Провадження № 3/742/425/26
Єдиний унікальний № 742/1646/26
Постанова
іменем України
31 березня 2026 року м. Прилуки Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі головуючого судді Фетісової Н.В., за участю секретаря судового засідання Шептун В.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Прилуцького районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст. 126 КУпАП,
установив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №607968 від 06 березня 2026 року вбачається, що 06 березня 2026 року о 18 год. 40 хв. в місті Прилуки Чернігівської області по вул. Київська, 281, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Chevrolet Aveo, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи обмеженим у праві керування транспортними засобами відповідно до постанови про виконання тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами, виконавче провадження №65823741 від 06 жовтня 2023 року, чим порушив ст. 15 Закону України «Про дорожній рух».
Його дії кваліфіковані за ч.3 ст. 126 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, згідно поданої заяви просить розглядати справу без його особистої участі. При винесенні рішення врахувати факт, що він деякий час не платив, бо стан здоров'я не дозволяв працювати, так як дуже великі проблеми із суглобами, але обіцяє з наступного місяця закривати борг. Також просить не застосовувати позбавлення права керування транспортним засобом. Так як не знав, що відносно нього було накладене обмеження. Також планує працювати. Надати платівки, що він платив аліменти не може, так як всі чеки вигоріли.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ч.3 ст. 126 КУпАП, відповідальність за даною статтею настає, за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами. Суб'єктивна сторона даного правопорушення характеризується у формі умислу. Тобто, відповідальна особа, яка склала протокол повинна довести та надати докази, що водій був обізнаний про встановлене тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Стаття 28 Закону України «Про виконавче провадження» передбачає, що постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами надсилаються рекомендованим поштовим відправленням і боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Частиною 9 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що постанова про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобам направляється до виконання відповідними органами після закінчення строку, визначеного частиною 5 статті 74 цього Закону, для оскарження рішення, дії виконавця, якщо рішення, дії виконавця не були оскаржені.
Отже, суд перевіряючи наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.126 КУпАП, зобов'язаний перевірити: наявність постанови державного виконавця про обмеження його у праві керування ним транспортними засобами; факт обізнаності такої особи про наявність відносно нього постанови державного виконавця про його обмеження у праві керування ним транспортними засобами; наявність чи відсутність постанови про скасування заходів примусового виконання рішень.
Згідно норм статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Статтею 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності, а саме протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №607968 від 06 березня 2026 року, вбачається, що 06 березня 2026 року о 18 год. 40 хв. в місті Прилуки Чернігівської області по вул. Київська, 281, ОСОБА_1 керував транспортним засобом Chevrolet Aveo, д.н.з. НОМЕР_1 , будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами відповідно до постанови про виконання тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами, виконавче провадження №65823741 від 06 жовтня 2023 року, чим порушив ст. 15 Закону України «Про дорожній рух» (а.с.3).
Його дії кваліфіковані за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 126 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 його підписав та отримав копію.
Згідно Постанови державного виконавця Прилуцького відділу державної виконавчої служби у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Шибіко Є.М. від 06.10.2023 у ВП №65823741 встановлено тимчасове обмеження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі згідно виконавчого листа №367/338/21 виданого 08.06.2021 (а.с.6,7).
Згідно відповіді Прилуцького відділу державної виконавчої служби у Прилуцькому районі Чернігівської області Сумського міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27 березня 2026 року за №23.13-31/21911 щодо отримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постанови АСВП №65823741 від 06.10.2023 у встановленні тимчасового обмеження боржника у праві керуванні транспортними засобами повідомляє наступне. 01.11.2022 року державним виконавцем винесено повідомлення про внесення відомостей про боржника до Єдиного реєстру боржників п.9 ст.71 ЗУ «Про виконавче провадження». 06.10.2023 року винесена постанова про тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, та направлено боржнику за адресою фактичного місця проживання (вихідний №19.14-32/66244 від 06.10.2023). Інші дані щодо ознайомлення чи направлення постановою про тимчасове обмеження боржника у праві керування транспортними засобами в матеріалах виконавчого провадження відсутні.
Так, з даної відповіді вбачається лише те, що ДВС направила листом ОСОБА_1 постанову, проте доказів її отримання останнім - не має.
З наведеного слідує, що нас час складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч.3 ст. 126 КУпАП щодо ОСОБА_1 , йому не було відомо про наявність відносно нього такого обмеження, а відтак він не усвідомлював протиправний характер своїх дій та не бажав настання будь-яких наслідків, що дає підстави стверджувати про відсутність вини у формі умислу.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є безумовним та беззаперечним доказом вчинення особою адміністративного правопорушення, якщо відсутні інші належні і допустимі докази.
У матеріалах справи відсутні належні, достовірні та допустимі докази прямого умислу у діях ОСОБА_1 на керування транспортним засобом при наявності тимчасового обмеження такого права, про що водій був обізнаний, що свідчить про відсутність суб'єктивної сторони даного правопорушення.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, керуючись положеннями ч. 3 ст. 62 Конституції України стосовно тлумачення сумнівів щодо доведеності вини на користь обвинуваченої особи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 126 КУпАП, у зв'язку з чим відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись п. 1 ст. 247 КУпАП
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 126 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, в зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя Наталія ФЕТІСОВА