Ухвала від 31.03.2026 по справі 480/5622/24

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

31 березня 2026 року Справа № 480/5622/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Шаповала М.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.08.2024 задоволено вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області про визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень щодо невиконання рішення суду.

Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, оформлену листом № 1800-0202-8/7802 від 13.02.2024 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про перерахунок та доплату йому пенсії, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

Рішення набрало законної сили 26.09.2024

07.11.2025 позивач подав заяву про визнання протиправними рішення відповідача на виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 10.11.2025 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішення відповідача на виконання рішення суду у справі № 480/5622/24 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області про визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень щодо невиконання рішення суду залишено без задоволення.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2026 апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Сумського окружного адміністративного суду від 10.11.2025 по справі № 480/5622/24 скасовано. Прийнято постанову, якою заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень щодо невиконання рішення суду задоволено. Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області вчинені на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року у справі № 480/5622/24. Зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року у справі № 480/5622/24, а саме повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про перерахунок та доплату пенсії, з урахуванням висновків, зазначених у рішенні Сумського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року у справі № 480/5622/24. Встановлено ГУ ПФУ в Сумській області місячний строк з дня отримання (вручення) копії цієї постанови для подання до суду першої інстанції доказів вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року у справі № 480/5622/24.

На виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2026 на адресу суду від ГУ ПФУ в Сумській області надійшло клопотання про виконання судового рішення у справі № 480/5622/24.

Вказане клопотання призначено до розгляду в судовому засіданні.

31.03.2026 від позивача надійшло клопотання про залишення клопотання без розгляду, зазначено, що підстави для подальшого продовження даного спору відпали.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши звіт щодо виконання судового рішення, суд встановив наступне.

Статтею 370 КАС України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно з ч.2 ст.372 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Таким чином, судове рішення, яке набрало законної сили, є підставою для його виконання.

У разі невиконання судового рішення позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством.

В основу ефективності правосуддя покладається здійснення судом належного контролю за виконанням судового рішення, оскільки головною метою судового рішення є ефективність у поновленні порушених прав осіб.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.1 ст.382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

За правилами частин 1-5 статті 382-3 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Отже, виходячи з положень статті 382-3 КАС України судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за невиконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду, або ж розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. При цьому, для прийняття судом звіту суб'єкта владних повноважень необхідним є встановлення виконання відповідним суб'єктом судового рішення у повному обсязі та у спосіб, визначений таким рішенням.

У пунктах 46, 48, 52 рішення Європейського суду з прав людини від 15.10.2009 у справі "Іванов проти України" зазначено, що від особи, яка домоглась винесення остаточного судового рішення проти держави, не можна вимагати ініціювання окремого провадження з його примусового виконання. В таких справах державний орган, який було належним чином проінформовано про таке судове рішення, повинен вжити всіх необхідних заходів для його дотримання або передати його іншому компетентному органу для виконання. Заявникові не можна дорікати за неподання до державної виконавчої служби заяви чи виконавчого листа для відкриття виконавчого провадження. Відсутність у заявника можливості домогтись виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном, як це передбачено першим реченням першого пункту статті 1 Першого протоколу.

Отже, державний орган повинен вжити всіх необхідних заходів для виконання судового рішення, яке набрало законної сили і є обов'язковим до виконання, за умови належного повідомлення державного органу про таке судове рішення.

Так, як вбачається зі звіту відповідача та наявних у справі доказів, головним управлінням повторно розглянуто звернення ОСОБА_1 про перерахунок та доплату пенсії, з урахуванням висновків, зазначених у рішенні Сумського окружного адміністративного суду від 26 серпня 2024 року у справі № 480/5622/24 і ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.07.2019 та 01.07.2022, про що прийнято рішення від 28.01.2026 № 959240180871 та від 17.02.2026 № 959240180871 відповідно.

Зважаючи на викладене, поданий відповідачем звіт та додані до нього документи свідчать про фактичне виконання ГУ ПФУ в Сумській області рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.08.2024 у справі № 480/5622/24.

Керуючись ст.ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти та визнати звіт Головного управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області від 18.02.2026 таким, що підтверджує виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.08.2024 у справі № 480/5622/24.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя М.М. Шаповал