01 квітня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/2349/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Департаменту транспорту та окремих питань комунального господарства Чернівецької міської ради до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення,-
І. РУХ СПРАВИ
1.1. Департамент транспорту та окремих питань комунального господарства Чернівецької міської ради (далі - позивач або Департамент) звернувся до суду з позовом до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області (далі - відповідач або Держаудитслужба), в якому просить:
- визнати Висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про результати моніторингу процедури закупівель UA-2024-01-02-005132-а від 17.05.2024 року протиправним та скасувати його.
1.2. Ухвалою суду від 03.06.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
2.1. Держаудитслужбою проведено моніторинг процедури закупівлі UA-2024-01-02-005132-а від 17.05.2024 року, за наслідками якого складено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі, яким встановлено, що за результатами аналізу питання дотримання Замовником законодавства у сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин», встановлено порушення вимог підпункту 2 пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 року, №1178 (далі - Особливості №1178).
2.2. Позивач вважає такий висновок протиправним, оскільки при організації та проведенні закупівлі порушень не допускалося.
Позиція позивача
2.3. Згідно заяв по суті справи представник позивача не погоджується з Висновком Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, та вважає його не обґрунтованим та таким, що не підлягає до виконання з огляду на наступне.
2.4. Зазначає, що висновком про результати моніторингу процедури закупівель UA-2024-01-02-005132-a від 17.05.2024 року, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, виявило порушення: «не відхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону» (оприлюднений в електронній системі закупівель 17.05.2024 року), а саме:
1. Аналізом завантажених 12.01.2024 МКП «Центр стерилізації тварин» документів, поданих на виконання вимоги про усунення невідповідностей встановлено, що Третя особа, окрім іншого, завантажила файл «Бреник_000419_merged (1).pdf», у якому міститься диплом, наказ про прийняття на роботу та сторінки з другої по дев'яту трудової книжки. При цьому першу сторінку трудової книжки непроскановано, тому відповідно не зрозуміло чия саме це є трудова книжка. Отже, пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації в цій частині.
2. МКП «Центр стерилізації тварин» у листі щодо повноважень посадових осіб від 08.01.2024 за №8/24 не зазначено та у складі поданої пропозиції не завантажено інформації (наказу про призначення, паспорта та ідентифікаційного коду), що тендерна пропозиція Третя особа буде підписана електронним кваліфікованим підписом « ОСОБА_1 ». Отже, пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації в цій частині. Зважаючи на зазначене, в порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, Замовником не відхилено пропозицію МКП «Центр стерилізації тварин», як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону «Про публічні закупівлі».
2.5. Стосовно першого пункту Висновку представник позивача наголошує, що допущена Третьою особою тобто Учасником закупівлі помилка (випадкове не завантаження Учасником першої сторінки трудової книжки ОСОБА_2 ) не є такою, що спотворює його тендерну пропозицію, і не впливає на її ціну. Не визнання Позивачем трудової книжки ОСОБА_2 - відсканованої повністю та поданої через електронну систему закупівель відповідно до вимог тендерної документації Позивача призвело б до неправомірного її відхилення та порушення прав Третьої особи на об'єктивне та неупереджене визначення переможцем процедури закупівлі та порушення одного з основних принципів здійснення закупівель, визначеного статтею 5 Закону, а саме - недискримінації Третьої особи та рівного ставлення до них.
2.6. Стосовно другого пункту Висновку представник позивача зазначає, що позивачем в Тендерній документації вимагалося «Документи, які подаються учасником, повинні містити актуальну інформацію та бути належним чином оформлені, на бланку (за наявності), містити дату, вихідний номер та іменовані відповідно до назви документа та подані у форматі PDF.» (ч.1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» Розділу 3 Тендерної документації Замовника). Учасником подано Лист щодо повноважень посадових осіб від 08.01.2024 №8/24 в якому зазначено, що підписувати документи, які входять до складу тендерної пропозиції та договору про закупівлю буде директор ОСОБА_3 . Всі документи тендерної пропозиції Учасника оформлені на бланках, містять дату та вихідний номер, підписані директором Поповою О.Г., скріплені печаткою та подані через електронну систему закупівель в сканованому вигляді у форматі PDF.
2.7. Також, Учасником в поданій тендерній пропозиції (п.16) вказана особа на підписання документів тендерної пропозиції - Засімоваа Н.О., бухгалтер, т.0506305110. Наказом директора МКП “Центр стерилізації тварин» №01-02/45 від 12.12.2023 року «Про призначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель та затвердження положення про діяльність уповноваженої особи» призначено уповноважену особу, відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель ОСОБА_1 , яка виконуючи свої посадові обов'язки завантажила належним чином оформлені документи Учасника в систему Прозоро. Даний наказ надавався управлінню західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області.
2.8. Таким чином, ОСОБА_1 завантажила скановані документи тендерної пропозиції Учасника та їх підписала електронним кваліфікованим підписом згідно Положення про уповноважену особу Учасника. Тому, під час перевірки, на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify встановлено, що на подану пропозицію міського комунального підприємства «Центр стерилізації тварин» накладено електронний кваліфікований підпис « ОСОБА_1 ». Директор МКП «Центр стерилізації тварин» Попова Ольвія Григорівна діє на підставі Статуту МКП «Центр стерилізації тварин», затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VІІІ скликання 16.06.2022 року №781, відповідно до якого у директора МКП «Центр стерилізації тварин» ОСОБА_3 відсутні повноваження щодо завантаження, оприлюднення та підписання документів в електронній системі закупівель Прозоро. Даний Статут надавався управлінню західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області.
2.9. Відхилення Учасника Замовником, у зв'язку з не завантаженням Учасником довідки, наказу про призначення, паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_1 , за наявності документів, які входять до складу тендерної пропозиції та самої тендерної пропозиції Учасника поданої через електронну систему закупівель в сканованому вигляді з оригіналу документа у форматі PDF, скріплені печаткою та власноручним підписом директора Учасника ОСОБА_3 , оформлених на бланках, які містять дату та вихідний номер документа (згідно вимог тендерної документації Замовника) - призвело б до порушення прав Учасника на об'єктивне та неупереджене визначення переможцем процедури закупівлі та порушення одного з основних принципів здійснення закупівель, визначеного статтею 5 Закону, а саме недискримінації учасників та рівного ставлення до них. Позивач не вимагав від Третьої особи підтверджуючі документи стосовно ОСОБА_1 яка завантажила скановані документи тендерної пропозиції Учасника (Третьої особи) та їх підписала електронним кваліфікованим підписом, оскільки відповідно до частини п'ятої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник (Позивач у даній справі) не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.
2.10. Таким чином, не завантаження Учасником довідки, наказу про призначення, паспорту та ідентифікаційного коду ОСОБА_1 не є помилкою, під час подання тендерної пропозиції Учасником, яка жодним чином не впливає на зміст поданої Учасником тендерної пропозиції.
2.11. Відтак представник позивача вважає, що Держаудитслужба при визначенні зобов'язання Замовнику не встановила факту суттєвого порушення Учасником торгів законодавства про публічні закупівлі, порушення які допустив Учасник є формальними (несуттєвими), неістотними, незначними, які жодним чином не впливають на зміст поданої Учасником тендерної пропозиції, не спотворюють її та не впливають на її ціну, не призвели до негативних наслідків - і є непропорційними заходам реагування на них.
2.12. На теперішній час, договір між Позивачем (Замовником) та Учасником укладений та сумлінно, належним чином виконується, в судовому порядку не оскаржений та не скасований.
2.13. Держаудитслужбою не встановлено факту порушення принципів здійснення публічних закупівель та недискримінація учасників, передбачених статті 5 Закону України «Про публічні закупівлі», неефективного, незаконного, нецільового використання бюджетних коштів Замовником, спричинення шкоди бюджету Чернівецької міської територіальної громади, зайвого витрачання бюджетних коштів, створення не конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, корупційних правопорушень та недобросовісної конкуренції.
Позиція відповідача
2.13. Відповідно до наявних у справі заяв по суті, відповідач позов не визнає, виходячи із наступного.
2.14. Так, Управління відповідно до законодавства здійснило з 08 по 17 травня 2024 року, тобто у термін визначений Законом, моніторинг проведеної Позивачем закупівлі UA-2024-01-02-005132-а «Послуги з благоустрою забезпечення сприятливих умов співіснування людей та тварин на території Чернівецької міської територіальної громади за ДК 021-2015: 77610000-9 «Послуги з відлову тварин». Результати моніторингу оформлені висновком, затвердженим начальником Управління Снігуром Романом Михайловичем 17.05.2024, що оприлюднений на веб-порталі Уповноваженого органу https://prozorro.gov.ua 17 травня 2024 року, тобто у встановлений Законом строк, що підтверджується інформацією про закупівлю
2.15. Представник відповідача зазначає, що замовником у тендерній документації двічі зазначено вимогу про те, що учасник повинен подати документи, які підтверджують вказану в довідці інформацію, на кожного працівника подати наступні документи: трудовий договір або наказ про призначення на посаду або цивільно-правовий договір та трудові книжки на кожного працівника. Однак, у тендерній пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин», поданій ним до 10.01.2024, відсутні трудові книжки працівників, що свідчить про невиконання третьою особою умов, визначених Позивачем в оголошенні про проведення відкритих торгів та у тендерній документації.
2.16. Під час проведення моніторингу, 13.05.2024 Замовнику було надано запит про надання пояснення (інформації) з даного питання. Замовник у відповіді від 14.05.2024 вказав: «... Учасником, 12.01.2024 року, виправлено невідповідності в інформації та документах, що були подані ним у своїй тендерній пропозиції. Трудова книжка ОСОБА_2 відсканована повністю подана Учасником через електронну систему закупівель. Таким чином, документи Учасника подані через електронну систему закупівель відповідно до вимог Тендерної документації Замовника».
2.17. Вказане Замовником не узгоджується із нормами законодавства, оскільки згідно з пунктом 31 частини першої статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель, а відповідно до пункту 32 частини першої статті 1 Закону тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Замовником самостійно сформовано тендерну документацію у якій, окрім іншого, зазначено вимогу, щодо подачі трудових книжок на кожного працівника. МКП «Центр стерилізації тварин» у складі пропозиції поданої до кінцевого строку подання тендерних пропозицій учасниками (10.01.2024 року) не завантажено в електронну систему закупівель трудових книжок на кожного працівника, як це вимагалось від нього тендерною документацією. Таким чином, тендерна пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації в цій частині.
2.18. Таким чином, відсутність у складі тендерної пропозиції документів, подання яких вимагалось тендерною документацією, не відноситься до формальних (несуттєвих) помилок, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції, як це помилково вважає Позивач. Виключає формальність (несуттєвість) помилки і те, що наслідком допущеного порушення є відхилення тендерної пропозиції.
2.19. Доданий до позовної заяви протокол уповноваженої особи від 15.01.2024 №4-1 про формальність помилки у тендерній пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин» суперечить згаданому вище нормативно-правовому акту - наказу Мінекономіки від 15.04.2020 №710, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 29.07.2020 за № 715/34998, та положенням тендерної документації Замовника, через що до уваги судом братись не повинен.
2.20. Окрім цього, під час перевірки, на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify встановлено, що на подану пропозицію МКП «Центр стерилізації тварин» накладено електронний кваліфікований підпис « ОСОБА_1 ».
2.21. МКП «Центр стерилізації тварин» у листі щодо повноважень посадових осіб від 08.01.2024 за №8/24 не зазначено у встановлений в тендерній документації спосіб та у складі поданої пропозиції не завантажено інформації (наказ про призначення або довіреність, паспорт та ідентифікаційний код), про те, що тендерна пропозиція учасника буде підписана електронним кваліфікованим підписом ОСОБА_1 .
2.23. Таким чином, пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації в цій частині.
2.24. Проте, незважаючи на зазначені вище недоліки тендерної пропозиції, її невідповідності умовам тендерної документації, в порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, Замовником не відхилено пропозицію МКП «Центр стерилізації тварин», що свідчить про те, що при поданні тендерної пропозиції та її розгляді недотримано вимог законодавства та тендерної документації Замовника,
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Позивачем було оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями №UA-2024-01-02-005132-a, по закупівлі: послуги «Послуги з благоустрою забезпечення сприятливих умов співіснування людей та тварин на території Чернівецької міської територіальної громади за ДК 021-2015: 77610000-9 «Послуги з відлову тварин», за кодом ДК 021:2015:77610000-9: Послуги з відлову тварин, Лот 1 - Послуги з благоустрою забезпечення сприятливих умов співіснування людей та тварин на території Чернівецької міської територіальної громади за ДК 021-2015: 77610000-9 «Послуги з відлову тварин»
3.2. Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій та протоколу розкриття тендерних пропозицій UА-2024-01-02-005132-а від 10.01.2024 року по закупівлі послуг з благоустрою забезпечення сприятливих умов співіснування людей та тварин на території Чернівецької міської територіальної громади за ДК 021-2015: 77610000-9 «Послуги з відлову тварин», подана одна тендерна пропозиція, а саме від Міського комунального підприємства "Центр стерилізації тварин".
3.3. Протокольним рішенням (протоколом) від 15.01.2024 року №5 Департамент транспорту та окремих питань комунального господарства Чернівецької міської ради визначити Учасника - Міське комунальне підприємство "Центр стерилізації тварин" переможцем Закупівлі, а також прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю із переможцем Закупівлі.
3.4. Судом також встановлено, що згідно листа від 003100-18/5081-2024 від 17.04.2024 Держаудитслужба з метою оптимізації контролю у сфері закупівель і досягнення максимальної ефективності в реалізації основних завдань, передбачених Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», доручила офісам Держаудитслужби та їхнім управлінням в областях провести до 15.05.2024 моніторинг закупівель згідно з переліком, наведеним у додатку.
3.7. За наслідками моніторингу процедури закупівлі №UА-2024-01-02-005132-а складено Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UА-2024-01-02-005132-a, яким встановлено наступне:
«…Аналізом тендерної пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин» на відповідність вимогам тендерної документації встановлено наступне.
Згідно додатку 1 «Перелік документів та інформації для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям, визначеним у статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» та пункту 5 «Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги, згідно з пунктом 28 та пунктом 47 Особливостей» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовником зазначено вимогу «Учасник повинен подати документи, які підтверджують вказану в довідці інформацію, на кожного працівника подати наступні документи: трудовий договір або наказ про призначення на посаду або цивільно-правовий договір та трудові книжки на кожного працівника». Замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів та у тендерній документації зазначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій учасниками до 10.01.2024 року. Під час розгляду тендерної пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин» Замовником оприлюднено вимогу про усунення невідповідностей, у якій зазначено:
1. Усунути невідповідності шляхом подання Учасником паспорту і ідентифікаційного коду особи, яка буде підписувати тендерну пропозицію, згідно вимог п.4 розділу 4 Додатку №1 до тендерної документації;
2. Усунути невідповідності шляхом подання Учасником документу, що підтверджує статус платника податку, згідно вимог п.6 розділу 4 Додатку №1 до тендерної документації.
Аналізом тендерної пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин» поданої до 10.01.2024 не виявлено сканованих повністю трудових книжок працівників. Учасником на виконання вимоги про усунення невідповідностей, окрім вищевказаних документів, також завантажено трудові книжки шести працівників, а одного працівника - ОСОБА_2 не надано. Під час проведення моніторингу, 13.05.2024 Замовнику було надано запит про надання пояснення (інформації) з даного питання. Замовник у відповіді від 14.05.2024 вказав: «… Учасником, 12.01.2024 року, виправлено невідповідності в інформації та документах, що були подані ним у своїй тендерній пропозиції. Трудова книжка ОСОБА_2 відсканована повністю подана Учасником через електронну систему закупівель. Таким чином, документи Учасника подані через електронну систему закупівель відповідно до вимог Тендерної документації Замовника». З даного питання Замовнику необхідно наголосити, що згідно: - пункту 31 частини першої статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель ; - пункту 32 частини першої статті 1 Закону тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Замовником самостійно сформовано тендерну документацію у якій, окрім іншого, зазначено вимогу, щодо подачі трудових книжок на кожного працівника. МКП «Центр стерилізації тварин» у складі пропозиції поданої до кінцевого строку подання тендерних пропозицій учасниками (10.01.2024 року) не завантажено трудових книжок на кожного працівника. Аналізом завантажених 12.01.2024 МКП «Центр стерилізації тварин» документів, поданих на виконання вимоги про усунення невідповідностей встановлено, що учасником, окрім іншого, завантажено файла «Бреник_000419_merged (1).pdf», у якому міститься диплом, наказ про прийняття на роботу та сторінки з другої по дев'яту трудової книжки. При цьому першу сторінку трудової книжки непроскановано, тому відповідно не зрозуміло чия саме це є трудова книжка. Отже, пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації в цій частині.
Згідно вимог пункту 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації, разом з тендерною пропозицією Учасник подає довідку в довільній формі яка повинна містити інформацію про те хто буде підписувати тендерну пропозицію Учасника та надати наказ про призначення на посаду особи або протокол/рішення про призначення керівника або довіреність на особу, яка буде підписувати тендерну пропозицію та паспорт і ідентифікаційний код особи. Замовник перевіряє КЕП/УЕП учасника на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify. Під час перевірки КЕП/УЕП повинні відображатися: прізвище та ініціали особи, уповноваженої на підписання тендерної пропозиції (власника ключа). Учасником у складі пропозиції подано лист щодо повноважень посадових осіб від 08.01.2024 за №8/24, відповідно до якого, тендерну пропозицію МКП «Центр стерилізації тварин» уповноважено підписувати ОСОБА_3 . Під час перевірки, на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify встановлено, що на подану пропозицію міського комунального підприємства «Центр стерилізації тварин» накладено електронний кваліфікований підпис « ОСОБА_1 ». Під час проведення моніторингу, 13.05.2024 Замовнику було надано запит про надання пояснення (інформації) з даного питання. Замовник у відповіді від 14.05.2024 вказав: «… До повноважень будь якого директора підприємства не входить завантажувати документи в систему Прозоро. Завантаження документів в систему Прозоро належить до уповноваженої особи підприємства. Наказом директора МКП «Центр стерилізації тварин» №01-02/45 від 12.12.2023 року «Про призначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель та затвердження положення про діяльність уповноваженої особи» призначено уповноважену особу, відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель Засімову Наталю Олександрівну, яка виконуючи свої посадові обов'язки завантажила належним чином оформлені документи Учасника в систему Прозоро». З даного питання Замовнику необхідно наголосити, що згідно: - пункту 31 частини першої статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; - пункту 32 частини першої статті 1 Закону тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Замовником самостійно сформовано тендерну документацію у якій, окрім іншого, зазначено вимогу, щодо подачі довідки яка повинна містити інформацію про те хто буде підписувати тендерну пропозицію Учасника та надати наказ про призначення на посаду особи або протокол/рішення про призначення керівника або довіреність на особу, яка буде підписувати тендерну пропозицію та паспорт і ідентифікаційний код особи. МКП «Центр стерилізації тварин» у листі щодо повноважень посадових осіб від 08.01.2024 за №8/24 не зазначено та у складі поданої пропозиції не завантажено інформації (наказу про призначення, паспорта та ідентифікаційного коду), що тендерна пропозиція учасника буде підписана електронним кваліфікованим підписом « ОСОБА_1 ».
Отже, пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації в цій частині.
Зважаючи на зазначене, в порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, Замовником не відхилено пропозицію МКП «Центр стерилізації тварин», як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону…».
3.8. За електронною адресою https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2024-01-02-005132-a наявна повна інформація щодо закупівлі №UА-2024-01-02-005132-а (Послуги з благоустрою забезпечення сприятливих умов співіснування людей та тварин на території Чернівецької міської територіальної громади за ДК 021-2015: 77610000-9 «Послуги з відлову тварин»), зокрема: оголошення про проведення, інформація про замовників, інформація про процедуру, інформація про предмет закупівлі, тощо. Наведена інформація є публічною та досліджена судом під час розгляду цієї справи.
ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Предметом цього позову є висновок Держаудитслужби про результати моніторингу процедури закупівлі №UА-2024-01-02-005132-a від 17.05.2024 (закупівля №UА-2024-01-02-005132-а).
Отже, у цій справі суд має дослідити правову природу оскаржуваного позивачем висновку про результати процедури закупівлі та надати йому оцінку, через призму положень частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
4.2. Так, відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 № 2939-XII (далі - Закон №2939-XII) головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
4.3. Окрім цього, відповідно до частини 2 статті 2 Закону №2939-XII державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
4.4. Згідно частини 1 статті 5 Закону №2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування, а згідно частини 4 цієї ж статті Закону №2939 моніторинг закупівлі здійснюється за місцезнаходженням органу державного фінансового контролю.
4.5. Крім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 року, №631 затверджено Порядок проведення перевірок закупівель Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, яким визначено підстави та процедуру проведення Держаудитслужбою, її міжрегіональними територіальними органами перевірок закупівель.
4.6. Отже, аналізуючи наведені вище нормативно-правові акти, слід прийти до висновку, що відповідач та його міжрегіональні територіальні органи уповноважені здійснювати моніторинг закупівель у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі".
Щодо порушень виявлених Держаудитслужбою під час моніторингу процедури закупівлі
4.7. Законом України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922-VIII визначено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
4.8. Згідно пункту 14 частини 1 статті 1 Закону №922-VIII під моніторингом процедури закупівлі розуміють аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, а згідно пунктів 31,32 частини 1 цієї ж статті Закону №922-VIII під тендерною документацією розуміють документацію щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; під тендерною пропозицією розуміють пропозицію щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
4.9. Відповідно до пункту 3-7 “Прикінцевих та перехідних положень» Закону №922-VIII установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт та послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених пунктом 3-8 цього розділу.
4.10. На реалізації наведених положень Закону №922-VIII постановою Кабінету Міністрів України затверджені Особливості №1178, які містять спеціальні норми в досліджуваних правовідносинах.
4.11. Згідно оскаржуваного висновку про результати моніторингу відповідач вважає, що позивач порушив вимоги підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178.
4.12. Відповідно до підпункту у пункту 44 Особливостей № 1178 замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі коли тендерна пропозиція:
- не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності в інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 43 цих особливостей;
- є такою, строк дії якої закінчився;
- є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;
- не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.
4.13. Згідно статті 5 Закону №922-VIII закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
4.14. Як встановлено судом вище, згідно констатуючої частини висновку про результати процедури моніторингу закупівлі суть порушень підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178 полягає у наступному:
«…Аналізом тендерної пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин» на відповідність вимогам тендерної документації встановлено наступне.
Згідно додатку 1 «Перелік документів та інформації для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям, визначеним у статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» та пункту 5 «Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги, згідно з пунктом 28 та пунктом 47 Особливостей» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовником зазначено вимогу «Учасник повинен подати документи, які підтверджують вказану в довідці інформацію, на кожного працівника подати наступні документи: трудовий договір або наказ про призначення на посаду або цивільно-правовий договір та трудові книжки на кожного працівника». Замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів та у тендерній документації зазначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій учасниками до 10.01.2024 року. Під час розгляду тендерної пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин» Замовником оприлюднено вимогу про усунення невідповідностей, у якій зазначено:
1. Усунути невідповідності шляхом подання Учасником паспорту і ідентифікаційного коду особи, яка буде підписувати тендерну пропозицію, згідно вимог п.4 розділу 4 Додатку №1 до тендерної документації;
2. Усунути невідповідності шляхом подання Учасником документу, що підтверджує статус платника податку, згідно вимог п.6 розділу 4 Додатку №1 до тендерної документації.
Аналізом тендерної пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин» поданої до 10.01.2024 не виявлено сканованих повністю трудових книжок працівників. Учасником на виконання вимоги про усунення невідповідностей, окрім вищевказаних документів, також завантажено трудові книжки шести працівників, а одного працівника - ОСОБА_2 не надано. Під час проведення моніторингу, 13.05.2024 Замовнику було надано запит про надання пояснення (інформації) з даного питання. Замовник у відповіді від 14.05.2024 вказав: «… Учасником, 12.01.2024 року, виправлено невідповідності в інформації та документах, що були подані ним у своїй тендерній пропозиції. Трудова книжка ОСОБА_2 відсканована повністю подана Учасником через електронну систему закупівель. Таким чином, документи Учасника подані через електронну систему закупівель відповідно до вимог Тендерної документації Замовника». З даного питання Замовнику необхідно наголосити, що згідно: - пункту 31 частини першої статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель ; - пункту 32 частини першої статті 1 Закону тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Замовником самостійно сформовано тендерну документацію у якій, окрім іншого, зазначено вимогу, щодо подачі трудових книжок на кожного працівника. МКП «Центр стерилізації тварин» у складі пропозиції поданої до кінцевого строку подання тендерних пропозицій учасниками (10.01.2024 року) не завантажено трудових книжок на кожного працівника. Аналізом завантажених 12.01.2024 МКП «Центр стерилізації тварин» документів, поданих на виконання вимоги про усунення невідповідностей встановлено, що учасником, окрім іншого, завантажено файл «Бреник_000419_merged (1).pdf», у якому міститься диплом, наказ про прийняття на роботу та сторінки з другої по дев'яту трудової книжки. При цьому першу сторінку трудової книжки непроскановано, тому відповідно не зрозуміло чия саме це є трудова книжка. Отже, пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації в цій частині.
Згідно вимог пункту 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації, разом з тендерною пропозицією Учасник подає довідку в довільній формі яка повинна містити інформацію про те хто буде підписувати тендерну пропозицію Учасника та надати наказ про призначення на посаду особи або протокол/рішення про призначення керівника або довіреність на особу, яка буде підписувати тендерну пропозицію та паспорт і ідентифікаційний код особи. Замовник перевіряє КЕП/УЕП учасника на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify. Під час перевірки КЕП/УЕП повинні відображатися: прізвище та ініціали особи, уповноваженої на підписання тендерної пропозиції (власника ключа). Учасником у складі пропозиції подано лист щодо повноважень посадових осіб від 08.01.2024 за №8/24, відповідно до якого, тендерну пропозицію МКП «Центр стерилізації тварин» уповноважено підписувати ОСОБА_3 . Під час перевірки, на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify встановлено, що на подану пропозицію міського комунального підприємства «Центр стерилізації тварин» накладено електронний кваліфікований підпис « ОСОБА_1 ». Під час проведення моніторингу, 13.05.2024 Замовнику було надано запит про надання пояснення (інформації) з даного питання. Замовник у відповіді від 14.05.2024 вказав: «… До повноважень будь якого директора підприємства не входить завантажувати документи в систему Прозоро. Завантаження документів в систему Прозоро належить до уповноваженої особи підприємства. Наказом директора МКП «Центр стерилізації тварин» №01-02/45 від 12.12.2023 року «Про призначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель та затвердження положення про діяльність уповноваженої особи» призначено уповноважену особу, відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель Засімову Наталю Олександрівну, яка виконуючи свої посадові обов'язки завантажила належним чином оформлені документи Учасника в систему Прозоро». З даного питання Замовнику необхідно наголосити, що згідно: - пункту 31 частини першої статті 1 Закону тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель; - пункту 32 частини першої статті 1 Закону тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Замовником самостійно сформовано тендерну документацію у якій, окрім іншого, зазначено вимогу, щодо подачі довідки яка повинна містити інформацію про те хто буде підписувати тендерну пропозицію Учасника та надати наказ про призначення на посаду особи або протокол/рішення про призначення керівника або довіреність на особу, яка буде підписувати тендерну пропозицію та паспорт і ідентифікаційний код особи. МКП «Центр стерилізації тварин» у листі щодо повноважень посадових осіб від 08.01.2024 за №8/24 не зазначено та у складі поданої пропозиції не завантажено інформації (наказу про призначення, паспорта та ідентифікаційного коду), що тендерна пропозиція учасника буде підписана електронним кваліфікованим підписом « ОСОБА_1 ».
Отже, пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації в цій частині.
Зважаючи на зазначене, в порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178, Замовником не відхилено пропозицію МКП «Центр стерилізації тварин», як таку, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону…».
4.15. Аналіз констатуючої частини висновку про результати процедури моніторингу закупівлі свідчать про те, що порушення підпункту 2 пункту 44 Особливостей № 1178 зводяться відповідачем до невідхилення позивачем пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин» за наявності двох наступних підстав:
1. Пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації, оскільки належним чином не надано трудову книжку на працівника ОСОБА_2 , а саме завантажено файл «Бреник_000419_merged (1).pdf», у якому міститься диплом, наказ про прийняття на роботу та сторінки з другої по дев'яту трудової книжки. При цьому, першу сторінку трудової книжки непроскановано, тому відповідно не зрозуміло чия саме це є трудова книжка.
2. Пропозиція МКП «Центр стерилізації тварин» не відповідає умовам тендерної документації, оскільки МКП «Центр стерилізації тварин» у листі щодо повноважень посадових осіб від 08.01.2024 за №8/24 не зазначено та у складі поданої пропозиції не завантажено інформації (наказу про призначення, паспорта та ідентифікаційного коду), що тендерна пропозиція буде підписана електронним кваліфікованим підписом « ОСОБА_1 ».
Щодо першої підстави суд зазначає наступне.
4.16. Згідно частини першої статті 1 Закону №922-VIII тендерна документація - документація щодо умов проведення тендеру, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу в електронній системі закупівель (пункт 31); тендерна пропозиція - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації. Замовником самостійно сформовано тендерну документацію у якій, окрім іншого, зазначено вимогу, щодо подачі трудових книжок на кожного працівника (пункт 32).
4.17. Судом встановлено, що згідно додатку 1 «Перелік документів та інформації для підтвердження відповідності учасника кваліфікаційним критеріям, визначеним у статті 16 Закону України «Про публічні закупівлі» та пункту 5 «Кваліфікаційні критерії до учасників та вимоги, згідно з пунктом 28 та пунктом 47 Особливостей» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації Замовником зазначено вимогу:
«Учасник повинен подати документи, які підтверджують вказану в довідці інформацію, на кожного працівника подати наступні документи: трудовий договір або наказ про призначення на посаду або цивільно-правовий договір та трудові книжки на кожного працівника».
4.18. Замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів та у тендерній документації зазначено кінцевий строк подання тендерних пропозицій учасниками до 10.01.2024 року.
4.19. Судом досліджено інформацію щодо закупівлі №UА-2024-01-02-005132-а за електронною адресою https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2024-01-02-005132-a, де наявний повний перелік документів, які долучено МКП «Центр стерилізації тварин» до тендерної пропозиції.
4.20. МКП «Центр стерилізації тварин» тендерну пропозицію в електронній системі закупівель подано 09.01.2024 року, тобто до кінцевого строку подання тендерних пропозицій учасниками (10.01.2024 року). Стосовно працівника ОСОБА_2 долучено три документи: Бреник_000343.pdf.p7s (9 січня 2024 17:38), Бреник_000344.pdf.p7s (9 січня 2024 17:38) та Бреник_000345.pdf.p7s (9 січня 2024 17:38), в яких наявні: диплом молодшого спеціаліста, сторінки 8-9 трудової книжки НОМЕР_1 із записом про прийняття на роботу в МКП «Центр стерилізації тварин» та наказ (розпорядження) №116-к від 20.02.2019 року про прийняття на роботу в МКП «Центр стерилізації тварин».
4.21. З документів, які були завантажені в електронну систему закупівель, вбачається, що наказом (розпорядженням) МКП «Центр стерилізації тварин» №116-к від 20.02.2019, ОСОБА_2 прийнята на роботу з 21.02.2019 року оператором та сторінкою 8 трудової книжки де зазначено під номером запису 8 дата прийняття на роботу 21.02.2019, у відомостях про роботу зазначено «прийнята на роботу оператором», в колонці на підставі чого внесений запис в трудову книжку зазначено «наказ №116-к від 20.02.2019». Тобто, інформація яка міститься в поданих документах ідентична та дає змогу ідентифікувати, що завантажені сторінки з другої по дев'яту трудової книжки належать саме ОСОБА_2 .
4.22. На переконання суду, подані документи у повній мірі дають можливість встановити факт належного працевлаштування ОСОБА_2 в МКП «Центр стерилізації тварин».
4.23. Більше того, судом встановлено, що під час розгляду тендерної пропозиції МКП «Центр стерилізації тварин» позивачем (Замовником) оприлюднено вимогу про усунення невідповідностей, у якій зазначено: 1. Усунути невідповідності шляхом подання Учасником паспорту і ідентифікаційного коду особи, яка буде підписувати тендерну пропозицію, згідно вимог п.4 розділу 4 Додатку №1 до тендерної документації; 2. Усунути невідповідності шляхом подання Учасником документу, що підтверджує статус платника податку, згідно вимог п.6 розділу 4 Додатку №1 до тендерної документації.
4.24. Учасником вчинялися дії на виконання вимоги про усунення невідповідностей, а саме міське комунальне підприємство «Центр стерилізації тварин» завантажив файл «Бреник_000419_merged (1).pdf» 12.01.2024, у якому міститься диплом, наказ про прийняття на роботу та сторінки з другої по дев'яту трудової книжки. Також, листом від 15.01.2024р. № 25/1 МКП «Центр стерилізації тварин» повідомило позивача про те, що в процесі підготовки тендерної документації для закупівлі за ДК 02-215:77610000-9 “Послуги з відлову тварин», на суму 9 229 800,00 грн (дев'ять мільйонів двісті двадцять дев'ять тисяч вісімсот грн 00 копійок) з ПДВ, діловод, ОСОБА_4 , допустила технічну помилку, а саме: непросканувала першу сторінку трудової книжки оператора ОСОБА_2 , яка не впливає на зміст поданої тендерної пропозиції.
4.25. Суд звертає увагу на те, що учасники закупівлі у своєму розсуді є вільними у виборі документів, які долучаються до тендерної документації для підтвердження обставин наявності у нього певного працівника, про якого зазначено в інформаційній довідці (див. постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 7 травня 2023 року у справі № 260/1184/21).
4.26. Відтак, суд не вбачає з боку позивача порушень підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178 за вказаної підстави.
Щодо другої підстави суд зазначає наступне.
4.27. Згідно вимог пункту 1 «Зміст і спосіб подання тендерної пропозиції» розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації, разом з тендерною пропозицією Учасник подає довідку в довільній формі, яка повинна містити інформацію про те, хто буде підписувати тендерну пропозицію Учасника та надати наказ про призначення на посаду особи або протокол/рішення про призначення керівника або довіреність на особу, яка буде підписувати тендерну пропозицію та паспорт і ідентифікаційний код особи. Замовник перевіряє КЕП/УЕП учасника на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify. Під час перевірки КЕП/УЕП повинні відображатися: прізвище та ініціали особи, уповноваженої на підписання тендерної пропозиції (власника ключа).
4.28. Так, МКП «Центр стерилізації тварин» у складі пропозиції подано лист щодо повноважень посадових осіб від 08.01.2024 за №8/24, яким МКП «Центр стерилізації тварин» надає інформацію із зазначенням посадових осіб до повноважень яких належить підписання документів, які входять до складу тендерної пропозиції, та підписання договору з боку учасника, а саме: службова (посадова) особа учасника процедури закупівлі, яку уповноважено на підписання договору з боку учасника - ОСОБА_3 .
4.29. Однак, відповідачем під час перевірки, на сайті центрального засвідчувального органу за посиланням https://czo.gov.ua/verify встановлено, що на подану пропозицію міського комунального підприємства «Центр стерилізації тварин» накладено електронний кваліфікований підпис « ОСОБА_1 ».
4.30. Суд, з огляду на інформацію щодо закупівлі №UА-2024-01-02-005132-а за електронною адресою https://prozorro.gov.ua/uk/tender/UA-2024-01-02-005132-a, звертає увагу на те, що МКП «Центр стерилізації тварин» в поданій тендерній пропозиції (п.16) вказана особа на підписання документів тендерної пропозиції - ОСОБА_1 , бухгалтер, т.0506305110.
4.31. Крім того, наказом директора МКП “Центр стерилізації тварин» №01-02/45 від 12.12.2023 року «Про призначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель та затвердження положення про діяльність уповноваженої особи» призначено уповноважену особу, відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель ОСОБА_1 , яка виконуючи свої посадові обов'язки завантажила належним чином оформлені документи Учасника в систему Прозоро.
4.32. Як наголошує представник позивача та не заперечується відповідачем, даний наказ надавався управлінню західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області
4.33. При цьому, суд вважає обґрунтованими доводи представника позивача про відсутність доцільності вимагати від МКП “Центр стерилізації тварин» підтверджуючі документи стосовно ОСОБА_1 яка завантажила скановані документи тендерної пропозиції та їх підписала електронним кваліфікованим підписом, оскільки відповідно до частини п'ятої статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» Замовник (Позивач у даній справі) не вимагає документального підтвердження публічної інформації, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним, або публічної інформації, що є доступною в електронній системі закупівель.
4.34. Дійсно, згідно інформаційної сторінки МКП «Центр стерилізації тварин» (https://city.cv.ua/city/enterprise/miske-komunalne-pidpriemstvo-pritulok-dlya-tvarin) у розділі «Загальна інформація» у 12 рядку таблиці зазначено Прізвище ім'я по батькові уповноваженої особи проведення процедур закупівель де і зазначена ОСОБА_1 , при натисканні активного поля (https://city.cv.ua/storage/files/transport/%D0%A6%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%20%D0 відображається Наказ Засімової Н.О. від 12.12.2023 року «Про призначення уповноваженої особи, відповідальної за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель та затвердження положення про діяльність уповноваженої особи» та Положення про уповноважену особу, відповідальну за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель МКП «Центр стерилізації тварин» затвердженого Директором МКП «Центр стерилізації тварин» Поповою Ольвією від 12.12.2023 №01-02/45, де у пункті 2.5. зазначено, що Уповноважена особа підписує електронним підписом документи та тендерну пропозицію учасника закупівель.
4.35. Враховуючи зазначене, суд також не вбачає з боку позивача порушень підпункту 2 пункту 44 Особливостей №1178 за вказаної підстави.
4.36. Суд звертає увагу на те, що Верховним Судом неодноразово була висловлена правова позиція, згідно з якою у випадку, якщо пропозиція учасника процедури закупівлі не відповідає умовам тендерної документації, то така пропозиція має бути відхилена замовником (наведена правова позиція є усталеною і викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 17 жовтня 2018 року у справі № 826/11824/17, від 31 березня 2020 року у справі № 826/14940/18, від 29 квітня 2020 року у справі № 826/7167/17).
4.37. Умови, які закріплені в тендерній документації, мають обов'язковий характер та повинні бути дотримані як самим замовником, так і іншими учасниками процедури закупівлі. При цьому, будь-яке порушення умов тендерної документації є таким, що має наслідком відхилення тендерної пропозиції.
4.38. При цьому суд звертає увагу на те, що відповідно до статті 22 Закону №922-VIII тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
4.39. Так, в тендерній документації (Розділ 3. ІНСТРУКЦІЯ З ПІДГОТОВКИ ТЕНДЕРНОЇ ПРОПОЗИЦІЇ) міститься опис формальних помилок, який за змістом відповідає Переліку формальних помилок, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 року № 710.
4.40. Водночас, звернуто увагу на те, що формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов'язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
4.41. Крім цього, Верховний Суд досліджуючи правову природу формальної помилки в розумінні Закону №922, дав їй більш широке тлумачення, ніж наведене безпосередньо в Переліку формальних помилок, затвердженого наказом Мінекономіки від 15.04.2020 року №710.
4.42. Так, в розумінні Верховного Суду, формальний характер мають порушення, які належать до технічних механічних та інших помилок, допущених учасниками в документах, які вони подали у складі тендерної пропозиції, і такі, що не нівелюють технічний потенціал та конкурентоздатність учасника (див. пункт 89 постанови Верховного Суду від 15.08.2024 року, справа №120/12783/23).
4.43 Наведений підхід Верховного Суду до тлумачення формальної помилки є логічним, розумним та відповідає принципам здійснення публічної закупівлі (максимальна економія, ефективність та пропорційність пункт 2 частини 1 статті 5 Закону №922).
4.44. Досліджуючи в контексті наведеного матеріали тендерної документації, зокрема тендерну пропозицію подану МКП “Центр стерилізації тварин», суд вважає, що хоч і в тендерній пропозиції наявні певні упущення (зокрема не подано у повному обсязі до кінцевого строку подання тендерних пропозицій учасниками до 10.01.2024 року трудову книжку працівника ОСОБА_2 ), останній не здійснив порушень, які нівелюють технічний потенціал та конкурентоздатність учасника, впливають на ціну тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та призводить до її спотворення та/або стосується характеристики предмета закупівлі, впливають на зміст тендерної пропозиції.
4.45. Суд не вбачає жодних правових підстав для відхилення тендерної пропозиції МКП “Центр стерилізації тварин» за підстав, які наведені відповідачем у оскаржуваному висновку.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
5.1. Закон №922-VIII та Особливості № 1178 нормативно врегульовують порядок та підстави відхилення тендерної пропозиції.
5.2. Дослідивши матеріали цієї адміністративної справи, суд вважає, що у позивача не було підстав для відхилення тендерної пропозиції МКП “Центр стерилізації тварин».
5.3. Досліджуючи тендерну пропозицію МКП “Центр стерилізації тварин», суд вважає, що останній не здійснив порушень, які нівелюють технічний потенціал та конкурентоздатність учасника, впливають на ціну тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та призводить до її спотворення та/або стосується характеристики предмета закупівлі, впливають на зміст тендерної пропозиції.
5.4. Метою Закону №922-VIII та Особливостей №1178 є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції. На переконання суду, закупівля №UА-2024-01-02-005132-a проведена відповідно до вимог Закону №922-VIII та Особливостей №1178, а отже її мета досягнута.
5.5. Таким чином, спірний висновок прийнято відповідачем непропорційно, без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких такий висновок спрямований.
5.6. За таких обставин, суд вважає, що даний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
5.7. Усі інші наведені у заявах по суті обставини, не спростовують вищезазначених висновків суду.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 КАС України, суд -
1. Позов Департаменту транспорту та окремих питань комунального господарства Чернівецької міської ради до Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про визнання протиправним та скасування рішення, задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати Висновок Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області про результати моніторингу процедури закупівель UA-2024-01-02-005132-а від 17.05.2024 року.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Департамент транспорту та окремих питань комунального господарства Чернівецької міської ради (м. Чернівці, вул. міста Мец, буд. 23, код ЄДРПОУ 44173515).
Відповідач - Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області (м. Тернопіль, вул. М. Грушевського, буд. 8, код ЄДРПОУ 40913637).
Суддя О.В. Анісімов