Рішення від 30.03.2026 по справі 240/16013/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/16013/25

категорія 111030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом звернулося Приватне підприємство "Укрпалетсистем" (далі - позивач, Підприємство), у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач) від 23.05.2025 за №300/33-00-07-03 в розмірі 3000,00 грн. штрафної санкції.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за результатами перевірки посадові особи контролюючого органу дійшли безпідставного висновку щодо незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального за добу в кількості трьох звітів (за 21.03.2024, 12.04.2024, 26.10.2024), чим порушено вимоги підпункту 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України (далі - ПК України). Своєчасність подання цієї звітності підтверджується повідомленнями про доставлення на поштову скриньку ДПС України та квитанціями про прийняття електронного документу.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків у відзиві на адміністративний позов проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що перевіркою встановлено факти несвоєчасного подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального за добу, а тому штрафні санкції до позивача застосовано правомірно.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у письмовому провадженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

Приватне підприємство “Укрпалетсистем» зареєстроване як юридична особа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 27 березня 2003 року за №1 306 120 0000 000522 та як платник податків перебуває на обліку в Західному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків, код ЄДРПОУ 32285225.

Основним видом діяльності згідно коду КВЕД 46.71 є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

На підставі наказу Головного управління ДПС у Чернівецькій області "Про проведення фактичної перевірки» від 22.04.2025 №917-п та направлень на проведення перевірки №4505, №1506 від 22.04.2025, №1538 від 23.04.2025 ГУ ДПС у Чернівецькій області проведена фактична перевірка ПП “Укрпалетсистем» господарської одиниці АЗК та АГЗП (магазин, кафе) №103 (Чернівецька область, Глибоцький район, с. Тереблече, вул. Головна, 139/В) з питань дотримання вимог законодавства, яке регулює виробництво та обіг спирту етилового, спиртових дистилянтів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, порядку проведення розрахункових операцій, дотримання роботодавцем законодавства з питань укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками за період діяльності з 30.12.2023 по дату закінчення фактичної перевірки.

За результатами фактичної перевірки Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків складено акт перевірки від 02.05.2025 №17077/Ж5/24-13-09- 02-07/32285225, яким встановлено порушення пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України.

За результатами фактичної перевірки посадові особи контролюючого органу дійшли висновку, що ПП “Укрпалетсистем» як розпорядник акцизного складу, уніфікований №1006247 за 21.03.2024, 12.04.2024 та 26.10.2024 не забезпечило своєчасне подання до територіального органу ДПС електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг пального, чим порушено п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України.

За результатами розгляду матеріалів перевірки Західним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків винесено податкове новідомлення-рішення від 23.05.2025 №300/33-00-07-03 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) на суму 3000,00 гривень.

Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням, підприємство звернулось до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° С.

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального формуються після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та подаються до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

- обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

- добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

- добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників (під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра-лічильника або витратоміра-лічильника - заповнюються відповідальною особою розпорядника акцизного складу).

В електронних документах також зазначаються відповідальною особою розпорядника акцизного складу дані про обсяги залишків пального, що знаходяться на акцизному складі в тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці, а також інформація про дні, в які акцизний склад не працює.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 № 891 (далі - Порядок № 891).

Згідно з пунктами 1 та 5 Порядку № 891 він визначає процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр), а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.

Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема, зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту; добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне).

Відповідно до пункту 6 Порядку № 891 електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 1 - 4 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів одноразово до початку введення в дію Реєстру та в разі зміни такої інформації. Інформація про витратоміри та рівнеміри вноситься до Реєстру після настання строків їх встановлення, визначених Податковим кодексом України. Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює). Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДФС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про: обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показань рівнемірів, установлених на таких резервуарах; добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу на підставі показань витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу; добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Підтвердженням розпоряднику акцизного складу прийняття/неприйняття його електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру є квитанції в електронному вигляді у текстовому форматі, які надсилаються йому держателем Реєстру протягом операційного дня. Датою та часом надсилання електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру держателю Реєстру є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/ коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим. Держатель Реєстру не приймає електронних документів для наповнення Реєстру/коригуючих електронних документів для наповнення Реєстру у випадках порушення вимог щодо формування, заповнення та надсилання таких електронних документів, передбачених цим Порядком.

Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що розпорядник акцизного складу зобов'язаний подавати довідки про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального в електронному вигляді (з дотриманням вимог Порядку № 891) не пізніше наступного дня, який настає за звітною добою.

Форма довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, а також формат даних та структура Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів лічильників рівня пального у резервуарі затверджені наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944.

При цьому, відповідно до пункту 128-1.3 статті 128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Як встановлено судом, ПП "Укрпалетсистем" сформовано та відправлено до ДПС України дані про фактичні залишки пального через програмний комплекс М.Е.Dос:

1) 22.03.2024 - електронний документ за звітну дату 21.03.2024, згідно повідомлення про отримання звітності звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 22.03.2024 о 16:29:58 год.

Згідно квитанції №1 даний електронний документ досгавлено до ДПС України 22.03.2024 о 16:30 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9067240364 надійшла 22.03.2024 о 16:40 год.

У подальшому підприємством було подано коригуючу довідку від 29.03.2024, яка теж була своєчасно подана до центрального рівня ДПС України про що свідчить квитанція №1 про доставлення даного електронного документу до ДПС України 29.03.2024 о 17:28:19 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9075733479 від 29.03.2024 о 17:28:19 год.;

2) 13.04.2024 - електронний документ за звітну дату 12.04.2024, згідно повідомлення про отримання звітності звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 13.04.2024 о 14:52:14 год.

Згідно квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України 13.04.2024 о 14:52:14 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9092751518 надійшла 13.04.2024 о 14:52:14 год.

У подальшому підприємством було подано коригуючу довідку від 26.04.2024, яка теж була своєчасно подана до центрального рівня ДПС України, про що свідчить квитанція №1 про доставлення даного електронного документу до ДПС України 26.04.2024 о 15:51:20 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9107818344 від 26.04.2024 о 15:51:20 год.;

3) 27.10.2024 - електронний документ за звітну дату 26.10.2024, згідно повідомлення про отримання звітності звіт доставлено в поштову скриньку ДПС України 27.10.2024 о 13:17:16 год.

Згідно квитанції №1 даний електронний документ доставлено до ДПС України 27.10.2024 о 13:17:16 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9319485434 надійшла 27.10.2024 о 13:17:16 год.

У подальшому підприємством було подано коригуючу довідку від 13.11.2024, яка теж була своєчасно подана до центрального рівня ДПС України, про що свідчить квитанція №1 про доставлення даного електронного документу до ДПС України 13.11.2024 о 14:37:21 год., квитанція №2 про прийняття (реєстрацію) електронного документу за реєстраційним №9342356923 від 13.11.2024 о 14:37:21 год.

Наведені обставини підтверджуються скріншотами з електронного кабінету позивача, довідками про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального, повідомленнями про отримання звітності, квитанціями № 1, № 2.

Таким чином, матеріалами справи підтверджуються доводи позивача про те, що відомості про фактичні залишки та обсяг обігу пального за за 21.03.2024, 12.04.2024, 26.10.2024 направлялись ПП "Укрпалетсистем" вчасно та з дотриманням вимог ПК України та Порядку № 891, а саме: не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Суд звертає увагу, що чинним законодавством України передбачено обов'язок розпорядника акцизного складу вчасно направляти у електронному вигляді дані про фактичні залишки пального й відповідальність передбачена лише за несвоєчасне подання такої звітності.

Твердження ж відповідача стосовно того, що позивачем не було забезпечено виконання обов'язку своєчасного подання електронних документів, суд сприймає критично з огляду на таке.

Дані про залишки та обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, які заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників. При цьому, відповідачем не було надано суду доказів на підтвердження того, що позивач, сформувавши такі документи в електронному вигляді у передбачений законодавцем строк, що вочевидь виключає можливість втручання у їх зміст, проігнорував обов'язок щодо їх направлення до відповідного центрального органу.

Як вже було зазначено, якщо протягом операційного дня держателем Реєстру не надіслано квитанції про прийняття/неприйняття електронного документа для наповнення Реєстру/коригуючого електронного документа для наповнення Реєстру, такий електронний документ вважається прийнятим.

Відповідачем не надано доказів надіслання позивачу протягом операційного дня квитанцій про прийняття/неприйняття електронних документів, надісланих за 21.03.2024, 12.04.2024, 26.10.2024 відповідно, а тому електронні документи з відомостями про фактичні залишки та обсяг обігу пального вважаються прийнятими.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення

За таких обставин суд дійшов висновку, що податкове-повідомлення рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 23.05.2025 за №300/33-00-07-03 в розмірі 3000,00 грн. є протиправним і таким, що підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України судовий збір у розмірі 3028,00 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.

Керуючись статтями 72 - 77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позовну заяву Приватного підприємства "Укрпалетсистем" (вул. Березюка, 15,с. Ушомир, Житомирська обл., Коростенський р-н, 11571, ЄДРПОУ: 32285225) до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, 35, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н, 79026, ЄДРПОУ: 44045187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 23.05.2025 за №300/33-00-07-03 в розмірі 3000,00 грн. штрафної санкції.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на користь Приватного підприємства "Укрпалетсистем" судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова

30.03.26