30 березня 2026 року м. Дніпросправа № 160/33161/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.,
суддів: Чередниченка В.Є., Іванова С.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року (суддя Царікова О.В., повне судове рішення складено 26 січня 2026 року) в справі № 160/33161/25 за позовом ОСОБА_1 до Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про:
визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у невжитті заходів самоврядного контролю за використанням та охороною земель, невиконанні делегованих повноважень у сфері земельних відносин та охорони довкілля, а також у нестворенні комісії для обстеження полезахисних лісових смуг у відповідь на його звернення від 15 жовтня 2025 року;
зобов'язання у спосіб, визначений законодавством, вчинити дії щодо комплексного натурного обстеження земельних ділянок, зазначених у його зверненні від 15 жовтня 2025 року, з метою перевірки фактів порушення земельного та природоохоронного законодавства, фіксації наявності на них об'єктів водного фонду та лісових насаджень та за наслідками такого обстеження скласти відповідний акт.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Позивач вважає, що судом першої інстанції помилково поширено мораторій на перевірки бізнесу, запроваджений постанова КМУ № 303, на самоврядний контроль органів місцевого самоврядування, всупереч статті 189 Земельного кодексу України та роз'ясненням Державної регуляторної служби.
Судом першої інстанції не застосовано конституційні норми як норми прямої дії та норми міжнародного законодавства, зокрема, статті 9 Орхуської конвенції, які гарантують право на оскарження екологічної бездіяльності влади.
Суд першої інстанції не застосував принцип офіційного з'ясування обставин справи, проігнорував надані позивачем письмові докази (листи Держгеокадастру та ДЕІ), а також переклав обов'язок доказування на позивача.
Висновок суду першої інстанції про відсутність доказів передачі цінних земель спростовується наявними в матеріалах справи документами та фактичним розташуванням ділянок.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 09.01.1998 Ленінським РВ УМВС України в Дніпропетровській області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
15 жовтня 2025 року позивач звернувся до відповідача з офіційним зверненням (в порядку ст. 40 Конституції України та Закону України “Про звернення громадян»), в якому виклав вищезазначені обставини та вимагав:
- негайно утворити міжвідомчу комісію для натурного обстеження земельних ділянок (кадастрові номери 1221486200:01:058:0079, 1221486200:02:002:0008та ін.), які були незаконно передані у приватну власність зі зміною цільового призначення;
- невідкладно утворити комісію для обстеження полезахисних лісових смуг відповідно до вимог Постанови КМУ № 650 від 22.07.2020 р.;
- зобов'язати профільну постійну комісію ради провести перевірку законності зміни цільового призначення земель та скласти акти з фіксацією наявності лісових насаджень та водних об'єктів.
Аналогічне звернення позивач також направив до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу.
16 жовтня 2025 року Головне управління Держгеокадастру надало відповідь №ПІ-90/0-103/0/63-25 за результатами розгляду запиту ОСОБА_1 від 21.09.2025, згідно якої вбачається, що запитувана документація із землеустрою щодо зміни цільового призначення земельних ділянок з кадастровими номерами 1221486200:02:002:0008 та 1221486200:01:058:0079 (поділена на земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:002:0070 та 1221486200:02:008:0013) на зберігання в електронному вигляді через портал Держгеокадастру від розробника документації не надходила, тому в Головному управлінні Держгеокадастру у Дніпропетровській області відсутня і надати її не вбачається можливим.
Стосовно надання копії всіх документів, що подавались для зміни цільового призначення зазначених земельних ділянок, повідомляємо, що відповідно до статті 5 Закону України “Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру та користування такими відомостями здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону. Відповідно до другої частини статті 18 Закону України “Про Державний земельний кадастр» копії документів Державного земельного кадастру, а також документів, що стали підставою для внесення відомостей до нього, можуть бути вилучені в органів, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру, лише за рішенням відповідних державних органів, прийнятим у межах їх повноважень, визначених законом. Обов'язковим є складання реєстру копій документів, що вилучаються. Вилучення оригіналів таких документів забороняється. Тобто, надати копії документів Державного земельного кадастру, а також документів, що стали підставою для внесення відомостей до нього, не вбачається можливим.
У Державному земельному кадастрі відсутні відомості щодо зареєстрованого обмеження (обтяження) у використанні зазначених земельних ділянок у зв'язку із наявністю полезахисних лісових смуг.
Порушень законодавства при передачі у приватну власність земельних ділянок з кадастровими номерами 1221486200:02:002:0008 та 1221486200:01:058:0079 Головним управлінням не було допущено, тому службові перевірки з вказаного питання не проводились.
31 жовтня 2025 року Державна екологічна інспекція Придніпровського округу своїм листом № 5-7392-3 зазначила, що Інспекція в межах своїх повноважень здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог природоохоронного законодавства України. На теперішній час пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року №303 “Про припинення заходів державного нагляду (контролю) умовах воєнного стану», припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні. До повноважень нагляду (контролю) Інспекції належить здійснення державного за виконанням органом місцевого самоврядування повноважень органів виконавчої делегованих їм влади. Статтею повноважень 33 Закону та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. України “Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, повноваження у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, де до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать наступні делеговані повноваження, а саме: здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів: координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом; підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом; здійснення контролю за забезпеченням безперешкодного і безоплатного доступу громадян до узбережжя водних об'єктів та островів для загального водокористування відповідно до закону. Відповідно до ст. 33 Закону України “Про місцеве самоврядування» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використання і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
14 листопада 2025 року Виконавчий комітет Новоолександрівської сільської ради надав відповідь № 2293/02-16, згідно якої вбачається, що відповідно до ст. 19 Закону України “Про охорону земель», державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища. Державний контроль за використанням та охороною земель також здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю. Новоолександрівською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області рішення про здійснення делегованих повноважень в частині здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом, не приймалось, відповідно, на сьогоднішній день, повноваження щодо здійснення контролю за використанням та охороною земель на території Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району здійснюються територіальним органом Держгеокадастру, а саме: Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області, до структури якого входить Управління з контролю за використанням та охороною земель. Згідно з положеннями Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища», реалізація державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів він відноситься до завдань Державної екологічної інспекції.
Врахувавши, що матеріали справи не містять доказів про передачу відповідачем у приватну власність особливо цінних земельних ділянок, а саме: земель водного фонду в межах прибережної захисної смуги річки Чаплинка, яка є притокою річки Мокра Сура; земель, зайнятих полезахисними лісовими смугами та іншими лісовими насадженнями, що виконують захисні функції; природних ярів та балок, що є частиною єдиної екосистеми, суд першої інстанції дійшов висновку про невстановлення факту допущених порушень відповідачем, викладених в позовній заяві.
Суд погоджується з рішенням суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог, проте вважає за необхідне змінити рішення в частині обґрунтування висновків суду першої інстанції.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції неповно встановив підстави позову і неправильно застосував норми права, що регулюють спірні правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 15 жовтня 2025 року звернувся до Новоолександрівської сільської ради із зверненням в порядку ст. 40 Конституції України та Закону України «Про звернення громадян», в якому вимагав:
- негайно утворити міжвідомчу комісію для натурного обстеження земельних ділянок (кадастрові номери 1221486200:01:058:0079, 1221486200:02:002:0008 та ін.), які були незаконно передані у приватну власність зі зміною цільового призначення;
- невідкладно утворити комісію для обстеження полезахисних лісових смуг відповідно до вимог постанови КМУ № 650 від 22.07.2020 р.;
- зобов'язати профільну постійну комісію ради провести перевірку законності зміни цільового призначення земель та скласти акти з фіксацією наявності лісових насаджень та водних об'єктів.
Звернення аналогічного змісту направлено позивачем до Державної екологічної інспекції Придніпровського округу (далі - ДЕІ).
На звернення позивача до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області листом від 16 жовтня 2025 року №ПІ-90/0-103/0/63-25 повідомлено позивача, що запитувана документація із землеустрою щодо зміни цільового призначення земельних ділянок з кадастровими номерами 1221486200:02:002:0008 та 1221486200:01:058:0079 (поділена на земельні ділянки з кадастровими номерами 1221486200:02:002:0070 та 1221486200:02:008:0013) на зберігання в електронному вигляді через портал Держгеокадастру від розробника документації не надходила, також повідомлено про неможливість надати копії документів Державного земельного кадастру, а також документів, що стали підставою для внесення відомостей до нього. Крім того, повідомлено, що у Державному земельному кадастрі відсутні відомості щодо зареєстрованого обмеження (обтяження) у використанні зазначених земельних ділянок у зв'язку із наявністю полезахисних лісових смуг. Порушень законодавства при передачі у приватну власність земельних ділянок з кадастровими номерами 1221486200:02:002:0008 та 1221486200:01:058:0079 Головним управлінням не допущено, тому службові перевірки з вказаного питання не проводились.
Листом ДЕІ від 31 жовтня 2025 року № 5-7392-3 повідомлено позивача про запровадження мораторію на проведення заходів державного нагляду (контролю) постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) умовах воєнного стану» на період воєнного стану. Також зауважено, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використання і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Листом виконавчого комітету Новоолександрівської сільської ради від 14 листопада 2025 року № 2293/02-16 повідомлено, що відповідно до ст. 19 Закону України «Про охорону земель» державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища. Державний контроль за використанням та охороною земель також здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю. Новоолександрівською сільською радою Дніпровського району Дніпропетровської області рішення про здійснення делегованих повноважень в частині здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом, не приймалось, відповідно, на сьогоднішній день, повноваження щодо здійснення контролю за використанням та охороною земель на території Новоолександрівської сільської територіальної громади Дніпровського району здійснюються територіальним органом Держгеокадастру, а саме: Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області, до структури якого входить Управління з контролю за використанням та охороною земель. Згідно з положеннями Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», реалізація державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів він відноситься до завдань Державної екологічної інспекції.
Спірним в цій справі є питання наявності підстав для здійснення органом місцевого самоврядування самоврядного контролю за використанням та охороною земель.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Статтею 50 Конституції України установлено, що кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Кожному гарантується право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її поширення. Така інформація ніким не може бути засекречена.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом України (далі - ЗК України), а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу (частина друга статті 3 ЗК України).
Відповідно до статті 187 ЗК України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
За положеннями статті 188 ЗК України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Державний контроль за використанням та охороною земель в обсязі, визначеному законом, також здійснюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад набувають установлених законом повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).
Статтею 33 Закону №280/97-ВР визначені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, відповідно до пункту а) частини першої якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження забезпечення охорони, захисту, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, посилення їх корисних властивостей, підвищення родючості ґрунтів, дотримання правил і норм використання лісових ресурсів у межах лісів комунальної власності (абзац 6).
За положеннями пункту б) частини першої статті 33 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження, зокрема:
1) здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;
10) здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом.
Отже, до повноважень виконавчих комітетів сільських рад у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища належать делеговані повноваження зі здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів, а також здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом.
При цьому, як установлено статтею 188 ЗК України, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад набувають установлених законом повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» від 19 червня 2003 року №963-IV (далі - Закон №963-IV), який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Статтею 5 Закону №963-IV установлено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний контроль за використанням та охороною земель також здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю.
Повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначені статтею 6-1 Закону №963-IV, відповідно до якої до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, а саме за:
виконанням власниками і користувачами земель комплексу необхідних заходів із захисту земель від заростання бур'янами, чагарниками;
дотриманням режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, а також вимог законодавства щодо збереження захисних насаджень і межових знаків;
виконанням землевласниками та землекористувачами вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, розміщенням, проектуванням, будівництвом, введенням в дію об'єктів, що негативно впливають на стан земель, експлуатацією, збереженням протиерозійних гідротехнічних споруд, захисних лісонасаджень.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад:
а) вносять до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування клопотання щодо:
приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель;
припинення будівництва та експлуатації об'єктів у разі порушення вимог земельного законодавства України до повного усунення виявлених порушень і ліквідації їх наслідків;
припинення права користування земельною ділянкою відповідно до закону;
б) звертаються до суду з позовом про відшкодування втрат лісогосподарського виробництва, повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився, а також про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням;
в) вживають відповідно до закону заходів щодо повернення самовільно зайнятих земельних ділянок їх власникам або користувачам;
г) здійснюють інші повноваження відповідно до закону.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад набувають установлених законом повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю і реалізують функцію державного контролю за використанням та охороною земель через державних інспекторів з державного контролю за використанням та охороною земель відповідних рад, кваліфікаційні вимоги до яких визначені статтею 10 цього Закону.
Сільські, селищні, міські ради після прийняття ними рішення про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель зобов'язані:
протягом місяця забезпечити призначення державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель відповідних рад;
протягом 10 календарних днів після призначення державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель відповідних рад письмово поінформувати про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад починають виконувати повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель через 30 календарних днів після інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
У разі якщо сільські, селищні, міські ради не прийняли рішення про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель та не забезпечили призначення державних інспекторів відповідних рад, повноваження рад у зазначеній сфері виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, до прийняття радами в установленому цим Законом порядку рішення про виконання радами повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.
Суд зауважує, що для реалізації виконавчим комітетом сільської ради повноважень із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель відповідна рада має здійснити відповідні дії, насамперед, прийняти рішення ради про здійснення виконавчим органом сільської, селищної, міської ради державного контролю за використанням та охороною земель та утворення відповідного виконавчого органу місцевої ради з повноваженнями державного контролю за використанням та охороною земель, а також затвердити положення про виконавчий орган місцевої ради з повноваженнями державного контролю за використанням та охороною земель.
За обставинами цієї справи позивач як член територіальної громади звернувся до Новоолександрівської сільської ради із зверненням, в якому вимагав негайно утворити міжвідомчу комісію для натурного обстеження земельних ділянок (кадастрові номери 1221486200:01:058:0079, 1221486200:02:002:0008 та ін.), які були незаконно передані у приватну власність зі зміною цільового призначення; невідкладно утворити комісію для обстеження полезахисних лісових смуг відповідно до вимог постанови КМУ № 650 від 22.07.2020 р.; зобов'язати профільну постійну комісію ради провести перевірку законності зміни цільового призначення земель та скласти акти з фіксацією наявності лісових насаджень та водних об'єктів.
Відповідачем відмовлено у здійсненні такого контролю з підстав того, що відповідно до статті 19 Закону України «Про охорону земель» державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, а також органами місцевого самоврядування у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю, проте Новоолександрівською сільською радою рішення про здійснення делегованих повноважень в частині здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом, не приймалось, тому повноваження щодо здійснення контролю за використанням та охороною земель на території Новоолександрівської сільської територіальної громади здійснюються територіальним органом Держгеокадастру та Державною екологічною інспекцією.
Враховуючи, що Новоолександрівською сільською радою не ухвалювалось рішення про здійснення виконавчим органом сільської ради державного контролю за використанням та охороною земель, не утворено відповідний виконавчий орган сільської ради з повноваженнями державного контролю за використанням та охороною земель, тому відповідач не мав повноважень на реалізацію функцій державного контролю за використанням та охороною земель.
Доводи апелянта про те, що суд першої інстанції помилково ототожнив здійснення органом місцевого самоврядування державного контролю за використанням та охороною земель із здійсненням самоврядного контролю, який передбачений статтею 189 ЗК України, суд відхиляє як необґрунтовані.
Стаття 189 ЗК України, якою було передбачено, що самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами, виключена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року №1423-IX, який набрав чинності 27 травня 2021 року.
Інших норм, зокрема, щодо здійснення органами місцевого самоврядування самоврядного контролю за використанням та охороною земель діюче законодавство не містить.
Відповідно, відсутні підстави вважати, що відповідачем у межах спірних правовідносин допущена протиправна бездіяльність.
Стосовно порушеного позивачем у зверненні до сільської ради питання про утворення комісії для обстеження полезахисних лісових смуг відповідно до вимог постанови КМУ № 650 від 22.07.2020 р. суд зазначає таке.
Основні вимоги щодо утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, проведення комплексу заходів з метою забезпечення виконання функцій з агролісотехнічної меліорації визначають Правила утримання та збереження полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення, затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року №650.
Пунктом 3 цих Правил передбачено, що комісія утворюється органом місцевого самоврядування або територіальним органом Держгеокадастру, до повноважень якого належить передача у власність або користування земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, протягом 14 календарних днів після отримання клопотання землекористувача про необхідність проведення невідкладних заходів у насадженнях полезахисних лісових смуг.
Отже, ініціатором здійснення невідкладних заходів за цими Правилами є землекористувач земельної ділянки, на якій розташовані відповідні полезахисні лісові смуги, розташовані на землях сільськогосподарського призначення.
Позивачем не доведено статус землекористувача земельної ділянки, на якій розташовані відповідні полезахисні лісові смуги, розташовані на землях сільськогосподарського призначення, тому у відповідача відсутні підстави для утворення відповідної комісії.
Враховуючи, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, не прийняття Новоолександрівською сільською радою рішення про здійснення виконавчим органом сільської ради державного контролю за використанням та охороною земель, суд констатує, що відповідач не наділений повноваженнями на реалізацію функцій державного контролю за використанням та охороною земель.
Суд зауважує, що вчинення дій, які позивач просить зобов'язати здійснити відповідача (у спосіб, визначений законодавством, вчинити дії щодо комплексного натурного обстеження земельних ділянок, зазначених у його зверненні від 15 жовтня 2025 року, з метою перевірки фактів порушення земельного та природоохоронного законодавства, фіксації наявності на них об'єктів водного фонду та лісових насаджень та за наслідками такого обстеження скласти відповідний акт) може бути здійснено в межах реалізації органом місцевого самоврядування функцій державного контролю за використанням та охороною земель, проте у зв'язку з неприйняттям сільською радою такого рішення (про здійснення виконавчим органом сільської ради державного контролю за використанням та охороною земель) відсутні правові підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії, про які просить позивач.
Наведене обумовлює висновок про відмову у задоволенні позову.
Суд першої інстанції, формулюючи підстави для відмови у задоволенні позову, не врахував наведеного, обмежившись зазначенням про відсутність доказів про передачу відповідачем у приватну власність особливо цінних земельних ділянок, а саме земель водного фонду в межах прибережної захисної смуги річки Чаплинка, яка є притокою річки Мокра Сура; земель, зайнятих полезахисними лісовими смугами та іншими лісовими насадженнями, що виконують захисні функції; природних ярів та балок, що є частиною єдиної екосистеми, тому мотивувальна частина рішення суду першої інстанції має бути змінена.
Суд відхиляє аргументи апелянта про неврахування судом першої інстанції наданих ним доказів щодо передачі у приватну власність особливо цінних земельних ділянок, адже, у зв'язку з відсутністю у відповідача повноважень на реалізацію функцій державного контролю за використанням та охороною земель, суд не вправі оцінювати правомірність передачі у власність таких земельних ділянок у межах спірних правовідносин.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, що є підставою для зміни судового рішення.
Оскільки ця справа є справою незначної складності у розумінні частини шостої статті 12 КАС України, розглянута за правилами спрощеного позовного провадження та не відноситься до справ, які відповідно до КАС України розглядаються за правилами загального позовного провадження, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року в справі № 160/33161/25 залишити без задоволення.
Змінити мотивувальну частину рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року в справі № 160/33161/25 за позовом ОСОБА_1 до Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, виклавши її в редакції цієї постанови.
В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 30 березня 2026 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 30 березня 2026 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя В.Є. Чередниченко
суддя С.М. Іванов