Рішення від 27.03.2026 по справі 600/4174/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/4174/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сіжук О.В.,

за участі: секретаря судового засідання - Мелещук К.О.,

представника позивача - Руднєвої І.С.,

представника відповідача - Бичкова І.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправними дії щодо внесення актуальних персональних даних до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісів у відповідності з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та постановку на військовий облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 21.02.2009, автоматичне взяття на облік згідно змін від 01.04.2025 до постанови Кабінету Міністрів України № 932;

- зобов'язати виконати свої функціональні обов'язки у відповідності з Законом України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та наказом Міністерства оборони України № 94 від 28.03.2022 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів» щодо внесення актуальних персональних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язати внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» згідно Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» про виключення з військового обліку ОСОБА_1 , який 01.02.2006 виключений з військового обліку за статтею 86 а наказу Міністерства оборони України 207 - 99 р. призовною комісією Київського району Сімферополя АР Крим.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач згідно довідки №409 визнаний непридатним до військової служби та з 01.02.2006 виключений з військового обліку на підставі статті 86а наказу Міністерства оборони України №207. Проте, 20.05.2025 у застосунку “Резерв» з'явилась інформація про те, що з 21.02.2009 позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 . У зв'язку із цим, позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» інформацію про його виключення з військового обліку. Проте, відповідачем повідомлено про те, що виключення з військового обліку можливе на підставі висновку військово-лікарської комісії або свідоцтва про хворобу та для проходження процедури виключення з військового обліку необхідно з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Ухвалою судді Чернівецького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою судді Чернівецького окружного адміністративного суду від 16.02.2026 призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження на 27.02.2026 о 10:30 год. Визнано обов'язковою явку представника ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 26.02.2026 задоволено заяву представника ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Судове засідання, призначене на 27.02.2026, не відбулося, у зв'язку з неявкою представника відповідача, явка якого визнана судом обов'язковою. Розгляд справи призначено на 09.03.2026 о 15:00 годині.

06.03.2026 представником відповідача подано до суду додаткові пояснення у справі, в яких вказано, що станом на сьогодні у позивача відсутні затверджені Регіональною ВЛК свідоцтво про хворобу та довідка про непридатність до військової служби, відтак, підстав для виключення його з військового обліку на підставі пункту 3 частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII немає. Стосовно підстав взяття позивача на військовий облік військовозобов'язаних зазначає, що 05.08.2024 за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг позивачем було особисто зареєстровано місце проживання внутрішньо переміщеної особи в місті Чернівці. В зв'язку з реєстрацією місця проживання позивача в місті Чернівці, у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України №932 від 16.08.2024 «Про реалізацію експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №556 від 11.04.2025) усіх військовозобов'язаних, які не були охоплені військовим обліком, в автоматичному режимі засобами Реєстру було взято на військовий облік за місцем їх задекларованого місця проживання. В подальшому, позивач змінивши своє місце проживання, за допомогою Порталу Дія зареєструвався в місті Хмельницький, особисто до ІНФОРМАЦІЯ_3 для зняття з обліку, в зв'язку зі зміною місця проживання не прибув. На підставі вищезазначеного вказано, що позивач перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 , підлягає направленню на військово-лікарську комісію з метою визначення ступеня придатності до військової служби, підстави для виключення з військово обліку - відсутні.

В судовому засіданні, призначеному на 09.03.2026, зобов'язано представника відповідача надати в наступне судове засідання інформацію про дату взяття на військовий облік позивача.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 09.03.2026 витребувано у Центру надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради письмові докази, зокрема: відомості про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи у місті Чернівці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, в період з березня 2014 року по 14.08.2024. Зобов'язано Центр надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради подати витребувані докази безпосередньо до суду протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали.

На виконання наведеної вище ухвали суду листом від 13.03.2026 №16/02-10/556 Департаментом надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради повідомлено про те, що відповідно до законодавства, повноваження щодо взяття на облік внутрішньо переміщених осіб з доступом до відповідного реєстру (Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб) надано Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради. Надання повної інформації Департаментом надання адміністративних послуг Чернівецької міської ради є неможливим.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 13.03.2026 витребувано у Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради письмові докази, зокрема: відомості про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи у місті Чернівці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, в період з березня 2014 року по 14.08.2024. Зобов'язано Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради подати витребувані докази безпосередньо до суду протягом п'яти днів з дня отримання копії даної ухвали.

На виконання вимог ухвали суду від 13.03.2026, листом від 19.03.2026 №21/02-15/1729 Департаментом соціальної політики Чернівецької міської ради повідомлено про те, що згідно Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ., з 19.02.2015 по 24.07.2019 перебував на обліку як ВПО в місті Чернівці (7726) Чернівецької області. З 24.07.2019 по 05.08.2024 перебував на обліку в місті Хмельницький (6825) Хмельницької області. З 05.08.2024 по 15.08.2024 перебував на обліку в Чернівецькому районі (7707) Чернівецької області. З 15.08.2024 по теперішній час ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в місті Хмельницький (6825) Хмельницької області.

У додаткових поясненнях представника відповідача, наданих 26.03.2026, зазначено про те, що відповідно до наявної інформації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яку було отримано шляхом взаємодії інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних позивач: 18.05.2024 офіційно змінив місце проживання, а саме з АДРЕСА_1 , на АДРЕСА_2 ; 03.10.2024 змінив місце проживання, а саме з АДРЕСА_2 , на АДРЕСА_3 ; 11.05.2025 відповідно до інформації ДМС адреса проживання позивача: АДРЕСА_3 було підтверджено та оновлено, в зв'язку з чим позивач автоматично був взятий на військовий облік військовозобов'язаних згідно Постанови №932; 17.05.2025 змінив місце проживання, а саме з АДРЕСА_3 , на АДРЕСА_2 ; 28.11.2025 відповідно до реєстру отримано інформацію про місце проживання позивача, а саме: АДРЕСА_3 .

Стосовно відображення дати взяття позивача на військовий облік, а саме 21.02.2009 вказано, що така дата є технічною та застосовується до всіх військовозобов'язаних, які були взяті на облік на підставі постанови №932, у зв'язку з технічними особливостями функціонування та триваючою розробкою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Водночас підтвердженою датою автоматичного взяття позивача на військовий облік на підставі постанови №932 слід вважати 11.05.2025.

В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судових засіданнях позовні вимоги заперечив, просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши доводи учасників справи, перевіривши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що згідно довідки від 15.08.2024 №6825-5003401101 позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа в місті Хмельницький.

Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_6 №409 від 30.06.2006 (виданої замість військового квитка) позивач є непридатним до військової служби зі зняттям з військового обліку (графа 6 «Придатність до військової служби»).

Згідно відомостей із даної довідки, зокрема у графі “відмітка про військовий облік» міститься запис 30.06.2006 »Прийнятий на облік» та 30.06.2006 “Знятий з військового обліку».

Як свідчать відомості із графи 8 «Призовною комісією Київського району міста Сімферополь виключений з військового обліку ст. 86а наказ Міністерства оборони України 207-99р. 01.02.2000».

Згідно розширених даних з Єдиного держаного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у застосунку “Резерв», сформованого 04.08.2025, міститься інформація про те, що позивач є військовозобов'язаним, взятим на військовий облік.

08.07.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів “Оберіг» про виключення з військового обліку як такого, який 01.02.2006 призовною комісією Київського району Сімферополя АР Крим виключений з військового обліку за ст. 86 а наказу Міністерства оброни України 207-99 р.

Листом від 15.07.2025 №6852 відповідачем повідомлено позивача про те, що виключення з військового обліку відбувається на підставі висновку військово-лікарської комісії або на підставі свідоцтва про хворобу, які мають бути затверджені відповідною регіональною комісією. Повідомлено про те, що для проходження процедури виключення з військового обліку необхідно з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, де перебуваєте на обліку або стати на облік до ТЦК та СП за фактичним місцем проживання для проходження військово-лікарської комісії.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо внесення актуальних персональних даних до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних та резервістів, постановку його на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_7 та автоматичне взяття на військовий облік, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Вирішуючи спір, суд зазначає наступне.

Спірним питанням у даній справі, яке підлягає дослідженню та наданню судом правової оцінки є дії відповідача щодо внесення актуальних персональних даних стосовно позивача до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісів у відповідності з Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та постановка відповідачем позивача на військовий облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 21.02.2009.

Так, щодо внесення актуальних персональних даних стосовно позивача до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервісів у відповідності з Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», суд зазначає наступне.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону (стаття 65 Конституції України).

Згідно частини першої статті 1 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який подовжено до теперішнього часу.

З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини 1 статті 106 Конституції України Указом Президента №69/2022 від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізації, яку подовжено до теперішнього часу.

Частино другою статті 1 Закону №2232-XII визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Частиною третьою статті 1 Закону Закон №2232-XII передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частиною п'ятою статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»).

До видів військової служби, згідно з частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», відноситься, зокрема, військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ (далі - Закон №3543-ХІІ) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Правовою основою мобілізаційної підготовки та мобілізації є Конституція України, Закон України «Про оборону України», цей та інші закони України, а також видані відповідно до них нормативно - правові акти.

Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, а саме з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду. Зокрема, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Частиною п'ятою статті 22 Закону № 3543-ХІІ передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до вимог Закону №2232-ХІІ на військову службу за призовом під час мобілізації приймаються громадяни віком від 18 років та громадяни, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, тобто до 60 років.

Відповідно до частини тринадцятої статті 2 Закону №2232-XII громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд.

Згідно із частиною восьмою статті 1 Закону №2232-ХІІ положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (пункт 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 (далі - Положення №154).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Згідно з пунктом 2 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Згідно із пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Перелік військово-облікових спеціальностей затверджується Міністерством оборони України, а інших спеціальностей в Службі безпеки України - Головою Служби безпеки України.

Питання щодо медичного огляду військовозобов'язаних під час мобілізації врегульовано нормами Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 (далі - Наказ МОУ № 402).

Пунктом 1.1 глави 1 розділу І Наказу МОУ № 402 передбачено, що це Положення визначає процедуру проведення військово - лікарської експертизи військово - лікарськими комісіями, визначеними у главі 2 розділу І, та поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пункт 1.2 глави 1 розділу І Наказу МОУ № 402 визначає що військово - лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико - соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Наказу МОУ № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, у мирний та під час дії особливого періоду.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, в тому числі, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Главою 3 розділу ІІ Наказу МОУ № 402 врегульовано порядок здійснення медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період.

Згідно з пунктом 3.1 глави 3 розділу ІІ - медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП.

Відповідно до пункту 3.2 глави 3 розділу ІІ 3.2. повторний медичний огляд військовозобов'язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. Офіцери запасу підлягають повторному медичному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу - у разі зміни призначення. Також передбачено, що кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Відповідно до пункту 3.8. глави 3 розділу ІІ Наказу МОУ № 402, постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.

Постанова ВЛК ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби, прийнята в облікових цілях в мирний час, дійсна протягом п'яти років з дня закінчення медичного огляду.

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.

Згідно з пунктом 2 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцію та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно - правовими актами, цим Положенням.

Дослідженням матеріалів справи, судом встановлено, що у військовому документі (довідка ІНФОРМАЦІЯ_6 №409 від 30.06.2006, дана замість військового квитка) у графі 8 зазначено, що «Призовною комісією Київського району Сімферополя АР Крим позивач виключений з військового обліку за статтею 86 а Наказу МО України 207-99 р».

Разом з тим, у цьому ж військовому документі у графі «Відмітка про військовий облік» міститься запис про зняття позивача із військового обліку.

Також у цій довідці (графа 6) мітиться запис про придатність позивача до військової служби - «непридатний до військової служби зі зняттям з військового обліку».

Наказом Міністерства оборони України № 207 від 12.07.1999 було внесено зміни та доповнення до наказу Міністерства оборони України № 2 від 04.01.1994 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України» (який був чинним на момент прийняття рішення про непридатність позивача до військової служби) .

Відповідно до пункту 74 розділу ІІ Медичний огляд у Збройних Силах України проводиться з метою виявлення придатності до військової служби призовників, військовозобов'язаних та показників для правильного розподілу їх за видами Збройних Сил України, родами військ і за військовою спеціальністю згідно із станом здоров'я та фізичним розвитком.

Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який без шкоди для здоров'я дозволяє їм виконувати передбачені статутами ЗС України, інструкціями, керівництвом службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у певному виді Збройних Сил України, роді військ у мирний та воєнний час.

Пунктом 75 розділу ІІ передбачено що Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб і фізичних вад (додаток № 1 даного Положення), що визначають ступінь придатності до військової служби (надалі - Розклад хвороб).

Відповідно до Графи І статті 86-а Розкладу хвороб - (природжені вади розвитку органів та систем: а) зі значним порушенням функцій: громадяни при приписці до призовних дільниць та призові на строкову військову службу є непридатними до військової служби зі зняттям з військового обліку СО-7.

Тобто Графа І статті 86-а Розкладу хвороб не передбачала виключення з військового обліку, а лише зняття з військового обліку громадян при приписці до призовних дільниць та призові на строкову військову службу.

Наказ Міністерства оборони України від 12.07.1999 № 207 втратив чинність на підставі наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України».

Зняття з обліку це тимчасова міра, яка існує на час дії певних обставин. Тобто з моменту коли перестав існувати наказ Міністерства оборони України від 12.07.1999 № 207, припинили своє існування і підстави для зняття з обліку.

Проте, суд зазначає, що поняття «зняття із військового обліку» не є тотожним поняттю «виключення із військового обліку».

Відповідно до правового висновку Верховного Суду від 21.05.2025 у справі №280/2880/24: «37.Наведене свідчить, що законодавець виокремлює поняття «зняття з військового обліку» та «виключення з військового обліку», при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. 38.Отже, різними є як підстави, так і правові наслідки зняття або виключення з військового обліку. 39. З аналізу положень Закону № 2232-XII висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних.».

Отже, у довідці ІНФОРМАЦІЯ_6 №409 від 30.06.2006 міститься запис про зняття позивача з військового обліку.

Статтею 6 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 №1951-VІІІ (далі - Закон 1951-VІІІ) визначено, що до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться, обробляються та зберігаються персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17-1 Закону 1951-VІІІ визначено, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Частиною другою статті 9 Закону 1951-VІІІ передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до реєстру.

Згідно з частиною шостою статті 37 Закону №2232-XII виключенню з військового обліку у відповідних районних територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі.

Пунктом 1.2 глави 1 розділу ІІ Наказу МОУ № 402, визначено, що постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

Відповідно до запису у військовому документі позивача знято з військового обліку, а не виключено.

Відповідно до розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби Наказу МОУ № 402, стаття 86 а Наказу МОУ 207, рахується статтею стаття 74-а Розкладу хвороб Наказу № 402) та відповідно до якої громадяни є непридатними до військової служби.

На переконання суду, позивач помилково ототожнює в позовній заяві вказані вище поняття, зазначаючи, що його було повністю виключено з військового обліку.

Оскільки позивача було саме знято з військового обліку, а не виключено з нього, він відповідно до абзацу сьомого пункту 2 частини першої статті 37 Закону №2232-XII підлягав повторному взяттю на військовий облік.

За таких обставин, суд приходить до висновку про правомірність дій щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік та відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині, а також про відмову у задоволенні похідних позовних вимог про зобов'язання виключити позивача із військового обліку як такого, який 01.02.2006 виключений з військового обліку.

Стосовно позовних вимог в частині постановки позивача на військовий облік військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_2 з 21.02.2009, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487)

Згідно пункту 3 Порядку №1487 військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.

Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку) (пункт 5 Порядку №1487).

У відповідності до пункту 7 Порядку №1487 Генеральний штаб Збройних Сил:

здійснює загальне керівництво роботою, пов'язаною з організацією та веденням військового обліку, контроль за станом цієї роботи в державних органах (крім СБУ та розвідувальних органів), органах місцевого самоврядування, на підприємствах в установах та організаціях;

встановлює особливості ведення військового обліку органами військового управління, військовими частинами Збройних Сил, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки;

визначає перелік дефіцитних для Збройних Сил військово-облікових спеціальностей військовозобов'язаних, за наявності яких вони не підлягають бронюванню;

погоджує програми підготовки персоналу, відповідального за організацію та ведення військового обліку.

За умови запровадження інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, відповідно до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»:

взяття на військовий облік, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відомості про яких наявні та актуалізовані (верифіковані) в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, за умови дотримання ними правил військового обліку здійснюється на підставі відомостей про декларування, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання осіб в електронній формі, надісланих органами, що здійснюють реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб (далі - органи реєстрації) через єдину інформаційну систему МВС до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

Абзацом другим пункту 82 передбачено, що особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932 затверджено Порядок реалізації експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №932)

Цей Порядок визначає:

механізм реалізації експериментального проєкту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проєкт) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України;

порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

механізм взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, без проходження медичного огляду;

механізм внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку (для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду) та які перебувають в Україні і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися до відокремленого підрозділу державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщений за межами України (далі - відокремлений підрозділ), за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

механізм перевірки дійсності військово-облікових документів громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон до відокремленого підрозділу.

Метою експериментального проєкту є оптимізація та верифікація відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України.

Згідно пункту 17 Порядку 932 взяття на військовий облік громадян України, зазначених у пунктах 13 і 14 цього Порядку, здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстроване/не задеклароване, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил. Взяття зазначених осіб на військовий облік здійснюється з формуванням військово-облікового документа в електронній формі.

Пунктом 17-1 Порядку №932 визначено, що стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта.

На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.

Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Що стосується автоматичного взяття позивача на військовий облік у зв'язку із внесенням змін від 01.04.2025 до постанови Кабінету Міністрів України №932, суд зазначає наступне.

Взяття осіб на військовий облік регулюється пунктом 2 частини першої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Цією нормою визначено, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до ст. 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частини одинадцятої статті цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу.

Питання взяття, зняття та виключення осіб з військового обліку регулюється виключно цим законом та здійснюється лише відповідно до установлених ним підстав.

В обгрунтування протиправного взяття саме відповідачем позивача на військовий облік, представник позивача посилалася на те, що ОСОБА_1 ніколи не був зареєстрований у місті Чернівці, з 26.08.2005 має зареєстроване місце проживання з у місті Сімферополь, як внутрішньо переміщена особа з 15.08.2024 зареєстрований у місті Хмельницький.

Проте, з листа Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради від 19.03.2026 №21/02-15/1729 слідує, що згідно Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ., з 19.02.2015 по 24.07.2019 перебував на обліку як ВПО в місті Чернівці (7726) Чернівецької області. З 24.07.2019 по 05.08.2024 перебував на обліку в місті Хмельницький (6825) Хмельницької області. З 05.08.2024 по 15.08.2024 перебував на обліку в Чернівецькому районі (7707) Чернівецької області. З 15.08.2024 по теперішній час ОСОБА_1 перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа в місті Хмельницький (6825) Хмельницької області.

Разом з тим, з дослідженого судом витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів стосовно ОСОБА_1 вбачається за результатами автоматично отриманої шляхом взаємодії інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних позивач: 18.05.2024 офіційно змінив місце проживання, а саме з АДРЕСА_1 , на АДРЕСА_2 ; 03.10.2024 змінив місце проживання, а саме з АДРЕСА_2 , на АДРЕСА_3 ; 11.05.2025 відповідно до інформації ДМС адреса проживання позивача: АДРЕСА_3 було підтверджено та оновлено.

У зв'язку з чим позивач 11.05.2025 автоматично системою був взятий на військовий облік військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з Постановою №932 на підставі абзацу одинадцятого пункту 2 частини першої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як громадянин України, який старший 25 років і раніше не перебував на військовому обліку.

Суд зазначає, що відомості відносно позивача внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взято на військовий облік громадян в ІНФОРМАЦІЯ_4 автоматично системою шляхом застосування автоматичної верифікації відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України, що передбачена Порядком №932.

Також суд зазначає, що відповідні дії здійснено в автоматичному порядку Генеральним штабом Збройних Сил згідно з Порядком №932, при цьому відповідач не вчиняв жодних дій стосовно взяття позивача на військовий облік, що виключає визнання його дій протиправними.

Крім того, як слідує із матеріалів справи, ОСОБА_1 з 26.08.2005 має зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_4 . До теперішнього часу місце реєстрації місця проживання ОСОБА_1 не змінювалось до сьогодні.

Однак, як було встановлено судом, позивач неодноразово змінював реєстрацію як внутрішньо переміщена особа, зокрема, в місті Чернівці, Чернівецькому районі та в місті Хмельницький.

При цьому суд зазначає, що приписами частини третьої статті 33, частини четвертої статті 37, пункту 2 частини першої статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено порядок, за якими повинні діяти громадяни України, а саме будучи військовозобов'язаними громадяни України повинні стати на військовий облік за місцем фактичного проживання.

Доказів, що позивач звертався до ТЦК та СП з метою стати на облік за місцем проживання суду надано не було. Однак, це не позбавляє позивача можливості під час звернення до центру комплектування за місцем реєстрації/проживання подати всі наявні документи та пройти медичний огляд, який проводиться військово лікарською комісією з метою визначення придатності до військової служби та у разі підтвердження підстави бути виключеним з військового обліку.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини п'ятої статті 139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 9, 72, 73, 74-76, 77, 90, 241 - 246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Відповідно до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне судове рішення складено 01 квітня 2026 р.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_5 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_2 ).

Суддя Сіжук Ольга Володимирівна