30 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/698/26
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги:
визнати протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України щодо неприсвоєння ОСОБА_1 , спеціального звання БЕБ - підполковник Бюро економічної безпеки України;
зобов'язати Бюро економічної безпеки України присвоїти ОСОБА_1 , спеціальне звання БЕБ - підполковник Бюро економічної безпеки України, із зарахуванням до строку вислуги у спеціальному званні лейтенанта Бюро економічної безпеки України до іншого спеціального звання.
Під час розгляду справи суд
ОСОБА_1 (далі також позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Бюро економічної безпеки України (далі також відповідач, БЕБ України) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.01.2026 відкрито провадження у справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Ухвалою від 30.03.2025 року суд відмовив у задоволенні клопотання відповідача, БЕБ України, про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Аргументи учасників справи
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що під час прийняття її на службу до органів Бюро економічної безпеки України їй було присвоєно найнижче спеціальне звання - "лейтенант БЕБ". У той же час на попередньому місці роботи вона мала "5" ранг державного службовця. Позивач вважала, що БЕБ України має присвоїти їй спеціальне звання підполковника БЕБ, яке відповідає, на її думку, 5 рангу державного службовця. При цьому позивач вказувала на наявність прогалини в правовому регулюванні: відсутність співставлення рангів державної служби зі спеціальними звання Бюро економічної безпеки України. Вказане, на її думку, суперечить принципу правової визначеності та призвело до присвоєння їй найнижчого звання та заниження розміру доплати за спеціальне звання.
Позивач стверджувала, що в Порядку від 21.01.2026 №66 "Питання присвоєння спеціальних звань Бюро економічної безпеки та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями" відсутнє співвідношення між рангами державних службовців та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки, а Постанова №306 та Додатки до неї не містять можливості зворотнього застосування співвідношення звань (коли особа з державної служби вступає на службу в БЕБ), з огляду на що виникає необхідність у застосуванні поняття "аналогія закону" до правовідносин, що склалися.
17.02.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що при першому прийнятті на службу в БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ, чергове спеціальне звання БЕБ може бути присвоєне після закінчення строку вислуги в попередньому званні, якщо інше не визначено Положенням № 1333. Співвідношення спеціальних звань і рангів державних службовців має бути врегульовано та затверджено відповідним порядком Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи те, що на час прийняття позивача на службу в органи Бюро економічної безпеки України (02.07.2024) Кабінетом Міністрів України не було затверджено відповідного порядку, наказом БЕБ від 02.07.2024 № 249-к/ДСК-ДП позивачу правомірно присвоєно спеціальне звання лейтенанта Бюро економічної безпеки України.
Відповідач наполягав на тому, що спеціальним законодавством не передбачено співвідношення спеціальних звань Бюро економічної безпеки України з рангами державних службовців, як помилково стверджує позивач.
Представник відповідача наголошувала на тому, що служба у правоохоронних або військових органах є формою державної служби, але з особливим характером, тоді як цивільна державна служба такого характеру не має. Тобто військова чи правоохоронна служба поглинає державну службу, але не навпаки: кожна служба зі спеціальними або військовим званнями є державною, проте не кожна державна служба є службою зі спеціальним званням.
Саме тому перенесення категорії "ранг державного службовця" у сферу спеціальних звань є юридично хибним і суперечить логіці системи публічної служби, що підтверджується змістом чинного законодавства.
Правом на відповідь позивач не скористалася.
Справа розглянута у письмовому провадженні на підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Обставини справи, встановлені судом
Позивач з 08.05.2023 по 01.07.2024 перебувала на посадах державної служби та з 02.07.2024 проходила службу в ТУ БЕБ у м.Києві на посаді старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах.
Наказом БЕБ від 02.07.2024 № 249-к/ДСК-ДП позивачу було присвоєно спеціальне звання "лейтенант Бюро економічної безпеки України по ТУ БЕБ у м.Києві".
ОСОБА_1 з 03.07.2024 по теперішній час проходить службу в ТУ БЕБ у Київській області на посаді старшого оперуповноваженого з особливих доручень ТУ БЕБ у Київській області.
Вважаючи протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України щодо неприсвоєння ОСОБА_1 , спеціального звання БЕБ - підполковник Бюро економічної безпеки України, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Норми права, що підлягають застосуванню
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові основи організації та діяльності Бюро економічної безпеки України визначає Закон України від 28.01.2021 № 1150-IX "Про Бюро економічної безпеки України" (далі - Закон про БЕБ).
За приписами абз.2 статті 2 Закону, Закон України "Про центральні органи виконавчої влади", інші закони, що регулюють діяльність органів виконавчої влади, а також Закон України "Про державну службу" застосовуються до Бюро економічної безпеки України та його працівників у частині, що не суперечить цьому Закону.
Відповідно до частини 3 статті 19 Закону про БЕБ на службу до БЕБ приймаються на конкурсній основі в добровільному порядку громадяни України, які здатні за своїми особистими, діловими та моральними якостями, віком, освітнім і професійним рівнем та станом здоров'я ефективно виконувати відповідні службові обов'язки.
Порядок проходження служби особами, які мають спеціальні звання БЕБ, визначається Законом України «Про Бюро економічної безпеки України», Положенням про проходження служби особами, які мають спеціальні звання БЕБ, що затверджується Кабінетом Міністрів України, а також іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 19 Закону про БЕБ до працівників Бюро економічної безпеки України належать особи, які є гласними і негласними штатними працівниками, з поміж осіб, які мають спеціальні звання, державні службовці та особи, які уклали трудовий договір з Бюро економічної безпеки України.
На виконання вказаної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2022 року № 1333 було затверджено Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання БЕБ.
Спеціальні звання Бюро економічної безпеки України регулюються статтею 26 Закону про БЕБ, зокрема частиною 2 вказаної статті визначено, що присвоєння і позбавлення спеціальних звань, а також пониження і поновлення у спеціальному званні здійснюються в установленому порядку.
Крім того, можуть присвоюватися вищі спеціальні звання в установленому законодавством порядку.
Порядок присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 28 Положення №1333, громадянам, уперше прийнятим на службу та призначеним на посади, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання БЕБ, наказами Директора БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ.
Послідовність спеціальних звань середнього, старшого та вищого начальницького складу БЕБ визначається відповідно до статті 26 Закону про БЕБ.
Строки вислуги у спеціальних званнях установлено пунктом 29 Положення № 1333, а саме :
лейтенант Бюро економічної безпеки - два роки;
старший лейтенант Бюро економічної безпеки - три роки;
капітан Бюро економічної безпеки - чотири роки;
майор Бюро економічної безпеки - чотири роки;
підполковник Бюро економічної безпеки - п'ять років.
Строк вислуги у званні полковника Бюро економічної безпеки не встановлюється.
Чергові спеціальні звання БЕБ присвоюються після закінчення строку вислуги в попередньому званні, якщо інше не визначено цим Положенням, за умови відповідності спеціального звання, що присвоюється, спеціальному званню, передбаченому займаною штатною посадою, відсутності не знятих дисциплінарних стягнень (пункт 30 Положення № 1333).
Строк вислуги в спеціальному званні обчислюється від дня підписання наказу про присвоєння спеціального звання (пункт 31 Положення № 1333).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2026 року № 66 "Питання присвоєння спеціальних звань Бюро економічної безпеки та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями" затверджено Порядок присвоєння спеціальних звань Бюро економічної безпеки (далі - Порядок № 66).
Відповідно до пункту 8 Порядку № 66 особам, уперше прийнятим на службу в БЕБ і призначеним на посади, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання БЕБ, присвоюється спеціальне звання лейтенанта Бюро економічної безпеки.
Згідно з абзацом першим пункту 7 Порядку № 66 особам, які претендують на зайняття посад у БЕБ, із числа осіб, які мають інші спеціальні або військові звання, у разі прийняття на службу в БЕБ присвоюються спеціальні звання БЕБ відповідно до схем співвідношення між спеціальними званнями Бюро економічної безпеки та іншими спеціальними, а також військовими званнями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2026 р. № 66, із зарахуванням до строку вислуги у спеціальному званні БЕБ строку вислуги у іншому спеціальному або військовому званні, який особа мала на день звільнення з попереднього місця проходження служби в іншому органі.
Висновки щодо правозастосування
З аналізу вищевикладеного слідує, що при першому прийнятті на службу в БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ, чергове спеціальне звання БЕБ може бути присвоєне після закінчення строку вислуги в попередньому званні, якщо інше не визначено Положенням № 1333, а співвідношення спеціальних звань і рангів державних службовців має бути врегульовано та затверджено відповідним порядок Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи те, що на час прийняття позивача на службу в органи Бюро економічної безпеки України (02.07.2024) Кабінетом Міністрів України не було затверджено відповідного порядку, наказом БЕБ від 02.07.2024 № 249-к/ДСК-ДП позивачу правомірно присвоєно спеціальне звання лейтенанта Бюро економічної безпеки України.
На виконання частини другої статті 26 Закону про БЕБ постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2026 року № 66 "Питання присвоєння спеціальних звань Бюро економічної безпеки та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями" затверджено Порядок присвоєння спеціальних звань Бюро економічної безпеки (далі - Порядок № 66).
Вказаний Порядок є спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає механізм, умови та підстави для присвоєння первинних і чергових спеціальних звань БЕБ, а також встановлює співвідношення спеціальних звань БЕБ з іншими спеціальними та військовими званнями, що спростовує доводи позивача про відсутність нормативного регулювання у цій сфері.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 66 особам, уперше прийнятим на службу в БЕБ і призначеним на посади, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання БЕБ, присвоюється спеціальне звання лейтенанта Бюро економічної безпеки (крім випадків, передбачених абзацом першим пункту 7 цього Порядку), що повністю узгоджується з пунктом 28 Положення № 1333 та було належним чином застосовано до позивача.
Згідно з абзацом першим пункту 7 Порядку № 66 особам, які претендують на зайняття посад у БЕБ, із числа осіб, які мають інші спеціальні або військові звання, у разі прийняття на службу в БЕБ присвоюються спеціальні звання БЕБ відповідно до схем співвідношення між спеціальними званнями Бюро економічної безпеки та іншими спеціальними, а також військовими званнями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.01..2026 №66, із зарахуванням до строку вислуги у спеціальному званні БЕБ строку вислуги у іншому спеціальному або військовому званні, який особа мала на день звільнення з попереднього місця проходження служби в іншому органі.
Зі змісту досліджених судом додатків 1-9 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2026 № 66, встановлено такі схеми співвідношення:
між спеціальними званнями поліцейських та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки (додаток 1);
між спеціальними званнями осіб начальницького складу служби цивільного захисту та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки (додаток 2);
між спеціальними званнями осіб начальницького складу кримінально-виконавчої служби та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки (додаток 3);
між спеціальними званнями осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки (додаток 4);
між спеціальними званнями осіб начальницького складу Державного бюро розслідувань та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки (додаток 5);
між спеціальними званнями співробітників Служби судової охорони та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки (додаток 6);
між спеціальними званнями середнього, старшого та вищого начальницького складу податкової міліції та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки (додаток 7);
між спеціальними званнями міліції та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки (додаток 8);
між військовими званнями та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки (додаток 9).
Вказаний перелік схем співвідношення між спеціальними званнями БЕБ та іншими спеціальними та військовими званнями є вичерпним.
Серед дослідженого судом переліку схем співвідношення відсутня схема співвідношення рангів державних службовців.
Отже, спеціальним законодавством не передбачено співвідношення спеціальних звань Бюро економічної безпеки України з рангами державних службовців, як помилково стверджує позивач.
Більш того, як до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2026 № 66, так і після її прийняття правове регулювання залишилося незмінним: особам, уперше прийнятим на службу та призначеним на посади, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання БЕБ, присвоюється спеціальне звання лейтенанта Бюро економічної безпеки України (пункт 28 Положення № 1333, пункт 8 Порядку № 66).
Зі змісту вищеописаних нормативно-правових актів прямо слідує неможливість прирівнювання рангів державної служби до спеціальних звань.
Суд вказує, що не існує жодної норми права, яка передбачала б зарахування рангу державної служби у спеціальні звання Бюро економічної безпеки.
В цьому разі не йдеться про прогалину нормативного регулювання. Нормативно-правове регулювання цього питання побудоване за методом спеціально-дозвільним: шляхом формулювання в законі прямої вказівки на ті спеціальні звання, які підлягають співвідношенню зі спеціальними званнями БЕБ. Відсутність вказівки на співвідношення рангу державної служби зі спеціальними званнями БЕБ - означає, що ранги державної служби співвідношенню зі спеціальними званнями БЕБ не підлягають.
Суд відхиляє аргументи позивача щодо правової визначеності й т.ін., оскільки нормативно-правове регулювання проходження служби в БЕБ як не передбачало на момент початку її служби, так і не передбачає наразі присвоєння спеціальних звань БЕБ у співвідношенні з рангами державних службовців. Не існувало й не існує жодної норми, яка б надавала позивачу підстави для законного очікування іншого.
Таким чином, присвоєння позивачу спеціального звання лейтенанта БЕБ є правомірним та таким, що повністю відповідає вимогам чинного законодавства, тоді як заявлені позивачем вимоги щодо присвоєння ОСОБА_1 спеціального звання підполковника БЕБ не ґрунтуються на жодній нормі матеріального права, суперечать встановленому законом порядку присвоєння спеціальних звань.
В Порядку від 21.01.2026 №66 відсутнє співвідношення між рангами державних службовців та спеціальними званнями Бюро економічної безпеки, а Постанова №306 та Додатки до неї не містять можливості зворотного застосування співвідношення звань (коли особа з державної служби вступає на службу в БЕБ).
Суд відхиляє аргументи позивача щодо необхідності застосування "аналогії закону".
Застосування аналогії закону можливе виключно за наявності прогалини у правовому регулюванні, тобто за відсутності норм, які безпосередньо регулюють відповідні правовідносини.
У даному випадку така прогалина відсутня, оскільки питання присвоєння спеціальних звань Бюро економічної безпеки України, а також умови і порядок їх присвоєння прямо врегульовані Законом України "Про Бюро економічної безпеки України", Положенням про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, а також Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2026 № 66.
Таким чином, з урахуванням того, що спірні правовідносини прямо врегульовані спеціальним нормативним актом (Порядком № 66), у якому свідомо не передбачено співвідношення спеціальних звань БЕБ із рангами державних службовців, правова прогалина відсутня, а застосування аналогії закону є виключеним.
Суд погоджується з відповідачем у тому, що Порядок присвоєння рангів державних службовців, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №306 (далі - Порядок № 306), на який посилається ОСОБА_1 у своєму позові, регулює виключно питання присвоєння рангів державних службовців та їх співвідношення з іншими статусами виключно для цілей державної служби і не встановлює підстав, порядку чи механізму присвоєння спеціальних звань у правоохоронних органах.
Відтак зазначений нормативно-правовий акт не може застосовуватися до правовідносин, пов'язаних із проходженням служби у Бюро економічної безпеки України.
Пунктом 1 Порядку № 306 передбачено, що цей Порядок визначає механізм присвоєння державним службовцям рангів під час прийняття на державну службу та її проходження.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 306 особі, яка має військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання та призначається на посаду державного службовця, присвоюється ранг відповідно до співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2026 №306.
Водночас дія положень Закону України "Про державну службу" не може застосовуватися до позивача, оскільки правові основи проходження служби особами, які мають спеціальні звання БЕБ, визначаються Законом України "Про Бюро економічної безпеки України", а Порядок №306 підлягає застосуванню при присвоєнні рангів виключно державним службовцям.
Таким чином, Порядок № 306 регулює відносини лише щодо осіб, які приймаються та проходять державну службу відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», а співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями (які особа мала відповідно до спеціальних законів) застосовуються виключно під час прийняття на державну службу та її проходження.
Посилання позивача на постанову Великої Палати Верховного Суду від 08.06.2022 у справі № 2-591/11 в контексті аналогії права, суд визнає необґрунтованим, оскільки дані правовідносини на законодавчому рівні врегульовано і відсутня будь-яка прогалина в такому врегулюванні.
Крім цього висновки про можливість застосування аналогії права у вказаній постанові суд робив в контексті питання щодо порядку звернення до суду щодо визначення частки боржника у спільному майні (позовне провадження, подання державного виконавця), тобто в контексті інших правовідносин - застосування аналогії у процесуальному праві.
На противагу доводам відповідача про те, що перебіг місячного строку звернення до суду у даній справі має визначатися за правилами, передбаченими частиною 5 статті 122 КАС України, і розпочався 02.07.2024, суд зазначає таке.
Дійсно, позивач дізналася про присвоєння їй спеціального звання лейтенант з дати її прийняття на службу в БЕБ. Однак, у позовній заяві позивач не оскаржує присвоєння їй спеціального звання лейтенант та не просить присвоїти спеціальне звання БЕБ підполковник з дати прийняття на службу - 02.07.2024. Позовні вимоги поширюються на правовідносини теперішнього часу, позивач не просить присвоїти їй звання підполковника минулою датою, тому підстави для застосування наслідків пропуску строку звернення до суду з позовом відсутні.
За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання протиправної бездіяльності щодо неприсвоєння спеціального звання підполковника БЕБ і, як наслідок, відмови у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до приписів статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно із ст.90 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно із частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, що, в свою чергу, в даному випадку, і було належним чином зроблено відповідачем при розгляді даної справи.
Таким чином, позивач скористалася правом на звернення до адміністративного суду і її право не може бути обмежене; заявлені ОСОБА_1 вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи відсутність протиправності у діях відповідача під час присвоєння спеціального звання, підстави для задоволення позову відсутні.
Розподіл судових витрат
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 5-10, 72-77, 90, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Бюро економічної безпеки України (вул. Шолуденка, 31. м. Київ, код ЄДРПОУ 44168316) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Головуючий суддя І.С. Шевяков