Провадження № 22-ц/803/2920/26 Справа № 205/6228/24 Суддя у 1-й інстанції - Костромітіна О. О. Суддя у 2-й інстанції - Пищида М. М.
01 квітня 2026 року м. Дніпро
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого - Пищиди М.М.
суддів - Ткаченко І.Ю., Свистунової О.В.
за участю секретаря судового засідання - Триполець В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Новокодацького районного суду міста Дніпра від 30 жовтня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, третя особа - Відокремлений підрозділ «Придніпровська теплова електрична станція» Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
У травні 2025 року позивач звернувся до суду із позовом до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, третя особа - Відокремлений підрозділ «Придніпровська теплова електрична станція» Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначив, що 15 березня 2023 року о 13 годині 38 хвилин у ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» з електромонтером з обслуговування електроустаткування електростанцій VI гр. кваліфікації ОСОБА_2 стався нещасний випадок зі смертельним наслідком.
19 червня 2023 року комісією складено акт спеціального розслідування вищевказаного нещасного випадку зі смертельним наслідком за формою Н-1/П.
Як випадково стало відомо, розділ 8 вказаного акту містить інформацію про позивача ОСОБА_1 - начальника зміни відділення електротехнічного устаткування та засобів вимірювань ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго», як особу, яка нібито допустила порушення вимог законодавства з охорони праці, що призвело до настання нещасного випадку зі смертельним наслідком з потерпілим ОСОБА_2 .
Після ознайомлення зі змістом акту від 19.06.2023 та матеріалами спеціального розслідування, 06.03.2024 на адресу відповідача Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці було подано на результати спеціального розслідування з вимогою скасування акту, призначення повторного розслідування та складання нових висновків комісії. У відповідь на вказану скаргу, відповідач надав лист, в якому повідомив про неможливість задоволення розгляду поставлених ОСОБА_1 питань, оскільки він не брав участі у розслідуванні нещасного випадку. Позивач та його представник вважають, що висновки комісії в частині порушень нібито допущених ОСОБА_1 не відповідають дійсності, зібраним спеціальною комісією даним та жодним чином не знайшли свого підтвердження серед встановлених обставин розслідування нещасного випадку, що є підставою для призначення повторного спеціального розслідування даного нещасного випадку.
Так, у розділах 5 та 8 акту зазначено, що основною причиною нещасного випадку є невиконання посадових обов'язків відповідно до посадових інструкцій начальником зміни відділення електротехнічного устаткування та засобів вимірювань (дільниця електротехнічного устаткування) ОСОБА_1 та начальником зміни електростанції ОСОБА_3 , а також порушення глави ІІ розділу 4 п. 5 «Правил виконання оперативних перемикань в електроустановках», затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 30.01.2018 № 77, відповідно, із зазначенням вище перелічених осіб такими, які допустили порушення вимог законодавства з охорони та гігієни праці. Водночас, ні серед встановлених обставин нещасного випадку, ні серед зібраних документів, пояснень та інших матеріалів не зафіксовано та не підтверджено яким чином ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було допущено порушення посадових обов'язків та як це вплинуло на настання нещасного випадку. Крім того, необхідність проведення повторного спеціального розслідування нещасного випадку також підтверджена кількістю окремих думок до акту, складених членами комісії у кількості 4 осіб, при тому, що до складу комісії входило 6 осіб. Необхідність проведення повторного розслідування також зумовлена тим, що відповідно до матеріалів спеціального розслідування в діях оперативного персоналу відслідковується постійний, достатній контроль та нагляд саме зі сторони ОСОБА_1 за діями підлеглого персоналу. Окремої уваги заслуговують допущені ОСОБА_2 порушення Інструкції з охорони праці для електромонтера з обслуговування електроустаткування електростанцій V та VI групи кваліфікацій. Вважають, що позивач має право оскаржувати в судовому порядку акт, оскільки висновки, які викладені у ньому порушують його права та інтереси, а також покладають на нього відповідальність за настання з ОСОБА_2 нещасного випадку зі смертельним наслідком.
Враховуючи зазначене, позивач просив суд скасувати рішення комісії, викладене у акті спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався 15.03.2023 о 13 годині 38 хвилин у ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» з електромонтером з обслуговування електроустаткування електростанцій VI гр. кваліфікації ОСОБА_2 , складений 19.06.2023 за формою Н-1/П та затверджений 22.06.2023 начальником Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Тригубенко В. О.;
зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці повторно провести спеціальне розслідування вказаного нещасного випадку. Вирішити питання стосовно судових витрат.
Рішенням Новокодацького районного суду міста Дніпра від 30 жовтня 2025 року у задоволенні позову ОСОБА_1 до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, третя особа - Відокремлений підрозділ «Придніпровська теплова електрична станція» Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО», про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, ОСОБА_1 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати, ухвалити нове судове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що судом першої інстанції було неповно та неправильно встановлено деякі обставини, що мають значення для справи, внаслідок неправильного дослідження і оцінки наданих суду доказів.
Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що 15 березня 2023 року о 13 год. 38 хв. у ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» з електромонтером з обслуговування електроустаткування електростанцій ОСОБА_2 стався нещасний випадок зі смертельним наслідком.
Комісією, утвореною наказом начальника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 21.03.2023 № 554/ПС зі змінами, у складі голови комісії та 5 членів комісії, за участю дружини потерпілого, проведено спеціальне розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався у приміщенні машинного залу котлотурбінного відділення, ряд А блоків 150МВт, в приміщенні щитів 91-92Н 380 В, панель рубільника 1Р живлення тиристорного збудження турбогенератора ТГ-9 ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго», за результатами якого складено відповідний акт спеціального розслідування нещасного випадку від 19.03.2023 за формою Н-1/П, затверджений начальником Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 22.06.2023.
За змістом зазначеного акту, зокрема його п. 7, на підставі зібраних та долучених матеріалів комісія із спеціального розслідування зробила висновок, що нещасний випадок зі смертельним наслідком, який стався з ОСОБА_2 , пов'язаний з виробництвом.
Згідно п. 8 вказаного акту встановлено осіб, які допустили порушення вимог законодавства з охорони та гігієни праці, а саме: ОСОБА_1 , начальник зміни відділення електротехнічного устаткування та засобів вимірювань (дільниця електротехнічного устаткування) ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» - п.п. 2.1.3.5, 2.1.3.6, 2.1.3.15, 2.2.22, 2.2.23, 2.3.18 Посадової інструкції начальника зміни відділення електротехнічного устаткування та засобів вимірювань (дільниця електротехнічного устаткування), а також глави ІІ розділу 4 п. 5 Правил виконання оперативних перемикань в електроустановках; ОСОБА_3 - начальник зміни електростанції ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» - п.п. 2.1.19, 2.1.30, 2.3.5, 2.3.6, 2.4.20 Посадової інструкції начальника зміни електростанції, а також глави ІІ розділу 4 п. 5 Правил виконання оперативних перемикань в електроустановках; ОСОБА_2 , електромонтер з обслуговування електроустаткування електростанцій VI групи кваліфікації ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» - п.п. 1.15, 1.16 Інструкції з охорони праці для електромонтера з обслуговування електроустаткування електростанцій V та VI групи кваліфікації.
До акту спеціального розслідування нещасного акту також додано окремі думки чотирьох членів комісії, в яких останні висловили свою незгоду із встановленими в акті порушеннями ОСОБА_1 та ОСОБА_3 .
В матеріалах справи також наявні матеріали спеціального розслідування нещасного випадку зі смертельним наслідком, що стався 15.03.2023 о 13 год. 38 хв., з електромонтером з обслуговування електроустаткування електростанцій VI групи кваліфікації ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго» ОСОБА_2 , зокрема протокол зустрічі членів комісії зі спеціального розслідування за участю дружини потерпілого від 16.03.2023, протокол огляду місця, де стався нещасний випадок, протокол №1 засідання комісії щодо розподілу обов'язків між членами комісії від 23.03.2023, протоколи засідання комісії №2 від 29.03.2023, №3 від 10.04.2023, №4 від 14.04.2023, №5 від 28.04.2023, №6 від 16.04.2023, в яких відображено хід розгляду питань порядку денного та прийнятих рішень в ході проведення спеціального розслідування; пояснювальні записки ОСОБА_3 та ОСОБА_1 та інших працівників - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; протоколи опитування свідків та інших осіб, причетних до нещасного випадку, а саме ОСОБА_1 , ОСОБА_4 та ОСОБА_6 ; експертний висновок № 23369086-12.1-17-ВЕ-0144.23 від 18.05.2023; наряд допуск №80 для виконання робіт в електроустановках; розпорядження №79-АБ від 19.12.2022 про надання працівникам відділення електротехнічного устаткування та засобів вимірювання прав видачі нарядів та розпоряджень…; копії внутрішніх журналів обліку; схеми електроустановок; переліки робіт, виконуваних персоналом за певних умов; копії оперативних журналів, журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці; технічний акт з технічними картами, пояснювальна записка ОСОБА_1 від 15.03.2023, копія журналу реєстрації ввідного інструктажу по охороні праці та пожежній безпеці; опис речей та документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді, суду від 24.11.2014; копія журналу реєстрації інструктажів (первинних) з питань охорони праці на робочому місці; копії журналів реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці; протокол засідання комісії з перевірки знань із питань охорони праці та пожежної безпеки № 7910/06/22 від 02.06.2022; протокол засідання комісії з перевірки знань працівників, які закінчили курси підвищення кваліфікації від 29.09.2020; особисті карти обліку спецодягу, облік його видачі та повернення; висновок КНП «МКЛ №8» ДМР про тяжкість виробничої травми ОСОБА_2 № 275/2300 від 16.03.2023; декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці; посадова інструкція начальника зміни відділення електротехнічного устаткування та засобів вимірювань (дільниця електротехнічного устаткування); посадова інструкція начальника зміни електростанції; робоча інструкція електромонтера VI гр. кваліфікації з обслуговування електроустановки електростанцій дільниці електротехнічного устаткування відділення електротехнічного устаткування засобів вимірювань департаменту з управління виробництвом; інструкція з охорони праці для електромонтера з обслуговування електроустаткування електростанцій V та VI гр. кваліфікації; копія трудової книжки ОСОБА_2 ; наказ № 136к від 07.03.2006 про прийом на роботу; копії журналів обліку та зберігання засобів захисту; копія журналу випробувань засобів захисту; копія журналу видачі ключів від електроустановок; копія журналу цехового обліку технологічних порушень; бланк перемикань; копія оперативного журналу; копія журналу обліку робіт за нарядами; правила виконання оперативних перемикань.
06 березня 2024 року адвокатом Чередник І. О. в інтересах ОСОБА_1 подано скаргу до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці на результати спеціального розслідування нещасного випадку, скасування акту за формою Н-1/П від 19.06.2023, призначення повторного спеціального розслідування та складання нових висновків комісії.
Листом від 20.03.2024, за підписом начальника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, адвокату Чередник І. О. повідомлено про неможливість задоволення розгляду поставлених у скарзі питань, у зв'язку з відсутністю звернення до Держпраці або її територіального органу від члена сім'ї потерпілого чи уповноваженої ним особи або органів, установ та організацій, представники яких брали участь у розслідуванні нещасного випадку.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що позивач не входить до вичерпного кола осіб, яким закон надає право на оскарження результатів спеціального розслідування.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю працівника або настала його смерть.
Відповідно до частини другої статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування» факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про охорону праці».
Відповідно до пункту 4 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань: 1) забезпечує складення санітарно-гігієнічних характеристик умов праці для подальшого визначення зв'язку захворювання з умовами праці (підпункт 25); 2) проводить: розслідування та веде облік аварій і нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, аналізує їх причини, готує пропозиції щодо запобігання таким аваріям і випадкам; технічне розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов'язаних із використанням газу в побуті, а також видає за результатами таких розслідувань обов'язкові до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, громадянами рішення; розслідування обставин та причин виникнення гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь (підпункт 27).
Процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» регламентовано Порядком проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі - Порядок №337).
Згідно з пунктом 3 Порядку № 337 нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 337 спеціальному розслідуванню підлягають, зокрема, нещасні випадки із смертельними наслідками.
Відповідно до пунктів 14, 15 Порядку №337 Держпраці та/або її територіальним органом утворюється комісія із спеціального розслідування (далі - спеціальна комісія). Спеціальна комісія утворюється протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок або за інформацією, отриманою з інших джерел (органу досудового розслідування, звернень потерпілого або членів його сім'ї чи уповноваженої ними особи, первинних організацій і територіальних об'єднань профспілок).
До складу спеціальної комісії входять: посадова особа Держпраці та/або її територіального органу (голова комісії); представник територіального органу Пенсійного фонду України; представник уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) або місцевої держадміністрації чи органу місцевого самоврядування у разі, коли зазначений орган відсутній; керівник (спеціаліст) служби охорони праці підприємства (установи, організації) або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці, а у разі її відсутності - представник роботодавця; представник первинної організації профспілки, членом якої є постраждалий (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці); представник профспілкового органу вищого рівня або територіального профоб'єднання; представник місцевої держадміністрації або органу місцевого самоврядування у разі, коли нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) сталися з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства; лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння); посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС, Держатомрегулювання (у разі потреби та за відповідним погодженням).
Відповідно до пункту 31 Порядку №337 спеціальне розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) проводиться протягом 15 робочих днів.
У разі виникнення потреби в проведенні лабораторних досліджень, експертизи, випробувань, отримання відповідних висновків (органів досудового розслідування, закладів охорони здоров'я та судово-медичної експертизи тощо), а також додаткових пояснень від осіб, причетних до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), розслідування може бути продовжене наказом органу, який утворив спеціальну комісію, до отримання відповідних висновків, матеріалів, відповідей, пояснень тощо.
Згідно пункту 33 Порядку №337 Комісія (спеціальна комісія) зобов'язана: провести засідання комісії (спеціальної комісії) з розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), на якому розглянути інформацію про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), розподілити функції між членами комісії, провести зустріч з потерпілим (членами його сім'ї чи уповноваженою ними особою) та скласти протоколи засідання комісії згідно з додатком 4; обстежити місце, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, та скласти відповідний протокол згідно з додатком 5, розробити ескіз місця, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, згідно з додатком 6 і провести фотографування місця настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), аварії (у разі потреби та можливості); одержати письмові пояснення від роботодавця та його представників, посадових осіб, працівників підприємства (установи, організації), потерпілого (якщо це можливо) згідно з додатком 7, опитати осіб - свідків нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та осіб, причетних до них, згідно з додатком 8; вивчити наявні на підприємстві документи та матеріали стосовно нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та у разі потреби надіслати запити до відповідних закладів охорони здоров'я для отримання медичних висновків щодо зв'язку нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) з впливом на потерпілого небезпечних (шкідливих) виробничих факторів та/або факторів важкості та напруженості трудового процесу; визначити вид події, що призвела до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), причини нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та обладнання, устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), відповідно до Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устаткування, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, згідно з додатком 9; визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці; визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи тощо для встановлення причин настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння); з'ясувати обставини та причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння); визначити, пов'язані чи не пов'язані нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) з виробництвом; установити осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці; вивчити документи, що дають змогу відстежити походження нехарчової продукції, під час використання (експлуатації) якої сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) або використання (експлуатація) якої могло стати їх причиною (договори, товарно-супровідну документацію тощо), і подати інформацію про таку продукцію та документи про її походження до відповідного органу державного ринкового нагляду (у разі проведення спеціального розслідування); розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам та/або гострим професійним захворюванням (отруєнням), у тому числі пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів з охорони праці; скласти акти за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення) згідно з додатком 11 у кількості, визначеній рішенням комісії (спеціальної комісії); у разі настання групових нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого; розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення), а у разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) із змістом розділів 5, 7, 8 такого акта - обов'язково підписати ці акти з відміткою про наявність окремої думки, яка викладається членом комісії письмово, в якій він обґрунтовано викладає пропозиції до змісту розділів 5, 7, 8 акта (окрема думка додається до цих актів та є їх невід'ємною частиною); у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння), пов'язаного з виробництвом, крім акта за формою Н-1, скласти картку обліку професійного захворювання (отруєння) за формою П-5 (далі - картка за формою П-5) згідно з додатком 22; передати не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1 матеріали розслідування та примірники таких актів керівнику підприємства (установи, організації) або органу, що утворив комісію (спеціальну комісію), для їх розгляду та затвердження; дотримуватися вимог законодавства про інформацію щодо захисту персональних даних потерпілих та інших осіб, які зібрані в межах повноважень комісії (спеціальної комісії) під час проведення розслідування та задокументовані в акті за формою Н-1.
Засідання комісії (спеціальної комісії) вважається чинним, якщо на ньому присутні більшість її членів.
Участь голови комісії у засіданні комісії (спеціальної комісії) є обов'язковою. Інформування членів комісії щодо часу та місця проведення її засідань покладається на голову комісії (спеціальної комісії) та здійснюється з використанням усіх наявних засобів зв'язку, в тому числі електронною поштою. Прийняття рішень, складення та підписання документів за результатами засідання комісії (спеціальної комісії) здійснюється присутніми на її засіданні членами комісії. Про прийняті на засіданні комісії рішення голова комісії (спеціальної комісії) зобов'язаний повідомити тих членів комісії, що були відсутні, з використанням усіх наявних засобів зв'язку, в тому числі електронною поштою.
Згідно пункту 34 Порядку №337 рішення щодо визнання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) пов'язаними чи не пов'язаними з виробництвом приймається комісією (спеціальною комісією) шляхом голосування простою більшістю голосів. У разі рівної кількості голосів членів комісії (спеціальної комісії) голос голови комісії (спеціальної комісії) є вирішальним.
Як вбачається з матеріалів справи, що 15 березня 2023 року о 13 год. 38 хв. у відокремленому підрозділі «Придніпровська теплова електрична станція» Акціонерного товариства «ДТЕК Дніпроенерго» з електромонтером з обслуговання електроустаткування електростанцій VI гр. кваліфікації ОСОБА_2 стався нещасний випадок зі смертельним наслідком.
Відповідно до наказу начальника Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці від 21.03.2023 року №554/ПС, (зі змінами до наказу від 23.03.2023 №564/ПС, наказу від 28.03.2023 №580/ПС, наказу від 24.05.2023 №919/ ПС), утворено Комісію з проведення спеціального розслідування вказаного нещасного випадку.
Комісія у складі: голови комісії - Богоявленської О. В. - головного державного інспектора відділу з питань безпеки центрального регіону управління інспекційної діяльності у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці; членів комісії: - Поляруша В. Я. - головного спеціаліста відділу профілактики та розслідування випадків управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області; Кірданова Д. О. - менеджера департаменту з охорони та промислової безпеки у ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго»; - Феліндаша В. І. - керівник служби охорони праці та промислової безпеки АТ «ДТЕК Дніпроенерго»;- Шеленішина О. М. - заступник голови первинної профспілкової організації ВП «Придніпровська ТЕС» АТ «ДТЕК Дніпроенерго»; Кучинського В. М. - заступник голови центрального відділу Укрелектропрофспілки, завідувач правової інспекції і охорони праці.
За результатами проведеного спеціального розслідування нещасного випадку складено Акт форми Н-1/П від 19.06.2023, затверджений начальником Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці 22.06.2023 року.
Відповідно до пункту 57 Порядку №337 рішення комісії (спеціальної комісії), зміст акту за формою Н-1 можуть бути оскаржені в судовому порядку потерпілим, членами його сім'ї або уповноваженою ними особою, територіальним органом Пенсійного фонду України, а також іншими органами, установами, підприємствами та організаціями, представники яких брали участь у розслідуванні (спеціальному розслідуванні).
Пунктом 58 Порядку №337 протягом трьох років з дати отримання акту за формою Н-1 потерпілий, член його сім'ї чи уповноважена ними особа або органи, установи та організації, представники яких брали участь у розслідуванні нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), мають право звернутися до роботодавця, Держпраці або її територіального органу щодо призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) у зв'язку з незгодою з обставинами та причинами настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та/або з висновком комісії, які викладені в акті за формою Н-1.
За наявності документів, що можуть суттєво вплинути на висновки комісії (спеціальної комісії), роботодавцем, Держпраці або її територіальним органом (або юридичною особою, яка утворювала комісію, та її органом управління) вживаються заходи до призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння).
Відповідно до 59 Порядку №337 голова Держпраці або керівник її територіального органу в разі невиконання спеціальною комісією визначених цим Порядком обов'язків має право призначити повторне спеціальне розслідування нещасного випадку, притягти до відповідальності посадових осіб територіального органу Держпраці та підприємства (установи, організації), які допустили порушення вимог цього Порядку.
Повторне розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) проводиться комісією (спеціальною комісією) в іншому складі (із заміною всіх членів комісії).
Висновки повторного спеціального розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) можуть бути оскаржені лише у судовому порядку.
Отже, перелік осіб, яким надано право на судове оскарження рішення спеціальної комісії, є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Враховуючи зазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду, що ОСОБА_1 не належить до переліку осіб, які відповідно до пункту 57 Порядку №337 мають право оскаржувати рішення комісії (спеціальної комісії) чи зміст акту за формою Н-1, тобто не є суб'єктом оскарження рішення комісії, про скасування якого заявлено позовну вимогу.
Право на оскарження рішень комісії (спеціальної комісії) за формою Н-1 згідно з пунктом 57 Порядку №337 належить виключно визначеному колу осіб, до яких належать потерпілий, члени його сім'ї або уповноважена ними особа, роботодавець та Фонд соціального страхування (нині ПФУ). Особи, які не входять до цього переліку, є неналежними позивачами, оскільки акт Н-1 не створює для них безпосередніх правових наслідків у розумінні трудового законодавства.
Таким чином, апеляційний суд приходить до висновку, що судом першої інстанції були правильно, всебічно і повно встановлені обставини справи, характер правовідносин, які виникли між сторонами та застосовано правові норми, які підлягали застосуванню при вирішенні даного спору, в зв'язку із чим рішення підлягає залишенню без змін, як ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно з частиною 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки апеляційний суд дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, витрати позивача по сплаті судового збору, пов'язані з поданням апеляційної скарги, відшкодуванню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. 367, 368, 374, 375, 381 - 384 ЦПК України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Новокодацького районного суду міста Дніпра від 30 жовтня 2025 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку відповідно до чинного законодавства.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені 01 квітня 2026 року.
Повний текст постанови складено 02 квітня 2026 року.
Судді: