Справа № 420/42198/25
01 квітня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКЛАТ-ФУД» (вул..В.Арнаутська,буд.44, м.Одеса, 65012) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКЛАТ-ФУД» до Головного управління ДПС в Одеській області за результатом якого позивач просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» критеріям ризиковості платника податку від 02.12.2025 року №278636;
зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку;
стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог позивач, з покликанням на фактичні обставини справи, зазначає, що прийняті Комісією Головного управління ДПС в Одеській області рішення про відповідність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» критеріям ризиковості платника податку вважаємо необґрунтованими, безпідставними, а тому протиправним. Рішення контролюючого органу є невмотивованими і невизначеними, що прямо суперечить приписам податкового законодавства України, у зв'язку з чим Позивач звертається з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 24 грудня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву в обґрунтування якого зазначено, що ним доведено обґрунтованість виникнення у контролюючого органу підстав для віднесення підприємства позивача до критеріїв ризикованості платника податків на підставі наявної податкової інформації за проведеним моніторингом з метою забезпечення заходів, направлених на упередження формування та розповсюдження сум ризикового ПДВ, недопущення функціонування транзитно-конвертаційних груп, уникнення виконання податкового обов'язку підприємствами реального сектору економіки. А отже, позовні вимоги Позивача є повністю необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Позивачем подано відповідь на відзив в якій позивач наполягав на задоволенні позову з обставин викладених в позові.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що 16.09.2025 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків №227111, відповідно до якого прийнято рішення про відповідність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку з визначенням підстави такого: «код (коди) податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:
11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання
14 - постачання товарів / послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (накл), у зв'язку з придбанням товарів / послуг, не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару / послуги, що постачається».
У графі "Інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку" вказано наступне:
тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 20.03.2025 р. по 16.09.2025 р., код УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 0402, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 40498541, дата включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості 16.09.2025;
тип операції - придбання, період здійснення господарської операції - з 20.03.2025 р. по 16.09.2025 р., код УКТЗЕД операції, визначеної як ризикова - 2005, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції - 40498541, дата включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості 16.09.2025.
Позивачем щодо наведеного 03.10.2025 року було подано повідомлення №1 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку з відповідними письмовими поясненнями (що підтверджується відповідними квитанціями).
На підставі наведеного 14.10.2025 р. ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» було виключено з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості
14.10.2025 р. Комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято та надіслано в кабінет Позивача повторне Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків №245382, відповідно до якого, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 03.10.2025 №1, прийнято рішення про відповідність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» п.8 Критеріїв ризиковості платника податку з визначенням підстави такого абсолютно тотожних обставин, які слугували прийняттю попереднього Рішення №227111 від 16.09.2025 року.
У зв'язку з наведеним Позивач направив на адресу Відповідача Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку №3 від 15.10.2025 р. з відповідними письмовими поясненнями (що підтверджується відповідними квитанціями).
На підставі наведеного 23.10.2025 р. ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» було виключено з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
23.10.2025 р., Комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято та надіслано в кабінет Позивача повторне Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків №253754, відповідно до якого, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 15.10.2025 №3, прийнято рішення про відповідність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку з визначенням підстави такого абсолютно тотожних обставин, які слугували прийняттю первинного Рішення №227111 від 16.09.2025 року.
06.11.2025 р., Комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято та надіслано в кабінет Позивача повторне Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків №262757, відповідно до якого, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 28.10.2025 №5, прийнято рішення про відповідність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку з визначенням підстави такого абсолютно тотожних обставин, які слугували прийняттю первинного Рішення №227111 від 16.09.2025 року.
02.12.2025 р., Комісією Головного управління ДПС в Одеській області прийнято та надіслано в кабінет Позивача повторне Рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків №278636, відповідно до якого, з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 24.11.2025 №38, прийнято рішення про відповідність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку з визначенням підстави такого абсолютно тотожних обставин, які слугували прийняттю первинного Рішення №227111 від 16.09.2025 року.
Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та за його скасуванням звернувся до суду.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема: пунктом 8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів «б» і «в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу).
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У рішенні про відповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1 комісія регіонального рівня зазначає наявну інформацію, що свідчить про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, виявлену під час моніторингу господарських операцій, відображених у податкових накладних/розрахунках коригування, поданих для реєстрації в Реєстрі, у тому числі податкових накладних/розрахунках коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому не може бути підставою для розгляду питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, дата реєстрації якої/якого у Реєстрі припадає на період, що перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:
актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту;
інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев'ятого цього пункту.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом одинадцятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:
виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;
відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.
Рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку набирає чинності у день засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Як встановлено судом, Комісією прийнято рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв'язку з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 24.11.2025 № 38.
Згідно додатку 4 Порядку №1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.
Наказом Державної податкової служби України №17 від 11.01.2023 затверджено довідки кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платнику податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
В оскаржуваному рішенні зазначено, що ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку та вказано коди податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення:
11 - накопичення залишків нереалізованих товарів за відсутності (недостатності) місць для їхнього зберігання (власних, орендованих складських приміщень) відповідно до поданої до контролюючих органів звітності та/або за відсутності придбання послуг зберігання;
14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного лiмiту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару / послуги, що постачається.
Судом встановлено, що датою реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є 20 травня 2016 р., але свою фактичну господарську діяльність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» розпочало з листопада 2024 р.
В період з 2016 по 2023 рік підприємство перебувало в стані припинення діяльності.
Наразі, з листопада 2024 р. ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» знаходиться на стадії розвитку.
Директором підприємства є Горбачьова І.Л. згідно Наказу №2 від 08.10.2024 року.
У підприємства наявний статутний капітал, про що свідчать відомості Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань та статут ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД».
Позивач повідомляв податковий орган, що для забезпечення організації господарської діяльності з неспеціалізованої оптової торгівлі підприємством орендуються відповідні складські приміщення, а саме, між ФОП ОСОБА_1 (Орендодавець) та ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» (Орендар) укладено Договір оренди нежитлового приміщення №01/11/24 від 01 листопада 2024 року, згідно з умовами якого Орендодавець передав Орендарю в строкове платне користування без права викупу нежитлове приміщення, що розташоване за адресою: місто Одеса, вулиця Чепіги, буд. 112б, загальною площею 211,00 кв. м. Згідно додаткової угоди № 1 до Договору № 01/11/24 від 01.11.2024 р. ФОП ОСОБА_1 додатково передав в користування ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» 640,7 кв.м. площі складського приміщення. Таким чином станом на момент винесення податковим органом згадуваного рішення, загальна площа орендованих нежитлових приміщень складає 851,70 кв. м..
Також між ТОВ «МЕДИЧНА ДЕЗІНФЕКЦІЯ» (Виконавець) та ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» (Замовник) було укладено Договір №69С від 01 січня 2025 р., згідно з умовами якого Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується у 2025 році вести спостереження у профілактичних цілях та виконувати по мірі необхідності, в залежності від зараженості об'єкту, силами та деззасобами Виконавця роботи по дератизації та дезінсекції приміщень за кодом ДК 021-2015 - 90920000-2 «Послуги із санітарногігієнічної обробки приміщень», на вищеописаних промислових складах підприємства за адресою: місто Одеса, вулиця Чепіги, буд. 112б.
Крім того, між ТОВ «ТЕХНОЛОГІЇ ТА КОМУНІКАЦІЇ ПІВДЕНЬ» (Орендодавець) та ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» (Орендар) укладено Договір оренди нежитлового приміщення №08/10-24 від 08 жовтня 2024 р., згідно з умовами якого Орендодавець передав Орендарю в строкове платне користування без права викупу нежитлове приміщення, що розташовано за адресою: місто Одеса, вулиця Велика Арнаутська, буд. 44, загальною площею 10,20 кв. м. Згідно додаткової угоди № 4 до Договору № 08/10/24 від 08.10.2024 р. ТОВ «ТЕХНОЛОГІЇ ТА КОМУНІКАЦІЇ ПІВДЕНЬ» додатково передав в користування ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» 54,9 кв.м. площі офісного приміщення. Таким чином, станом на момент винесення податковим органом згадуваного рішення загальна площа орендованих нежитлових ( офісних) приміщень складає 65,10 кв. м..
Також податковому органу було повідомлено, що в періоді, що передував прийняттю спірного рішення про віднесення підприємства до переліку ризикових платників, між ТОВ «СТОМІТ» (Орендодавець) та ТОВ «ЕКЛАТФУД» було укладено договір оренди автотранспортного засобу №б/н від 01.07.2025 р., згідно з умовами якого Орендодавець передає в строкове платне користування, а Орендар приймає наступний автотранспортний засіб: автомобіль - марки YUEJIN, модель - NJ1028DB, тип - загальний вантажний фургон, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_2 , об'єм двигуна - 3707, рік випуску - 2005, з ізотермічним фургоном (холодильним обладнанням) CARRIER VIENTO 200; що належить Орендодавцеві на праві приватної власності.
Податковий орган повідомлено, стосовно всіх перелічених активів, шляхом направлення повідомлення за формою 20-ОПП про наведені об'єкти оподаткування, через які провадиться господарська діяльність, що підтверджується відповідними квитанціями.
Також повідомлено податковий орган, що у зв'язку з тим, що ТОВ «ЕКЛАД-ФУД» з травня 2016 по жовтень 2024 року перебувало у стані зупинення, та відновило свою діяльність лише в листопаді 2024 р., починаючи з листопада 2024 р. по липень 2025 р. на підприємстві працювало 3 працівника, які повністю забезпечували виробничий процес на початковому етапі розвитку ТОВ «ЕКЛАД-ФУД».
В подальшому, у зв'язку з розширенням та збільшенням виробничих процесів на підприємстві ТОВ «ЕКЛАД-ФУД» з 1 липня 2025 р. штат був збільшений (Накази про прийняття працівників на роботу надавались податковому органу).
Таким чином, на підприємстві наявний необхідний обсяг трудових ресурсів, а саме згідно штатного розпису з 1 липня 2025 р. було затверджено штат у кількості 11 штатних одиниць: директор, бухгалтер, завідувач складу, товарознавець, менеджер по збуту, водій автотранспортних засобів, логіст.
Фонд оплати праці ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» щомісячно складає 101 300,00 грн.
З наданих позивачем на розгляд Комісії документів слідує, що товариство має у користуванні належні промислові площі, забезпечене власною матеріально-технічною базою, необхідними трудовими ресурсами та фінансовими можливостями для ведення виробничого процесу.
В рішенні №278636 від 02.12.2025 року про відповідність/невідповідність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» критеріям ризиковості платника податку комісією регіонального рівня як ризикові визначені операції придбання за кодом згідно з УКТ ЗЕД 0402 (цей код має наступний перелік товару: Молоко та вершки, згущені або з доданням цукру або інших пiдсолоджувальних речовин), та за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2005 (цей код має наступний перелік товару: Інші овочі, приготовлені або консервовані без додання оцту чи оцтової кислоти, незаморожені, крім продуктів товарної позиції 2006).
Щодо наведеного судом встановлено, що як було повідомлено Відповідача, ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД», протягом періоду здійснення господарських операцій, зазначеного податковим органом у спірному рішенні, отримувало товари згідно кодів УКТ ЗЕД 0402 та 2005 в рамках належно оформлених відповідно до вимог чинного законодавства договірних правовідносин від наступних контрагентів.
Між ТОВ «Гермес» (Постачальник) та ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» (Покупець) було укладено договір поставки №90 від 01 листопада 2024 р., в порядку та на умовах визначених яким, Постачальник поставляє, а Покупець приймає у власність на умовах даного договору товар - продовольчі та супутні їм товари. Конкретна номенклатура і розгорнутий асортимент товару погоджується сторонами в заявках і вказується в накладних та інших товаросупроводжувальних документах.
В рамках дії наведеного договору, у згадуваному контролюючим органом періоді здійснення господарських операцій ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» було отримано у власність від зазначеного контрагента відповідні товари, зокрема за згадуваними кодами УКТЗЕД 0402 та 2005, на підтвердження чого до уваги податкового органу було надано та надаємо до суду з даним позовом та просимо врахувати видаткові накладні із зіставними товарно-транспортною накладними, а саме:
видаткову накладну №7145 від 04 червня 2025 р. та ТТН №2267 від 04.06.2025 р.; видаткову накладну №7469 від 12 червня 2025 р. та ТТН №2387 від 12.06.2025 р.; видаткову накладну №7599 від 16 червня 2025 р. та ТТН №2393 від 16.06.2025 р.; видаткову накладну №8402 від 02 липня 2025 р. та ТТН №2681 від 02.07.2025 р.; видаткову накладну №9084 від 17 липня 2025 р. та ТТН №2907 від 17.07.2025 р.; видаткову накладну №3614 від 20 березня 2025 р. та ТТН №1103 від 20.03.2025 р.; видаткову накладну №4144 від 01 квітня 2025 р. та ТТН №1290 від 01.04.2025 р.; видаткову накладну №5123 від 23 квітня 2025 р. та ТТН №1604 від 23.04.2025 р.; видаткову накладну №5243 від 24 квітня 2025 р. та ТТН №1625 від 24.04.2025 р.; видаткову накладну №5291 від 25 квітня 2025 р. та ТТН №1645 від 25.04.2025 р.; видаткову накладну №5540 від 01 травня 2025 р. та ТТН №1734 від 01.05.2025 р.; видаткову накладну №6309 від 19 травня 2025 р. та ТТН №1953 від 19.05.2025 р.; видаткову накладну №6473 від 21 травня 2025 р. та ТТН №2023 від 21.05.2025 р.; видаткову накладну №6530 від 22 травня 2025 р. та ТТН №2000 від 22.05.2025 р.; видаткову накладну №7664 від 17 червня 2025 р. та ТТН №2425 від 17.06.2025 р.; видаткову накладну №7708 від 17 червня 2025 р. та ТТН №2447 від 17.06.2025 р.; видаткову накладну №10308 від 13 серпня 2025 р. та ТТН №3323 від 13.08.2025 р.; видаткову накладну №10576 від 19 серпня 2025 р. та ТТН №3427 від 19.08.2025 р.; видаткову накладну №10648 від 20 серпня 2025 р. та ТТН №3447 від 20.08.2025 р.; видаткову накладну №10720 від 21 серпня 2025 р. та ТТН №3471 від 21.08.2025 р.; видаткову накладну №10827 від 25 серпня 2025 р. та ТТН №3515 від 25.08.2025 р.; видаткову накладну №10894 від 26 серпня 2025 р. та ТТН №3542 від 26.08.2025 р.; видаткову накладну №11286 від 03 вересня 2025 р. та ТТН №3698 від 03.09.2025 р.; видаткову накладну №11191 від 01 вересня 2025 р. та ТТН №3668 від 01.09.2025 р.; видаткову накладну №11440 від 04 вересня 2025 р. та ТТН №3451 від 04.09.2025 р.; видаткову накладну №11561 від 08 вересня 2025 р. та ТТН №380 від 08 вересня 2025 р.; видаткову накладну №11984 від 16 вересня 2025 р. та ТТН №3945 від 16.09.2025 р.
Отримані товари були оплачені ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД», на підтвердження чого до уваги податкового органу було надано відповідні платіжні інструкції та акт звірки між підприємствами.
Між ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» (Постачальник) та ТОВ «ЕКЛАТФУД» (Покупець) було укладено договір поставки №42/915826 від 25.11.2024 р., в порядку та на умовах визначених яким, Постачальник постачає та передає у власність Покупця товар, який є в наявності у торгівельному центрі Постачальника, а Покупець приймає та оплачує такий товар у відповідності до умов цього договору.
В рамках дії наведеного договору, у згадуваному контролюючим органом періоді здійснення господарських операцій ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» було отримано у власність від зазначеного контрагента відповідні товари, зокрема за згадуваним кодом УКТЗЕД 2005, на підтвердження чого до уваги податкового органу було надано та надаємо до суду з даним позовом та просимо врахувати наступні видаткові накладні у складі зіставних рахунків на оплату:
товарна накладна №420616 від 16 травня 2025 р. та рахунок на оплату товарів №4242915826/2432 від 16 травня 2025 р.;
товарна накладна №4214028 від 09 червня 2025 р. та рахунок на оплату товарів №4242915826/2909 від 09 червня 2025 р.;
товарна накладна №4252002 від 29 липня 2025 р. та рахунок на оплату товарів 4242915826/4047 від 29 липня 2025 р.
Отримані товари були оплачені ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД», на підтвердження чого до уваги податкового органу було надано відповідні платіжні інструкції та акт звірки між підприємствами.
Між ТОВ «ПОЛАНК-ПЛЮС» (Постачальник) та ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» (Покупець) було укладено договір поставки №87 від 07 листопада 2024 р., в порядку та на умовах визначених яким, Постачальник зобов'язується поставляти та передавати у власність Покупця харчові інгредієнти та кондитерські компоненти, викладені у рахунку-фактурі (надалі іменується «Продукція»), а Покупець прийняти та оплатити Продукцію, в асортименті, кількості та за цінами, викладеними у видаткових накладних.
В рамках дії наведеного договору, у згадуваному контролюючим органом періоді здійснення господарських операцій ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» було отримано у власність від зазначеного контрагента відповідні товари, зокрема за згадуваним кодом УКТЗЕД 0402, на підтвердження чого до уваги податкового органу було надано та надаємо до суду з даним позовом та просимо врахувати видаткову накладну №2480 від 11 серпня 2025 р. та товарно-транспортну накладну №2480 від 11 серпня 2025 р.
Отримані товари були оплачені ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД», на підтвердження чого до уваги податкового органу було надано відповідну платіжну інструкцію та акт звірки між підприємствами.
До уваги податкового органу були надані відповідні документи, які підтверджують якість отриманого Позивачем у власність товару.
Щодо здійсненого відображення в бухгалтерському обліку підприємства відповідних господарських операцій до уваги податкового органу було надано: оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 за 20.03.2025- 16.09.2025, оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 за 20.03.2025-16.09.2025, оборотно-сальдову відомість по рахунку 281 за 20.03.2025-16.09.2025.
Також було повідомлено податковий орган, вищевказаними постачальниками, у відповідності до норм податкового законодавства, за правилом першої події в межах здійснених ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» господарських операцій, були зареєстровані відповідні податкові накладні на товари.
Таким чином, відповідні товари за кодами УКТЗЕД 0402 та 2005, з метою використання таких в подальшому для провадження господарської діяльності (постачання), були придбані та набуті власність ТОВ «ЕКЛАТФУД» на законних та належних правових підставах, на підтвердження чого з повідомленням податковому органу були надані відповідні копії договорів, первинних бухгалтерських та супроводжувальних документів.
Відповідно до п.п. 26, 27 Порядку №1165 Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.
Згідно пунктам 40, 42, 43, 44, 45, 46 Порядку №1165 засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС. Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу. У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У правових висновках Верховного Суду, що наведені в постановах від 16 грудня 2020 року у справі №340/474/20, від 5 січня 2021 року у справі №640/10988/20, від 5 січня 2021 року у справі №640/11321/20 зазначено, що при вирішенні спорів такої категорії суди попередніх інстанцій з огляду на правове регулювання, характер цих відносин, мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.
Також суд касаційної інстанції зазначав, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції має обґрунтувати суду, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Суд зазначає, що в оскаржуваному рішенні відсутня інформація щодо конкретно визначених господарських операцій, які контролюючий орган вважає ризикованими; відсутня інформація щодо господарських операцій по яким, за позицією контролюючого органу, позивачем придбавалися та постачалися товари.
ГУ ДПС в Одеській області не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про наявність у контролюючого органу податкової інформації, що свідчила про ризик порушення позивачем норм податкового законодавства.
Суд звертає увагу на ту обставину, що у спірному рішенні відповідачем не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.
Суд також зазначає, що відповідач не надав належних доказів, які б досліджувалися в ході засідання комісії, і які слугували підставою для прийняття оскаржуваного рішення, відповідачем не надано доказів провадження заявником господарської діяльності в умовах та обставинах, котрі характеризуються ознаками недодержання вимог чинного законодавства України, а текст оскаржуваного рішення контролюючого органу не містять ані юридичних мотивів, ані фактичних мотивів класифікації заявника як ризикового платника податків.
При вирішенні справи суд виходить із того, що зазначене оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС в Одеській області є актом індивідуальної дії.
Правовий акт індивідуальної дії - це виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, який не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків лише чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому (яким) він адресований.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами; при цьому за умов відповідності такого акту нормам чинного законодавства.
Натомість, оскаржуване рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, та породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 02.07.2019 у справі №140/2160/18.
При цьому суд зазначає, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.
Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18.02.2020 по справі № 360/1776/19.
З огляду на зазначене суд доходить висновку, що відповідачем у справі не доведено існування підстав для застосування до позивача положень пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКЛАТ-ФУД» до переліку ризикових суб'єктів господарювання, у зв'язку з чим рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.12.2025 року №278636 є невмотивованим, необґрунтованим, непідтвердженим жодними доказами, а тому протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Щодо зобов'язання ГУ ДПС в Одеській області виключити Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКЛАТ-ФУД» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, суд зазначає наступне.
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Враховуючи вказану норму, суд дійшов висновку, що оскільки рішення про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКЛАТ-ФУД» таким, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, підлягає скасуванню, то зобов'язання ГУ ДПС в Одеській області виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, є належним і ефективним способом захисту порушеного права позивача. Крім цього, такий спосіб захисту є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Тому позовні вимоги у зазначеній частині також підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКЛАТ-ФУД» (вул..В.Арнаутська,буд.44, м.Одеса, 65012) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відповідність ТОВ «ЕКЛАТ-ФУД» критеріям ризиковості платника податку від 02.12.2025 року №278636.
Зобов'язати Головне управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКЛАТ-ФУД» (вул..В.Арнаутська,буд.44, м.Одеса, 65012, ЄДРПОУ 40498541) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ ВП 44069166) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКЛАТ-ФУД» (вул..В.Арнаутська,буд.44, м.Одеса, 65012, ЄДРПОУ 40498541) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст.295 КАС України.
Рішення набирає законної сили згідно з приписами ст.255 КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко