Справа № 500/180/26
31 березня 2026 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (надалі, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо неврахування довідки про інші складові заробітної плати №716/5/19-00-10-31 від 28.11.2024, виданої Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, при розрахунку пенсії ОСОБА_1 , зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області врахувати з 28.11.2024 довідку про інші складові заробітної плати №716/5/19-00-10-31 від 28.11.2024, видану Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, при розрахунку пенсії ОСОБА_1 .
Позов обґрунтований тим, що відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на виконання рішення суду, призначило їй пенсію на умовах Закону України «Про державну службу», з 22.10.2025, для обчислення розміру якої врахувало довідку про складові заробітної плати від 28.11.2024 №715/5/19-00-10-31 (посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавка за вислугу років), та не врахувало довідку про інші складові заробітної плати №716/5/19-00-10-31 від 28.11.2024, допустивши в цій частині протиправну бездіяльність.
Ухвалою суду від 21.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою також постановлено залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Заперечуючи проти позовних вимог, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову повністю. Просить врахувати, що окремого зобов'язання щодо врахування при виконанні рішення суду довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців від 28.11.2024 №716/5/19-00/10-31, на Головне управління не покладено. Також звертає увагу суду на те, що позивач погоджується із твердженням, що судовим рішенням не встановлено обов'язку на Головне управління щодо нарахування їй пенсії державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати, що було зазначено у позовній заяві. Також, вказує, що стосовно питання врахувати з 28.11.2024 довідку про інші складові заробітної плати №716/5/19-00-10-31 від 28.11.2024, видану Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, при розрахунку пенсії, позивачка не зверталася.
Представник третьої особи подав до суду відзив на позовну заяву, який суд розцінює як пояснення третьої особи. Вважає, що довідку про інші складові заробітної плати, видану Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, враховувати при розрахунку пенсії немає правових підстав, оскільки станом на 01.05.2016 року у позивачки немає 20 років стажу державної служби (без врахування стажу державної служби за рішенням суду) та додаткових зобов'язань, щодо врахування даної довідки рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 у справі 500/7403/24 не приймалось.
Як встановлено судом, рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 у справі №500/7403/24, залишеним без змін Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 22.10.2025, позов задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 04.12.2024 №191950019827 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перевести ОСОБА_1 з 28.11.2024 на пенсію відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу", зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах державної податкової служби з 06.05.1994 по 27.11.2024.
З інформації Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області «Перерахунок пенсії. Версія: 1.6.78.1» від 21.12.2025 слідує, що Рішенням 191950019827 від 20.12.2025 позивачці призначено за рішенням суду пенсію на умовах Закону України «Про державну службу» з 22.10.2025 по довічно.
Про призначення такої пенсії позивачку повідомлено листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області №10002-10651/Н-02/8-1900/25 від 31.12.2025. Також, у даному листі, серед іншого, зазначено, що на виконання судового рішення у справі №500/7403/24 позивачу проведено перерахунок відповідно до покладених судом зобов'язань; окремого зобов'язання щодо врахування при виконанні рішення суду довідки про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців від 28.11.2024 №716/5/19-00-10-31, на Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не покладено.
Вважаючи протиправною бездіяльністю відповідача щодо неврахування довідки про інші складові заробітної плати №716/5/19- 00-10-31 від 28.11.2024 при розрахунку її пенсії, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Право на пенсійне забезпечення державних службовців визначено Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015 (далі - Закон №889-VIII), який набув чинності 01.05.2016.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ і нормами Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Право позивачки на пенсію за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ підтверджено рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.01.2025 у справі №500/7403/24, згідно з яким встановлено наявність у позивачки достатнього стажу державної служби, що дає їй право на призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перевести ОСОБА_1 з 28.11.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Вказане судове рішення набрало законної сили та є обов'язковим для виконання та врахування пенсійним органом, відтак в силу вимог ч.4 ст.78 КАС України такі обставини не підлягають доказуванню у цій справі.
Разом з тим, вказаним судовим рішенням не встановлено обов'язку щодо нарахування ОСОБА_1 пенсії державного службовця з урахуванням довідок про складові заробітної плати.
З цього приводу слід зазначити, що порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до ст.37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".
Вирішуючи спір по суті, суд також зазначає, що порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктами 5 та 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Відповідно до пункту 5 Порядку №622 (у редакції постанови КМУ №469 від 05.06.2019) форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Відповідно до пунктів 2, 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу", пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280, та пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року №622, постановою Правління Пенсійного фонду України 17.01.2017 №1-3 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, а саме:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Водночас, 20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Постанова №823).
Згідно з пунктом 3 цієї Постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.
Суд зауважує, що згідно з вищевказаною постановою, до Порядку №622 внесено ряд змін, зокрема його доповнено додатком №1, який містить нові форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця.
Крім того, абзац шостий пункту 4 замінено абзацами такого змісту:
"За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, здійснюється з урахуванням положень пунктів 4-1 і 4-2 цього Порядку».
Доповнено Порядок №622 пунктами 4-1 і 4-2 такого змісту:
"4-1. Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:
посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом);
розмірів виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Розмір посадового окладу визначається за останньою займаною особою посадою державної служби, передбаченою штатним розписом державного органу, на дату звільнення або звернення особи за призначенням пенсії.
Особам, які працювали на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, і мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та які на дату виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, починаючи з 1 січня 2024 р. за вибором таких осіб визначається в середньомісячних сумах за період з 1 січня 2024 р. до місяця звернення особи або за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше 1 січня 2024 р., визначених за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) державної служби у штатному розписі державного органу, встановленою на основі класифікаційного коду, в середніх розмірах, визначених законодавством, таких виплат. Середньомісячна сума зазначених виплат за місяць визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за місяць на фактичну чисельність державних службовців за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за визначеним класифікаційним кодом. При цьому для осіб, які звернулися за призначенням пенсії у січні 2024 р., середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 р. як за повний місяць.
Для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 1 січня 2024 р. у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 1;
розміри виплат, зазначених в абзаці третьому цього пункту, які особа отримувала за останнім місцем роботи на державній службі, за формою згідно з додатком 2;
середньомісячний розмір виплат, визначений за вибором особи, відповідно до абзацу п'ятого цього пункту, за формою згідно з додатком 3.
4-2. Для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 р. №57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 р. №661), або які звільнилися до 1 січня 2024 р. з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 р., а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;
розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;
розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6."
Пункт 5 викладено в такій редакції:
"5. Довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. №3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця."
Аналізуючи положення Постанови №1-3 та Порядку №622 слід дійти висновку, що до 19.07.2024 вказані нормативно-правові документи врегульовували правовідносини у сфері оформленні довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, зокрема Постановою №1-3 було затверджено форми таких довідок, а Порядком №622 визначено їх зміст. При цьому, до 19.07.2024 вказані нормативні акти були узгоджені між собою та не суперечили один одному.
Проте, з 20.07.2024, тобто з дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823, якою затверджені зміни до Порядку №622, змінено правове регулювання щодо форми та змісту довідок про заробітну плату, які надаються для призначення пенсії державним службовцям. Внаслідок набрання чинності вказаними змінами Порядок №622 є нормативно-правовим актом, який врегульовує як форми довідок, та і їх змістове навантаження.
Натомість, Постанова № 1-3, яка також визначала форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця, втратила свою чинність на підставі Постанови Пенсійного фонду №30-1 від 18.09.2024, яка набрала чинності 13.11.2024.
Суд вважає, що довідка про інші складові заробітної плати №716/5/19-00-10-31 від 28.11.2024, видана Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, містить дані про надбавку за інтенсивність праці, розмір місячної премії за жовтень 2024 року.
Виплати, включені в довідку, є складовими частинами заробітної плати, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується з положеннями п.1 ч.1 ст.41 Закон № 1058-IV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Таким чином, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо неврахування довідки про інші складові заробітної плати №716/5/19-00-10-31 від 28.11.2024, виданої Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, при розрахунку пенсії ОСОБА_1 , є протиправною.
З метою захисту порушеного права позивача слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 28.11.2024 позивачу перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням відомостей про заробітну плату на підставі довідки №716/5/19 -00-10-31 від 28.11.2024, виданої Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, з урахуванням виплачених сум.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо неврахування довідки про інші складові заробітної плати №716/5/19-00-10-31 від 28.11.2024, виданої Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, при розрахунку пенсії ОСОБА_1 , є протиправною.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 з 28.11.2024 перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням відомостей про заробітну плату на підставі довідки №716/5/19-00-10-31 від 28.11.2024, виданої Головним управлінням ДПС у Тернопільській області, з урахуванням виплачених сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 1331 (одна тисяча триста тридцять одну) грн. 20 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено та підписано 31 березня 2026 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ),
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (місцезнаходження: пл. Центральна, 3, м. Чернівці, Чернівецький р-н, Чернівецька обл.,58002 код ЄДРПОУ:40329345) ,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження майдан Волі, 3,м. Тернопіль, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.,46001 код ЄДРПОУ 14035769).
Головуюча суддя Дерех Н.В.