Справа № 285/1089/26
провадження № 3/0285/795/26
01 квітня 2026 року м. Звягель
Суддя Звягельського міськрайонного суду Житомирської області Літвин О. О.,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов
від Звягельського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
відносно: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
громадянина України,
уродженця, зареєстрованого та який проживає в АДРЕСА_1 , -
Згідно адміністративного протоколу, який надійшов до суду 16.03.2026 після дооформлення, ОСОБА_1 інкримінується невиконання обов'язків щодо виховання дітей, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_1 ухилився від виконання батьківських обов'язків, передбачених ст.150 СКУ, щодо виховання своїх неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зокрема, 18.02.2026 о 12:20 год під час обстеження працівниками сектору служби у справах дітей спільно з ювенальною превенцією, фахівцем з соціальної роботи Звягельського міського центру соціальних служб та лікарем-педіатром КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Звягельської міської ради матеріально-побутових умов даної сім'ї по місцю проживання в АДРЕСА_1 , було встановлено, що ОСОБА_1 не створив належних умов проживання дітям: стан жилого приміщення незадовільний, в кімнатах брудно та холодно, неприємно пахне (сечею), продукти харчування в мінімальній кількості, на підлозі гори сміття, в кухні немитий посуд, в будинку проживає 6 котів. Діти сплять на ліжках без чистої білизни, виглядають неохайно, недоглянуті, чисті речі відсутні, сезонний одяг відсутній. Враховуючи те, що на момент огляду діти були хворі їх було госпіталізовано до інфекційного відділення КНП «Звягельська багатопрофільна лікарня».
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув, причини своєї неявки не повідомив; про час і місце розгляду справи повідомлений в порядку, визначеному ст.277-2 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, приходжу такого висновку.
Одним із завдань КУпАП є охорона прав і свобод громадян; ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом; провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі ст.ст.245, 251, 252, 280, 283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення, що доводиться шляхом надання доказів п.1 ст.247 КУпАП України.
Також відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Перевіривши надані поліцейським докази, проаналізувавши їх та надавши їм відповідну правову оцінку, суд не погоджується із такою правовою кваліфікацією дій ОСОБА_1 .
Адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст.9 КУпАП).
У підтвердження винуватості ОСОБА_1 до матеріалів справи, окрім самого протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №467328 від 18.02.2026, було додано рапорт т.в.о. начальника СЮП Звягельського РВП ГУНП в Житомирській області Олени Кайданович; копію акту обстеження умов проживання за адресою АДРЕСА_1 з фотосвітлинами до нього, а також копію пояснень самого ОСОБА_1 та ОСОБА_5 (матері дітей).
Склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, утворює ухилення батьками від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Обов'язок адміністративного органу нести тягар доведення є складовою презумпції невинуватості і звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до скоєння порушення. При наявності певної неповноти чи суперечностей, суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у вчиненні якого певною особою має доводитися в суді.
Із наданих до матеріалів справи свідоцтв про народження дітей ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 вбачається, що її батьком записаний ОСОБА_9 , а отже ОСОБА_1 не має статусу батька або іншої особи, яка відповідно до закону замінює батьків.
Суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.184 КУпАП, можуть бути виключно батьки або особи, що їх замінюють, на яких покладено обов'язки щодо виховання та утримання дитини.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення за відсутності будь-яких інших доказів не є беззаперечним доказом вини особи, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи і не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який передбачає співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій.
Недоведеність вини особи, відповідно до ст.9 КУпАП, свідчить про відсутність складу правопорушення.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення (п.1 ст.247 КУпАП).
Оскільки матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 є батьком дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 або особою, яка відповідно до закону її замінює, у його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, а тому справу слід закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.9, 247, 251, 280, 283, 284 КУпАП, -
Закрити провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП, у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги на неї через Звягельський міськрайонний суд до Житомирського апеляційного суду протягом 10 (десяти) днів з дня її винесення.
Суддя О. О. Літвин