01 квітня 2026 рокусправа № 380/17393/25
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Агро Мар» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Агро Мар» (далі ТзОВ «Альянс Агро Мар», позивач) до Головного управління ДПС у Львівській області (далі відповідач) в якій заявлено позовну вимогу: визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.07.2025 року №33795/13-01-07-10.
Аргументи учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він є постачальником товару, в свою чергу оплату здійснював контрагент HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C . Події відбулись не з вини позивача і саме на контрагента позивача покладався обов'язок щодо оплати поставленого товару. Тому позивач вважає, що в даному випадку виключається юридична відповідальність товариства за ст. 112 ПК України. З огляду на принцип персональної відповідальності платника податку його відповідальність не може ставитись у пряму залежність від додержання податкової дисципліни третіми особами.
Позивач наполягає, що відповідно до п. 69.9. Підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Дія норми п. 69.9. Підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України поширюється на правовідносини, які випливають з Закону №2473-VІІІ, адже контроль за дотриманням строків розрахунків в іноземній валюті покладено саме на контролюючі органи. Позивач вказує, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів також зупиняються.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» з питань дотримання вимог валютного законодавства за експортним зовнішньоекономічномим контрактом від 13.08.2024 № 13/08/2024, укладеним з HOUSE HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C (Об'єднані Арабські Емірати), за період діяльності з 13.08.2024 по 17.06.2025, згідно отриманої інформації Національного банку України про виявлені агентами валютного нагляду (АТ «УКРСИББАНК», МФО 351005) факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів станом на 01.02.2025. ТзОВ “АЛЬЯНС АГРО МАР» до перевірки не представлено відповідної довідки про підтвердження форс-мажорних обставин по експортному контракту від 13.08.2024 № 13/08/2024, укладеному з нерезидентом HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C (Об'єднані Арабські Емірати).
Відповідач звертає увагу, що позивач також до перевірки не представив позовної заяв до суду та ухвали про відкриття проваджень про стягнення заборгованості з нерезидента HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C (Об'єднані Арабські Емірати), рішення про перегляд ціни товарів у зв'язку з невідповідністю їх кількісних та/або якісних характеристик умовам договору на суму недопоставлених (недоотриманих) та неякісних товарів або будь-яких інших документів, які відповідають вимогам пункту 7 статті 13 Закону України від 21.06.2018 № 2473-VIII "Про валюту і валютні операції". Разом із тим, доводи позивача про те, що положення п. 69.9 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України поширюються й на правовідносини щодо нарахування пені, відповідач вважає безпідставними.
Встановлені обставини справи.
ТзОВ " АЛЬЯНС АГРО МАР" укладено договір комерційної співпраці від 13.08.2024 № 13/08/2024 з HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C (Об'єднані Арабські Емірати)" на поставку насіння ріпаку для технічної переробки.
На виконання умов експортного контракту від 13.08.2024 № 13/08/2024, укладеного з HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C (Об'єднані Арабські Емірати) в період 04.09.2024 позивач здійснив експорт насіння ріпаку (код товару 1205109000) на загальну суму 49576,96 євро згідно з наступними митними деклараціями: від 04.09.2024 №24UA205140056107U0 на суму 10058.40 євро; від 04.09.2024 №24UA205140056109U8 на суму 10120,00 євро; від 04.09.2024 №24UA20514005611ШО на суму 10155,20 євро; від 04.09.2024 №24UA205140056113U8 на суму 10111,20 євро; від 04.09.2024 №24UA205140056239U9 на суму 10089.20 євро.
Від нерезидента HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C надійшли на валютний рахунок ГОВ "АЛЬЯНС АГРО МАР" № НОМЕР_1 відкритий в AT "УКРСИББАНК", МФО 351005, згідно з випискою банку від 17.04.2025 надійшли кошти в сумі 49570,96 Євро.
Грошові кошти від нерезидента HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C TRADING L.L.C на дату 17.06.2025 в сумі 957,04 Євро не надійшли на валютний рахунок ТОВ "АЛЬЯНС АГРО МАР".
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «АЛЬЯНС АГРО МАР» з питань дотримання вимог валютного законодавства по експортному зовнішньоекономічному контракту від 13.08.2024 № 13/08/2024, укладеному з HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C (Об'єднані Арабські Емірати), за період діяльності з 13.08.2024 по 17.06.2025, згідно отриманої інформації Національного банку України про виявлені агентами валютного нагляду (АТ «УКРСИББАНК». МФО 351005) факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів станом на 01.02.2025, яка надається згідно з Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 67.
За результатами перевірки складено акт від 01.07.2025 року № 30162/13-01-07- 10/45177929 (надалі акт перевірки), яким встановлено порушення вимог частини 2 статті 13 Закону України від 21.06.201 8 № 2473 «Про валюту і валютні операції» (із внесеними змінами) з урахуванням пункту 1-2 Постанови № 67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (із внесеними змінами), порушення законодавчо встановлених строків розрахунків по експортних операціях за зовнішньоекономічним контрактом від 13.08.2024 № 13/08/2024, укладеному з HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C (Об'єднані Арабські Емірати), за період діяльності з 13.08.2024 по 17.06.2025, відповідно до отриманої інформації Національного банку України про виявлені агентом валютного нагляду AT «УКРСИББАНК» (МФО 351005) факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів станом на 01.02.2025, надісланої листом ДПС України від 24.02.2025 № 4953/7/99-00-07-04-02-07.
На підставі вищевказаного акту перевірки Головне управління ДПС у Львівській області прийняло податкове повідомлення - рішення від 22.07.2025 року № 33795/13-01-07-10 про застосування пені за порушення строку розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності в сумі 714899,23 грн.
Не погоджуючись з цим податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду.
Норми права, що підлягають застосуванню та висновки щодо правозастосування.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі- ПК України).
Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Згідно із пп.14.1.265 п.14.1 ст.14 ПК України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з осіб, що вчинили податкове правопорушення або порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
За приписами пп.14.1.162 п.14.1 ст.14 ПК України, пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Підпунктом 19-1.1.4 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України встановлено, що на контролюючі органи покладено функцію зі здійснення контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті.
Контролюючі органи, визначені пп.41.1.1 п.41.1 ст.41 цього Кодексу, мають право, зокрема проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення (пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 ПК України).
Відповідно до норм п.п.54.3.3. п.54.3. ст.54 ПК України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення, у сфері зовнішньоекономічної діяльності; є контролюючий орган.
Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та встановлює відповідальність за порушення ними валютного законодавства врегульовано Законом України Про валюту і валютні операції від 21.06.2018 №2473-VІІI (далі - Закон №2473-VІІI).
Метою цього Закону є забезпечення єдиної державної політики у сфері валютних операцій та вільного здійснення валютних операцій на території України.
Відповідно до ч.1 статті 13 Закону №2473-VIII, Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Національний банк України має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України.
Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів не застосовуються щодо розрахунків, пов'язаних з договорами про участь у розподілі пропускної спроможності, а також щодо грошового забезпечення (кредитних лімітів) з метою участі в аукціонах з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів.
Національний банк України має право встановлювати мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються встановлені відповідно до цього Закону граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Згідно з ч.2 ст.13 Закону №2473-VIII, у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акту, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.
Частиною 3 статті 13 Закону №2473-VIII передбачено, що у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з імпорту товарів їх поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але не пізніше встановленого Національним банком України граничного строку розрахунків з дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
Згідно 1-2 Постанови правління Національного банку України 14.05.2019 № 67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306, становлять:1) 90 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 11 листопада 2023 року до 11 липня 2024 року включно; 2) 120 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 12 липня 2024 року. Постанову доповнено новим пунктом 1-2 згідно з Постановою Національного банку № 145 від 10.11.2023; в редакції Постанови Національного банку № 84 від 09.07.2024.
Зазначений акт Національного банку України (постанови), яким визначено граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, мають силу закону. Це так звана "делегована правотворчість", коли підзаконний акт стає на один щабель із законом, оскільки його видано з дозволу й прямої вказівки Закону та він регулює спеціальну сферу відносин, не підмінюючи закон.
З матеріалів справи слідує, що на виконання умов експортного контракту від 13.08.2024 № 13/08/2024 позивач здійснив експорт насіння ріпаку (код товару 1205109000) на загальну суму 49576,96 євро згідно з наступними митними деклараціями: від 04.09.2024 №24UA205140056107U0 на суму 10058.40 євро; від 04.09.2024 №24UA205140056109U8 на суму 10120,00 євро; від 04.09.2024 №24UA20514005611ШО на суму 10155,20 євро; від 04.09.2024 №24UA205140056113U8 на суму 10111,20 євро; від 04.09.2024 №24UA205140056239U9 на суму 10089.20 євро.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону №2473-VIII з урахуванням пункту 1-2 Постанови №67 "Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (із внесеними змінами), граничний строк розрахунків за зазначеними операціями з експорту товару який становить 120 кал.дн., настав 01.01.2025.
Грошові кошти від нерезидента HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C TRADING L.L.C, надійшли на валютний рахунок ГОВ "АЛЬЯНС АГРО МАР" № НОМЕР_1 відкритий в AT "УКРСИББАНК", МФО 351005, згідно з випискою банку від 17.04.2025 в сумі 49570,96 Євро, з порушенням граничних строків розрахунків. Кількість днів прострочення 105 днів.
На дату 17.06.2025 грошові кошти від нерезидента HOUSE PARTNERSHIP AGRICULTURAL TOOLS TRADING L.L.C в сумі 957,04 Євро не надійшли на валютний рахунок ТОВ "АЛЬЯНС АГРО МАР". Кількість днів прострочення - 166 днів.
Позивач визнає вищенаведені обставини справи щодо порушення граничних строків розрахунків, проте зазначає про відсутність вини товариства у наведеному та зупинення перебігу строку розрахунків за зазначеними операціями.
Щодо цих доводів позивача суд зазначає, що з огляду на специфічність спірних правовідносин, які врегульовано окремим спеціальним нормативно - правовим актом Законом України "Про валюту і валютні операції", та врегульовують конкретну визначену його предметом групу правовідносин, відмінну від податкових правовідносин, положення підпункту 69.9 пункту 69 підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, яким зупинено перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не розповсюджуються на строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Закон України "Про валюту і валютні операції" є спеціальним законом, який регулює, не сферу справляння податків і зборів, а сферу здійснення валютних операцій, валютного контролю та валютного нагляду, отже питання строків та відповідальності за їх порушення врегульовано саме зазначеним Законом, зміна положень якого здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. При цьому якщо положення інших законів суперечать положенням Закону "Про валюту і валютні операції", застосовуються положення саме Закону "Про валюту і валютні операції".
Тобто про зупинення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів мали бути внесені відповідні зміни до Закону "Про валюту і валютні операції", чого законодавцем зроблено не було.
Отже, підпункт 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України та Закон України "Про валюту і валютні операції", зокрема стаття 13, не є конкуруючими нормами, і те що підпункт 69.9 пункту 69 прийнятий пізніше у часі (03.03.2022) не є підставою для його застосування до спірних правовідносин.
Виходячи з наведеного, положення підпункту 69.9 пункту 69 підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, яким зупинено перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не розповсюджуються на строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, що врегульовано законодавством у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду.
Аналогічне правозастосування наведених норм наведене Верховним Судом у постанові від 23.07.2024 у справі № 240/25642/22.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Положеннями ч. 5 статті 13 Закону №2473-VIII, передбачено, що порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Разом з тим, відповідно до ч. 6 статті 13 Закону №2473-VIII у разі якщо виконання договору, передбаченого частинами другою або третьою цієї статті, зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків, установленого згідно з частиною першою цієї статті, та нарахування пені відповідно до частини п'ятої цієї статті зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин. Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації (органу) країни розташування сторони зовнішньоекономічного договору (контракту) або третьої країни відповідно до умов цього договору (контракту).
Відповідно до вимог статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» № 671/97-ВР від 02.12.1997 торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
З викладеного слідує, що нарахування пені відповідно до частини п'ятої статті 13 Закону зупиняється у разі якщо виконання договору (контракту) зупиняється у зв'язку з виникненням форс-мажорних обставин.
Позивачем не надано доказів виникнення форс-мажорних обставин, а тому підстав для зупинення перебігу строків розрахунків у даному випадку немає.
Окрім того, відповідно до п. 109.1 ст. 109 Податкового кодексу України, податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з положеннями п.п. 112.1, 112.2, 112.7 ст. 112 Податкового кодексу України особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.
Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
У разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.
Позивач не надав суду належних та допустимих доказів вжиття всіх належних від нього заходів щодо прискорення розрахунків за зовнішньоекономічним договором.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, підсумовуючи наведене вище, оцінивши докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є правомірним, підстав для його скасування не встановлено.
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтримку правомірності своєї позиції та докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати стягненню з відповідача не підлягають і покладені на позивача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Агро Мар» (адреса: 79017, м. Львів, вул. Водогінна, буд. 2, офіс 111, ЄДРПОУ: 45177929) до Головного управління ДПС у Львівській області (адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ: 43968090) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяКрутько Олена Василівна