року, під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
ОСОБА_1 не надала суду докази неможливості подати вчасно декларацію з поважних причин, матеріали справи теж не містять доказів цього.
Заслухавши прокурора, захисника, пояснення ОСОБА_1 та дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винуватою за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, те що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують її відповідальність, її щире розкаяння, і вважає, що для виправлення та перевиховання останньої достатнім та необхідним буде стягнення у виді мінімального штрафу, передбаченого санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ст. 3, 45 Закону України «Про запобігання корупції», ст. 27, ст. 40-1, ст. 172-6 ч. 1, ст. 284 ч. 1 п. 1 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (стягувач - Вінницьке управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, що знаходиться по вул. Театральна, 10, м. Вінниця, 21050).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок на користь ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106 (стягувачем є Державна судова адміністрація України, 050, призначення платежу - «судовий збір»).
Роз'яснити, що відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Положення ч. 2 ст. 308 КУпАП передбачають, що у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду через Могилів-Подільський міськрайонний суд протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя Ю. А. Ясінський