Ухвала від 09.02.2026 по справі 497/346/26

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

09.02.2026

Справа № 497/346/26

Провадження № 2-а/497/18/26

УХВАЛА

про передачу справи до іншого суду

09.02.2026 року суддя Болградського районного суду Одеської області Кравцова Алла Валентинівна, перевіривши виконання вимог ст.ст.160,161 КАС України за адміністративним позовом адвоката Міняйла Ярослава Володимировича - представника позивача ОСОБА_1 до департамента патрульної поліції, головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправної та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИЛА:

03.02.2026 року до суду через підсистему "електронний суд" надійшов вищевказаний позов, яким представник позивача просить скасувати постанову серії ЕНА№6542749 від 21.01.2026 про притягнення гр. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.122ч.1.та про накладення адміністративного штрафу в розмірі 340грн.

Відповідно до ч.1ст.171 КАСУ суддя, після одержання позовної заяви з'ясовує, окрім іншого, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Дослідивши матеріали адміністративної справи суд встановив, що дана справа не підсудна Болградському окружному адміністративного суду, з огляду на наступне.

З позовної заяви та документів долучених до позовної заяви встановлено, що позивач просить скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого не в автоматичному режимі.

Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

За змістом п.2 ч.1чт.4 КАС України, публічно-правовий спір - це спір, в якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі - на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Згідно з пунктами 1 і 5 частини 1ст.19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п.7ч.1 ст.4 КАС).

Під час визначення предметної юрисдикції справ суди мають брати за основу суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Статтею 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.

Відповідно до ч.2ст.20 КАС України Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.

При цьому, пунктом 1 ч.1ст.20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Виходячи з вищевказаного, спір щодо оскарження постанов про накладення адміністративного стягнення відповідно до КУпАП, віднесено до місцевих загальних судів як адміністративним судам.

Згідно з ч.1ст.318 КАС України, ухвалення судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 - 28 цього Кодексу, - є підставою для скасування рішення суду і направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю.

Викладене свідчить про те, що Болградський районний суд Одеської області є неповноважним судом для розгляду та вирішення даної справи з огляду на її предметну підсудність.

Згідно п.2ч.1ст.29 КАС України, суд передає адміністративну справу для розгляду іншому адміністративному суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого у порядку, ст.29 цього Кодексу, - має бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана (ч.ч.1,2 ст.30 КАС України).

Статтею 25 КАС України визначено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які ухвалені (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 , але вказане село розташоване в Арцизькій територіальній громаді - що є колишньою самостійною адміністративно-територіальною одиницею - Арцизьким районом Одеської області.

Арцизький район - є ліквідованою адміністративно-територіальною одиницею, оскільки, в межах реформи децентралізації змінився адміністративно-територіальний поділ Одеської області зі збереженням її загальних меж. Замість 490 сільських, селищних і міських рад утворено 91 об'єднану територіальну громаду, а замість 26 районів - 7 укрупнених районів. Постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 №807-IX, яка набула чинності з 19.07.2020, до складу Болградського району увійшла й територія Арцизького району Одеської області, тобто, станом на момент надходження даних матеріалів до суду, подія, якої стосуються матеріали, відбулася на території нинішнього Болградського району.

Проте, оскільки розд.XII «Прикінцевих та перехідних положень» ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016р. №1402-VIII, - було доповнено п.3-1 ЗУ № 950-IX від 03.11.2020р., згідно якого, до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів, відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою ВР України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020р. №807-IX, але, згідно ЗУ №2808-IX від 23.12.2022р. - не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, що введений Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022р., який був затверджений ЗУ №2102-IX від 24.02.2022р. "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" і неодноразово безперервно був продовжений відповідними аналогічними законодавчими актами та триває станом на теперішній час, тому, зважаючи на те, що Арцизький суд Одеської області, не є наразі ліквідованим і його юрисдикція розповсюджується на територію колишнього Арцизького району до остаточного реформування судів за територіальним принципом, і здійснює свою діяльність на тій частині території Болградського району, що є колишньою територією Арцизького району, - вважаю, що справа підсудна Арцизькому районному суду Одеської з огляду на зареєстроване місце проживання позивача.

Зазначене, з огляду на правила загальної підсудності, виключає право вирішення вказаного спору Болградським районним судом Одеської області.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Враховуючи виклалдене, керуючись ст.ст.19,20,29,243,248 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Передати до Арцизького районного суду Одеської області (що розташований за адресою: 68400, Одеська область, м.Арциз, вул.Соборна,29, inbox@ar.od.court.gov.ua) адміністративну справу №497/346/26 за позовом адвоката Міняйла Ярослава Володимировича - представника позивача ОСОБА_1 до департаменту патрульної поліції, головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправної та скасування постанови про адміністративне правопорушення, - для розгляду і вирішення питання щодо відкриття провадження - за територіальною підсудністю - за місцем реєстрації відповідача.

Здійснити передачу справи на розгляд іншого суду не пізніше п'яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п'яти днів після залишення її без задоволення.

Ухвала набирає законної сили згідно ст.256 КАС України з моменту її підписання суддею, але може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення до п'ятого апеляційного адміністративного суду м.Одеса.

Суддя А.В.Кравцова