31 березня 2026 р. № 400/11125/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув у порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду по адміністративній справі
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,
проСт. 382 судовий контроль,
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задоволено частково. Визнано дії ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправними, щодо не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно абз. 14 п.2 Наказу № 217 від 22.10.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 4 відсотки місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менше як 25 відсотків місячного грошового забезпечення, відповідно до п. 2 ст. 15 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей », за час проходження служби за період з 04 липня 1988 року по 10 жовтня 1996 року, у розмірі 392 відсотки., відповідно до абз. 14 п.2 Наказу № 217 від 22.10.2024р. ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На виконання вказаного рішення, судом 22.08.2025 року видано виконавчий лист.
25.09.2025 від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення МОАС від 02 травня 2025 року по справі № 400/11125/24. Необхідність встановлення судового контролю обумовлена тим, що рішення суду не було виконано.
Ухвалою від 26.09.2025 року встановлено судовий контроль, поклавши на ІНФОРМАЦІЯ_3 зобов'язання подати протягом трьох місяців з моменту набрання законної сили ухвали по справі № 400/11125/24 - звіт про виконання судового рішення.
24.12.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_3 подано звіт про виконання рішення суду по справі №400/11125/24, у якому відповідач зазначив, що рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 виконано частково в частині здійснення нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення.
Відповідно до розрахунку грошового забезпечення за рішенням суду №400/11125/24 ОСОБА_1 від 18.08.2025 р. №9/2/2758 розмір грошової допомоги становить 119236,72 грн.
Дослідив звіт, суд вбачає, що рішення суду виконано лише в частині здійснення нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення, розраховано його розмір в сумі 119236,72 гривень. Однак в частині виплати нарахованої суми грошового забезпечення в розмірі 119236,72 гривень не виконано, оскільки у відповідача відсутні бюджетні кошти для цього.
При цьому, невиконання судового рішення в частині виплати нарахованого грошового забезпечення ОСОБА_1 , відбулося не у зв'язку з небажанням ІНФОРМАЦІЯ_4 виконувати судове рішення, а у зв'язку з відсутності фінансування з державного бюджету на цю виплату. Боржник може виконати судове рішення лише за рахунок коштів державною бюджету.
Таким чином, суд вбачає, що з моменту ухвалення судом рішення на користь позивача пройшло більше двох місяців, але за такий значний час, відповідач не зміг забезпечити виконання рішення в частині виплати позивачу 119236,72 гривень нарахованого грошового забезпечення. При цьому, інститут судового контролю саме у цьому випадку, не став ефективним засобом забезпечення виконання рішення суду, навіть встановленого судового контролю не призвело до виконання рішення суду. Суд вимушений констатувати, що встановлення подальшого судового контролю за виконання цього рішення суду не буде результативним, з врахуванням того, що виконання рішення суду залежить не від дій відповідача та його службових осіб, а від бюджетних асигнувань.
На переконання суду, подальше продовження судового контролю, призведе лише до спотворення виконання рішення суду, а не до його реального повного виконання.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у справі «Шмалько проти України», право на справедливий судовий розгляд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося.
Таким чином, суд констатує неможливість виконання рішення суду в частині виплати позивачу нарахованої суми грошового забезпечення в розмірі 119236,72 гривень, оскільки у відповідача відсутні бюджетні асигнування на цю виплату, самостійно він не може їх відшукати, а повноваження щодо фінансування цієї виплати знаходяться у органах, які не є учасниками цієї справи, та не можуть бути залучені до виконання рішення суду - Міністерство фінансів України та Верховна Рада України (ті хто розробляє та приймає бюджет).
Відповідно до ч.3 ст.378 КАС України, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
За таких обставин, суд вбачає за необхідність розглянути питання про заміну способу виконання цього судового рішення на інший.
Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України, питання зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Вирішуючи питання про зміну способу виконання, суд виходить з наступного.
По-перше, рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 нарахованої суми грошового забезпечення в розмірі 119236,72 грн неможливо на теперішній час виконати, оскільки питання виплати цих коштів не знаходиться в повноваженнях відповідачів по справі.
По-друге, судом використаний механізм судового контролю у повному обсязі, відповідачу надався передбачений Кодексом тримісячний строк для виконання рішення суду, але це не призвело до результату.
По-третє, 19.12.2024 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» № 4094-IX , яким зокрема були внесенні зміни до ст.378 КАС України, про те, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Нова редакції ч.3 ст.378 КАС України, передбачає зміну способу виконання, з урахуванням дотримання декількох вимог: 1) рішення суду стосується обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг; 2) рішення суду не виконується більше двох місяців з моменту набрання законної сили; 3) спосіб виконання замінюються на стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат; 4) з урахуванням вимог ч.1, ч.2 ст.378 КАС України необхідна заява сторони у справі.
Отже, під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановленими раніше порядку і способом. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке реалізується у виконавчому провадженні. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем. Під зміною способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Відповідно до ч.3 ст.33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Приписами частини 1 статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Таким чином, стягнення коштів може відбутись лише за рахунок коштів Державного бюджету України, які перераховуються до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Враховуючи викладене, з огляду на положення ч.3 ст.378 КАС України, де встановлено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат, суд дійшов висновку про зміну способу і порядку виконання рішення по даній справі.
При цьому, суд враховує наведені у звіті розрахунки заборгованості.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 248, 381-383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.12.2025 р. про виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 по справі №400/11125/24 - прийняти.
2. Змінити спосіб і порядок виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 02.05.2025 по справі №400/11125/24 шляхом стягнення з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) заборгованості з виплати нарахованого грошового забезпечення у розмірі 119236,72 (сто дев'ятнадцять тисяч двісті тридцять шість гривень 72 коп.).
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею в порядку ст. 256 КАС України.
Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Наталія Вікторівна Лісовська