Справа № 317/1786/26
Провадження № 3/317/705/2026
31 березня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Мінгазов Р.В., розглянувши матеріал, який надійшов з Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, місце служби та посада: майстер 2 відділення ударних безпілотних авіаціних комплексів 5 взводу ударних безпілотних авіаціних комплексів батальйону безпілотних систем військової частини НОМЕР_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; документ що посвідчує особу: військовий квиток серії НОМЕР_2 виданий ІНФОРМАЦІЯ_2 від 01.04.2022, РНОКПП НОМЕР_3 . Інші відомості суду не відомі.
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-11 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 21.03.2026 серії А1556 №54, молодший сержант ОСОБА_1 не прибув до місця розташування підрозділу з щорічної відпустки , в якій він перебував з 02.03.2026 по 17.03.2026 у м. Миколаїв Миколаївської області, та мав повернутися 18.03.2026.
20.03.2026 молодший сержант ОСОБА_1 вийшов на зв'язок із командуванням та повідомив про те, що повертається в розташування підрозділу з місця проведення відпустки. О 08. Год. 00 хв. 21.03.2026 силами підрозділу ОСОБА_1 був доставлений з автовокзалу м. Запоріжжя в район розташування підрозділу, документів які б підтверджували поважність відсутності ОСОБА_1 не надав. Таким чином, молодший сержант ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-11 КУпАП.
Дослідивши зазначений протокол та додані но нього матеріали, приходжу до висновку, що існують підстави для його повернення до органу, який його склав.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема місце та час вчинення адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Місце вчинення правопорушення - це місце, де фактично сталося правопорушення, і воно є обов'язковим для зазначення в протоколі. Це одна з ключових даних, необхідних для подальшого розгляду справи та доведення вини особи, яка притягається до відповідальності.
Однак, протокол про військове адміністративне правопорушення серії А1556 №54 від 21.03.2026, не відповідає вимогам ст.256 КУпАП.
Як вбачається з вищевказаного протоколу, що виклад обставин адміністративного правопорушення є неконкретним, а саме, у протоколі про військове адміністративне правопорушення серії А1556 №54 від 21.03.2026, не зазначено місце вчинення правопорушення, що впливає на підсудність розгляду справи.
За загальним правилом, встановленим ч. 1 ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Частиною 2 ст.276 КУпАП України визначено вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, які також можуть розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників, а саме: передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу.
Альтернативної підсудності для розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-11 КУпАП, стаття 276 КУпАП не містить.
З аналізу норм ст. 276 КУпАП слідує, що справи про адміністративне правопорушення, передбачені ст. 173-11 цього Кодексу розглядаються виключно за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Тому, виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що протокол про військове адміністративне правопорушення серії А1556 №54 від 21.03.2026, не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, що позбавляє можливості вирішити справу по суті, а тому його слід повернути на дооформлення до Військовоїчастини НОМЕР_1 Міністерства оборони України
Керуючись ст. ст. 256, 283, 284 КУпАП України, суддя, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення за ст. 173-11 ч. 3 КУпАП стосовно ОСОБА_1 - повернути до Військовоїчастини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, для дооформлення відповідно до вимог ст. 256 КУпАП.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Мінгазов