30 березня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/4986/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В, розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 жовтня 2017 року;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 жовтня 2017 року;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час, а саме за кожну годину служби в нічний час, у періоди її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 грудня 2015 року, а також з 01 січня 2017 року до 13 серпня 2024 року, згідно підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час, а саме за кожну годину служби в нічний час, у періоди її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 грудня 2015 року, а також з 01 січня 2017 року до 13 серпня 2024 року, згідно підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 надбавки за службу в умовах режимних обмежень згідно підпункту 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, за періоди її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 22 травня 2018 року - у розмірі 10%, з 23 травня 2018 року до 28 листопада 2019 року - у розмірі 15% та з 29 листопада 2019 року до 31 серпня 2023 року - у розмірі 10%;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за службу в умовах режимних обмежень згідно підпункту 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, за періоди її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 22 травня 2018 року - у розмірі 10%, з 23 травня 2018 року до 28 листопада 2019 року - у розмірі 15% та з 29 листопада 2019 року до 31 серпня 2023 року - у розмірі 10%;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 премії згідно підпункту 2 пункту 4 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, за період її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 серпня 2023 року, без урахування належної їй до виплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 премію згідно підпункту 2 пункту 4 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, за період її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 серпня 2023 року, з урахуванням належної їй до виплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення, установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», за період її служби в Національній поліції України з березня 2020 року до лютого 2021 року, без урахування належної їй до виплати 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 та без урахування повної суми премії, розрахованої у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення, установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», за період її служби в Національній поліції України з березня 2020 року до лютого 2021 року, з урахуванням належної їй до виплати 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 та з урахуванням повної суми премії, розрахованої у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 компенсації за всі невикористані під час проходження служби дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського, порядок нарахування і виплата якої передбачені пунктом 8 розділу ІІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, без урахування додаткової винагороди, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», а також без урахування індексації грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму компенсації за всі невикористані під час проходження служби дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського у відповідності до пункту 8 розділу ІІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, з урахуванням додаткової винагороди, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», а також з урахуванням індексації грошового забезпечення;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, порядок нарахування і виплати якої передбачені розділом VIII Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, без урахування індексації грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, у відповідності до розділу VIII Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, з урахуванням індексації грошового забезпечення.
1.2. Ухвалою суду від 01.11.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
1.3. Ухвалою суду від 02.12.2024 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про залишення позовної заяви без розгляду.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
2.1. В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що ОСОБА_1 звільнена зі служби в поліції ще 13.08.2024, однак ГУНП, в порушення вимог ст.ст. 47 та 116 КЗпП України, якими передбачено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення, до цього часу не виплатило всі належні Позивачці суми при звільненні, а саме:
- не за всі періоди служби в поліції нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення;
- не за всі періоди служби в поліції нарахована та виплачена доплата за службу в нічний час;
- не за всі періоди служби в поліції нарахована та виплачена надбавка за службу в умовах режимних обмежень;
- не в повному обсязі нарахована та виплачена премія за періоди служби в поліції у яких протиправно не нарахована та не виплачена надбавка за службу в умовах режимних обмежень;
- не в повному обсязі нарахована та виплачена додаткова доплата до грошового забезпечення, установлена згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни»;- не в повному обсязі нарахована та виплачена грошова компенсація за всі невикористані під час проходження служби дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського;
- не в повному обсязі нарахована та виплачена одноразова грошова допомога при звільненні зі служби.
2.2. З урахуванням наведеного вважає, що бездіяльність ГУНП яка полягає у ненарахуванні та невиплаті Позивачці належних сум грошового забезпечення є протиправною та такою, що порушує її права і законні інтереси.
Позиція відповідача
2.3. До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечує щодо задоволення позову.
2.4. Зазначає, що спірні правовідносини виникли у зв'язку із нібито не проведенням нарахування та виплату Позивачці за час служби в поліції:
- доплату за службу в нічний час у період з 07.11.2015 по 31.12.2015, та з 01.01.2017 по 13.08.2024 (день звільнення);
- надбавку за службу в умовах режимних обмежень за період з 07.11.2015 по 22.05.2018 - у розмірі 10%, з 23.05.2018 по 28.11.2019 - у розмірі 15% та з 29.11.2019 по 31.08.2023 - у розмірі 10%;
- індексації грошового забезпечення за період з 07 листопада 2015 року до 31 жовтня 2017 року.
2.5. Також Позивачкою стверджується, що їй нібито не в повному обсязі нараховано та виплачено:
- суми грошової компенсації за невикористані в період служби щорічні основні та додаткові відпустки, без врахування додаткової винагороди, встановленої згідно Постанови №168, а також індексації грошового забезпечення;
- суми одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) при звільненні із служби, без врахуванням індексації грошового забезпечення.
2.6. Однак, представник відповідача вважає твердження позивачки щодо відмови ГУНП у проведенні зазначених у позові виплат - безпідставним та необґрунтованим, адже всі виплати проведено у відповідності до вимог законодавства, зокрема Закону України "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII); Порядку та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затверджений наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 за № 669/28799 (далі - Порядок № 260); Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988); Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168); Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30днів з дня його відміни» (далі - Постанова № 375).
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Дослідженням матеріалів справи та згідно аргументів сторін судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 до 13.08.2024 проходила службу в Національній поліції України та зокрема у Головному управлінні Національної поліції в Чернівецькій області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 13.08.2024 №268о/с «По особовому складу», відповідно до пункту 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» майора поліції ОСОБА_1 , старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Чернівецькій області, звільнено зі служби в поліції з 13.08.2024.
3.2. 04.10.2024 представник позивача звернувся до відповідача із запитом, в якому просив:
- копію послужного списку ОСОБА_1 ;
- інформацію про те, чи мала ОСОБА_1 у період служби в поліції допуск до державної таємниці, якщо так, то ким і коли цей допуск було надано та якої форми згідно Закону України «Про державну таємницю», а також чи працювала вона в умовах режимних обмежень;
- інформацію про те, чи залучалась ОСОБА_1 у період служби в поліції до служби в нічний час (чергування у складі слідчо-оперативної групи, виїзд на місце події та ін.), якщо так, то у які саме періоди, на підставі яких розпорядчих документів та чи здійснювались за це доплати, передбачені постановою КМУ України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а саме доплати за службу в нічний час;
- інформацію про те, чи нарахована ти чи виплачена ОСОБА_1 матеріальна допомога для оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань за 2024 рік, якщо ні, то з яких причин;
- інформацію щодо нарахованого та виплаченого ОСОБА_1 за весь період її служби в поліції з 07.11.2015 до 13.08.2024 грошового забезпечення і його складових та інших виплат в розрізі років та місяців;
- інформацію про виплачені ОСОБА_1 кошти при звільненні (після звільнення) зі служби в поліції, із зазначенням видів цих виплат та виплачених сум;
- інформацію щодо того, чи врахована під час нарахування компенсації за всі невикористані ОСОБА_1 дні щорічної основної та додаткової оплачуваних відпусток, додаткова винагорода, встановлена згідно постанови КМУ від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
3.3. У відповідь на звернення представника позивача відповідач листом №6396-2024 від 24.10.2024 повідомив наступне:
«…За результатами розгляду встановлено, що ОСОБА_2 було надано допуск до державної таємниці, а саме: - по формі 3 з 04.04.2014 Управлінням служби безпеки України в Чернівецькій області; - по формі 3 з 23.05.2018 Управлінням служби безпеки України в Чернівецькій області; - по формі 3 з 29.11.2019 по 16.08.2024 Управлінням служби безпеки України в Чернівецькій області.
Згідно наявних облікових форм РСО з 2019 по серпень 2024 року встановлено, що вона опрацьовувала документи, що мали ступінь секретності «Таємно», нею були підготовлені матеріальні носії секретної інформації грифом секретності «Таємно». Інформації за 2018 рік та попередні роки щодо опрацювання та підготовки документів немає, оскільки журнали обліку знищені у зв'язку із закінченням строку їх зберігання на підставі Переліку видів документів, що створюються під час діяльності центрального органу управління поліції, територіальних, міжрегіональних органів поліції, підприємств, закладів та установ, що належать до сфери управління Національної поліції України, із зазначенням строків їх зберігання, затвердженого Наказом Національної поліції України 23.08.2016 року № 737 (у редакції наказу Національної поліції України 27 листопада 2018 року № 1090).
Додатково повідомляємо, що ОСОБА_3 періодично працювала з 2019 по 2024 рік в умовах режимних обмежень за що з вересня 2023 року по момент звільнення була встановлена надбавка за роботу в умовах режимних обмежень.
Щодо служби в нічний час повідомляємо Вам, що згідно п. 5 розділу II Інструкції з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні, затвердженої наказом МВС України від 07.07.2017 № 575, слідчо-оперативні групи створюються при чергових частинах органів та підрозділів поліції. Склад цих груп формується з числа працівників поліції відповідно до графіка чергування, затвердженого керівником органу, підрозділу поліції та погодженого з керівником органу досудового розслідування (дізнання).
Також інформуємо, що згідно наявних архівних копій графіків добових чергувань, затверджених наказами ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 залучалася до несення служби в складі слідчо-оперативних груп ГУНП в Чернівецькій області…
… Поряд з цим, згідно наявних відомостей ІКС ІПНП, встановлено, що ОСОБА_3 , на місця подій в нічний час доби, а саме в проміжок часу з 22 год до 6 год, виїжджала в складі СОГ ГУНП один раз, а саме 21.10.2019 року.
Відповідно, за період служби в ГУНГІ в Чернівецькій області нараховувалась і виплачувалась доплата за службу в нічний час, що видно з наданої інформації про щомісячне грошове забезпечення.
Щодо виплати матеріальної допомоги інформуємо, що згідно частини 1 статті 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Крім того, пунктом 3 наказу МВС України від 06.04.2016 №260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» визначено, що видатки на грошове забезпечення здійснюються в межах асигнувань, передбачених установі на вказані цілі.
Так, станом на 13.08.2024, тобто на момент її звільнення, доведене фінансування для виплати матеріальної допомоги поліцейським ГУНП в Чернівецькій області склало менше 15 % від наявної потреби.
Крім того, абзацом третім пункту 13 Розділу 11 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (зі змінами) (далі по тексту - Порядок №260), встановлено, що виплата поліцейським матеріальної допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань здійснюється на підставі їх рапортів у розмірі, визначеному керівником органу поліції.
Дані про надходження від Оксани ПАЛАМАРЮК таких рапортів відсутні.
При цьому, з інформацією про всі виплачені їй при звільненні кошти вона ознайомлена 13.08.2024, про що свідчить її власноручний підпис на розрахунковому листку.
Також, надаємо наявну інформацію щодо нарахованого грошового забезпечення за весь період служби у розрізі його складових, місяців та років.
Крім цього, відповідно до п.8 розділу III Порядку № 260, виплата грошової компенсації за невикористану відпустку проводиться, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до законодавства, на день звільнення зі служби.
Таким чином, додаткова винагорода поліцейським, визначена постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі по тексту - Постанова №168), не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, або надбавкою, доплатою, підвищенням, а є одноразовою виплатою, а саме додатковою винагородою поліцейським на період дії воєнного стану (період дії якого визначається окремими постановами КМУ).
Отже, виплата грошової компенсації за невикористану відпустку була проведена в порядку та у розмірі визначеному Порядком №260, а саме з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за стаж служби в поліції, надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції і премії, установлених наказами на день звільнення…».
ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Позивач у цій справі оскаржує невиплату їй складових грошового забезпечення під час проходження служби у поліції.
4.2. А тому, суд також надасть оцінку на предмет відповідності вимогам законодавства виплаті позивачу грошового забезпечення під час проходження служби у поліції у спірні періоди.
Стосовно доплата за службу в нічний час.
4.3. Згідно позовних вимог позивач оскаржує бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час, а саме за кожну годину служби в нічний час, у періоди її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 грудня 2015 року, а також з 01 січня 2017 року до 13 серпня 2024 року, згідно підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260.
4.4. Суд зазначає, що згідно приписів пункту 11 Розділу II Порядку № 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00 (абз. 3).
Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції (абз. 6).
Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється керівником підрозділу, у якому проходить службу поліцейський, шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною в додатку 1 до цього Порядку та умов, яка до 15 числа місяця, наступного після залучення поліцейських до несення служби в нічний час, подається до фінансового підрозділу (абз. 7).
Доплата за службу в нічний час не має постійного характеру та виплачується поліцейським, залучення яких до служби в нічний час, підтверджене вказаними вище документами, за минулий місяць одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць (абз.8).
4.5. Пунктом 5 Розділу II Інструкції з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.07.2017 № 575, передбачено, що слідчо-оперативні групи створюються при чергових частинах органів та підрозділів поліції. Склад цих груп формується з числа працівників поліції відповідно до графіка чергування, затвердженого керівником органу, підрозділу поліції та погодженого з керівником органу досудового розслідування (дізнання).
4.6. Відповідно до листа-відповіді ГУНП Позивачці на звернення її представника від 24.10.2024 № 6396-2024 надано архівні копії графіків чергувань, згідно яких Позивачка залучалася до несення служби в складі слідчо оперативних груп ГУНП в період з 27.05.2018 по 16.11.2022, а саме:
- 27.05.2018 (наказ ГУНП від 27.04.2018 №403);
- 15.09.2018 (наказ ГУНП від 30.08.2018);
- 01.12.2018 та 24.12.2018 (наказ ГУНП від 30.11.2018 №1180);
- 05.01.2019 та 22.01.2019 (наказ ГУНП від 28.12.2018 №2093);
- 29.09.2019 (наказ ГУНП від 30.08.2019 №1080);
- 09.10.2019 та 21.10.2019 (наказ ГУНП від 30.09.2019 №1235);
- 27.11.2019 (наказ ГУНП від 29.10.2019 №1340);
- 25.12.2019 (наказ ГУНП від 28.11.2019 №1467);
- 18.01.2020 (наказ ГУНП від 28.12.2019 №1597);
- 15.02.2020 (наказ ГУНП від 03.02.2020 №136);
- 15.03.2020 (наказ ГУНП від 27.02.2020 №276);
- 14.04.2020 (наказ ГУНП від 30.03.2020 №362);
- 19.07.2020 (наказ ГУНП від 30.06.2020 №668);
- 15.09.2020 (наказ ГУНП від 31.08.2020 №893);
- 14.10.2020 (наказ ГУНП від 29.09.2020 №1020);
- 16.11.2020 (наказ ГУНП від 29.10.2020 №1135);
- 17.12.2020 (наказ ГУНП від 26.11.2020 №1235);
- 15.01.2021 (наказ ГУНП від 28.12.2020 №1341);
- 18.02.2021 (наказ ГУНП від 27.01.2021 №69);
- 17.03.2021 (наказ ГУНП від 26.02.2021 №236);
- 17.04.2021 (наказ ГУНП від 30.03.2021 №373);
- 23.05.2021 (наказ ГУНП від 28.04.2021 №458);
- 18.07.2021 (наказ ГУНП від 25.06.2021 №657);
4.7. Також, згідно зазначеного листа-відповіді ГУНП, згідно наявних відомостей ІКС ІПНП, ОСОБА_1 виїжджала на місце події у складі СОГ ГУНП 21.10.2019 у період часу з 22-ої до 06-ої години.
4.8. Водночас, згідно письмової інформації про щомісячне грошове забезпечення ОСОБА_1 , наданої ГУНП як додаток до листа-відповіді від 24.10.2024 №6396-2024 на адвокатський запит від 04.10.2024, доплата за службу в нічний час у періоди служби з 07.11.2015 до 31.12.2015, а також з 01.01.2017 до 13.08.2024 - їй не нараховувалась та не виплачувалась.
4.9. З урахуванням наведеного суд вважає обґрунтованою позицію позивача про те, що бездіяльність ГУНП, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті Позивачці доплати за службу в нічний час в окремі періоди її служби в Національній поліції України, а саме у періоди з 07.11.2015 до 31.12.2015 та з 01.01.2017 до 13.08.2024, є протиправною та такою, що порушує її права і законні інтереси.
Стосовно виплати індексації грошового забезпечення
4.10. Статтею 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 р. № 2017-III визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
4.11. Згідно з частиною 5 статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
4.12. Так, Законом України “Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. №1282-ХІІ (далі - Закон №1282-ХІІ) визначені правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
4.13. Згідно із частиною 1 статті 2 Закону №1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), оплата праці (грошове забезпечення).
4.14. Статтями 2 та 4 Закону № 1282-ХІІ, зокрема, передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
4.15. Приписами частини 2 статті 5 Закону № 1282-ХІІ передбачено, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
4.16. Тобто, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.
4.17. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 6 Закону № 1282-ХІІ).
4.18. Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 р. №1078 (далі - Порядок №1078) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 № 491-IV “Про внесення змін до Закону України “Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
4.19. В силу пункту 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
4.20. Відповідно до підпункту 2 пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
4.21. Отже, індексація заробітної плати (грошового забезпечення) є одним із способів забезпечення державних соціальних стандартів і нормативів, тому держава не може односторонньо відмовитись від взятих на себе зобов'язань, шляхом не виділення на дані цілі бюджетних асигнувань, без внесення відповідних змін до чинного законодавства щодо зміни соціальних стандартів і нормативів.
4.22. Відтак, суд дійшов висновку, що індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці (грошового забезпечення). За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
4.23. У рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 року у справі № 9-рп/2013 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв'язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.
4.24. Окрім цього, Конституційний Суд України у вказаному рішенні констатував, що працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення сум індексації заробітної плати та компенсації втрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати як складових належної працівнику заробітної плати без обмеження будь-яким строком незалежно від того, чи були такі суми нараховані роботодавцем. Це право працівника відповідає засадам справедливості, добросовісності, розумності як складовим конституційного принципу верховенства права та не порушує балансу прав і законних інтересів працівників і роботодавців.
4.25. Суд звертає увагу на те, що дійсно згідно п. 2 Порядку № 1078, на момент спірного періоду, індексації підлягали грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
4.26. В подальшому, Постановою КМУ від 18.10.2017 № 782 «Про внесення зміни до пункту 2 Порядку № 1078» було внесено зміни, шляхом доповнення абзацу п'ятого цього пункту після слова “військовослужбовців» словом “, поліцейських».
4.27. За таких обставин представник відповідача вважає, що до внесення вказаних змін, індексація грошового забезпечення поліцейським до листопада 2017 року не проводилась, у зв'язку із чим і не виплачувалась.
4.28. Однак суд вважає помилковою таку позицію відповідача, адже відсутність механізму виплати індексації не може позбавляти позивача права на отримання належних йому сум невиплаченого доходу, що передбачено Законами № 1282-ХІІ та №580-VIII.
4.29. При цьому, суд звертає увагу на те, що за аналогічних обставин, позивачці проводилась індексація грошового забезпечення за періоди, в які це було передбачено чинним законодавством, а саме з листопада 2017 року по грудень 2022 року, та в серпні 2024 року, що підтверджується інформацією про щомісячне грошове забезпечення Позивача за період з 1 листопада 2015 року по серпень 2024 року
4.30. Суд нагадує, що зміст принципу належного урядування передбачає, що державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб, у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права; потреба виправити минулу помилку не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків; ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися коштом осіб, яких вони стосуються (Рішення ЄСПЛ у Справі Рисовський проти України(заява № 29979/04), прийняте 20.10.2011 року (набуло статусу остаточного 20.01.2012 року).
4.31. Таким чином, здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи належних, достатніх, допустимих та достовірних доказів, суд дійшов висновку, що позивач має право на нарахування та отримання виплати з індексації грошового забезпечення за спірний період з 07.11.2015 до 31.10.2017.
4.32. Стосовно перерахунку одноразової грошової допомоги при звільненні із служби з урахування індексації грошового забезпечення, то суд враховує те, що така вимога має похідний характер та підлягає задоволенню з огляду на наявність у позивача права на отримання невиплачених сум індексації грошового забезпечення.
4.33. Як зазначено у пункті 6 розділу VІІІ Порядку №260, нарахування одноразової грошової допомоги при звільненні із служби здійснюється з розрахунку місячного грошового забезпечення, ураховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за стаж служби в поліції, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій, установлених наказами на день звільнення.
4.34. Відтак, бездіяльність ГУНП, яка полягає у нарахуванні та виплаті не в повному обсязі Позивачці одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби, без врахування при розрахунку її розміру індексації грошового забезпечення, є протиправною та такою, що порушує її права і законні інтереси.
Стосовно виплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень
4.35. Відповідно до абз. 1 п. 7 Розділу II Порядку № 260 поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень, крім поліцейських, які займають посади в режимно-секретних органах, та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці, установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків.
4.36. Установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським, погоджених з режимно-секретним органом, за умови надання допуску таким поліцейським та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю (абз. 13 п. 7 Розділу II Порядку № 260).
4.37. Так, позивачка мала допуск до державної таємниці з 04.04.2014 - по формі 3, з 23.05.2018 по формі 2, з 29.11.2019 до 16.08.2024 - по формі 3 та відповідно у вказаний період, у зв'язку з виконанням своїх функціональних обов'язків, працювала в умовах режимних обмежень, що підтверджується листом-відповіддю ГУНП від 24.10.2024 №6396-2024.
4.38. Згідно інформації про щомісячне грошове забезпечення з вересня 2023 року по момент звільнення - 13.08.2024, позивачці була встановлена надбавка за роботу в умовах режимних обмежень.
4.39. Однак, незважаючи на те, що позивачка мала доступ до державної таємниці та працювала в умовах режимних обмежень протягом усього періоду служби в Національній поліції України з 07.11.2015 до 13.08.2024 і відповідно мала право на отримання надбавки за службу в умовах режимних обмежень, однак ГУНП протиправно не нарахувало та не виплатило їй вказану надбавку за період з 07.11.2015 до 31.08.2023.
4.40. Представник відповідача мотивує свою позицію у цій частині тим, що інформація за 2018 та попередні роки щодо опрацювання та підготовки Позивачкою документів, що становлять державну таємницю, в ГУНП відсутня, оскільки журнали обліку знищені у зв'язку із закінченням терміну їх зберігання на підставі Переліку видів документів, що створюються під час діяльності центрального органу управління поліції, територіальних, міжрегіональних органів поліції, підприємств, закладів і установ, що належать до сфери управління Національної поліції України, із зазначенням строків їх зберігання, затвердженого наказом НПУ від 23.08.2016 № 737 (у редакції наказу НПУ від 27.11.2018 № 1090). Отже Позивачка намагається провести ревізію правовідносин між сторонами більш ніж дев'ятирічної давнини, в той час як вони давно вже набули характеру сталих, та не можуть бути досліджені чи переоцінені через брак (повна відсутність) доказів, внаслідок тривалого сплину часу, що не відповідає принципу правової визначеності.
4.41. Однак, суд звертає увагу на те, що згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
4.42. Доводи представника відповідача не підкріплені жодними доказами, а тому не спростовують бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплатити позивачу вказаної надбавки за період з 07.11.2015 до 31.08.2023.
4.43. Стосовно перерахунку премії та додаткової доплати до грошового забезпечення (установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375) з урахуванням невиплавних сум надбавки за службу в умовах режимних обмежень, то суд враховую те, що ці вимоги мають похідний характер та підлягають задоволенню з огляду на наявність у позивача права на отримання невиплачених сум надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
4.44. Відтак, з урахуванням того, що ГУНП за період з 07.11.2015 до 31.08.2023 протиправно не нарахувало та не виплатило Позивачці надбавку за роботу в умовах режимних обмежень, як то передбачено підпунктом 2 пункту 5 Постанови №988 та пунктом 7 розділу ІІ Порядку №260, тому відповідно у вказаний період часу їй ГУНП протиправно невірно нараховувалась та не в повному обсязі виплачувалась премія, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 4 Постанови №988 і яка згідно підпункту 4 пункту 3 розділу І Порядку №260 входить до складу грошового забезпечення і нарахування якої, згідно абзацу 6 пункту 12 розділу ІІ Порядку №260, проводиться у відсотках до грошового забезпечення, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), тобто з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень
4.45. Аналогічно, враховуючи те, що у період нарахування і виплати Позивачці згідно Постанови №375 додаткової доплати до грошового забезпечення їй ГУНП протиправно не нарахувало і не виплатило надбавку за службу в умовах режимних обмежень, передбачену підпунктом 2 пункту 5 Постанови №988 та пунктом 7 розділу ІІ Порядку №260, а відповідно нарахувало та виплатило неповну суму премії, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 4 Постанови №988 та підпунктом 4 пункту 3 розділу І Порядку №260, так як при її нарахуванні не було враховано зазначену надбавку, а також те, що у вказаний період Позивачці протиправно не нараховано та не виплачено доплату за службу в нічний час, передбачену підпунктом 3 пункту 5 Постанови №988 та пунктом 11 розділу II Порядку №260, тому відповідно вказані надбавка, премія та доплата, які є складовими грошового забезпечення, протиправно не враховані ГУНП при нарахуванні та виплаті Позивачці додаткової доплати згідно Постанови №375
4.46. Стосовно компенсації за невикористані дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток.
4.47. Як наголошує представник позивача, при звільненні зі служби в поліції, Позивачці нараховано та виплачено ГУНП грошову компенсацію за всі невикористані нею під час проходження служби дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського у розмірі 105988 грн., що підтверджується письмовою інформацією про щомісячне грошове забезпечення Позивачки, наданої ГУНП як додаток до листа-відповіді від 24.10.2024 №6396-2024 на адвокатський запит від 04.10.2024.
4.48. Однак, зазначена компенсація нарахована та виплачена не в повному обсязі, у порушення пункту 8 розділу ІІІ Порядку №260, без врахування при розрахунку її розміру всіх складових грошового забезпечення, а саме без врахування додаткової винагороди, встановленої відповідно до Постанови №168, а також без урахування індексації грошового забезпечення, право на отримання яких Позивачка мала на день звільнення зі служби і які їй були виплачені при звільненні у серпні 2024 року.
4.49. Суд зазначає, що на виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 “Про загальну мобілізацію», статті 9-2 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та абзаців другого - восьмого пункту 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 28 червня 2023 р. № 3161-IX “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану» Кабінет Міністрів України видав Постанову № 168. 11. Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що на період воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, розмір такої додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
4.50. Пунктом 2-1 цієї ж Постанови також установлено, що міністерства та державні органи за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки визначають в тому числі і порядок, умови і розміри виплати додаткової винагороди особам, зазначеним у пункті 1 цієї постанови.
4.51. На підставі пункту 2-1 Постанови № 168, з метою врегулювання порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським під час дії воєнного стану видано наказ МВС України від 28.11.2022 № 775, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2022 р. за № 1514/38850, яким затверджено Порядок та умови виплати поліцейським додаткової винагороди, одноразової винагороди на період воєнного стану та особливості виплати винагороди за особливості проходження служби (навчання) під час воєнного стану (особливого періоду) (далі - Порядок №775).
4.52. На підставі пункту 7 Порядку № 775 виплата додаткової винагороди, одноразової винагороди поліцейським здійснюється на підставі наказів керівників органів (підрозділів) поліції за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду.
4.53. Згідно з пунктом 15 Порядку № 775 додаткова винагорода , одноразова винагорода та винагорода за навчання є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.
4.54. Пунктом 14 Порядку № 775 передбачені випадки, коли додаткова винагорода не виплачується, зокрема за період перебування у відпустці, службовому відрядженні за кордоном, звільнені від виконання службових обов'язків (навчання) на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність, тощо.
4.55. З аналізу вищевказаних норм вбачається, що додаткова винагорода поліцейським, яка встановлена Постановою № 168, не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, або надбавкою, доплатою, підвищенням, а є одноразовою виплатою, а саме - додатковою винагородою поліцейським виключно на період дії воєнного стану , період дії якого визначаються окремими нормативно-правовими актами, а тому не включена при розрахунку грошової компенсації за невикористані відпустки.
4.56. З огляду на зазначене, суд погоджується з доводами представника відповідача про те, що така виплата не є постійною і не має систематичного характеру, залежить від певних умов та діє лише в означений період, а її розмір напряму залежить як від днів виконання поліцейськими службових обов'язків, так і від безпосередній участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), що визначається керівниками підрозділів.
4.57. Аналогічний висновок зроблено Верховним Судом у постанові від 02 червня 2021 року у справі № 240/11441/19, в якій розглядалась подібна за своєю правовою природою додаткова винагорода військовослужбовцям за участь в антитерористичній операції/ ООС.
4.58. Відтак, у цій частині суд вважає позовні вимоги безпідставними, а тому такі не підлягають задоволенню
4.59. Натомість, з огляду на те, що індексація грошового забезпечення фактично є складовою грошового забезпечення поліцейського, а не компенсаційною виплатою, а тому ГУНП було зобов'язано її врахувати при розрахунку розміру грошової компенсації за всі невикористані позивачем під час проходження служби дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського. А тому, у цій частині позов підлягає задоволенню.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
5.2. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
5.3. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідачем протиправно не виплачено позивачу у належному розмірі складові грошового забезпечення з підстав, які описані судом у мотивувальній частині цього рішення.
5.4. У цій справі, суд вважає, що позов відлягає задоволенню, окрім вимоги про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму компенсації за всі невикористані під час проходження служби дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського у відповідності до пункту 8 розділу ІІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, з урахуванням додаткової винагороди, встановленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
5.5. Зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що зазначений позов підлягає задоволенню частково з підстав викладених у його мотивувальній частині.
VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
6.2. У цій справі позивач не сплачувала судовий збір, оскільки звільнена від нього відповідно до Закону України “Про судовий збір» від 08.07.2011 року, №3674-VI. Доказів понесення інших судових витрат суду надано не було. Таким чином, суд не присуджує та не стягує у цій справі судові витрати.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 жовтня 2017 року.
3. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 жовтня 2017 року.
4. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 доплати за службу в нічний час, а саме за кожну годину служби в нічний час, у періоди її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 грудня 2015 року, а також з 01 січня 2017 року до 13 серпня 2024 року, згідно підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260.
5. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час, а саме за кожну годину служби в нічний час, у періоди її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 грудня 2015 року, а також з 01 січня 2017 року до 13 серпня 2024 року, згідно підпункту 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 11 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260.
6. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 надбавки за службу в умовах режимних обмежень згідно підпункту 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, за періоди її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 22 травня 2018 року - у розмірі 10%, з 23 травня 2018 року до 28 листопада 2019 року - у розмірі 15% та з 29 листопада 2019 року до 31 серпня 2023 року - у розмірі 10%.
7. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за службу в умовах режимних обмежень згідно підпункту 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, за періоди її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 22 травня 2018 року - у розмірі 10%, з 23 травня 2018 року до 28 листопада 2019 року - у розмірі 15% та з 29 листопада 2019 року до 31 серпня 2023 року - у розмірі 10%.
8. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 премії згідно підпункту 2 пункту 4 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, за період її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 серпня 2023 року, без урахування належної їй до виплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260.
9. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 премію згідно підпункту 2 пункту 4 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260, за період її служби в Національній поліції України з 07 листопада 2015 року до 31 серпня 2023 року, з урахуванням належної їй до виплати надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260.
10. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 додаткової доплати до грошового забезпечення, установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», за період її служби в Національній поліції України з березня 2020 року до лютого 2021 року, без урахування належної їй до виплати 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 та без урахування повної суми премії, розрахованої у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
11. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити в повному обсязі ОСОБА_1 додаткову доплату до грошового забезпечення, установленої згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2020 №375 «Деякі питання оплати праці (грошового забезпечення) окремих категорій працівників, військовослужбовців Національної гвардії та Державної прикордонної служби, осіб рядового та начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, поліцейських, які забезпечують життєдіяльність населення, на період дії карантину, установленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня його відміни», за період її служби в Національній поліції України з березня 2020 року до лютого 2021 року, з урахуванням належної їй до виплати 10% надбавки за службу в умовах режимних обмежень, виплата якої передбачена підпунктом 2 пункту 5 постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у відповідності до п.7 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 та з урахуванням повної суми премії, розрахованої у відповідності до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 №260 з урахуванням надбавки за службу в умовах режимних обмежень.
12. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 компенсації за всі невикористані під час проходження служби дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського, порядок нарахування і виплата якої передбачені пунктом 8 розділу ІІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, без урахування індексації грошового забезпечення.
13. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму компенсації за всі невикористані під час проходження служби дні щорічних основної та додаткової оплачуваних відпусток поліцейського у відповідності до пункту 8 розділу ІІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, з урахуванням з урахуванням індексації грошового забезпечення.
14. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, порядок нарахування і виплати якої передбачені розділом VIII Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, без урахування індексації грошового забезпечення.
15. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 повну суму одноразової грошової допомоги при звільненні із служби, у відповідності до розділу VIII Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, з урахуванням індексації грошового забезпечення.
16. В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Чернівецькій області (м. Чернівці, вул. Головна, буд.24, код ЄДРПОУ 40109079).
Суддя О.В. Анісімов