Постанова від 01.04.2026 по справі 360/1678/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2026 року справа №360/1678/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2025 року у справі № 360/1678/25 (головуючий І інстанції Качанок О.М.) за позовом ОСОБА_1 до Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (далі - відповідач), в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці щодо нескладення інформаційної довідки про умови праці на ОСОБА_1 за період роботи на підприємстві ВП “Шахтоуправління “Луганське» ДП “Луганськвугілля» при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: гірник підземний, гірник очисного забою; зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці, відповідно до пункту 84 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337, скласти інформаційну довідку про умови праці на ОСОБА_1 за період роботи на підприємстві ВП “Шахтоуправління “Луганське» ДП “Луганськвугілля» при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: гірник підземний, гірник очисного забою.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2025 року позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці щодо нескладення інформаційної довідки про умови праці на ОСОБА_1 за період його роботи на підприємстві ВП шахтоуправління “Луганське» ДП “Первомайськвугілля» при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: гірник підземний з повним робочим днем під землею, гірник очисного забою з повним робочим днем під землею; зобов'язано Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці скласти інформаційну довідку про умови праці на ОСОБА_1 за період його роботи на підприємстві ВП шахтоуправління “Луганське» ДП “Первомайськвугілля» при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: гірник підземний з повним робочим днем під землею, гірник очисного забою з повним робочим днем під землею, з урахуванням приписів пункту 84 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, просить скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову через неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального права.

Апелянт зазначив, що ним були вжиті всі необхідні заходи щодо складення інформаційної довідки про умови праці працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) ОСОБА_1 , працівника ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», прояву противоправної бездіяльності, на яку посилається позивач, немає

Як вбачається з матеріалів справи № 360/1678/25, позивач просить суд, зокрема: зобов'язати Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань з питань праці скласти інформаційну довідку про умови праці на ОСОБА_1 за період роботи на підприємстві ВП «Шахтоуправління «Луганське» ДП «Луганськвугілля» при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: гірник підземний, гірник очисного забою.

Апелянт звертає увагу суду, що при складанні санітарно-гігієнічних характеристик та інформаційних довідок незалежно від місця проживання працівника, якому діагностовано підозру хронічного професійного захворювання (отруєння), слід враховувати вимоги положень про територіальні органи Держпраці, в яких визначені території, на які поширюються повноваження міжрегіональних управлінь Держпраці.

Відповідно до пункту 1 Положення про Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, затвердженого наказом Державної служби з питань праці від 23.09.2022 року № 167, Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці (далі - Міжрегіональне управління) є територіальним органом Державної служби з питань праці (далі Держпраці), що їй підпорядковується.

Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Кіровоградської, Дніпропетровської та Запорізької областей (https://dp.dsp.gov.ua/wp content/uploads/2023/06/Положення-про-Південно-Східне-міжрегіональне-управління Держпраці.pdf). Таким чином, Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці складає інформаційні довідки щодо працівників, які працювали на підприємствах Кіровоградської, Дніпропетровської та Запорізької областей. Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці складає інформаційні довідки про умови праці працівників, що працювали на підприємствах Донецької та Луганської областей.

Також, звертає увагу суду, що ВП «Шахтоуправління «Луганське» ДП «Луганськвугілля», на якому працював ОСОБА_1 в період з 11.10.1999 року по 22.04.2016 року, було розташовано на території Луганської області. Таким чином, інформаційна довідка про умови праці на ОСОБА_1 за період його роботи на підприємстві ВП «Шахтоуправління «Луганське» ДП «Луганськвугілля» при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: гірник підземний з повним робочим днем під землею, гірник очисного забою з повним робочим днем під землею, повинна бути складена тільки Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці та незалежно від місця перереєстрації підприємства.

Чинним законодавством та положеннями про територіальні органи Держпраці не передбачено делегування (поширення) своїх повноважень на інші території. До Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці надійшов запит Комунального некомерційного підприємства «Тернівська центральна міська лікарня» Тернівської міської ради» від 21.02.2024 року № 01-30/237 на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) на ОСОБА_1 , що працював саме на ПрАТ «ДТЕК Виробничий структурний підрозділ «Шахтоуправління імені Героїв Космосу», шахта «Павлоградська», Дніпропетровська область, Павлоградський район, с. Вербки, вул. Шахтарська, буд. 10.

Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці склало інформаційну довідку про умови праці працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) ОСОБА_1 , що працював на ВСП «шахтоуправління імені Героїв Космосу», ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» від 12.05.2025 року № ПС/3.1/9184-25 (копія знаходиться в матеріалах справи) та надіслало її відповідно до пункту 85 Порядку № 337: Комунальному некомерційному підприємству «Тернівська центральна міська лікарня» Тернівської міської ради»; Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області; ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ». Тобто, Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці вжито всі необхідні заходи в межах свої компетенції щодо виконання норм Порядку № 337 .

Порядком № 337 чітко визначена необхідність отримання у разі потреби інформаційних довідок від інших територіальних органів Держпраці, які здійснювали державний нагляд (контроль) за підприємствами (установами, організаціями), де особа працювала раніше. Територіально повноваження Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці не розповсюджуються на підприємства роботодавця іншої територіальної одиниці.

Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, який надіслав матеріали справи, які сформовані в електронній формі та частково в паперовій формі.

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи у змішаній формі (електронно-паперовій) і дійшов висновку про відсутність підстав для скасування рішення, виходячи з наступного.

Позивач є внутрішньо переміщеною особою.

Згідно з відомостями, які містяться в трудовій книжці від 13.09.1999 серії НОМЕР_1 , виданої на ім'я ОСОБА_1 , позивач працював у відокремленому підрозділі “Шахтоуправління “Луганське» Державного підприємства, у виробничих структурних підрозділах “Шахтоуправління Павлоградське» та “Шахтоуправління імені Героїв Космосу» Приватного акціонерного товариства “ДТЕК Павлоградвугілля» на посадах, зокрема: підземного гірника з повним робочим днем під землею, гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, помічник начальника дільниці з повним робочим днем під землею, заступника начальника дільниці з повним робочим днем під землею. 30.12.2023 позивач звільнений з посади гірника очисного забою ВСП “Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля».

Комунальним некомерційним підприємством “Тернівська центральна міська лікарня» Тернівської міської ради направлено запит до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці на складення санітарно-гігієнічної характеристики умов праці працівника при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) від 21.02.2024 № 01-30/237 на ОСОБА_1 , що працював у ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля» ВСП “Шахтоуправління імені Героїв Космосу», шахта “Павлоградська», із зазначенням, що в нього встановлено діагноз: Вертеброгенна цервікалгія, люмбоішіалгія справа зі стійким больовим, м'язово-тонічним синдромами на тлі остеохондрозу, спондилоартрозу, деформуючого спондильозу, п/к відділу хребта. Статико-динамічне порушення функції хребта 1-2 ст. Артроз плечових суглобів 1 ст., артроз ключе-акроміальних зчленень 1 ст., плече-лопатковий періартроз. ПФС 1-2 ст. Артроз, з періартрозом, ліктьових суглобів 1 ст., ПФС 1 ст. та колінних суглобів 1 ст., ПФС 1 ст. Больовий синдром. Хронічний бронхіт, фаза неповної ремісії. Емфізема легень. Пневмофіброз. ЛН 1 ст. Двобічна хронічна нейросенсорна приглухуватість 2 ступеня (з легким зниженням слуху) за класифікацією В.О. Остапкович і Н.І. Пономарьової. Підозра на захворювання Радикулопатія п/к рівня хребта, Статико-динамічне порушення функції хребта 1-2 ст. Артроз плечових суглобів 1 ст., плече-лоначковий періартроз, ПФС 1-2 ст. Артроз, з періартрозом, ліктьових суглобів 1 ст., ПФС 1 ст. та колінних суглобів 1 ст., ПФС 1 ст. Хронічннй пиловий бронхіт. ЛН 1 ст. Двобічна хронічна нейросенсорна приглухуватість 2 ступеня (з легким зниженням слуху), що можуть бути пов'язані з його роботою за професією, спеціальністю в умовах впливу шкідливих факторів - гірник підземний, гірник очисного забою підземний.

Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці направило до Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці лист від 29.02.2024 № ПС/3.1/617-ЦА-24 на складання інформаційної довідки про умови праці ОСОБА_1 , 1978 р.н.

Листом від 17.04.2024 № СХ/3/268-ЦА-24 Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці повідомило, що за результатами інформаційного пошуку встановлено, що підприємство, на якому працював ОСОБА_1 , а саме - ВП “Шахтоуправління “Луганське» ДП “Луганськвугілля» - перереєстровано за адресою: місто Київ, провулок Приладний, 2А. У зв'язку з перереєстрацією підприємства рекомендовано, з метою отримання санітарно-гігієнічної характеристики (інформаційної довідки) умов праці ОСОБА_1 під час роботи в ВП “Шахтоуправління “Луганське» ДП “Луганськвугілля», звернутися до територіального управління Державної служби України з питань праці за місцем реєстрації підприємства.

Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці направило до Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці лист від 29.05.2024 № ПС/3.1/1232-ЦА-24, в якому зазначило, що у зв'язку з тим, що ВП “Шахтоуправління “Луганське» ДП “Луганськвугілля», на якому ОСОБА_1 працював з 11.10.1999 по 22.04.2016, було розташовано у Луганській області, інформаційна довідка про умови праці складається Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці незалежно від місця перереєстрації підприємства. Тому відповідач, повторно просив скласти інформаційну довідку про умови праці ОСОБА_1 , зазначену у раніше надісланому листі від 29.02.2024 № ПС/3.1/617-ЦА-24.

Листом від 04.11.2024 № СХ/2/973-ЦА-24 Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці повідомило, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р “Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії розмежування» місто Луганськ відноситься до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» місто Луганськ відноситься до території України, яка тимчасово окупована російською федерацією.

Відповідно до зазначеного Міжрегіональне управління не має можливості направити приписи роботодавцям для надання документів про умови праці ОСОБА_1 у відповідності до пункту 74 постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 “Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві». Також повідомлено, що у зв'язку з неможливістю отримання даних про умови праці, відсутності даних в архівах Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці та відсутності гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах, Міжрегіональне управління не має можливості складення інформаційної довідки стосовно ОСОБА_1 у відповідності до пункту 84 Постанови № 337.

Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці було надіслано ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля» припис від 29.02.2024 № ПС/3.1/4234-24 на надання роботодавцем документів, що необхідні для складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці (інформаційної довідки) на працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) відповідно до Закону України “Про охорону праці» (статті 13, 17, 22, 26), постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96 “Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці» щодо ОСОБА_1 .

Після отримання від ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля» необхідних документів, Південно-Східним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці складено інформаційну довідку про умови праці працівника при підозрі в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) від 12.05.2025 № ПС/3.1/9184-25, яку надіслано відповідачем до КНП “Тернівська центральна міська лікарня» Тернівської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, ПрАТ “ДТЕК Павлоградвугілля».

Позивач, не погоджуючись з нескладенням інформаційної довідки на його ім'я про умови праці за період роботи на підприємстві ВП “Шахтоуправління “Луганське» ДП “Луганськвугілля» при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння), звернувся до суду з цим позовом.

Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.

Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі - Порядок № 337), визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 35 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

За п. 2 Порядку № 337 вимоги цього Порядку поширюються на всіх юридичних і фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку.

У разі підозри наявності в працівника хронічного професійного захворювання (отруєння) з метою встановлення діагнозу складається санітарно-гігієнічна характеристика умов праці (далі - санітарно-гігієнічна характеристика), що є одним з документів, з урахуванням якого вирішується питання про зв'язок хронічного професійного захворювання (отруєння) з впливом шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу (далі - виробничі фактори) (пункт 70 Порядку № 337).

Санітарно-гігієнічна характеристика складається лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює хворий, на запит керівника закладу охорони здоров'я, що забезпечує надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, за поданням лікаря-профпатолога із залученням (у разі потреби) голови та членів комісії закладу охорони здоров'я, який проводить періодичні медичні огляди (пункт 71 Порядку № 337).

Відповідно до пункту 72 Порядку № 337 запит щодо складення санітарно-гігієнічної характеристики заклад охорони здоров'я згідно з додатком 13 протягом трьох робочих днів після виявлення у працівника підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) надає керівнику територіального органу Держпраці за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий.

Копії запиту надсилаються:

територіальному органу Пенсійного фонду України за фактичним місцезнаходженням підприємства (установи, організації), де працює (працював) хворий;

роботодавцю.

За пунктом 74 Порядку № 337 для складення санітарно-гігієнічної характеристики керівник територіального органу Держпраці надсилає припис роботодавцю для надання необхідних документів за встановленою формою згідно з додатком 15.

Строк надання документів не повинен перевищувати 15 робочих днів з часу отримання зазначеного припису.

У разі потреби зазначений строк може бути продовжено за згодою керівника територіального органу Держпраці з метою проведення роботодавцем додаткових лабораторних, інструментальних, хронометражних та інших вимірювань (досліджень) умов праці, необхідних для складення санітарно-гігієнічної характеристики.

Завірені в установленому порядку та узгоджені з територіальним органом Пенсійного фонду України матеріали подаються до територіального органу Держпраці разом із супровідним листом.

Згідно з пунктом 78 Порядку № 337 протягом п'яти робочих днів з дня проведення обстеження об'єкта складається відповідний акт згідно з додатком 18 у трьох примірниках, що зберігаються:

у територіальному органі Держпраці;

на підприємстві (в установі, організації), де працює (працював) хворий;

у територіальному органі Пенсійного фонду України.

Акт в усіх зазначених організаціях зберігається протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства.

Акт підписується головою та всіма членами комісії. У разі незгоди із змістом акта член комісії підписує його з відміткою про наявність окремої думки, яку викладає письмово та додає до акта як його невід'ємну частину.

З актом ознайомлюють працівника, робоче місце якого обстежувалося, або уповноважену ним особу, що засвідчується їх підписами. У разі відмови їх від підпису акт підписується свідками. Працівник або його уповноважена особа мають право обґрунтувати свою відмову.

За пунктом 79 Порядку № 337 територіальний орган Держпраці протягом п'яти робочих днів після складення та підписання акта всіма членами комісії готує санітарно-гігієнічну характеристику згідно з додатком 16.

Строк складення санітарно-гігієнічної характеристики не повинен перевищувати 45 днів з моменту отримання відповідного запиту. Вимоги до інформації, яка зазначається в санітарно-гігієнічній характеристиці шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, визначені у додатку 12.

Санітарно-гігієнічна характеристика підписується лікарем з гігієни праці та затверджується керівником територіального органу Держпраці. Особи, які підписали акт обстеження умов праці, а також ті, що склали санітарно-гігієнічну характеристику, несуть відповідальність за достовірність зазначеної у них інформації щодо умов праці та трудового процесу згідно з вимогами законодавства (пункт 80 Порядку № 337).

Відповідно до пункту 81 Порядку № 337 на непрацюючих пенсіонерів або осіб, які не працюють, лікарем з гігієни праці територіального органу Держпраці складається інформаційна довідка про умови праці працівника у разі підозри в нього хронічного професійного захворювання (отруєння) (далі - інформаційна довідка) згідно з додатком 14 на підставі даних про умови праці на їх робочих місцях у разі збереження цих робочих місць на підприємстві (в установі, організації), де вони раніше працювали, а у разі їх відсутності - отриманих на підставі наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах. У разі проведення обстеження підприємства (установи, організації) для складення інформаційної довідки - зазначене обстеження проводиться за участю представника територіального органу Пенсійного фонду України, профспілки, працівника або уповноваженої особи від працівника.

У разі коли працівник працював на кількох підприємствах (в установах, організаціях), санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством (установою, організацією), де працював працівник, з додаванням у разі потреби інформаційних довідок від інших територіальних органів Держпраці, які здійснювали державний нагляд (контроль) за підприємствами (установами, організаціями), де він працював раніше (пункт 82 Порядку № 337).

Якщо на час складання санітарно-гігієнічної характеристики працівник не підпадав під вплив шкідливих виробничих факторів, що могли викликати хронічне професійне захворювання (отруєння), ураховується його попередня робота, пов'язана з дією шкідливих виробничих факторів незалежно від стажу роботи на (останньому) підприємстві (в установі, організації). У такому разі санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за підприємством (установою, організацією), де були умови для розвитку хронічного професійного захворювання (отруєння) (пункт 83 Порядку № 337).

Згідно з пунктом 84 Порядку № 337 у разі виникнення підозри на хронічне професійне захворювання (отруєння) після припинення контакту працівника із шкідливими виробничими факторами (пізній силікоз, деякі онкологічні захворювання тощо), а також у разі неможливості отримання даних про його умови праці (ліквідація підприємства (установи, організації), цеху, дільниці, робочого місця або в разі тривалої зупинки виробничого процесу, відсутності даних в архівах підприємства (установи, організації) та територіального органу Держпраці, робота за кордоном тощо) інформаційна довідка складається на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах.

Відповідно до пункту 85 Порядку № 337 санітарно-гігієнічна характеристика складається територіальним органом Держпраці у чотирьох примірниках та надсилається:

закладу охорони здоров'я, який надіслав запит щодо її отримання;

робочому органу Фонду;

підприємству (установі, організації), де працює (працював) працівник.

Санітарно-гігієнічна характеристика зберігається протягом строку, визначеного типовими та галузевими переліками видів документів, затверджених відповідно до законодавства.

Санітарно-гігієнічна характеристика може бути використана протягом п'яти років, якщо умови праці працівника за цей час не змінилися, що підтверджується довідкою роботодавця (особи) або відповідного територіального органу Держпраці (пункт 86 Порядку № 337).

Облік санітарно-гігієнічних характеристик та інформаційних довідок ведеться територіальними органами Держпраці в журналі за формою згідно з додатком 17 (пункт 87 Порядку № 337).

Відповідно до пункту 88 Порядку № 337 у разі незгоди із санітарно-гігієнічною характеристикою заявник має право оскаржити її в судовому порядку.

Отже, санітарно-гігієнічна характеристика (інформаційна довідка) складається територіальним органом Держпраці, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством (установою, організацією), де працював працівник.

В даному випадку таким органом є Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.

Тому суд не приймає доводи відповідача про відсутність у нього повноважень та функцій складати інформаційні довідки про умови праці працівників, що працювали на підприємствах, зокрема, Луганської області.

Як установлено судом, позивач у період з 1999 року по 2016 рік працював на підприємстві ВП “Шахтоуправління “Луганське» ДП “Луганськвугілля» на посадах: гірник підземний з повним робочим днем під землею, гірник очисного забою з повним робочим днем під землею, яке розташовувалось за адресою: м. Луганськ, вул. Лермонтова, 1в.

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, вказана вище територіальна громада, входить до переліку територій, що тимчасово окуповані.

Враховуючи, що підозра на хронічне професійне захворювання у позивача виникла після припинення контакту працівника із шкідливими виробничими факторами, та у випадку неможливості отримання даних про його умови праці від підприємства (шахти), яке фактично здійснювало свою діяльність на тимчасово окупованій території України та виробничі потужності якого перебувають на такій території до теперішнього часу, відповідач повинен скласти інформаційну довідку про умови праці, керуючись вимогами пунктів 81, 84 Порядку № 337 - на підставі даних про умови праці на їх робочих місцях у разі збереження цих робочих місць на підприємстві (в установі, організації), де вони раніше працювали, а у разі їх відсутності - отриманих на підставі наукових досліджень (розробок), характеристики виробничих факторів на аналогічних виробництвах або ж на підставі даних трудової книжки та гігієнічної характеристики умов праці на аналогічних робочих місцях або типових санітарно-гігієнічних характеристик умов праці за результатами наукових досліджень в аналогічних професійних групах.

За пунктом 1 Положення про Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці, затвердженого наказом Державної служби з питань праці від 23.09.2022 № 167 (далі - Положення), Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (далі - Міжрегіональне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці (далі - Держпраці), що їй підпорядковується.

Повноваження Міжрегіонального управління поширюються на територію Кіровоградської, Дніпропетровської та Запорізької областей.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 Положення основними завданнями Міжрегіонального управління є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Пунктом 4 Положення визначено, що Міжрегіональне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: здійснює контроль за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці (підпункт 7), здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням робочими органами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України (управління у Кіровоградській, Дніпропетровській та Запорізькій областях, відділення в районах і містах обласного значення) законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб (підпункт 11), здійснює контроль за своєчасністю та об'єктивністю розслідування нещасних випадків на виробництві, їх документальним оформленням і веденням обліку, виконанням заходів з усунення причин нещасних випадків (підпункт 12); здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гігієни праці, у тому числі нагляд (контроль) за: факторами виробничого середовища та виробничих операцій, наявність та виконання яких можуть шкодити здоров'ю працівників; виконанням заходів щодо запобігання виникненню професійних захворювань; дотриманням вимог санітарних норм та правил; своєчасним здійсненням профілактичних заходів, спрямованих на попередження шкідливої дії факторів виробничого середовища і трудового процесу, збереження здоров'я працівників, наявністю обов'язкових медичних оглядів працівників (підпункт 14), забезпечує складення санітарно-гігієнічних характеристик умов праці для подальшого визначення зв'язку захворювання з умовами праці (підпункт 26), проводить: розслідування та веде облік аварій і нещасних випадків, які підлягають спеціальному розслідуванню, аналізує їх причини, готує пропозиції щодо запобігання таким аваріям і випадкам; технічне розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов'язаних із використанням газу в побуті, а також видає за результатами таких розслідувань обов'язкові до виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, громадянами рішення; розслідування обставин та причин виникнення гострих і хронічних професійних захворювань та отруєнь, моніторинг стану умов праці та здоров'я працівників як складову державного соціально-гігієнічного моніторингу (підпункт 27).

Пунктом 6 Положення передбачено, що Міжрегіональне управління для виконання покладених на нього завдань має право, зокрема: залучати спеціалістів органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, вчених, представників організацій роботодавців, профспілок та інших інститутів громадянського суспільства, а також підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Міжрегіонального управління (підпункт 1); отримувати в установленому законодавством порядку від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб інформацію, документи та інші матеріали, необхідні для виконання покладених завдань (підпункт 2), користуватися відповідними інформаційними базами даних державних органів, органів місцевого самоврядування, державною системою урядового зв'язку, іншими технічними засобами (підпункт 3), одержувати від роботодавців і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки про результати проведення експертних обстежень, лабораторних досліджень умов праці, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан виконання профілактичної роботи, причини порушень законодавства та про вжиття заходів для їх усунення (підпункт 8).

Згідно з пунктом 7 Положення Міжрегіональне управління під час виконання покладених на нього завдань взаємодіє в установленому порядку з територіальними органами міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, установами, організаціями на відповідній території з питань, віднесених до його компетенції.

Таким чином, відповідач наділений великим обсягом повноважень для виконання покладених на нього завдань, однак, у ситуації з позивачем відповідач не вчинив належних та достатніх дій для отримання необхідної інформації та оформлення відповідної довідки.

Крім того, ВП шахтоуправління “Луганське» ДП “Луганськвугілля» перереєстроване на підконтрольній території України у м. Києві.

Однак, жодних доказів надіслання на адресу вказаної особи запитів щодо надання документів, необхідних для складення спірної довідки не надано.

Також, суд наголошує, що на відповідача як на орган, який здійснював державний нагляд (контроль) за останнім підприємством (установою, організацією), на якому працював позивач, відповідно до Порядку № 337 покладено обов'язок виконати вимоги цього Порядку.

Крім того неможливість виконання відповідачем та підприємством своїх обов'язків, не може створювати для особи непропорційний та надмірний тягар, і негативні наслідки.

Отже, відповідач безпідставно не склав інформаційну довідку про умови праці на позивача за період роботи на підприємстві ВП шахтоуправління “Луганське» ДП “Луганськвугілля», чим порушив права позивача.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Щодо посилання апелянта на врахування висновків Першого апеляційного адміністративного суду в постанові від 17.09.2025 року в аналогічній справі № 360/156/25, то колегія суддів не бере до уваги такі доводи апелянта, враховуючи вимоги ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено врахування висновків щодо застосування норм права, викладених саме в постановах Верховного Суду.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про:

- визнання протиправною бездіяльності Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці щодо нескладення інформаційної довідки про умови праці на ОСОБА_1 за період його роботи на підприємстві ВП шахтоуправління “Луганське» ДП “Первомайськвугілля» при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: гірник підземний з повним робочим днем під землею, гірник очисного забою з повним робочим днем під землею;

- зобов'язання Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці скласти інформаційну довідку про умови праці на ОСОБА_1 за період його роботи на підприємстві ВП шахтоуправління “Луганське» ДП “Первомайськвугілля» при підозрі у нього хронічного професійного захворювання (отруєння) за професіями: гірник підземний з повним робочим днем під землею, гірник очисного забою з повним робочим днем під землею, з урахуванням приписів пункту 84 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці - залишити без задоволення.

Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 4 листопада 2025 року у справі № 360/1678/25 за позовом ОСОБА_1 до Південно-східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 1 квітня 2026 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Т.Г. Гаврищук