Єдиний унікальний номер№ 333/11007/25
Провадження № 2/333/1330/26
30 березня 2026 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Ходька В.М., за участі секретаря судового засідання Каут Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги, за відсутності учасників справи, -
Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить стягнути на його користь з ОСОБА_1 надміру отриману допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.12.2022 по 31.08.2023 у розмірі 18 000,00 грн. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 028,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач 21.10.2022 через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (далі - портал Дія) самостійно опублікував себе як внутрішньо переміщену особу та оформив допомогу на проживання у розмірі 2 000,00 грн. щомісячно. У вересні 2023 року, за результатами вибіркової перевірки, спеціалістами позивача було встановлено, що відповідач з 09.12.2022 був знятий з обліку у зв'язку з поверненнями до покинутого місця проживання. Позивач вважає, що неподання відповідачем заяви про припинення виплати вказаної допомоги є порушенням Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014. № 509 (далі Порядок № 509) та Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (далі Порядок № 332) в редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин. Внаслідок цього, відповідач свідомо отримав надмірно виплачену допомогу в розмірі 18000,00 грн. за період з 01.12.2022 по 31.08.2023 і оскільки він добровільно не повернув такі кошти, позивач змушений до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 01.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи в судове засідання, що було призначене на 06.01.2026, яке було відкладено, у зв'язку з неявкою відповідача.
Учасники справи в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від відповідача відзиву на позов, заяв про розгляд справи за його відсутності не надходило, представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності, де також не заперечує проти заочного розгляду справи. За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу без фіксування судового засідання технічними засобами у відсутності учасників справи на підставі доказів, які є в матеріалах справи, що відповідає положенню ч. 3 ст. 211 та ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 07.12.2022 №71 "Про реорганізацію управлінь соціального захисту населення Запорізької міської ради та перейменування управління соціального захисту населення Запорізької міської ради в Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради" та Положення про Департамент відповідно додатку 1 до вказаного рішення Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (далі - Департамент, Позивач) є правонаступником, серед іншого, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району (а.с.17-20).
21.10.2022 ОСОБА_1 подав заяву № 2302-5002314124 про включення відомостей про нього, як про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у зв'язку з чим 10.11.2022 був взятий на відповідний облік в Управлінні соціального захисту населення ЗМР по Шевченківському району, за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 . 09.12.2022 відповідача було знято з обліку як внутрішньо переміщену особу за його заявою, у зв'язку поверненням до покинутого місця постійного проживання (а.с.7, 10, 28).
Рішенням позивача № 50000-7865467-2022-2 від 26.10.2022 ОСОБА_1 за його зверненням № 1000000000220012880338 від 21.10.2022 було призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам починаючи з 01.10.2022 у розмірі 2000,00 грн. на місяць (а.с.8).
За період з грудня 2022 року по серпень 2023 року ОСОБА_1 була нарахована допомога на проживання як внутрішньо переміщеній особі у сумі 18 000,00 грн., що підтверджується розрахунком суми переплаченої допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (а.с.13).
21.09.2023 позивач звернувся до АТ "Універсал банк" з листом № 04-06/12-623-О, в якому просив повернути з особистого рахунку відповідача надмірно виплачену суму допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 18 000,00 грн. (а.с.11).
У відповіді АТ "Універсал банк" № 6643 від 22.09.2023 позивачу було повідомлено, що станом на 22.09.2023 залишок коштів на рахунку ОСОБА_1 складає 0,00 грн., у зв'язку з чим Банк не може повернути грошові кошти на виплату допомоги ВПО за період грудень 2022 - серпень 2023 рр. (а.с.12).
Позивачем вживались заходи досудового врегулювання спору шляхом направлення відповідачу на адресу: АДРЕСА_2 , повідомлення за вих. № 04.01-06/3572 від 14.05.2024 та за вих. № 04.0106/7416 від 12.12.2024, з пропозицією добровільно повернути надміру виплачені кошти (а.с.14, 15).
Надаючи правову оцінку вказаним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Положеннями ст.1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Зобов'язання з безпідставного набуття (придбання) майна виникають за наявності трьох умов: 1) має місце набуття або збереження майна; 2) вказане набуття або збереження майна здійснено за рахунок іншої особи; 3) має місце відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок іншої особи (відсутність положень закону, адміністративного акта, правочину або інших підстав, передбачених ст. 11 ЦК України).
Згідно ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті, зокрема, заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, безпідставно набуті особою кошти, що належать до виплат встановлених абзацом 2 частини першої ст.1215 ЦК, за відсутності рахункової помилки з боку особи, яка добровільно провела їх виплату, та факту недобросовісності набувача, не підлягають поверненню.
До правовідносин щодо набуття грошових коштів без достатньої правової підстави, якщо ці кошти є соціальною виплатою, яка проведена іншою особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача, застосуванню підлягають положення ст. 1215 ЦК, за якою зазначені грошові кошти поверненню не підлягають. При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 р. у справі № 753/15556/15-ц (провадження №14-445цс18), у постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14 та у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06 лютого 2019 року у справі № 545/163/17 (провадження № 61-33727св18).
Відповідно до пунктів 2, 2-1, 7-1, 9-1, 11 Порядку № 509 для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка) повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, або через Портал Дія із заявою про взяття на облік, зокрема до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад (далі - уповноважений орган).
Заява про взяття на облік в електронній формі формується засобами мобільного додатка Порталу Дія у формі, придатній для сприйняття її змісту, заповнення форм (полів) заяви здійснюється автоматично, зокрема з урахуванням відомостей, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії. Така заява передається засобами Порталу Дія до інформаційної системи Мінсоцполітики для включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Після включення відомостей про особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб така особа може сформувати засобами Порталу Дія електронну довідку, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення та взяття на облік такої особи.
Заявник має право подати до уповноваженого органу повідомлення про добровільне повернення до покинутого постійного місця проживання (далі - повідомлення) через Портал Дія. Повідомлення в електронній формі формується автоматично засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття його змісту.
У разі надання повідомлення внутрішньо переміщеною особою про повернення до покинутого постійного місця проживання, керівником відповідного уповноваженого органу приймається Рішення про скасування дії довідки. Уповноважений орган на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб запис про скасування дії довідки.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають право безоплатно отримувати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, зокрема в електронній формі у порядку електронної інформаційної взаємодії або за допомогою технічних засобів з використанням унікального електронного ідентифікатора (QR-коду, штрих-коду, цифрового коду).
Пунктами 3, 6 та 9-11 Порядку № 332 передбачено, що допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога) надається щомісячно з місяця звернення на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням. Для отримання допомоги внутрішньо переміщена особа заповнює заяву, яка формується засобами Порталу Дія.
Список внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, формується органами соціального захисту населення на підставі поданих заяв після проведення перевірки інформації та подається державному підприємству "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики". За технічної можливості централізоване нарахування допомоги внутрішньо переміщеним особам здійснюється на підставі сформованого Мінцифри переліку, сформованого органами соціального захисту населення списку внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, та заяв, поданих засобами Порталу Дія.
Державне підприємство "Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики" на підставі списків, отриманих від органів соціального захисту населення або централізованого нарахування допомоги внутрішньо переміщеним особам, щомісяця до 2, 12 і 22 числа формує Реєстри внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, через АТ "Ощадбанк" на банківський рахунок (за стандартом IBAN) у банку, в якому відкрито рахунок одержувача.
Реєстр внутрішньо переміщених осіб, які звернулися щодо виплати допомоги на проживання, подається Мінсоцполітики з накладеною кваліфікованою електронною печаткою за допомогою програмно-технічних засобів Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України для подальшої передачі АТ "Ощадбанк".
У разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Повернення одержувачами коштів виплаченої їм допомоги проводиться на рахунок Мінсоцполітики, відкритий в органах Казначейства.
За змістом зазначених норм, надання ОСОБА_1 повідомлення про повернення до покинутого постійного місця проживання, є підставою для прийняття керівником Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району рішення про скасування дії довідки, з подальшим внесенням запису про це до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Внаслідок виключення відомостей про ОСОБА_1 з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, орган соціального захисту населення повинен був припинити здійснення йому виплати допомоги на проживання.
Враховуючи те, що позивач не надав доказів, які б свідчили про неправомірне діяння з боку відповідача, яке спричинило виплату надмірних сум допомоги на проживання, оскільки в позові відсутнє посилання на конкретні норми Порядку № 332 та Порядку № 509, які визначають обов'язок отримувача допомоги на проживання, окрім повідомлення про повернення до покинутого постійного місця проживання, також подавати заяву про припинення її виплати, по змісту яких можна було б з'ясувати, що дана бездіяльність є недобросовісною з боку відповідача, як стверджує позивач, а не недбалістю пов'язаною, наприклад з неналежним виконанням обов'язків службовими особами органу соціального захисту населення, відповідальними за призначення та виплату такої допомоги, то суд висновує про відсутність підстав для задоволення позову і повернення безпідставно набутого майна відповідно до статей 1212, 1215 ЦК України. З огляду на що в задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.
В зв'язку з відмовою в позові, судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 279 ЦПК України, ст.ст.1212, 1215 ЦК України,-
В задоволенні позову Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач - Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради, місцезнаходження: бул. Марії Примаченко, буд.3, м. Запоріжжя, 69035, код ЄДРПОУ 37573438.
Відповідач - ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 30 березня 2026 року.
Суддя В.М. Ходько