30 березня 2026 рокум. Ужгород№ 260/694/26
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в особі уповноваженого представника Бойко Богдана Богдановича ( АДРЕСА_2 ) до Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка,9, код ЄДРПОУ 21782461), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, Ужгородський район, м. Ужгород, пл. Народна 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
12 лютого 2026 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника Бойко Богдана Богдановича звернулася з позовною заявою до Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (Код ЄДРПОУ - 21782461) за № 071750013669 від 09.07.2025 про відмову ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (Код ЄДРПОУ - 21782461) призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви від 01.07.2025 року, починаючи з моменту звернення - 01.07.2025 року, зарахувавши ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , періоди роботи за довідкою за №872/01.12 від 11.12.2024 року, яка видана Комунальним некомерційним підприємством «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м. Берегова» Закарпатської області з 01.01.2008 року по 11.12.2024 рік - 16 років 11 місяців 10 днів до пільгового стажу, що дає право па призначення пенсії за віком па пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до частини першої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
16 лютого 2026 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Для усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно надати суду:
- позовну заяву у новій редакції з уточненням відповідачів у справі або позовних вимог.
17 лютого 2026 року представником позивача подано заяву про усунення недоліків, в якій просить виключити із числа учасників справи - відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, поштова адреса та залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області.
18 лютого 2026 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
19 березня 2026 року ухвалою суду витребувано від ОСОБА_1 належним чином засвідчену копію всіх сторінок трудової книжки НОМЕР_2 від 25 грудня 2007 року.
25 березня 2026 року представником позивача надано суду копії трудових книжок серії НОМЕР_3 від 01 серпня 1988 року та НОМЕР_2 від 25 грудня 2007 року.
1. Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що трудова діяльність Позивачки протягом усього спірного періоду є належним чином підтвердженою як записами у трудовій книжці, так і уточнюючими довідками, виданими відповідними закладами охорони здоров'я, а також відомостями Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5). Жоден із поданих документів не був визнаний недійсним, сфальсифікованим або таким, що не відповідає вимогам законодавства, а відтак вони мають повну юридичну силу та підлягають обов'язковому врахуванню органами Пенсійного фонду України при вирішенні питання щодо призначення пенсії. Водночас, Відповідачем фактично проігноровано як записи трудової книжки Позивача, так і уточнюючі довідки, видані правонаступником та засновником відповідного закладу охорони здоров'я, у яких прямо зазначено характер виконуваних робіт, зайнятість повний робочий день, безперервність стажу, а також належність відповідних посад до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016 року. Більше того, зазначені довідки ґрунтуються на первинних бухгалтерських та кадрових документах, наказах з особового складу, матеріалах атестації робочих місць за умовами праці, що прямо відповідає вимогам чинного пенсійного законодавства. Формальне посилання Відповідачів на нібито відсутність у довідках окремого формулювання щодо належності закладу до психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладів не може вважатися законною підставою для відмови у зарахуванні пільгового стажу, оскільки така належність беззаперечно підтверджується Статутом підприємства, ліцензією Міністерства охорони здоров'я України на здійснення медичної практики за спеціальністю «Психіатрія», договорами з Національною службою здоров'я України, а також рішеннями та наказами органу управління і засновника закладу. Зазначені документи усувають будь-які сумніви щодо профілю діяльності підприємства та свідчать про здійснення ним саме психіатричної медичної допомоги.
25 лютого 2025 року третьої особою подано пояснення щодо позову, в який зазначають, що пунктом 3 Порядку №383, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року. Тобто, обов'язковою умовою після 21.08.1992 року є наявність атестації робочого місця заявника, а не тільки формальні записи до трудової книжки. На момент звернення вік позивача був 55 років 11 місяців 03 дні, а страховий стаж складав 37 років 8 місяців 15 днів, який з 01.01.2004 року страховий стаж обчислено за даними Реєстру з урахуванням відомостей про сплату страхових внесків. Пільговий стаж роботи за Списком №2 не визначено. За результатами розгляду документів до пільгового стажу роботи за Списком №2 не зараховано періоди роботи за пільговою довідкою від 11.12.2024 №872/01.12, яка видана Комунальним некомерційним підприємством «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м. Берегова» Закарпатської обласної ради з 01.01.2008 по 11.12.2024 - 16 років 11 місяців 10 днів в якості сестри медичної, оскільки не зазначено, що заклад відноситься до психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладів, які передбачені Списком №2, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 04.06.2016 №461. Крім того, посада сестри медичної з фізіотерапії/з функціональної діагностики Блоку ранньої реабілітації та відновлення соціального функціонування з мобільними бригадами відсутня в Переліках робочих місць, працівників яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, долучених до наказів про проведення атестації робочих місць від 03.10.2005 №3/1-3/орг, від 25.11.2008 №37-к, від 29.09.2010 №52/05-05, від 30.10.2013 №56/1-орг, від 31.10.2018 №35.
04 березня 2026 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позову. В обґрунтуванні зазначають, що згідно даних Реєстру застрахованих осіб в період з 01.01.2008 ОСОБА_1 , крім основного місця роботи, працювала в Закарпатський філії ВАТ «СВЕМОНЗАХІД», Товаристві з обмеженою відповідальністю «Закарпатський навчальний центр підготовки і перепідготовки кадрів», що також підтверджується довідкою №252 від 21.11.2024, вданою Товариством з обмеженою відповідальністю «Закарпатський навчальний центр підготовки і перепідготовки кадрів». Пенсії за сумісними роботами, професіями і посадами робітникам і службовцям, зайнятим у виробництвах , професіях і посадах передбачених у Списках №1 і №2, призначаються на загальних підставах- якщо одна із виконуваних сумісних робіт, професій і посад передбачена в Списку№1 або в Списку №2, а інша списками не передбачена. Таким чином неможливо визначити що з 01.01.2008 по 11.12.2024 ОСОБА_1 працювала повний робочий день на пільгових умовах за Списком №2. Тобто, не підтверджено факт роботи ОСОБА_1 80 відсотків робочого часу на пільгових умовах за Списком №2. При цьому, пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 01.01.2004 застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років, тобто з 01.01.2004, всі періоди страхового стажу враховуються в одинарному розмірі. Враховуючи вищевикладене, період з 01.01.2008 по 11.12.2024 зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 в подвійному розмірі неможливо. За результатом розгляду заяви позивача від 01.07.2025 та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області обґрунтовано винесено рішення №071750013669 від 09.07.20225 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії на пільгових умовах згідно пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу за списком №2 - 8 років.
05 березня 2026 року позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якій зазначають, що не зазначення у довідці КНП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м.Берегова» Закарпатської обласної ради про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній за № 872/01.12 від 11.12.2024 року відомостей про те, що особа працювала повний робочий день у період з 01.01.2008 по 11.12.2024, не є належним доказом того, що така особа працювала неповний робочий день у зазначений період. Будь-яких доказів про те, що у вказаний період позивач працювала неповний робочий день пенсійним органом не додано та жодним чином не доведено. За таких умов висновок пенсійного органу про невідповідність зайнятості позивачки критерію «повного робочого дня» є передчасним та не підтвердженим належним дослідженням усіх юридично значущих обставин, що мають істотне значення для правильного вирішення питання про зарахування спірного періоду до пільгового стажу.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 01 липня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою № 6817 про призначення пенсії за віком, (а.с. 182-183).
09 липня 2025 року Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області рішенням № 071750013669 відмовило ОСОБА_1 у призначені пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 8 років за списком № 2, (а.с. 196).
За наданими документами страховий стаж складає 37 років 8 місяців 15 днів, який з 01.01.2004 року страховий стаж обчислено за даними Реєстру з урахуванням відомостей про сплату страхових внесків (пільговий стаж роботи за списком №2 не визначено).
За розглядом документів до пільгового стажу роботи за Списком №2 не зараховано періоди роботи за пільговою довідкою від 11.12.2024 №872/01.12, яка видана Комунальним некомерційним підприємством «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м. Берегова» Закарпатської обласної ради з 01.01.2008 по 11.12.2024 16 років 11 місяців 10 днів в якості сестри медичної, оскільки не зазначено, що заклад відноситься до психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладів, які передбачені Списком №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 04.06.2016 №461. Крім того, посада сестри медичної з фізіотерапії/з функціональної діагностики Блоку ранньої реабілітації та відновлення соціального функціонування з мобільними бригадами відсутня в Переліках робочих місць, працівників яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, долучених до наказів про проведення атестації робочих місць від 03.10.2005 №3/1-3/орг, від 25.11.2008 №37-к, від 29.09.2010 №52/05-05, від 30.10.2013 №56/1-oрг, від 31.10.2018 №35.
22 серпня 2025 року Головним управлінням ПФ України в Закарпатській області надіслано лист за № 0700-0211-8/49199 від 22.08.2025 року з якого позивач дізналася про прийняття оскаржуваного рішення про відмову у призначенні пенсії №.071750013669, (а.с.24)
Не погодившись із рішенням про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. № 1788-ХІІ ( далі - Закон № 1788-ХІІ) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Закон № 1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 8 вказаного Закону право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною першою статті 24 Закону № 1058-IV встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга статті 24 Закону № 1058-IV).
При цьому, згідно із частиною четвертою статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Так, в силу частини першої статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
При цьому, порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пунктів 1-2 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Згідно з пунктом 18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16 січня 2003 року затверджений Список №2, де до Розділу XXIV Охорона здоров'я та соціальна допомога віднесено працівники, які безпосередньо обслуговують хворих у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладах (відділеннях), будинках дитини 24в молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині 24в молодші спеціалісти з медичною освітою.
Постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24 червня 2016 року затверджений Список №2, де до Розділу XXIV Охорона здоров'я та соціальна допомога віднесено працівників, які безпосередньо обслуговують хворих у психіатричних (психоневрологічних) лікувально-профілактичних закладах (відділеннях), будинках дитини - молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри/молодші медичні брати, молодші медичні сестри/молодші медичні брати з догляду за хворими, сестри-господині/працівники з господарської діяльності закладу охорони здоров'я.
Відповідно до пункту 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 року №383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року №1451/11731 (далі - Порядок №383), при визначенні права на пільгову пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
Пунктом 2 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
У разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку №383).
Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку № 637.
Тобто, своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому, позивач не може нести відповідальність за дії роботодавця в разі не вчинення дій щодо атестації робочих місць, втрати роботодавцем певних документів та інше.
Відповідно до довідки Комунального некомерційного підприємства «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м. Берегова» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 11 грудня 2024 року № 87201.12 ОСОБА_1 працювала повний робочий день в Комунальному некомерційному підприємстві Обласний заклад з надання психіатричної допомоги м. Берегова» Закарпатської обласної ради (КНП «ОЗНПД м. Берегова» ЗОР»), (а.с.195):
- за період з 01 січня 2008 р. (наказ № 1/п від 02.01.2008) по 19 січня 2022 року виконувала роботу по безпосередньому обслуговуванню при проведенні фізіотерапевтичних процедур та здійсненні функціональної діагностики пацієнтів закладу;
- за період з 20 січня 2022 року (наказ № 05-к від 20.01.2022) по 30 червня 2024 року виконувала роботу по безпосередньому обслуговуванню пацієнтів закладу при проведенні фізіотерапевтичних процедур та здійсненні функціональної діагностики - довідки, (а.с.35, 195);
- за період з 01 липня 2024 року (наказ № 119-к від 28.06.2024 та №120-к від 28.06.2024) по теперішній час виконує роботу з догляду за хворими пацієнтами, які проходять лікування у закладі, догляду за хворими при здійсненні функціональної діагностики та проведенні фізіотерапевтичних процедур пацієнтам закладу.
За професією, посадою сестра медична з фізіотерапії Блоку ранньої реабілітації та відновлення соціального функціонування з мобільними бригадами (на 0,5 ставки) та сестра медична з функціональної діагностики Блоку ранньої реабілітації та відновлення соціального функціонування з мобільними бригадами (на 0,5 ставки) що передбачена Списком 2 розділом XXIV код КП 3231 підстава постанова Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461 (зі змінами та Доповненнями) за період з 01 січня 2008 року по 11 грудня 2024 року - 16 років 11 місяців 10 днів, (а.с. 195).
Крім того, спірні періоди підтверджуються індивідуальними відомостями про застраховану особу, а саме довідкою Форми ОК-5 із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування, (а.с.202).
Відповідно до дублікату трудової книжки НОМЕР_2 від 25 грудня 2007 року ОСОБА_1 у спірний період з 01 січня 2008 року по 31 січня 2025 року працювала медичною сестрою ( запис № 11-17).
Отже, періоди роботи позивачки з 01 січня 2008 року по 11 грудня 2024 року підлягають зарахуванню до пільгового стажу.
Окрім того, відповідачем не здійснено жодних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити пільговий стаж.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії від 09 липня 2025 року № 071750013669.
Згідно з частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Враховуючи те, що під час розгляду справи судом, підтверджено наявність пільгового стажу позивача відповідно та наявність у позивача право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах.
При цьому, відповідно до Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Суд зазначає, що згідно з пунктом 4.2 Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності вже визначений територіальний орган Пенсійного фонду України, що призначає пенсію - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Таким чином, наслідком скасування, прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії рішення є виникнення саме у цього територіального органу Пенсійного фонду України обов'язку призначити пенсію з 01 липня 2025 року.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при поданні адміністративного позову сплатила судовий збір у розмірі 1 065,00 грн, що підтверджується квитанцією від 11 лютого 2026 року № 1195-3533-8394-2573, (а.с. 21).
Таким чином, сума судових витрат у розмірі 1 064,96 грн підлягає стягненню на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 14, 139, 242-246, 255, 295 КАС України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 , в особі уповноваженого представника Бойко Богдана Богдановича до Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09 липня 2025 року № 071750013669 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи з 01 січня 2008 року по 11 грудня 2024 року та призначити з 01 липня 2025 року пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2 відповідно до частини першої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка,9, код ЄДРПОУ 21782461) судові витрати у розмірі 1 064,96 грн (одна тисяча шістдесят чотири гривні 96 коп.) сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 30 березня 2026 року.
СуддяТ.В.Скраль