вул. Шевченка, 41а, селище Семенівка, Кременчуцький район, Полтавська область, 38200
тел. (05341) 9 17 39,e-mail: inbox@sm.pl.court.gov.ua, web: https://sm.pl.court.gov.ua
ідентифікаційний код 02886143
Справа №547/246/26
Провадження №3/547/83/26
01 квітня 2026 року с-ще Семенівка, Полтавська область
Суддя Семенівського районного суду Полтавської області В.Ф.Харченко, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла із Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване і фактичне місце проживання: АДРЕСА_1 , водій шкільного автобуса Семенівського ліцею № 1 ім. М.М.Хорунжого, РНОКПП НОМЕР_1 , пенсіонер за віком, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за участі прокурора Д.М.Чуйко,
встановив:
1.Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 24.02.2022 № 36 штаб-сержанта ОСОБА_1 , призваного ІНФОРМАЦІЯ_3 24.02.2022 призначено командиром другого відділення другого взводу роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 . Вважати таким, що із 24.02.2022 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою, шпк "молодший сержант".
Відповідно до статті 1 Закону суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки.
Відповідно до частини 12 статті 6 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.
Згідно абзацу третього статті 20 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" на військових посадових осіб поширюється дія Закону України "По запобігання корупції".
Відповідно до статті 3 Закону України "Про Збройні Сили України" організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про оборону України" органи військового управління - Міністерство оборони України, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, Генеральний штаб Збройних Сил України, інші штаби, командування, управління, постійні чи тимчасово утворені органи у Збройних Силах України та інших військових формувань, призначені для виконання функцій управління, в межах їх компетенції, військми (силами), з'єднаннями, військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, а також територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з приміткою до статті 1726 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Отже, командир другого відділення другого взводу роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 є військовою посадовою особою Збройних Сил України, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції" та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Відповідно до пункту 3 частини сьомої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" дія цієї частини не поширюється на суб'єктів декларування з числа військовослужбовців: 3) які проходять службу у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або відряджені до них (крім осіб рядового складу підрозділів охорони відповідних центрів). Суб'єкти декларування, які зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, подають декларації у строки, визначені частинами першою - четвертою цієї статті.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно списку декларацій, оприлюднених в Єдиному держаному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 раніше подавав щорічну, а саме за 2022 рік, тобто останньому достовірно відомі зобов'язання та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції", типи декларацій, строки їх подання, правила користування Реєстром та електронними цифровим підписом.
Відповідно до витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 11.04.2024 № 11 шаб-сержанта ОСОБА_1 командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 звільнено у запас, вважати таким, що справи та посуд здав. Із 11.01.2024 виключити із списків особового складу та всіх видів забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Таким чином, штаб-сержант ОСОБА_1 будучи звільненим 11.01.2024 з посади командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , зобов'язаний був подати декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (декларація після звільнення), до 01.04.2025.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 18 год. 12 хв. 27.06.2025 подав до Реєстру декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (декларація після звільнення), тобто несвоєчасно.
Відповідно до послідовності дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" (за період з 11.04.2024 по 28.06.2025) ОСОБА_1 в період з 11.01.2025 по 01.04.2025 не вчиняв дій, спрямованих на своєчасне подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні), а вперше зайшов до Реєстру лише о 19 год. 33 хв. 24.06.2025, подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано о 18 год. 12 хв. 27.06.2025.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік (декларація після звільнення) у ОСОБА_1 не встановлено.
2.Отже, ОСОБА_1 будучи звільненим 11.01.2024 з посади командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , маючи військове звання "штаб-сержант", будучи військовою посадовою особою Збройних Сил України, відповідно до підпункту "Г" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", підтримки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2025), а саме лише о 18 год. 12 хв. 27.06.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (декларація після звільнення), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
3.Також, головний сержант ОСОБА_1 , будучи звільненим 11.01.2024 з посади командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , зобов'язаний був протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні), тобто не пізніше 10.02.2024.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 18 год. 03 хв. 27.06.2025 подав до Реєстру декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (декларація після звільнення), тобто несвоєчасно.
Відповідно до послідовності дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" (за період з 11.04.2024 по 28.06.2025) ОСОБА_1 в період з 11.01.2025 по 28.06.2025 не вчиняв дій, спрямованих на своєчасне подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні), а вперше зайшов до Реєстру лише о 19 год. 33хв. 24.06.2025, подання документа підтверджено кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП), документ подано о 18 год. 03 хв. 27.06.2025.
Поважних причин для несвоєчасного подання декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація після звільнення) у ОСОБА_1 не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 будучи звільненим 11.01.2024 з посади командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , маючи військове звання "штаб-сержант", будучи військовою посадовою особою Збройних Сил України, відповідно до підпункту "Г" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", підтримки до статті 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", в порушення вимог абзацу 2 частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 10.02.2024), а саме лише о 18 год. 03 хв. 27.06.2025 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими (декларація після звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
4.Штаб-сержант ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 01.04.2024.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 11 год. 24 хв. 17.03.2026 подав до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, тобто несвоєчасно.
Поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації особи, за 2023 рік у ОСОБА_1 не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді командира другого відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_4 , маючи військове звання "штаб-сержант", будучи військовою посадовою особою Збройних Сил України, відповідно до підпункту "г" пункту частини 1 статті 1 Закону України "Про запобігання корупції", примітки до 1726 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", в порушення вимог частини 1 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (до 01.04.2024), а саме лише о 11 год. 24 хв. 17.03.2026 подав на офіційний веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави.
5. ОСОБА_1 під час розгляду справи про адміністративне правопорушення з відповідними діями погодився, пояснив, що не достатньо добре володіє навичками роботи з комп'ютером. До ТЦК прийшов добровольцем у перший же день вторгнення РФ. Декларації подав пізніше за допомогою свого знайомого. У 2022 році подава паперову декларацію у ТЦК. Просить призначити мінімально можливе стягнення, оскільки з доходів має лише пенсію і мінімальну заробітну плату.
6.Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, також підтверджується відповідними даними:
- протоколів про адміністративне правопорушення № 136 від 17.03.2026, № 137 від 17.03.2026 і № 138 від 17.03.2026;
- рапортом о/у міжрайонного відділу УСР в Полтавській області ДСР Національної поліції України рядогового поліції Ю.Рикової від 17.03.2026 зареєстрованого в інформаційно-комунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" (журнал єниного обліку) за № 191 17.03.2026;
- рапортом о/у міжрайонного відділу УСР в Полтавській області ДСР Національної поліції України рядогового поліції Ю.Рикової від 17.03.2026 зареєстрованого в інформаційно-комунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" (журнал єниного обліку) за № 193 17.03.2026;
- рапортом о/у міжрайонного відділу УСР в Полтавській області ДСР Національної поліції України рядогового поліції Ю.Рикової від 17.03.2026 зареєстрованого в інформаційно-комунікаційній системі "Інформаційний портал Національної поліції України" (журнал єниного обліку) за № 192 17.03.2026;
- його письмовими поясненнями від 17.03.2026;
- листом ДСР НПУ № 50004/02-2025 від 15.12.2025;
- листом Національного агентства з питань запобігання корупції № 47-06/99301-25 від 09.12.2025;
- повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції № 10/224 від 10.04.2025 про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме при звільненні та щорічна за 2024 рік (01.01.2024-11.01.2024 ОСОБА_1 ;
- додатком з "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які вчинив ОСОБА_1 за період 11.01.2024-28.06.2025;
- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 24.02.2022 № 36 про призначення штаб-сержанта ОСОБА_1 командиром другого відділення другого взводу роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 11.01.2024 11 про звільнення у запас штаб-сержанта ОСОБА_1 командира другого відділення другого взводу роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
7.Ураховуючи зазначене, роблю висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення (усіх трьох вказаних діянь), передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, за зазначених обставин, за яке він підлягає адміністративній відповідальності.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність, є щире розкаяння винного.
Обставин, що обтяжують відповідальність, не встановлено.
При накладенні адміністративного стягнення за адміністративні правопорушення враховуються межі стягнення, установлені КУпАП, характер вчинених правопорушень, особа порушника, ступінь її вини, майновий стан, обставина, що пом'якшує відповідальність.
8.З урахуванням викладеного вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмір санкції ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
9.Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", ст.ст. 401, 283 КУпАП стягнути з ОСОБА_1 665,60 грн судового збору на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 31-35, 401, 1726, 251, 252, 272, 283-285, 294, 303, 308 КУпАП, суддя
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення штраф 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850,00 грн:
По коду 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» отримувач ГУК у Полтавській області/ ТГ смт.Семенівка/21081100:
Код за ЄДРПОУ 37959255
Рахунок UA388999980313040106000016575
Банк отримувача Казначейство України
Код банку отримувача 899998
Стягнути з ОСОБА_1 665,60 грн судового збору на користь держави:
Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106,
Код отримувача (код за ЄДРПОУ):37993783,
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП),
Рахунок отримувача UA 908999980313111256000026001,
Код класифікації доходів бюджету 22030106
У разі несплати порушником 850,00 грн штрафу не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу стягнути з ОСОБА_1 1700,00 грн штрафу і витрати на облік адміністративних правопорушень, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня винесення до Полтавського апеляційного суду через Семенівський районний суд Полтавської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Постанова підлягає примусовому виконанню протягом 3 місяців після набрання нею законної сили.
Копію постанови протягом 3 днів вручити або вислати особі, щодо якої її винесено та прокурору.
Суддя Віктор ХАРЧЕНКО