01 квітня 2026 року Справа № 480/794/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/794/24 за позовом ОСОБА_1 до НОМЕР_1 прикордонного загону ДПСУ ВЧ НОМЕР_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправними не нарахування та не виплату йому - старшому сержанту ОСОБА_1 НОМЕР_3 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України грошового забезпечення за 8 днів серпня та повний грудень місяць 2023 року, підйомну допомогу у розмірі одного місячного окладу в зв'язку з переведенням (зарахування у розпорядження) в іншу місцевість та призначенням на військову посаду та добові за період службового відрядження за кордон у Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландію;
- зобов'язати командира НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України нарахувати та виплатити йому грошове забезпечення за 8 днів серпня та повний грудень місяць 2023 року, підйомну допомогу у розмірі одного місячного окладу в зв'язку з переведенням (зарахування у розпорядження) в іншу місцевість та призначенням на військову посаду та добові за період службового відрядження за кордон у Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії.
Вимоги мотивує тим, що у зв'язку з переведенням позивача на нове місце військової служби з 5-го ПРИКЗ до 3-го ПРИКЗ (до 1 відділу прикордонної служби, прикордонної комендатури швидкого реагування вогневої підтримки, НОМЕР_5 ПРИКЗ) в інший населений пункт з м. Суми до АДРЕСА_1 (фактичне місце розташування АДРЕСА_2 ), у зв'язку з призначенням на військову посаду повинна бути виплачена підйомна допомога у розмірі одного місячного окладу, згідно пп.1 п.3 ст. 91 розділу 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Позивач неодноразово направляв рапорти для виплати йому одноразової грошової допомоги відповідно до пп.1 п.3 ст. 91 розділу 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей": рапорти від 22.06.2023, 21.11.2023, та телефонував зі службового телефону до начальника фінансового відділу 3 ПРИКЗ з цього питання - виплата до теперішнього часу не виплачена.
В подальшому позивача згідно наказу № 524-ОС від 09.08.2023 було звільнено з посади інспектора прикордонної служби 1 категорії - обчислювача першого вогневого відділення першої прикордонної застави 128-мм реактивних систем залпового вогню першого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування (місцевість в який базувався підрозділ АДРЕСА_2 ) і призначено на посаду інспектора прикордонної служби 1 категорії - начальник групи першого вогневого відділення першої групи мінометів третьої мінометної прикордонної застави четвертого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування вогневої підтримки в іншу місцевість Рівненська обл., с. Дубки район Дослідна станція, в якій у складі 4 ВПС ПКШР ВП він знаходилися до 15.08.2023.
Наказом Адміністрації державної прикордонної служби від 11.08.2023 № 1270-ВВ позивача було направлено у службове відрядження до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Термін перебування у службовому відрядженні згідно витягу з наказу № 202-ВВ становив з 15.08.2023 - по 16.09.2023.
Позивач був у службовому відрядженні 31 добу, а добові виплати на день складають 80 у.о. (доларів США) загальна сума добових витрат складає 2480 у.о. (доларів США), зазначеної суми 3-м ПРИКЗ виплачено не було.
Крім того, виконуючи бойові розпорядження бойове розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 07.08.2023 № 17426, бойове розпорядження АДПСУ від 08.08.2023 № 225(гриф), наказ начальника НОМЕР_5 прикордонного загону № 2067-БГ від 09.08.2023, бойове розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 13.08.2023 № 2511т/ОУВ-В, бойове розпорядження ТГР " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 23.08.2023 № 671т/ТГрОКП-КОВЕЛЬ, бойове розпорядження начальника 3 ПРИКЗ від 12.08.2023 № БР 899 (гриф), бойове розпорядження центру об'єднаної вогневої підтримки ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 1154 ДСК від 11.09.2023, бойове розпорядження центру об'єднаної вогневої підтримки ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 1227 ДСК від 19.09.2023, бойове розпорядження центру об'єднаної вогневої підтримки ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 1430 ДСК від 10.10.2023, наказ № 226 від 11.09 з 11.09.2023 по 10.10.2023 у відрядженні, бойове розпорядження начальника НОМЕР_5 прикордонного загону № 1086 від 12.10.2023 "Про роботу в підрозділі". Бойове розпорядження начальника НОМЕР_5 прикордонного загону № 1103 ДСК від 17.10.2023 "Про роботу в підрозділі" у складі 4 ВПС ПКШР ВП (місце дислокації підрозділу не змінювалося до 01.01.2024 АДРЕСА_3 ) позивачу не була нарахована додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань з 08.08.2023 - по 15.08.2023 (8 діб), тобто 8 тисяч гривень.
Ухвалою суду від 09.02.2024 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
До суду, від військової частини НОМЕР_2 надійшов відзив, в якому щодо зобов'язання нарахувати та виплатити добові за період службового відрядження за кордон у Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії зазначено, що стороною, що приймає військовослужбовців на навчання, зокрема позивача покриваються всі фінансові витрати військовослужбовців, у зв'язку з чим компенсація добових витрат не проводиться.
Що стосується підйомної допомоги наголошує, що за даними відділу документального забезпечення штабу рапорту від позивача щодо виплати йому піднайому не надходило. З 01.07.2023 відповідач користується Системою електронного документообігу, відповідно всі документи розміщуються в Системі електронного документообігу. Відтак, рапорт необхідно розміщувати за допомогою Системи електронного документообігу.
Так, позивач долучає рапорт лише за своїм підписом та не зареєстрований.
Доказів, що відповідач отримав вказані рапорти не долучає, відповідно відсутня бездіяльність відповідача щодо не виплати.
Відповідно вимога щодо зобов'язання нарахувати та виплатити є неприйнятною, оскільки відповідач не отримав вказаний рапорт та відповідно не відмовив у виплаті.
Що стосується нарахування та виплати додаткової винагороди, передбаченої Постановою 168 за 8 діб серпня 2023 року та грудень 2023 року пояснює, що відповідно до поданих рапортів за вересень 2023, жовтень 2023, листопад 2023 із зазначенням кількості діб залучення до виконання завдань передбачених пунктом 4 Особливостей 736 позивачу нарахована та виплачена додаткова грошова винагорода, передбачена Постановою 168 із розрахунку пропорційно часу виконання завдань.
Згідно наказів начальника загону "Про виплату додаткової винагороди" від 07.10.2023 № 640-ОС, від 09.11.2023 № 728-ОС, від 08.12.2023 № 805-ОС за вересень за 3 доби у розмірі 3000,00 грн, за жовтень за 11 діб у розмірі 10645,16 грн, за листопад за 24 доби у розмірі 24000,00 грн. За серпень 2023 року позивач не залучався до виконання завдань визначених у пункті 4 Особливостей 726, відповідно останній не включався до наказу про виплату.
Крім того, позивач просить нарахувати та виплати за 8 діб серпня, в свою чергу згідно наказу начальника загону від 10.08.2023 № 198-ВВ "Про особовий склад" позивач вибув у службове відрядження на ділянку відповідальності НОМЕР_6 прикордонного загону ( АДРЕСА_4 ) на підставі розпорядження АДПСУ від 08.08.2023 № 225 (гриф).
В подальшому, позивач вибув до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, згідно наказу від 16.08.2023 № 202-ВВ "Про особовий склад", з 15.08.2023 по 16.09.2023.
З урахуванням викладеного у відрядженні на ділянці відповідальності НОМЕР_6 прикордонного загону в серпні 2023 позивач перебував лише 5 діб, з 10 по 14.08.2023. В ці 5 діб, позивач до виконання завдань, визначених у пункті 4 Особливостей 726 не залучався, здійснював заходи з підготовки до вибуття у закордонне відрядження на навчання, а саме заходи визначені в пункті 3 наказу АДПСУ від 11.08.2023 № 1270-ВВ "Про відрядження особового складу на навчання".
Що стосується 15 діб грудня 2023 року зазначає, що згідно до наказу начальника загону від 06.01.2024 № 10-ОС "Про особовий склад" позивача знято з усіх видів забезпечення відповідно до абзацу 13 пункту 5 глави 2 розділу ІІ Інструкції з організації обліку особового складу, з 01.01.2024 на підставі наказу начальника загону від 05.01.2024 № 49-АГ "Про призначення службового розслідування". Оскільки, позивач був знятий зі всіх видів забезпечення йому у відповідності до наказу від 06.01.2024 № 10-ОС "Про особовий склад" не нараховувалось грошове забезпечення, зокрема додаткова винагорода, передбачена Постановою 168 за грудень 2023. На підставі зазначеного, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.
На підставі Указу Президента України "Про призначення судді" № 958/2025 від 13 грудня 2025 року та наказу голови Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2026 № 5-ОС "Про відрахування зі штату суду ОСОБА_2 у зв'язку з призначенням на посаду судді Шостого апеляційного адміністративного суду", на підставі розпорядження керівника апарату № 32 від 12.01.2026 призначено повторний автоматизований розподіл судової справ № 480/794/24.
Справа розподілена автоматизованою системою документообігу суду судді Шаповалу М.М.
Ухвалою суду від 13.01.2026 справу прийнято до провадження.
ОСОБА_1 проходив службу за контрактом у В/Ч НОМЕР_7 НОМЕР_8 прикордонного загону Державної прикордонної служби України з 04.11.2020 по 20.05.2023, відповідно до наказу 461 ос від 04.11.2020р. за останньою штатною посадою - iнспектор прикордонної служби 2 категорії оператор (ПТРК) третього вiддiлення iнспекторiв прикордонної служби третьої прикордонної застави третього вiддiлу прикордонної служби (тип С) ("а БТР) прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_9 прикордонного загону, з 20.05.2023.
Згідно наказу вiд 11.05.2023 № 245-ОС ІНФОРМАЦІЯ_3 у порядку до пп.2 п.127 "Про Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України" від 26.12.2023 позивач був зарахований у розпорядження начальника НОМЕР_5 прикордонного загону.
20.05.2023 № 433 ос позивач був виключений зі списків особового складу 5 -го ПРИЗК.
Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.05.2023 № 252-ОС "Про особовий склад" позивач прибув для подальшого проходження служби з НОМЕР_9 прикордонного загону та зарахований до списків особового складу та всіх видів забезпечення. Підставою для прибуття є наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.05.2023 № 245-ОС "Про особовий склад", припис військової частини НОМЕР_7 від 20.05.2023 № 12/202.
Згідно з наказом начальника загону від 22.05.2023 № 253-ОС "Про особовий склад" призначений на посаду інспектора прикордонної служби 1 категорії - обчислювачем першого вогневого відділення першої прикордонної застави 128-мм реактивних систем залпового вогню першого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування вогневої підтримки.
Наказом начальника загону від 09.08.2023 № 524-ОС "Про особовий склад" позивач призначений на посаду інспектора прикордонної служби 1 категорії - начальником першої групи мінометів першого вогневого відділення третьої мінометної прикордонної застави четвертого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування вогневої підтримки.
Наказом Адміністрації державної прикордонної служби від 11.08.2023 № 1270- ВВ позивача було направлено у службове відрядження до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Термін перебування у службовому відрядженні згідно витягу з наказу № 202-ВВ становив з 15.08.2023 - по 16.09.2023.
Відповідно до наказу начальника загону від 06.01.2024 № 10-ОС "Про особовий склад" позивача знято з усіх видів забезпечення відповідно до абзацу 13 пункту 5 глави 2 розділу ІІ Інструкції з організації обліку особового складу 01.01.2024 на підставі наказу начальника загону від 05.01.2024 № 49-АГ "Про призначення службового розслідування".
Підставою для прийняття рішення про призначення службового розслідування є рапорт начальника 4 відділу прикордонної служби прикордонної комендатури швидкого реагування ІНФОРМАЦІЯ_5 від 03.01.2024 № 29/205/24 про неприбуття позивача до підрозділу.
Згідно наказу начальника загону від 11.01.2024 № 21-ОС "Про особовий склад" позивач зарахований у розпорядження начальника загону, звільнений з посади інспектора прикордонної служби 1 категорії - начальника першої групи мінометів першого вогневого відділення третьої мінометної прикордонної застави четвертого відділу прикордонної служби (тип С) прикордонної комендатури швидкого реагування вогневої підтримки, згідно підпункту 8 пункту 127 Положення про проходження служби в Державній прикордонній службі України.
Як зазначає позивач, він неодноразово направляв рапорти до відповідача для виплати йому одноразової грошової допомоги відповідно до пп.1 п.3 ст. 91 розділу 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей": рапорти від 22.06.2023, 21.11.2023, та телефонував зі службового телефону до начальника фінансового відділу 3 ПРИКЗ з цього питання - виплата до теперішнього часу не виплачена.
Як стверджує відповідач рапорту від позивача щодо виплати йому підйомної допомоги не надходило.
Крім того, як зазначає позивач, виконуючи бойові розпорядження бойове розпорядження Головнокомандувача ЗСУ від 07.08.2023 № 17426, бойове розпорядження АДПСУ від 08.08.2023 № 225(гриф), наказ начальника НОМЕР_5 прикордонного загону № 2067-БГ від 09.08.2023, бойове розпорядження ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 13.08.2023 № 2511т/ОУВ-В, бойове розпорядження ТГР " ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 23.08.2023 № 671т/ТГрОКП-КОВЕЛЬ, бойове розпорядження начальника 3 ПРИКЗ від 12.08.2023 № БР 899 (гриф), бойове розпорядження центру об'єднаної вогневої підтримки ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 1154 ДСК від 11.09.2023, бойове розпорядження центру об'єднаної вогневої підтримки ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 1227 ДСК від 19.09.2023, бойове розпорядження центру об'єднаної вогневої підтримки ОУВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " № 1430 ДСК від 10.10.2023, наказ № 226 від 11.09 з 11.09.2023 по 10.10.2023 у відрядженні, бойове розпорядження начальника НОМЕР_5 прикордонного загону № 1086 від 12.10.2023 "Про роботу в підрозділі". Бойове розпорядження начальника НОМЕР_5 прикордонного загону № 1103 ДСК від 17.10.2023 "Про роботу в підрозділі" у складі 4 ВПС ПКШР ВП (місце дислокації підрозділу не змінювалося до 01.01.2024 Волинська обл., Ковельський р-н, с. Гірники) позивачу не була нарахована додаткова винагорода у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань з 08.08.2023 - по 15.08.2023 (8 діб), тобто 8 тисяч гривень.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо ненараховування грошового забезпечення за грудень 01.12.2023 - 31.12.2023 керівництвом 3 ПРИКЗ, а саме:
- суми за добових з-за службове відрядження за кордон у Великобританію 90 690 грн;
- додаткової винагороди у розмірі 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу виконання таких завдань з 08.08.2023 року - по 15.08.2023 року (8 діб), тобто 8 тисяч гривень;
- підйомної допомоги у розмірі одного місячного окладу - 26 822 грн, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Забезпечення державної безпеки і захист державного кордону України покладаються на відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.
Збройні Сили України та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод громадян або з метою повалення конституційного ладу, усунення органів влади чи перешкоджання їх діяльності.
Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII військовий обов'язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЗУ № 2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Відповідно до положень статті 6 Закону Україні від 03.04.2003 № 661-IV Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення, до складу якої входить морська охорона, яка складається із загонів морської охорони.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умов для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносин у цій галузі визначено Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XIIІ).
Дія цього Закону поширюється, зокрема, на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей.
Згідно ст.ст. 1-2 та 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (частина четверта статті 9 цього Закону).
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача виплатити позивачу додаткової винагороди, передбаченої Постановою 168 за 8 діб серпня 2023 року та грудень 2023 року, суд зазначає.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який досі не скасовано.
Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 Про введення воєнного стану в Україні та № 69 Про загальну мобілізацію, Кабінетом Міністрів України 28 лютого 2022 року прийнято постанову № 168, пунктом 1 якої (в первинній редакції) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 зазначеної Постанови КМУ № 168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
В подальшому до пункту 1 вказаної постанови вносилися зміни, зокрема постановами Кабінету Міністрів України від 07 березня 2022 року № 217, від 22 березня 2022 року № 350, від 01 квітня 2022 року № 400, від 07 липня 2022 року №793, при цьому вказані зміни застосовувались з 24 лютого 2022 року, та постановами від 01 липня 2022 року № 754, які (зміни) застосовуються з 01.06.2022 та постановою від 08 жовтня 2022 №1146, які застосовуються з 01.09.2022, водночас розмір додаткової винагороди залишався незмінним 30000 гривень щомісячно та до 100000 гривень особам, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів.
Відповідно до Постанови КМУ № 217 від 07.03.2022 внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, виключивши в абзаці першому слова (крім військовослужбовців строкової служби).
Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ № 217 від 07.03.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Постановою КМУ №350 від 22.03.2022 внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, доповнивши абзац перший після слів та поліцейським словами, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми є Підтримка.
Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ № 350 від 22.03.2022 вона набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Відповідно до Постанови КМУ № 754 від 01.07.2022 внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану в абзаці першому слова які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми є Підтримка замінено словами які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні); після слова щомісячно доповнено словами (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць).
Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 червня 2022 року.
У відповідності до Постанови КМУ № 793 від 07.07.2022 внесені наступні зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану:
У пункті 1:
1) в абзаці першому слова і цифри додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно замінити словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ № 793 від 07.07.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
У відповідності до Постанови КМУ № 1146 від 08.10.2022 внесені наступні зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану, а саме в абзаці першому:
слова , а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), та (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць) виключити;
доповнити абзац реченням такого змісту: Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ № 1146 від 08.10.2022 вказана постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Отже, відповідно до пункту 1 Постанови КМУ № 168 (в редакції Постанови КМУ № 1146 від 08.10.2022) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Згідно із пунктами 2-1 Постанови КМУ № 168 (в редакції Постанови КМУ №1146 від 08.10.2022) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Таким чином, постановою КМУ № 168 визначено 2 види додаткових доплат до грошового забезпечення військовослужбовців під час дії воєнного стану:
до 30 000,00 грн. військовослужбовцям Державної прикордонної служби, що обраховуються пропорційно, виходячи із календарного періоду проходження служби військовослужбовцем;
до 70 000 грн. (без урахування попередніх 30 000) військовослужбовцям, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів протягом місяця (пропорційно часу участі у таких діях та заходах).
Відповідно до абзацу другого пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 28 червня 2023 року № 3161-IХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов'язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану", пункту 2-1 постанови КМУ № 168 наказом Міністра внутрішніх справ України від 01 вересня 2023 року № 726, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 вересня 2023 року за № 1543/40599, затверджений Особливості виплати на період воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - Особливості 726) - в редакції, з 01.09.2023 - застосовується до спірних правовідносин що виникли з 04 по 26.07.2023.
Одночасно, вказаними вище наказом визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства внутрішніх справ України від 26 січня 2023 року № 36 "Про затвердження Порядку та умов виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди військовослужбовцям Державної прикордонної служби України", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31 січня 2023 року за № 196/3925.
Пункти 11, 12 Особливостей 726 визначають, що виплата додаткової винагороди військовослужбовцям здійснюється щомісяця за минулий місяць на підставі наказів відповідно Голови Державної прикордонної служби України, начальників (командирів) регіональних управлінь, органів охорони державного кордону, загонів морської охорони, навчальних закладів, науково-дослідних установ, органів забезпечення, підрозділів спеціального призначення Держприкордонслужби за місцем проходження військової служби, а їх начальникам (командирам) - на підставі наказів начальників (командирів) вищого рівня, які видаються до 8 числа поточного місяця.
У разі надходження всіх необхідних документів, визначених пунктом 8 цих Особливостей, після 5 числа поточного місяця видання наказу про виплату додаткової винагороди здійснюється протягом поточного розрахункового місяця.
Райони ведення воєнних (бойових) дій визначаються рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.
Як встановлено судом, в картці грошового забезпечення за 2023 рік зазначені суми нарахованої та виплаченої додаткової винагороди, передбаченої Постановою 168 за минулий місяць, тобто в жовтні за вересень, в листопаді за жовтень і т.д.
Відповідно до поданих рапортів за вересень 2023, жовтень 2023, листопад 2023 із зазначенням кількості діб залучення до виконання завдань передбачених пунктом 4 Особливостей 736 позивачу нарахована та виплачена додаткова грошова винагорода, передбачена Постановою 168 із розрахунку пропорційно часу виконання завдань.
Згідно копії наказів начальника загону "Про виплату додаткової винагороди" від 07.10.2023 № 640-ОС, від 09.11.2023 № 728-ОС, від 08.12.2023 № 805-ОС за вересень за 3 доби у розмірі 3000,00 грн, за жовтень за 11 діб у розмірі 10645,16 грн, за листопад за 24 доби у розмірі 24000,00 грн.
Суд зазначає, що за серпень 2023 року позивач не залучався до виконання завдань визначених у пункті 4 Особливостей 726, відповідно останній не включався до наказу про виплату.
Крім того, позивач просить нарахувати та виплати за 8 діб серпня, однак, як встановлено судом згідно наказу начальника загону від 10.08.2023 № 198-ВВ "Про особовий склад" позивач вибув у службове відрядження на ділянку відповідальності НОМЕР_6 прикордонного загону ( АДРЕСА_4 ) на підставі розпорядження АДПСУ від 08.08.2023 № 225 (гриф).
Позивач вибув до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, згідно наказу від 16.08.2023 № 202-ВВ "Про особовий склад", з 15.08.2023 по 16.09.2023.
З урахуванням викладеного у відрядженні на ділянці відповідальності НОМЕР_6 прикордонного загону в серпні 2023 позивач перебував 5 діб, з 10 по 14.08.2023. В ці 5 діб, позивач до виконання завдань, визначених у пункті 4 Особливостей 726 не залучався, здійснював заходи з підготовки до вибуття у закордонне відрядження на навчання, а саме заходи визначені в пункті 3 наказу АДПСУ від 11.08.2023 № 1270-ВВ "Про відрядження особового складу на навчання".
Як встановлено судом, згідно до копії наказу начальника загону від 06.01.2024 № 10-ОС "Про особовий склад" позивача знято з усіх видів забезпечення відповідно до абзацу 13 пункту 5 глави 2 розділу ІІ Інструкції з організації обліку особового складу, з 01.01.2024 на підставі наказу начальника загону від 05.01.2024 № 49-АГ "Про призначення службового розслідування".
Таким, чином, оскільки, позивач був знятий зі всіх видів забезпечення йому у відповідності до наказу від 06.01.2024 № 10-ОС "Про особовий склад" не нараховувалось грошове забезпечення, зокрема додаткова винагорода, передбачена Постановою 168 за грудень 2023.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача виплатити повну суму несплачених добових виплат у гривні за період перебування у службовому відрядженні яка складає 90 690 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 № 98 "Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів" затверджено суми витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів, згідно з додатком 1.
На виконання пункту 13 постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 року № 98 "Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів" наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 30.07.2012 № 582, затверджена Інструкція про службові відрядження військовослужбовців Державної прикордонної служби України в межах України та за кордон, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.08.2012 за № 1383/21695 (Далі Інструкція 582).
Порядок направлення та умови відшкодування військовослужбовцям витрат на відрядження за кордон врегульовано розділом ІІІ Інструкції 582, тому посилання представника позивача в позові на розділ ІІ Інструкції та взагалі на Постанову 98 є неприйнятними.
Відповідно до пункту 3.1 розділу ІІІ Інструкції 582, відрядження за кордон військовослужбовців Державної прикордонної служби України (далі - ДПСУ) здійснюється відповідно до розпорядження Голови ДПСУ, на підставі затвердженого завдання, у якому визначаються мета виїзду, строк, умови перебування за кордоном (у разі поїздки за запрошенням подається його копія з перекладом), і кошторису витрат.
Обґрунтовую позовні вимоги позивач покликається на приписи п.2.4 даної інструкції.
В той же час, суд відхиляє дані покликання як необґрунтованій, оскільки розділ ІІ Інструкції 582 регулює Порядок направлення та умови відшкодування військовослужбовцям витрат на службові відрядження в межах України, а не порядок направлення та умови відшкодування військовослужбовцям витрат на відрядження за кордон.
Так, пунктом 3.8 Інструкції 582 визначено, що за час перебування у відрядженні військовослужбовцю відшкодовуються витрати:
а) на проїзд (у тому числі на перевезення багажу, бронювання транспортних квитків, оплату аеропортних зборів, користування постільними речами в поїздах) до місця відрядження і назад, а також за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті);
б) на оплату вартості проживання у готелях (мотелях), інших житлових приміщеннях у межах, затверджених Кабінетом Міністрів України, граничних сум витрат на найм житлового приміщення, встановлених з урахуванням включених до рахунків на оплату вартості проживання витрат за користування телефоном, холодильником, телевізором та інших витрат (крім витрат на побутові послуги та витрат на оплату податку на додану вартість);
в) на побутові послуги, що включені до рахунків на оплату вартості проживання у місцях проживання (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), але не більш як 10 відсотків сум добових витрат для держави, до якої відряджається військовослужбовець, визначених Кабінетом Міністрів України, за всі дні проживання;
г) на бронювання місць у готелях (мотелях) у розмірах не більш як 50 відсотків вартості місця за добу;
ґ) на оформлення закордонних паспортів;
д) на оформлення дозволів на в'їзд (віз);
е) на оплату вартості страхового поліса життя або здоров'я відрядженого військовослужбовця або його цивільної відповідальності (у разі використання транспортного засобу під час здійснення відрядження) за наявності його оригіналу з відміткою про сплату страхового платежу, якщо згідно із законами держави, до якої відряджається військовослужбовець, або держав, територією яких здійснюється транзитний рух до зазначеної держави, необхідно здійснити таке страхування;
є) на обов'язкове страхування та інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування в місці відрядження (у тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв'язку із здійсненням таких витрат);
ж) на оплату службових телефонних розмов (у розмірах, погоджених з Головою Державної прикордонної служби України);
з) на оплату комісійних витрат у разі обміну валюти.
Витрати на відрядження відшкодовуються лише за наявності документів в оригіналі, що засвідчують вартість цих витрат, а саме: транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона та документа про сплату за всіма видами транспорту, в тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, які надають послуги з розміщення та проживання відрядженого військовослужбовця, у тому числі бронювання місць у місцях проживання, страхових полісів тощо.
Доказів понесення вказаних витрат позивачем до суду не надано.
Пунктом 3.9 Інструкції 582 визначено, що за кожний день (включаючи день вибуття та день прибуття) перебування військовослужбовця у відрядженні, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками), йому виплачуються добові в межах сум, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3.15 Інструкції 582 визначено, що якщо сторона, яка приймає, забезпечує військовослужбовця, відрядженого за кордон, додатковими коштами в іноземній валюті у вигляді компенсації поточних витрат (крім витрат на проїзд до держави відрядження і назад та на найм житлового приміщення) або добових витрат, сторона, яка направляє, виплату йому добових витрат зменшує на суму додатково наданих коштів. Якщо сума, надана стороною, яка приймає, перевищує або дорівнює встановленим сумам добових витрат, сторона, яка відряджає, виплату добових витрат не проводить.
Як вже встановлено судом, наказом Адміністрації Держприкордонслужби України від 11.08.2023 № 1270-ВВ "Про відрядження особового складу на навчання" позивача було відряджено до Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії (тренувального полігону "Оттерберн") з метою проходження курсу загальновійськової підготовки для військовослужбовців Державної прикордонної служби України.
Згідно наказу АДПСУ від 11.08.2023 № 1270-ВВ "Про відрядження особового складу на навчання": фінансові витрати військовослужбовців Державної прикордонної служби України покриваються: на території Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії стороною, яка приймає; на території України за рахунок видатків на утримання Державної прикордонної служби України; учасники заходів з підготовки при собі повинні мати сухий пайок на 2 доби; переміщення учасників заходів до кодону з Республікою Польща здійснюється відомчим транспортом Держприкордонслужби України.
Суд зазначає, що доказів скасування даного наказу до суду не надано.
З урахуванням викладеного, суд погоджується з доводами відповідача, що стороною, що приймає військовослужбовців на навчання, зокрема й позивача покриваються всі фінансові витрати військовослужбовців та що за вказаних обставин компенсація добових витрат не проводиться.
Таким чином, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог в цій частині необхідно відмовити.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача виплатити підйомну допомогу у розмірі одного місячного грошового забезпечення за останньою займаною посадою в 3 ПРИКЗ.
Статтею 16 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" від 03.04.2003 № 661-IV передбачено, що умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
За приписами частин третьої, четвертої статті 25 Закону № 661-IV військовослужбовці Державної прикордонної служби України користуються правовими і соціальними гарантіями відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", цього Закону, інших актів законодавства. Соціальний захист працівників Державної прикордонної служби України забезпечується на загальних підставах відповідно до законодавства про працю, якщо інше не передбачено трудовим договором.
Відповідно до частини 3 статті 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців" при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується: 1) підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.
Як вже встановлено судом, рапорту від позивача щодо виплати йому підйомної допомоги до відповідача не надходило, не надано його і до матеріалів справи.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог в цій частині необхідно відмовити.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до НОМЕР_10 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал