Заводський районний суд м. Запоріжжя
69606 Україна м. Запоріжжя вул. Мирослава Симчича 65 тел.(099) 55-49-125
Справа № 332/4180/25
Провадження №: 2-о/332/90/26
31 березня 2026 р. м. Запоріжжя
Суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Погрібна О.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Рогозін Олексій Вікторович, заінтересована особа Орган опіки та піклування Покровської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, про призначення опікуна недієздатної особи,
встановила:
До Заводського районного суду м. Запоріжжя надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Рогозін О.В., заінтересована особа Орган опіки та піклування Покровської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, про призначення опікуна недієздатної особи, в якій просить: призначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) опікуном недієздатної ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт № НОМЕР_2 , орган, що видав 1242, дата видачі 24.07.2024 року, адреса проживання: АДРЕСА_1 ).
Ухвалою судді від 13 серпня 2025 року цивільна справа ЄУН 332/4180/25 за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Рогозін Олексій Вікторович, заінтересована особа Орган опіки та піклування Покровської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, про призначення опікуна недієздатної особи, була направлена за підсудністю до Покровського районного суду Дніпропетровської області.
Підставою направлення вищезазначеної цивільної справи за територіальною юрисдикцією до Покровського районного суду Дніпропетровської області (в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою), як зазначено в ухвалі від 13 серпня 2025 року, стало те, що станом на час подання заяви про призначення опікуна ОСОБА_2 , остання фактично проживала за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджувалось довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 12 серпня 2024 року за № 1229-7002088454.
При цьому, судом було враховано, що главою 2 розділу IV ЦПК України регламентовано «Розгляд судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи».
Статтею 300 ЦПК України, розташованою у главі 2 розділу IV ЦПК України, врегульовані питання у тому числі призначення опікуна недієздатному, звільнення від обов'язків опікуна та призначення іншого опікуна. Будь-яких інших процесуальних норм, які б встановлювали порядок вирішення судом питань про призначення опікуна недієздатному ЦПК України не містить.
Частиною першою статті 295, яка також розміщена у главі 2 розділу IV ЦПК України встановлено, що заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі - за місцезнаходженням цього закладу.
Водночас, відповідно до процесуальних норм, справи окремого провадження про визнання фізичної особи недієздатною, а також справи про звільнення та призначення опікуна, є похідними від справ про визнання фізичної особи недієздатною.
Виходячи із аналізу статей 10, 295, 300 ЦПК України, правила підсудності передбачені ч.1 ст. 295 ЦПК стосуються і справ про призначення опікуна недієздатному, а тому питання про призначення опікуна недієздатній особі має вирішуватися судом за місцем проживання недієздатного або місцезнаходженням закладу, де він перебуває на лікуванні.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що дана справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Покровського районного суду Дніпропетровської області.
Відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 14 жовтня 2025 року № 2113/0/15-25 «Про зміну територіальної підсудності судових справ Покровського районного суду Дніпропетровської області» змінено з 27 жовтня 2025 року територіальну підсудність Покровського районного суду Дніпропетровської області шляхом її передачі до Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області.
Як вбачається з протоколу зборів суддів Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 25.12.2025, по 3 пункту порядку денного зборів суддів голова наради доповіла, що в базі даних КП Д-3 Покровського районного суду Дніпропетровської області наявні скановані або направлені через підсистему «Електронний суд» цивільні справи та матеріали, які не були розподілені у зв'язку з неможливістю розподілу, а саме справи щодо встановлення фактів, з сімейних, земельних правовідносин. Обліково - статистичні картки по вищезазначеним категоріям цивільних справ можливо експортувати до КП Д-3 Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області та провести автоматизований розподіл даних справ та матеріалів.
Шляхом обговорення судді одностайно вирішили дати розпорядження керівнику апарату Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_3 на підставі даного рішення зборів суддів Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області в КП Д-3 здійснити реєстрацію судових справ та матеріалів, що наявні в базі даних КП Д-3 Покровського районного суду Дніпропетровської області, які не були розподілені у зв'язку з неможливістю розподілу, а саме справи щодо встановлення фактів, справи з сімейних, земельних правовідносин. Обліково - статистичні картки по вищезазначеним категоріям цивільних справ експортувати до КП Д-3 Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області та провести автоматизований розподіл даних справ та матеріалів з 12 січня 2026 року.
Відповідно до ухвали судді Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Чорної О.В. від 26 січня 2026 року цивільна справа ЄУН 332/4180/25 за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Рогозін Олексій Вікторович, заінтересована особа Орган опіки та піклування Покровської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, про призначення опікуна недієздатної особи була направлена за підсудністю до Заводського районного суду м. Запоріжжя.
Підставою направлення цивільної справи ЄУН 332/4180/25 за підсудністю до Заводського районного суду м. Запоріжжя стало те, що згідно відповіді № 2258441 від 21.01.2026 з ЄДДР ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована з 16.10.2010 року за адресою: АДРЕСА_3 , що за кодом КАТТОТГ є Гуляйпільською територіальною громадою Пологівського району Запорізької області. З 2022 року підсудність справ Гуляйпільського районного суду Запорізької області змінено на Заводський районний суд м. Запоріжжя.
Згідно відповіді № 2258482 від 21.01.2026 року щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з ЄІССС ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 02.10.2025 року проживає як ВПО за адресою: АДРЕСА_4 , що за кодом КАТТОТГ належить Широківської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області.
Тобто, станом на час надходження та розподілу справи до Синельниківського міськрайонного суду ОСОБА_2 не була зареєстрована та фактично не проживала на території колишнього Покровського району Дніпропетровської області, отже справа не підсудна Синельниківському міськрайонному суду Дніпропетровської області.
Окрім того, згідно з Переліком територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року зі змінами, с. Коломійці Синельниківського району Дніпропетровської області, де особа була зареєстрована як ВПО, включене до цього Переліку з 08.10.2025 року; як вбачається з відкритих загальновідомих джерел інформації з 29 грудня 2025 року оголошено обов'язкову евакуацію населення, включаючи село Коломійці Покровської селищної громади Синельниківського району Дніпропетровської області, через активні бойові дії.
При вирішенні питання про прийняття цивільної справи ЄУН 332/4180/25 до свого провадження, суддею враховується наступне.
За відповіддю № 2533487 від 30.03.2026 з Єдиного державного демографічного реєстру, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 16.09.2010 року народження, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .
За відповіддю № 2533513 від 30.03.2026 щодо отримання інформації про внутрішньо переміщену особу з Єдиної інформаційної системи соціальної сфери, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 02.10.2025 року фактично проживає як ВПО за адресою: АДРЕСА_4 (за кодом КАТТОТГ належить Широківської сільської територіальної громади Запорізького району Запорізької області), що відноситься до територіальної юрисдикції Запорізького районного суду Запорізької області.
За частиною першою статті 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов'язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння; недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод. Хоча за станом здоров'я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, у тому числі право на свободу та особисту недоторканність, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов'язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації (абзац третій, четвертий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 01 червня 2016 року №2-рп/2016).
Відповідно до статті 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Статтею 55 ЦК України визначено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Згідно з ч.1 ст.300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно зі статтею 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Згідно з частиною першою статті 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до статті 62 ЦК України опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Положеннями статті 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою, опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Згідно з частиною першою статті 67 ЦК України опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.
При призначенні опікуна важливі і обов'язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Подібні положення містяться у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом (стаття 125 Конституції України).
Цивільна юрисдикція - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду цивільних справ, віднесених до їх компетенції (стаття 19 ЦПК України). Підсудність визначає коло цивільних справ у спорах, вирішення яких належить до повноважень конкретного суду першої інстанції (статті 26 - 30 ЦПК України).
Виходячи з поняття підсудність у цивільному судочинстві як розмежування компетенції між окремими ланками судової системи та між судами однієї ланки щодо розгляду цивільних справ, підсудністю фактично є визначення в системі судів компетентного суду стосовно вирішення певної цивільної справи.
Питання про підсудність справ визначається Цивільним процесуальним кодексом України.
Згідно із частиною першою статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Пунктом 1 частини другої статті 293 ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Відповідно до частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV цього Кодексу.
Порядок розгляду судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи визначено Главою 2 Розділу IV ЦПК України.
Главою 2 розділу IV ЦПК України регламентовано «Розгляд судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи».
Статтею 300 ЦПК розташованою у главі 2 розділу IV ЦПК України, врегульовані питання у тому числі призначення опікуна недієздатному, звільнення від обов'язків опікуна та призначення іншого опікуна.
Будь-яких інших процесуальних норм, які б встановлювали порядок вирішення судом питань про призначення опікуна недієздатному ЦПК України не містить.
Частиною першою статті 295, яка також розміщена у главі 2 розділу IV ЦПК України встановлено, що заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі - за місцезнаходженням цього закладу.
Як роз'яснив Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в п. 44 Постанови Пленуму № 3 від 01.03.2013 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ», виключну підсудність встановлено для деяких справ окремого провадження, зокрема, обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання її недієздатною.
Відповідно до положень пункту 4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 07 лютого 2022 року № 265, особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Положення абзацу першого цього пункту не поширюються на осіб, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) яких знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. Така особа може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання.
Особа, адреса задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) якої знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, може задекларувати/зареєструвати місце свого проживання за межами тимчасово окупованої території України без внесення будь-яких відміток до паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки.
Відомості про адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), що знаходиться на територіях, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, вносяться до реєстру територіальної громади, яка здійснила відповідну реєстраційну дію за межами таких територій.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» є спеціальним законом щодо статусу вказаних осіб, який підлягає застосуванню.
У постанові від 29 липня 2019 року у справі №409/2636/17 Верховний Суд вказав на те, що, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, необхідно також враховувати імперативні положення спеціального Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», згідно зі статтею 5 якого довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Особи, які залишили або покинули своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації та стали на облік як внутрішньо переміщені особи можуть звертатися з позовами до судів за місцем фактичного проживання/перебування. Таким чином, якщо особа-переселенець зареєструвалася на новому місці як ВПО (внутрішньо переміщена особа), то маючи відповідну довідку про взяття на облік, переселенець може звертатись з позовом до суду у місці свого тимчасового перебування.
Згідно з правовою позицією Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 24 червня 2024 року у справі № 554/7669/21 (провадження № 61-5805сво23) підсудність визначається саме за зареєстрованим місцем проживання або перебування фізичної особи ? сторони у справі.
Проте для внутрішньо переміщених осіб таким зареєстрованим місцем перебування є адреса, внесена до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та підтверджена довідкою.
З огляду на викладене, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи, а саме недієздатної ОСОБА_2 .
Відповідно до Наказу Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», с.Новоіванівка Гуляйпільської міської територіальної громади Пологівського району Запорізької області, де зареєстрована ОСОБА_2 , з 01.05.2025 є територією активних бойових дій.
З матеріалів справи також встановлено, що ОСОБА_2 , з 02 жовтня 2025 року зареєстрована як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_4 .
Статтею 295 ЦПК України встановлено, що заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.
Отже, підсудність розгляду даної категорії справ визначається місцем фактичного проживання особи, яка визнана недієздатною, якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу, а в даному випадку така особа фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4 , що відноситься до територіальної юрисдикції Запорізького районного суду Запорізької області.
Відповідно до частини першої статті 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно із статтею 32 ЦПК України спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 ЦПК України, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 31,295, 300 ЦПК України, -
постановила:
Цивільну справу ЄУН 332/4180/25 за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Рогозін Олексій Вікторович, заінтересована особа Орган опіки та піклування Покровської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, про призначення опікуна недієздатної особи, - передати за підсудністю до Запорізького районного суду Запорізької області (м.Запоріжжя, вул.Істоміна, буд.10).
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя: О.М.Погрібна