Постанова від 01.04.2026 по справі 160/14698/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2026 року м. Дніпросправа № 160/14698/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року (суддя Конєва С.О.) у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації на підставі абз.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» позивачеві;

- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, за результатом розгляду заяви прийняти рішення, відповідно до якого надати позивачеві відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період відповідно до абз.1 ч.3 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Суд не врахував, що у довідці про здобувача освіти за даними СДЕБО вказано некоректне відображення інформації.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 як військовозобов'язаний, є придатним до військової служби, звання - рядовий, ВОС 100915 (стрілець), про що свідчить зміст копії паспорту позивача № НОМЕР_1 від 12.04.2021р., копія довідки про реєстрацію місця проживання особи №19/25234 від 25.10.2021р.,копія військового квитка серії НОМЕР_2 від 16.10.2020р.

З 16.10.2020 року по 09.04.2024р. позивач проходив строкову військову службу, у період з 25.02.2022 по 30.04.2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України на посаді водій-заправник 2 відділення автомобільного взводу підвозу боєприпасів та паливно-мастильних матеріалів роти матеріально-технічного забезпечення, 09.04.2024 року був виключений зі списків особового складу військової частини, що підтверджується копіями військового квитка, витягу з наказу №8 від 09.04.2024р., довідкою №807 від 11.04.2024р.

На підставі протоколу №24 від 10.08.2024р. засіданням приймальної комісії позивач був зарахований з 1 вересня 2024 року за державним замовленням за результатами ЗНО/НМТ на факультет комп'ютерних технологій та енергетики, спеціальність 141 - електроенергетика, електротехніка та електромеханіка, ступінь - бакалавр, що підтверджується змістом копії витягу з наказу №389 від 10.08.2024р.

Станом на дату звернення до суду з цим позовом позивач є здобувачем освіти Дніпровського державного технічного університету за освітнім рівнем бакалавр (дата початку навчання 01.09.2024, дата закінчення - 30.06.2027 рік), відповідно до інформації про документи про освіту, яка міститься в довідці ЄДЕБО, позивач закінчив навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад дошкільний навчальний заклад № 26» (отримав свідоцтво про базову загальну середню освіту, документ про освіту серія НР № 48851740 від 10.06.2016р.), Кам'янський державний енергетичний технікум (отримав атестат про повну загальну середню освіту, документ про освіту серія НР № 50613516 від 27.06.2018р.) та диплом молодшого спеціаліста (документ про освіту серія Е20 № 136008 від 10.07.2020р.), що підтверджується копіями студентського квитка серії НОМЕР_3 від 01.09.2024р. та довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО №526306 від 18.11.2024р.

Зі змісту зазначеної довідки ЄДЕБО позивача видно, що у графі щодо поточного здобуття освіти та не порушення послідовності її здобуття, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» зазначено: «Ні, порушує».

Згідно історії навчання здобувача освіти вбачається, що позивача 06.09.2020р. було зараховано на навчання до Національного технічного університету «Дніпровська політехніка», однак згідно рядка «поточний статус навчання» статус позивача зазначено як «відраховано із ЗО».

Позивач 07.05.2025р. звернувся із заявою до відповідача для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав передбачених п.1 ч.3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (здобуття фахової вищої освіти за денною формою навчання), до якої додав вищезгадану довідку ЄДЕБО №526306 від 18.11.2024р.

19.05.2025 року позивач отримав від відповідача повідомлення від 15.05.2025 року №20/190-Г, зі змісту якого дізнався, що за результатами розгляду заяви позивача та підтвердних документів йому було повідомлено, що протоколом від 15 травня 2025 року №20 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки, причини відмови - порушено поточне здобуття освіти, згідно даних Довідки здобуття освіти, що підтверджується змістом копії наведеного повідомлення.

Вважаючи протиправними такі дії відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність дій було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану2 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Закон № 3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Абзацом 5 статті 1 Закону №3543-ХІІ визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до частини п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону №3543-ХІІ встановлено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» передбачена процедура надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Відповідно до п. 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію2.

Згідно із п. 57 Порядку №560 для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі:

голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу);

члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Відповідно до п. 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відповідно до пункту 62 Порядку №560 здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період подають до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, за формою згідно з додатком 9.

Відповідно до ч.2 статті 10 Закону України «Про освіту» передбачено, що рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; професійна освіта; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до п. 5 Розділу Х Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України №168 від 10.02.2025р. зазначено, що у разі зарахування на навчання для здобуття певного ступеня вищої освіти особи, яка в минулому здобувала такий самий або вищий ступінь вищої освіти, і відповідний ступінь не було присуджено, особа вважається такою, що здобуває рівень освіти, що не є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Суд першої інстанції вірно встановив, що до повноважень районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки належить оформлення військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, яка надається в установленому порядку на підставі подання військовозобов'язаним, який є здобувачем професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти згідно даних Довідки про здобувача освіти, сформованої в ЄДЕБО, що підтверджує здобуття рівня освіти, який є вищим за раніше здобутий рівень освіти у відповідній послідовності.

Посадові особи комісії РТЦК та СП мають враховувати інформацію, яка міститься у довідці про здобуття освіти, сформованої в ЄДБО, що підтверджує здобуття рівня освіти, який є вищим за раніше здобутий рівень освіти у вказаній вище послідовності.

Як було встановлено судом першої інстанції, позивачем разом із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період з підстав, передбачених п.1 ч.3 ст. 23 Закону №3543-ХІІ, від 07.05.2025р. надав до ІНФОРМАЦІЯ_2 довідку ЄДЕБО №526306 від 18.11.2024р., яка містила інформацію у графі - «На підставі даних з ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту» - «Ні, порушує».

Судом вірно було взято до уваги, що зміст вказаної довідки ЄДЕБО №526306 від 18.11.2024р. станом на 15.05.2025р. (дату вчинення відповідачем дій щодо розгляду згаданої вище заяви позивача) не був оскаржений у встановленому законодавством порядку.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що, враховуючи наведену інформацію, яка містилася у згаданій довідці ЄДЕБО з приводу порушення позивачем послідовності здобуття вищої освіти станом на дату розгляду заяви позивача - 15.05.2025р., дії відповідача щодо відмови у наданні позивачеві відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, на підставі п.1 ч.3 ст.23 Закону №3543-ХІІ ( у зв'язку із здобуттям позивачем фахової вищої освіти) були вчинені правомірно, у межах наданих відповідачеві повноважень та у відповідності до вимог п.60, 62 Порядку №560.

Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 01 квітня 2026 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш