про залишення позовної заяви без руху
30 березня 2026 року м. Київ № 320/13010/26
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Романа Гудзя, старшого державного виконавця Деснянського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання протиправними дій,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ОСОБА_2 , старшого державного виконавця Деснянського відділу державної виконавчої служби у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у якому просить суд :
- визнати протиправними діями відповідача по виконавчому провадженню (стягнуто - 999,24 грн.) щодо стягнення з позивача: а) штрафу; б) виконавчого збору;
- позбавити займаної посади у системі виконавчого провадження відповідача, бо ним брутально порушені вимоги укр.законодавства;
- стягнути з відповідача на користь позивача за нанесену: матеріальну шкоду - 999,24 грн. та моральну шкоду - 25 000 грн. усього - 25 999,24 грн;
- нанесені позивачу шкоду відповідачем у сумі 25 999,24 грн. - зобов'язати його перерахувати поштовим переказом на адресу позивача у термін до 10 діб з моменту вступу судового рішення в законну силу.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність: 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником): 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161. 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про залишення її без руху, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно частини 3 статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця встановлені статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною 2 статті 287 КАС України визначено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що у 23 грудня 2025 році позивач знав про необхідність сплати штрафу у розмірі 908,00 грн. на підставі ухвали Верховного Суду від 23.12.2025 по справі №754/7132/24.
Однак, позивач звернувся до суду лише 25.03.2026, тобто з пропуском строку, встановленого статтею 287 КАС України.
Крім того, позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статей 160 та 161 КАС України, з огляду на таке.
Вимоги до позовної заяви встановлені статтею 160 Кодексу адміністративного судочинства України.
У позовній заяві зазначаються:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти;
3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень;
4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору;
7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача;
10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт;
11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Дослідивши матеріали позовної заяви, судом встановлено, що прохальна частина позовної заяви не містить чітких і зрозумілих позовних вимог до відповідача, відтак позивачу необхідно уточнити та конкретизувати свої позовні вимоги.
Крім того, позовна заява не містить усіх відомостей про відповідача, які у відповідності до п. 2 ч. 5 статті 160 КАС України мають бути вказані у позовній заяві.
Також, як вказувалось судом вище, відповідно до пунктів 4, 5 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві, зокрема, зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту своїх прав, свобод чи інтересів, які мають бути сформульовані максимально чітко і зрозуміло.
З прохальної частини позовної заяви вбачається, що позивач просить суд :
- визнати протиправними діями відповідача по виконавчому провадженню (стягнуто - 999,24 грн.) щодо стягнення з позивача: а) штрафу; б) виконавчого збору;
- позбавити займаної посади у системі виконавчого провадження відповідача, бо ним брутально порушені вимоги укр.законодавства;
- стягнути з відповідача на користь позивача за нанесену: матеріальну шкоду - 999,24 грн. та моральну шкоду - 25 000 грн. усього - 25 999,24 грн;
- нанесені позивачу шкоду відповідачем у сумі 25 999,24 грн. - зобов'язати його перерахувати поштовим переказом на адресу позивача у термін до 10 діб з моменту вступу судового рішення в законну силу.
При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно ч. 3 ст. 287 КАС України відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець.
Отже, з огляду на викладене, суд вважає, що належним відповідачем у справі є Деснянський відділ державної виконавчої служби у м. Києві Київського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (02232, м. Київ, вул. Оноре де Бальзака, буд. 64, ЄДРПОУ 34972294).
Враховуючи викладене, позивачу необхідно уточнити позовні вимоги шляхом зазначення правильного складу учасників справи з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини другої статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Для усунення недоліків позовної заяви позивачеві необхідно подати до суду заяву на усунення недоліків позовної заяви із зазначенням дати та номера справи, до якої долучити:
- уточнену позовну заяву, яка повинна відповідати вимогам статей 160 та 161 КАС України, зокрема, має містити належний склад учасників справи, їх повне найменування та інші належні відомості, а також містити конкретизовані та чіткі позовні вимоги до належного відповідача;
- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду в межах десятиденного строку разом з доказами на підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду;
Виправлену позовну заяву слід подати в кількості для суду та відповідача.
Крім того, позивачем було заявлено клопотання про надання законного представника.
Відповідно до статті 56 КАС України права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.
Згідно з частиною 1 статті 57 КАС України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Кодексом адміністративного судочинства України не визначено порядку надання позивачам у справі законного представника.
Посилання позивача на норми статей Кримінального процесуального кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки даний спір розглядається в порядку адміністративного судочинства, а тому клопотання позивача про надання законного представника задоволенню не підлягає.
При цьому, суд зазначає, що позивач не позбавлений можливості звернутись до центральних та місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції та до центру з надання безоплатної правничої допомоги, в порядку встановленому Законом України "Про безоплатну правничу допомогу".
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд
У задоволенні клопотання позивача про надання законного представника - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.