Ухвала від 01.04.2026 по справі 420/40835/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

01 квітня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/40835/25

Суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду Казанчук Г.П., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2026 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У 2025 році ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просив суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 24 жовтня 2025 року №36, яким йому відмовлено у встановленні надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути його заяву від 10.10.2025 р. з урахуванням: участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1986 р.); державних відзнак за виконання завдань у зоні ЧАЕС; принципу правонаступництва України щодо державних нагород СРСР;

зобов'язати відповідача прийняти рішення про встановлення йому надбавки до пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі, визначеному Законом №1767-ІІІ;

судові витрати покласти на відповідача;

звільнити його від сплати судового збору згідно з п. 10 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» як особу, віднесену до 2 категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 лютого 2026 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю

Не погодившись із даним судовим рішенням, ОСОБА_1 (надалі - апелянт) подав апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду скасувати та постановити нове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.

Розглянувши апеляційну скаргу, суддя вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без руху, виходячи з наступного.

У відповідності до пункту 1 частини 5 статті 296 КАС України до апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору.

Згідно положень ч. 6 статті 296 КАС України, якщо апеляційна скарга подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення від сплати судового збору.

До поданої апеляційної скарги доказів сплати судового збору не надано. Водночас, в тексті апеляційної скарги апелянт вказує, що він звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як особу, віднесену до 2 категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, положенням п. 10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Водночас, до апеляційної скарги жодних доказів наявності у апелянта статусу громадянина, віднесеного до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи надано не було, що на даний час унеможливлює вирішення питання про наявність підстав для звільнення апелянта від сплати судового збору на підставі п. 10 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Таким чином, зазначені недоліки апеляційної скарги можуть бути усунуті шляхом надання апелянтом відповідних копій підтверджуючих документів.

Оскільки вищевказані обставини перешкоджають прийняттю апеляційної скарги до провадження суду апеляційної інстанції, тому, у відповідності до частини 3 статті 298 КАС України, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, а апелянту необхідно надати строк для усунення недоліків, а саме: надати докази наявності у апелянта статусу громадянина, віднесеного до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з частиною 2 статті 298 КАС України, до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статті 296 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини 6 статті 18 цього Кодексу зобов'язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу (залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви).

Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статті 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, протягом якого потрібно усунути недоліки.

У відповідності до приписів пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України у разі не усунення вищевказаних недоліків апеляційної скарги остання буде повернута апелянту.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 169, 296, 298, 299 КАС України, суддя,-

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без руху.

Надати апелянту строк протягом 10 днів з дня вручення вказаної ухвали для усунення зазначених недоліків.

Роз'яснити, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до статті 169 КАС України, апеляційна скарга буде повернута скаржнику.

Ухвала судді набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду Г.П. Казанчук