Дата документу 31.03.2026Справа № 554/3901/26
Провадження № 1-кс/554/4075/2026
31 березня 2026 року м. Полтава
Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Полтави - ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу голови ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, щодо невнесення відомостей до ЄРДР,
До Шевченківського районного суду міста Полтави звернувся зі скаргою голова ГО «НОН-СТОП Україна » ОСОБА_4 на бездіяльність уповноваженої особи ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, щодо невнесення відомостей до ЄРДР за його заявою про вчинення кримінального правопорушення від 09.03.2023 за вих. №09/03/2026-22-20 до ЄРДР у порядку ст. 303 КПК України. У скарзі заявник посилається на те, що він 09.03.2026 року за вих. №09/03/2026-22-20 направив на електронну пошту ТУ ДБР у м. Полтаві в порядку ст. 214 КПК України заяву про вчинення кримінального правопорушення. На даний час відомості до ЄРДР не внесені.
У судове засідання представник заявника не з'явився, надав заяву про розгляд скарги без його участі.
У судове засідання слідчий не з'явився, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду скарги.
Відповідно до ч. 3 ст. 306 КПК України неявка слідчого не перешкоджає розгляду скарзі.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя приходить до таких висновків.
Встановлено, що голова ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» ОСОБА_3 09.03.2026 року за вих. №09/03/2026-22-20 на електронну адресу до ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, направив заява про вчинення кримінального правопорушення.
Пунктом 1 частини 1 статті 303 КПК України встановлено, що на досудовому провадженні може бути оскаржена, в тому числі, бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Згідно з ч.1 ст.214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР та розпочати розслідування.
Відповідно до ч. 2 ст. 214 КПК України досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
За змістом п. 4 ч. 5 ст. 214 КПК України до Єдиного реєстру досудових розслідувань, зокрема, має бути внесено короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела. При цьому, об'єктивними даними, які можуть свідчити про наявність ознак злочину є відомості, що підтверджують реальність конкретної події кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення).
Вказані положення ст. 214 КПК України перебувають у взаємозв'язку з ч. 1 ст. 2 КК України, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому наявність фактичних даних, які вказують на ознаки складу злочину кримінального правопорушення, має бути критерієм внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початку досудового розслідування.
З наведених положень вбачається, що слідчий та прокурор хоча і не проводять до моменту внесення відомостей у ЄРДР перевірку обставин, викладених у заяві, однак аналізують її зміст, і саме ця інформація дає змогу визначити, чи містить заява достатньо відомостей про вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеною у постанові від 30.09.2021 у справі №556/450/18 слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Таким чином, підставою початку досудового розслідування є не будь-які прийняті та зареєстровані заяви, повідомлення, а лише ті з них, з яких вбачаються вагомі обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, короткий виклад яких разом із прізвищем, ім'ям, по-батькові (найменуванням) потерпілого або заявника, серед іншого, вноситься до ЄРДР
Внесення відомостей до ЄРДР врегульовано Положенням про порядок ведення ЄРДР, затверджене наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 №139. Згідно з п.1 глави 2 розділу 1 цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами п. 4, 5 ч.5 ст. 214 КПК України.
Відповідно до висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 року у справі № 818/1526/18 у межах процедури оскарження бездіяльності слідчого щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви, слідчий суддя з'ясовує обставини та мотиви, з яких слідчий або прокурор дійшов висновку про відсутність підстав для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, чим саме обґрунтоване невнесення відповідних відомостей до ЄРДР, та вирішує питання про наявність або відсутність правових підстав для зобов'язання слідчого або прокурора внести інформацію про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
У скарзі та заяві про вчинення кримінального правопорушення заявник зазначає, що ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» є правозахисною організацією зі статусом медіа, що з 2019 року здійснює діяльність у сферах захисту прав громадян, протидії корупції, моніторингу діяльності органів публічної влади та забезпечення дотримання соціально-економічних і екологічних прав. Організація є частиною групи «НОН-СТОП» і діє на локальному, національному та міжнародному рівнях, із фокусом на правові загрози, що впливають на національну безпеку та обороноздатність України в умовах збройної агресії російської федерації.
З моменту початку повномасштабного вторгнення ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» та ГО «НОН-СТОП» зафіксували понад 1 тис. випадків корупції на всеукраїнському та регіональному рівнях. У межах цієї діяльності було підготовлено та направлено до компетентних органів понад 10 тисяч документів (заяв, звернень, скарг), за результатами розгляду яких відкрито понад 500 кримінальних проваджень та отримано більше 1 тис. ухвал слідчих суддів. Окрім юридичної діяльності, ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» активно працює у медійній сфері. Організація висвітлює кожен випадок корупції, досягаючи значного резонансу у суспільстві.
Паралельно ГО реалізує широку медійну діяльність: створено понад 1 300 відео-розслідувань з охопленням 80+ млн переглядів, а загальна кількість підписників у соціальних мережах перевищує 171 000 осіб (TikTok (110 тис.), Facebook (35 тис.), YouTube (18 тис.) та Telegram (8 тис.)).
У заяві про кримінальне правопорушення, поданій до ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, ОСОБА_4 зазначав, що начальник Департаменту боротьби з наркозлочинністю НПУ - ОСОБА_5 , в.о. Голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками - ОСОБА_6 , керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у м. Києві - ОСОБА_7 , керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Харківській області - ОСОБА_8 , керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Одеській області - ОСОБА_9 , керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області - ОСОБА_10 ;, керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Львівській області - ОСОБА_11 , залучивши ряд підконтрольних фізичних та юридичних осіб, зокрема, ФОП ОСОБА_12 (ІПН - НОМЕР_1 ), ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_16 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_18 , ФОП ОСОБА_19 , створили організовану злочинну групу, яка діє з метою забезпечення безперешкодного функціонування мережі «U420», яка здійснює системний збут продукції з вмістом психотропної речовини ADB-4en- PINACA через розгалужену мережу стаціонарних торговельних точок у місті Києві, Київській області, Дніпрі, Одесі, Львові та Харкові, а також через офіційний інтернет-сайт https://u420.com.ua/.
Механізм реалізації цієї схеми полягає у використанні службового становища посадових осіб Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками для невжиття заходів державного контролю, неініціювання включення ADB-4en-PINACA до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 № 770, блокування перевірок суб'єктів господарювання, фактичного невтручання правоохоронних органів у діяльність торговельних точок мережі «U420», а також координації діяльності підконтрольних фізичних осіб-підприємців, через яких формально здійснюється реалізація продукції.
Крім того, начальник Департаменту боротьби з наркозлочинністю НПУ - ОСОБА_5 , в.о. Голови Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками - ОСОБА_6 , керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у м. Києві - ОСОБА_7 , керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Харківській області - ОСОБА_8 , керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Одеській області - ОСОБА_9 , керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Дніпропетровській області- ОСОБА_10 ;, керівник Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Львівській області - ОСОБА_11 , маючи вплив на представників ТЦК та СП сприяють організації схем по ухиленню від мобілізації особам, які працюють на підконтрольних їм підприємствах.
В діях зазначених суб'єктів заявник вбачає ознаки кримінальних правопорушень, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 336, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.
З наданої заяви вбачається, що у заяві відсутня конкретна інформація щодо протиправних дій осіб. Заява не містить конкретних фактів, що свідчать про вчинення правопорушень конкретними особами, а містить лише загальні формулювання щодо вчинення правопорушень.
Підставами вважати, що в заяві чи повідомленні містяться відомості саме про злочин є об'єктивні дані, які дійсно свідчать про наявність ознак злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджує реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину). Якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, які мають бути обов'язково внесені до ЄРДР.
Зміст заяви ОСОБА_3 , як голови ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА», про вчинення кримінальних правопорушень від 09.03.2026 не містить конкретних фактичних даних щодо дій, які б свідчили про вчинення зазначених можливих кримінальних правопорушень. Натомість вказана заява містить припущення про ймовірне вчинення протиправних дій зазначеними особами, яке ґрунтується лише на суб'єктивному сприйнятті обставин, викладених у вказаній заяві.
Так, у заяві не вказані конкретні фактичні дані, які свідчать про вчинення зазначеними особами дій, що містять ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255, ч. 1 ст. 336, ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 365, ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 369 КК України.
Вказане позбавляє орган досудового розслідування провести перевірку конкретних фактів на предмет наявності/відсутності у діях/бездіяльності осіб складу кримінальних правопорушень.
Доводів, наведених головою ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» ОСОБА_4 у поданій ним заяві про вчинення кримінальних правопорушень та скарзі, недостатньо для того, щоб розпочати кримінальне провадження стосовно вказаних посадових осіб, адже досудове розслідування розпочинається саме на підставі фактів, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення, і не може слугувати механізмом для безпідставного переслідування невизначеного кола осіб лише з огляду на суб'єктивні припущення заявника про вчинення ними протиправних дій.
Тому доводи скаржника про бездіяльність ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, свого підтвердження в судовому засіданні не знайшли.
В задоволенні скарги необхідно відмовити в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 303 - 307, 372 КПК України, -
У задоволенні скарги голови ГО «НОН-СТОП УКРАЇНА» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб ТУ ДБР, розташованого у м. Полтаві, щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стосовно заяви про вчинення кримінального правопорушення від 09.03.2026 року - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1