про передачу справи до іншого адміністративного суду
31 березня 2026 року м. Кропивницький Справа № 340/1824/26
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А.,
розглядаючи матеріали адміністративного позову
позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач: Національна академія Служби безпеки України (03066, м. Київ, вул. Михайла Максимовича, 22, код ЄДРПОУ 20001823)
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 , через адвоката Ліпенка Ю.К., звернувся до суду з адміністративним позовом до Національної академії Служби безпеки України, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Національної академії Служби безпеки України щодо не нарахування та невиплати індексації його грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року до 28.02.2018 року;
- зобов'язати Національну академію Служби безпеки України нарахувати та виплатити на його користь індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року до 28.02.2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця підвищення доходу (базового місяця) для обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації грошового забезпечення, та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №44 від 15.01.2004 року.
Частиною 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
Суть альтернативної підсудності в адміністративному судочинстві зумовлена завданнями адміністративного судочинства та полягає у тому, що позивачу, який є менш захищеним учасником справи у порівнянні із суб'єктом владних повноважень, у спорах з органами державної влади дається можливість обрати з кількох передбачених у законі судів той суд, до якого йому буде зручніше пред'являти позовні вимоги.
Законодавець, надаючи позивачу право на альтернативну підсудність при поданні позову до суду, пов'язує реалізацію цього права з урахуванням зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування) позивача - фізичної особи чи зареєстрованим місцезнаходженням позивача - юридичної особи.
Предметом спору у цій справі є дії/бездіяльність суб'єкта владних повноважень - Національної академії Служби безпеки України - щодо індексації грошового забезпечення позивача під час проходження ним служби в органах СБУ.
Тому за правилами статті 25 КАС України така адміністративна справа повинна вирішуватися за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування) позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача.
Згідно зі статтею 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа може мати кілька місць проживання.
Відповідно до статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні":
- місце перебування - житло або спеціалізована соціальна установа для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, у якому особа, яка отримала довідку про звернення за захистом в Україні, проживає строком менше шести місяців на рік або отримує соціальні послуги;
- місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
У статті 2 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" вказано, що:
- реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи;
- орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, який на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради, забезпечує формування та ведення реєстру територіальної громади, облік задекларованого місця проживання/зміну місця проживання особи.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування).
Згідно з частиною 3 статті 26 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" витяг із реєстру територіальної громади - це документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу.
Отже, реєстрація (декларування) місця проживання/перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа. Для цілей визначення підсудності відповідно до КАС України місцем проживання чи перебування фізичної особи є адреса, яка зареєстрована (задекларована) та внесена до реєстру територіальної громади. (див. постанови Верховного Суду від 24.06.2024 року у справі №554/7669/21, від 04.07.2024 року у справі №320/7092/24).
Частиною 6 статті 171 КАС України передбачено, що суддя з метою визначення підсудності може користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Згідно з даними Єдиного державного демографічного реєстру та відміткою у паспорті ОСОБА_1 його зареєстрованим місцем проживання з 2014 року є така адреса: АДРЕСА_2 .
Представник позивача долучив до позовної заяви копію довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, про склад сім'ї ОСОБА_1 , який проживає у АДРЕСА_3 . Ця довідка складена 09.02.2026 року головою квартального комітету №20.
Суд не приймає цей доказ та зазначає, що квартальний комітет (орган самоорганізації населення) не є органом реєстрації місця проживання (перебування) особи, а його голова не наділений повноваженнями здійснювати таку реєстрацію або підтверджувати її факт у спосіб, що має юридичне значення. Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 року №204 "Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні / будинку осіб", яким була затверджена форма такої довідки, втратив чинність 13.09.2019 року.
Належних доказів того, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування) позивача є адреса у місті Світловодську Кіровоградської області, яку представник позивача вказав у позовній заяві, той суду не надав. Фактичне місце проживання позивача не має правового значення для цілей визначення підсудності.
Місцезнаходженням відповідача - Національної академії Служби безпеки України - є така адреса: м. Київ, вул. Михайла Максимовича, 22.
Отже, ця адміністративна справа не підсудна Кіровоградському окружному адміністративному суду, оскільки ні позивач, ні відповідач не зареєстровані на території Кіровоградської області. Обидві сторони зареєстровані у місті Києві.
Указом Президента України "Про утворення місцевих адміністративних судів, затвердження їх мережі" №1417/2004 від 16.11.2004 року визначено території, на які поширюються повноваження місцевих адміністративних судів України, зокрема визначено, що повноваження Окружного адміністративного суду міста Києва поширюються на місто Київ.
15.12.2022 року набрав чинності Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX від 13.12.2022 року.
Статтями 1, 2, 3 цього Закону постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Утворити Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві. Постановлено, що територіальна юрисдикція Київського міського окружного адміністративного суду поширюється на місто Київ.
Пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" установлено, що з дня набрання чинності цим Законом: Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Ця адміністративна справа за правилами предметної та територіальної юрисдикції підсудна Київському міському окружному адміністративному суду.
У зв'язку з тим, що наразі Окружний адміністративний суд міста Києва припинив здійснення правосуддя, а Київський міський окружний адміністративний суд не почав свою роботу, то підсудну йому справу слід передати на розгляд Київському окружному адміністративному суду.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись статтями 26, 171, 248, 256, 294, 295 КАС України, суддя -
Адміністративну справу №340/1824/26 передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ