Постанова від 31.03.2026 по справі 564/313/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/313/24

31 березня 2026 року

м.Костопіль

Костопільський районний суд Рівненської області в особі судді Грипіч Л.А.

розглянувши заяву виконуючого обов'язки начальника Костопільського відділу державної виконавчої служби у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення,

ВСТАНОВИВ:

Виконуючий обов'язки начальника Костопільського відділу державної виконавчої служби у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, головний державний виконавець Никончук О.М., звернувся до Костопільського районного суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Заява мотивована тим, що на виконанні у відділі ДВС перебуває виконавче провадження №76334408 з примусового виконання постанови Костопільського районного суду Рівненської області №564/313/24 від 27.02.2024 про конфіскацію зброї -мисливської одноствольної гладкоствольної рушниці, б/н марки «ІЖ».

18.10.2024 державним виконавцем на підставі ст.ст.3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання даного виконавчого листа та зобов'язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Головним державним виконавцем Костопільського відділу державної виконавчої служби у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції направлено інформацію щодо конфіскованої зброї в тому числі конфісковану зброю мисливську одноствольну гладкоствольну рушницю, б/н марки «ІЖ», що знаходиться на зберіганні у ВП №2 Рівненського РУП в Рівненській області.

Зазначена інформація була розміщена Рівненською обласною військовою адміністрацією за відповідним посиланням, однак рішення про безоплатну передачу не було прийнято у зв'язку з відсутністю заявок. Інформація про майно, яке вже надсилалося до обласної військової адміністрації та стосовно якого не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається.

Вказує, що чинним законодавством України не передбачено способу та порядку реалізації органами державної виконавчої служби зброї, завдяки чому можна було б реально здійснити її конфіскацію в дохід держави.

17.02.2025 державним виконавцем направлено лист до ВП №2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області про те, що згідно постанови №985 від 11.07.2002 «Про затвердження Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби» у Костопільського відділу державної виконавчої служби у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції немає правових підстав для реалізації або знищення вищевказаного конфіскованого майна та з проханням вирішити питання щодо реалізації конфіскованого майна, а у разі неможливості реалізувати знищити мисливську одноствольну гладкоствольну рушницю марки «ІЖ».

Листом №76583 від 19.04.2025 ВП №2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області, повідомило, що до повноважень поліції не входить вирішення питання щодо реалізації конфіскованого за постановою суду мисливської зброї. Питання щодо знищення конфіскованої зброї може вирішуватися судом за клопотанням державного виконавця.

За наведених підстав, з посиланням на ч.3 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження», просить змінити спосіб і порядок виконання постанови №564/313/24 виданої 27.02.2024 в частині конфіскації зброї, змінивши її та вказавши, що мисливську одноствольну гладкоствольну рушницю, б/н марки «ІЖ», яка знаходиться на зберіганні у ВП №2 Рівненського РУП в Рівненській області, безоплатно вилучити та знищити. Знищення конфіскованої зброї покласти на спеціально уповноважений орган, а саме Головне управління Національної поліції у Рівненській області.

Дослідивши матеріали поданої заяви суд дійшов таких висновків.

Так, постановою Костопільського районного суду Рівненської області у справі №564/313/24 від 27 лютого 2024 року визнано винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Накладено на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 136 (сто тридцять шість) грн. з конфіскацією зброї.

Згідно постанови, зброєю є мисливська одноствольна гладкоствольна рушниця, б/н, марки «ІЖ».

Постановою головного державного виконавця Костопільського відділу державної виконавчої служби у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Никончуком О.М. від 18.10.2024 відкрито виконавче провадження (ВП №76334408) щодо конфіскації зброї на підставі постанови №564/313/24 виданої 27.02.2024 Костопільським районним судом Рівненської області.

Листом Костопільського відділу державної виконавчої служби у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 17.02.2025 №3042 відділ ДВС просив Відділення поліції №2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області вирішити питання щодо реалізації конфіскованого майна - мисливської одноствольної гладкоствольної рушниці, б/н, марки «ІЖ», а у разі неможливості реалізувати - знищити.

Листом Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області від 19.04.2025 №76583-2025 повідомлено Костопільський відділ державної виконавчої служби у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про те, що до повноважень поліції не входить вирішення питання щодо реалізації конфіскованого за постановою суду мисливської зброї. Питання щодо знищення конфіскованої зброї може вирішуватись судом за клопотанням державного виконавця.

Відтак судом встановлено, що на даний час вказана постанова суду у справі №564/313/24 в частині конфіскації зброї не виконана.

Згідно з ч.1 ст.29 Кодексу України про адміністративні правопорушення конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду.

Відповідно до ст.ст.298, 300, 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами. Постанова про накладення адміністративного стягнення виконується уповноваженим на те органом у порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами України. Питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Згідно зі ст.ст.314, 315 Кодексу України про адміністративні правопорушення виконання постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, здійснюється шляхом вилучення конфіскованого предмета і примусового безоплатного звернення цього предмета у власність держави. Реалізація конфіскованих предметів, які стали знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, провадиться в порядку, встановлюваному законами України.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з ч.3 ст.33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Відповідно до роз'яснень, викладених у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №2025/2-10/11, поняття «спосіб» і «порядок» виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту, встановленого статтею 16 ЦК України. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.

Відповідно до ч.1 ст.61 Закону України «Про виконавче провадження» реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено оборотоздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій статті 56 цього Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною.

Згідно зі ст.62 Закону України «Про виконавче провадження» виконання рішень про конфіскацію майна здійснюється органами державної виконавчої служби в порядку, встановленому цим Законом. Реалізація конфіскованого майна здійснюється в порядку, встановленому цим Законом. Розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року №985, реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».

Згідно з п.п.8, 11 цього Порядку мисливська, вогнепальна, пневматична і холодна зброя, боєприпаси до зброї, а також засоби самооборони, заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії, реалізуються в установленому законодавством порядку.

З метою забезпечення розпорядження конфіскованим майном у способи, відмінні від реалізації, керівник органу державної виконавчої служби утворює комісію, яка складається з представників відповідного органу державної виконавчої служби, державної податкової інспекції.

Відповідно до п.15 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 року №314, у випадку прийняття відповідними органами рішення про конфіскацію чи відшкодування вилучення зброї і боєприпасів вони передаються до складів управлінь (відділів) МТ і ТЗ ГУМВС, УМВС, УМВС України на транспорті.

Згідно з п.п.1 п.1, п.20 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.1998 №1340, дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім майна, конфіскованого на підставі рішення суду і переданого органам державної виконавчої служби.

Тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації майно, зазначене у підпунктах 1, 3, 5, 6, 8, 12-15 пункту 1 цього Порядку, може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).

Так само, згідно з абзацами 1, 2 п.25 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №985 від 11.07.2002 року, тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду і передане органам державної виконавчої служби майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії російської федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).

Органи державної виконавчої служби, яким конфісковане за рішенням суду майно передано для подальшого розпорядження, щомісяця 5 числа надсилають інформацію про наявність описаного державними виконавцями майна (у тому числі переданого митниці на зберігання), крім того, що передано на реалізацію, до відповідної обласної військової адміністрації за місцем розташування такого майна. Інформація про майно, яка вже надсилалася до обласної військової адміністрації та стосовно якої не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається.

Відповідно до п.22 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному законодавством порядку приймання, зберігання та знищення вилученої, добровільно зданої або знайденої вогнепальної, газової, холодної та іншої зброї, боєприпасів, набоїв, вибухових речовин та пристроїв, наркотичних засобів або психотропних речовин.

Згідно з п.37 Порядку утилізації ракет, боєприпасів і вибухових речовин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7.06.2006 №812, боєприпаси, вибухові речовини, порохи (продукти спецхімії) підлягають знищенню, якщо їх використання та/або переробка неможливі, оскільки не відповідають правилам безпеки і заборонені відповідними органами виконавчої влади з урахуванням їх фізико-хімічних характеристик.

Відповідно до п.29 Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.05.1993 №314, на підставі рішення технічної комісії непридатні зброя і боєприпаси знищуються щокварталу у порядку, передбаченому п.п.30-41 даної Інструкції, придатні - для подальшого використання передаються працівниками служби озброєння управлінь (відділів) МТ і ТЗ за накладною.

Судом встановлено, що конфісковану постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 27.02.2024 у справі №564/313/24 мисливську одноствольну гладкоствольну рушницю, б/н, марки «ІЖ» державний виконавець не може ні реалізувати, ні знищити, тобто вказана постанова суду в частині конфіскації зазначеної зброї не виконана.

З урахуванням наведено, суд дійшов висновку про необхідність зміни способу і порядку виконання постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 27.02.2024 у справі №564/313/24 в частині конфіскації вогнепальної зброї на безоплатне вилучення та знищення цієї зброї, виконання чого покласти на Головне управління Національної поліції у Рівненській області.

Керуючись ст.ст.29, 298, 300, 304, 314, 315 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ПОСТАНОВИВ:

Заяву виконуючого обов'язки начальника Костопільського відділу державної виконавчої служби у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу і порядку виконання рішення - задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання постанови Костопільського районного суду Рівненської області від 27.02.2024 у справі №564/313/24 (провадження №3/564/366/24) в частині конфіскації зброї на безоплатне вилучення та знищення мисливської одноствольної гладкоствольної рушниці, б/н, марки «ІЖ».

Виконання постанови в частині безоплатного вилучення та знищення зброї - одноствольної гладкоствольної рушниці, б/н, марки «ІЖ», покласти на Головне управління Національної поліції у Рівненській області.

Постанова оскарженню не підлягає.

СуддяЛ. А. Грипіч