30 березня 2026 року м. Ужгород№ 260/8620/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гебеш С.А., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Берегівської окружної прокуратури (вул. Сечені Іштвана, 15, м. Берегове, Берегівський район, Закарпатська область, 90202) до Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області (вул. Ференца Ракоці, буд. 78, с. Великі Береги, Берегівський район, Закарпатська область, 90242) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
Берегівська окружна прокуратура звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, а саме:
прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;
визнати протиправною бездіяльність Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області щодо незатвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою населення, а саме дитячого ігрового майданчика розташовааного за адересою: Берегівський район, с. Нижні Ремети, вул. Центральна, 163 Б;
зобов'язати Великоберезьку сільську раду Берегівського району Закарпатської області вчинити дії по розробленню і затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика розташованого за адересою: Берегівський район с. Нижні Ремети, вул. Центральна, 163 Б;
справу розглядати в порядку спрощеного розгляду провадження без виклику сторін та за наявними письмовими матеріалами;
про день і час розгляду справи повідомити Берегівську окружну прокутару та Закарпатську обласну прокуратуру.
Позивач свої позовні вимоги аргументував тим, що за результатами вивчення Берегівською окружною прокуратурою стану додержання законодавства України щодо організації об'єктів благоустрою виявлено порушення законодавства в частині не затвердження плану інвентаризації та паспортизації об'єкта благоустрою населення, а саме: елемента благоустрою дитячого ігрового майданчика, що розташований в с. Нижні Ремети Берегівського району на території Великоберезької територіальної громади, та перебуває на балансі Великоберезької сільської ради та, як наслідок, не проведення його паспортизації і технічної інвентаризації негативно впливає на організацію належного утримання та раціонального використання території, будівель та інженерних споруд, і може призвести, у разі його не усунення, до настання тяжких наслідків для життя та здоров'я дітей. Зазначає про те, що Великоберезька сільська рада не затверджувала план інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, а також, що паспортизація вказаного об'єкту не здійснювалась. Кошти на проведення технічної інвентаризації та паспортизації не виділялись. В той же час, складання Актів періодичного огляду/обстеження не є належними інвентаризаційними документами у розумінні Інструкції з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 № 550. За весь час перебування вищезазначеного дитячого ігрового майданчика на балансі Великоберезької сільської ради Берегівського району, сільського радою не затверджено плану інвентаризації та паспортизації даного об'єкту благоустрою населення, а їх паспортизація не проводилась та не проводиться. Отже, бездіяльність відповідача в даному випадку є триваючою, жодних заходів щодо проведення паспортизації не вживалося, плани інвентаризації та паспортизації не затверджені, паспортизація об'єкту благоустрою, елементами якого є дитячий майданчик, не проводиться, кошти на ці цілі не виділяються.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27.10.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Вказана ухвала суду про відкриття провадження доставлена в електронний кабінет відповідача 27.10.205 року, що підтверджується відповідною довідкою.
Відповідач відзив на позов не подав.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, з врахуванням положень ст. 263 КАС України.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до інформації Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області від 01.09.2025 № 707/03-14 на території Берегівського району, с. Нижні Ремети по вул. Центральній, 163 Б розміщений дитячий ігровий майданчик, за кадастровим номером 2120486800:10:000:0063, який перебуває на балансі Великоберезької сільської ради Берегівського району.
Даний дитячий ігровий майданчик відповідно до Передавальних актів від 10.02.2021 року, та зведених відомостей нарахування зносу основних засобів та інвентаря Нижньореметівської сільської ради Берегівського району, та надалі рішенням Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області № 110 від 18.03.2021 «Про затвердження передавальних актів щодо передачі майна сільських рад, які припиняються в результаті реорганізації шляхом приєднання до Великоберезької сільської ради та передачі закладів, установ освіти із спільної власності територіальних громад сіл, селищ Берегівського району Закарпатської області у комунальну власність Великоберезької територіальної громади» належить до комунальної власності Великоберезької сільської ради Берегівського району. Земельна ділянка за кадастровим номером 2120486800:10:000:0063 на якій розміщений дитячий ігровий майданчик, віднесена до земель загального користування згідно з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
Прокуратура вказує на те, що за весь час перебування вищезазначеного дитячого ігрового майданчика на балансі Великоберезької сільської ради Берегівського району, сільського радою не затверджено плану інвентаризації та паспортизації даного об'єкту благоустрою населення, а їх паспортизація не проводилась та не проводиться.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами ст. 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Відповідно до пп 7 п. «а» ч. 1 статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні повноваження), зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Відповідно до положень ст. 40 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV передбачено, що самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.
Благоустрієм населених пунктів відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціальноекономічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Також, згідно з нормами цієї статті, заходами з благоустрою населених пунктів є роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно з нормами ст. 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни.
Нормами ч. 1 ст. 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 цього Закону до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
До об'єктів благоустрою населених пунктів, з урахуванням положень ст. 13 цього Закону, належать, зокрема парки (спортивні, дитячі та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики, а з урахуванням п. 8 ч. 1 ст. 21 вказаного Закону встановлено, що елементами (частинами) об'єктів благоустрою, зокрема, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Рішенням Великоберезької сільської ради від 18.06.2021 № 238 затверджено Правила благоустрою території населених пунктів Великоберезької сільської ради (далі - Правила).
Згідно розділу І Правил благоустрій території населених пунктів Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області розроблені з дотриманням законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про благоустрій населених пунктів», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи», «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», інших законів та нормативних актів України, які регулюють правовідносини у сфері благоустрою населених пунктів.
Крім того, відповідно до вказаних Правил благоустрій та утримання об'єктів благоустрою (парків культури і відпочинку, спортивних майданчиків, скверів, айданів, площ, вулиць, доріг, провулків, проїздів, кладовищ, вуличного освітлення, будинків та споруд, а також інших територій загального користування) щорічно в березні розробляється і затверджуються заходи з благоустрою населених пунктів на поточний рік. В разі необхідності, може коригуватись довгострокова програма благоустрою територій населених пунктів.
В заходах з благоустрою передбачаються конкретні обсяги робіт, які підлягають обов'язковому виконанню всіма підприємствами, установами, організаціями, що розміщені на території Великоберезької сільської ради (ОТГ) та громадянами, які на ній проживають.
Згідно Розділу V Правил до організації благоустрою та утримання території об'єктів благоустрою залучаються підприємства, установи, організації усіх форм власності, громадські організації та мешканці населеного пункту.
Роботи з утримання, реконструкції, капітального та поточного ремонту об'єктів благоустрою (парків культури та відпочинку, спортивних майданчиків, скверів, майданів, площ, вулиць, доріг, провулків, проїздів, кладовищ, вуличного освітлення, будинків та споруд, а також інших територій загального користування), що належать до комунальної власності Великоберезької сільської ради (ОТГ), виконуються спеціалізованими організаціями та підприємствами, які визначаються виконавчим комітетом сільської ради.
Порядок проведення паспортизації та інвентаризації об'єктів благоустрою встановлюється «Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів», затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 29.10.2012 № 550 (надалі - Інструкція), яка розроблена на виконання ст. 18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».
Інструкція (п. 1.2.) визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).
Нормами п. 1.3 вказаної Інструкції передбачено, що під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Відповідно до п. 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.
Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з п. 1.6. Інструкції № 550 на підставі матеріалів технічної інвентаризації об'єктів благоустрою на кожний об'єкт благоустрою складається інвентаризаційна справа згідно з додатком 1 до цієї Інструкції, а склад цієї справи визначається відповідно до опису інвентаризаційної справи, наведеного в додатку 2 до цієї Інструкції.
Одночасно п. 3.1. Інструкції № 550 передбачено, що на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції (далі - технічний паспорт), який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.
Відповідно до вищевказаної Інструкції належним підтвердженням проведення інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою є інвентаризаційна справа складена згідно з додатком 1, а також складений на її основі технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 Інструкції.
Проте, документи, що надані на запити окружної прокуратури, не мають жодного відношення до виконання органами місцевого самоврядування, передбачених законодавством обов'язків, у сфері благоустрою, а саме проведення інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, розташованого на території Великоберезької територіальної громади як об'єкта благоустрою, затвердження відповідних планів.
Отже, нормами ст 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та п. 1.5 Інструкції № 550 чітко передбачено, що інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводиться на підставі планів, затверджених органами місцевого самоврядування.
Водночас, невідповідність вимогам законодавства щодо проведення інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика може створити загрозу для життя та/або здоров'я дитини.
Тому, обов'язковою передумовою для здійснення балансоутримувачем або власником інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою - дитячого майданчика є наявність затвердженого Великоберезькою сільською радою планових заходів.
Відсутність затверджених планів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою (дитячих майданчиків) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка в свою чергу є підставою для невжиття у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання.
Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою як дитячі майданчики, невиконання суб'єктом благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права жителів територіальної громади міста - користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Таким чином, організацію благоустрою на території с. Нижні Ремети Берегівського району повинна забезпечувати Великоберезька сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту, що відповідатиме вищеозначеним нормам чинного законодавства України у цій сфері.
При цьому, для підтримання у належному стані об'єктів благоустрою, в тому числі таких їх елементів, як обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків, їх власники, балансоутримувачі зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).
Отже, однією з необхідних умов для належного виконання зазначеного обов'язку власниками, балансоутримувачами об'єктів благоустрою є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
Проте, в порушення вищевказаних норм законодавства, Великоберезькою сільською радою не вчинено жодних дій щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розташованих на території міста, оскільки на дані об'єкти благоустрою відсутні паспорти та технічна інвентаризація.
При цьому, необхідно також зауважити, що бездіяльність Великоберезької сільської ради щодо невиконання покладених на неї обов'язків може призвести до настання негативних наслідків життю та здоров'ю дітей.
Відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III система заходів щодо охорони дитинства в Україні включає, крім іншого, забезпечення належних умов для гарантування безпеки, охорони здоров'я, навчання, виховання, фізичного, психічного, соціального, духовного та інтелектуального розвитку дітей, їх соціально-психологічної адаптації та активної життєдіяльності, зростання в сімейному оточенні в атмосфері миру, гідності, взаємоповаги, свободи та рівності.
Держава гарантує дитині відповідно до положень ч. 2 ст. 6 Закону України «Про охорону дитинства» право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.
Відтак, обов'язок органів державної влади та місцевого самоврядування полягає у створенні, у межах визначених законом повноважень, умов для комфортного та безпечного життя дитини, отримання освіти, соціального захисту, всебічного розвитку тощо, зокрема, й шляхом створення та належного утримання об'єктів благоустрою населених пунктів.
Даний висновок узгоджується з правовою позицією, що міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 18.10.2018 у справі № 822/3692/17.
Враховуючи вищевикладене, бездіяльність Великоберезької сільської ради щодо не затвердження відповідних планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика є порушенням прав дітей на безпечне дозвілля, яке беззаперечно становить суспільний інтерес та є складовою соціальної функції держави, призводить до порушень самих інтересів держави, що в свою чергу покладає на прокурора обов'язок на звернення до суду для їх захисту.
Декларацією прав дитини, прийнятою резолюцією 1386 (ХIV) Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1959, закріплено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, зокрема належного правового захисту, до і після народження.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Згідно з нормами ст. 31 Конвенції про права дитини, Держави-учасниці визнають право дитини на відпочинок і дозвілля, право брати участь в іграх і розважальних заходах, що відповідають її віку, та вільно брати участь у культурному житті та займатися мистецтвом. Держави-учасниці поважають і заохочують право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті та сприяють наданню їй відповідних і рівних можливостей для культурної і творчої діяльності, дозвілля і відпочинку.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи те, що позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Таким чином, судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд -
Адміністративний позов Берегівської окружної прокуратури (вул. Сечені Іштвана, 15, м. Берегове, Берегівський район, Закарпатська область, 90202) до Великоберезької сільської ради Берегівського району Закарпатської області (вул. Ференца Ракоці, буд. 78, с. Великі Береги, Берегівський район, Закарпатська область, 90242) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Зобов'язати Великоберезьку сільську раду Берегівського району Закарпатської області (вул. Сечені Іштвана, 15, м. Берегове, Берегівський район, Закарпатська область, 90202, код ЄДРПОУ: 04350317) вчинити дії по розробленню і затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика розташованого за адресою: Берегівський район с. Нижні Ремети, вул. Центральна, 163 Б;
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяС.А. Гебеш