Рішення від 31.03.2026 по справі 200/865/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року Справа№200/865/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Євдокімов Олексій Миколайович (ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) в інтересах ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) звернувся через підсистему “Електронний суд» до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26) про визнання дій протиправними щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії з 08.04.2025 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (13559.41 грн) у розмірі 1,115;

щодо виплати мінімальної пенсії призначеної відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» з обмеженням максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) з 08.04.2025 року;

щодо врахування до розрахунку середнього заробітку 0.00000 з 01.11.2024 по 30.04.2025 період перебування на інвалідності та зменшення індивідуального коефіцієнту для обчислення після оптимізації з 2.41201 до 2.33536;

щодо застосування до пенсійної справи таку особливість, як “Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025 по довічно» та припинення виплату йому пенсії у повному обсязі з грудня 2025 року;

зобов'язання здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 08.04.2025 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, тобто за 2021- 2023 роки в розмірі 13559.41 грн, із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,115 відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», із врахуванням раніше виплачених сум;

перерахунок та виплату пенсії з 08.04.2025 мінімальний розмір якої встановлено відповідно до Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), із врахуванням раніше виплачених сум;

перерахунок та виплату пенсії з 08.04.2025 з виключенням з розрахунку середнього заробітку 0.00000 з 01.11.2024 по 30.04.2025 за період перебування на інвалідності та застосувати індивідуальний коефіцієнту для обчислення розміру пенсії (після оптимізації) 2.41201, який вже був визначений у попередніх перерахунках пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум;

не застосовувати до пенсійної справи такі особливості, як “Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025 по довічно» та поновити виплати пенсії з 11.12.2025, та виплачувати поточні щомісячні пенсії у повному обсязі відповідно з приписами ст. 47 ч. 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», без застосування приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821 “Про затвердження Порядку здійснення з бюджету з Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень».

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 з грудня 2024 року отримує пенсію по інвалідності. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2025 року у справі №200/2945/25, з урахуванням змін внесених постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2025 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області перевести ОСОБА_1 з 08.04.2025 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно приписів ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На виконання рішення суду здійснено переведення з 08.04.2025 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно приписів ч.3 ст.114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після чого Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області надіслало пенсійну справу до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області де позивач перебуває на обліку, для подальшого перерахунку/нарахування та виплати пенсії. 19.12.2025 відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 08.04.2025 відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці», а розмір мінімальної пенсії склав 26766.14 грн. (80% від 33457,67 грн.). Також, відповідач протиправно обмежив мінімальну пенсію у розмірі 26766.14 грн максимальним розміром до виплати - 23610.00 грн.

В подальшому, під час перерахунку пенсії позивача 19.12.2025 зменшено розмір середньомісячного заробітку з 33457.67 грн до 32394.43 грн та також зменшено індивідуальний коефіцієнт для обчислення після оптимізації з 2.41201 до 2.33536, застосовано менший коефіцієнт індексації пенсії 1.023, замість правильного коефіцієнту 1.115. Такі дії позивач вважає безпідставним.

Крім того, до пенсійної справи застосовано таку особливість, як “Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025 по довічно», що призвело до обмеження виплачених та отриманих коштів. Стверджує, що замість виплати пенсії у повному розмірі, управлінням з грудня 2025 року здійснюється виплата у розмірі 6062,13 грн.

Ухвалою від 13.02.2026 позовну заяву залишено без руху. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви усунуті.

На підтвердження сплати судового збору у розмірі 1064,96 грн надана квитанція від 16.02.2026.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.02.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.03.2026 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про залучення в якості відповідача по справі Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області відмовлено.

Відповідачем на адресу суду надано відзив, в якому зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2025 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі №200/2945/25 позивача переведено з пенсії по інвалідності 3 групи на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону №1058.

Відповідач вказує, що за рішенням Уряду з метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31.12.2024 включно, з 01.06.2025 перераховано шляхом збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, на коефіцієнт збільшення, зокрема, для пенсій, призначених у 2024 році, - 1,023. (підпункт 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році»). А отже, на осіб, яким пенсія призначена (перерахована) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону №3668-VІ, зокрема, Закону №1058-ІV та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений цим Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого призначення (перерахунку).

Щодо виключення з розрахунку середнього заробітку 0.00000 з 01.11.2024 року по 30.04.2025 року за період перебування позивача на інвалідності зазначено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2025 року у справі №200/2945/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до пільгового стажу позивача період перебування на інвалідності з 25.11.2024 по 08.04.2025.

Враховуючи положення частини 1 ст.40 Закону №1058, на виконання рішення суду період стажу з 25.11.2024 по 08.04.2025 враховано для розрахунку коефіцієнта заробітної плати, що застосовується для обчислення розміру пенсії з нульовою заробітною платою, оскільки заробітна плата за цей період у позивача відсутня.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах (за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці) відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV“Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2025 року у справі №200/2945/25 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області від 17.04.2025 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.04.2025 про перерахунок/переведення на інший вид пенсії на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії на підставі ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періодів його роботи відповідно записів трудової книжки серії НОМЕР_3 з 25.12.2000 по 13.03.2001 учнем гірника з ремонту гірничих виробок підземного; з 27.06.2012 по 30.06.2012, з 29.07.2012 по 31.07.2012, з 30.09.2012 по 30.09.2012, з 23.01.2013 по 31.01.2013, з 25.02.2013 по 28.02.2013, з 30.03.2013 по 31.03.2013, з 30.06.2013 по 30.06.2013, з 28.02.2014 по 28.02.2014, з 26.03.2014 по 31.03.2014 гірника з ремонту гірничих виробок 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті, із застосуванням роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та періоду перебування на інвалідності з 25.11.2024 по 08.04.2025.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі №200/2945/25 рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2025 у справі №200/2945/25 змінено, внаслідок чого абзац четвертий резолютивної частини викладено в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївський області перевести ОСОБА_1 з 08.04.2025 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно приписів ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В іншій частині рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2025 року у справі №200/2945/25 залишено без змін.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 16.07.2025 та постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 11.12.2025 у справі №200/2945/25 позивача переведено з пенсії по інвалідності 3 групи на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішенням №045750030406 від 19.12.2025 року здійснило перерахунок пенсії позивача зазначивши таке:

Середньомісячний заробіток - 33457.67000;

Особливості: Рішення суду згідно ПКМУ №821- з 11.12.2025 по довічно;

З 08.04.2025 року по 31.12.2025 року:

Розмір пенсії за віком (ст.27) (33457.67 * 0.46417) - 15530.05 грн.

Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 11 років) - 259.71 грн.

Загальний розмір пенсії - 15789.76 грн.

Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 10976.38 грн.;

Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 33457.67 грн.) - 26766.14 грн.;

Місяць підвищення розміру пенсії - 01.04.2025

Розмір пенсії з надбавками - 26766.14 грн.;

Максимальний розмір пенсії - 23610.00 грн.

З 01.01.2026 року по 31.12.2025;

Розмір пенсії за віком (ст.27) (33457.67 * 0.46417) - 15530.05 грн.

Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 11 років) - 285.45 грн.

Загальний розмір пенсії - 15815.50 грн.

Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 10950.64 грн.;

Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 33457.67 грн.) - 26766.14 грн.;

Місяць підвищення розміру пенсії - 01.04.2025;

Розмір пенсії з надбавками - 26766.14 грн.;

Максимальний розмір пенсії - 25950.00 грн.

З 01.01.2027 - довічно

Розмір пенсії за віком (ст.27) (33457.67*0,46417)15530,05

Доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч.1 абз.2) (за 11 років) 285,45

Загальний розмір пенсії 15815,50

Доплата до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» 10950.64

Сума пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (80% від 33457.67 грн.) 26766.14

Місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2025

Розмір пенсії з надбавками 26766.14

Максимальний розмір пенсії 25950.00

Рішенням №045750030406 від 25.12.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило перерахунок пенсії позивача та зазначило таке:

Середньомісячний заробіток 32394.43000;

Особливості: Рішення суду згідно ПКМУ №821

З 11.12.2025 по довічно

З 01.01.2026 по 31.12.2026

Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 32394.43 грн.) 25915.54

З 01.01.2027 - довічно

Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 32394.43 грн.) 25915.54

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Преамбулою названого Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.

Відповідно до статті 27 Закону №1058-ІV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з частиною 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

За приписами частини другої статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінетом Міністрів України 20 лютого 2019 року видано постанову №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», якою, серед іншого, затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №124).

Пунктом 4 Порядку №124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%

К = ------------------------ + 1%,

100%__

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення; Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Згідно із пунктом 5 Порядку №124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 на коефіцієнт, визначений згідно із абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

25.02.2025 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" (надалі - постанова №209), відповідно до пункту 1 якої установлено, що з 1 березня 2025 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,115.

У підпункті 6 пункту 2 постанови №209 установлено, що з 1 березня 2025 року метою зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених у різні роки, пенсії, призначені відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2024 року включно, які не підвищені згідно з пунктом 1 цієї постанови, перераховуються шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення: для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2021 році, - 1,0575; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2022 році, - 1,046; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2023 році, - 1,0345; для пенсій, призначених/перерахованих із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для призначення пенсії у 2024 році, - 1,023.

Перерахунок пенсій відповідно до цього підпункту проводиться із збереженням щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., №18, ст. 968), пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році (Офіційний вісник України, 2023 р., №26, ст. 1475) і підпунктом 6 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році (Офіційний вісник України, 2024 р., №24, ст. 1525), в межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом. Зазначені щомісячні доплати враховуються під час подальших перерахунків пенсії у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, індексація пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 проводиться згідно з Порядком №124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.

З 01.03.2025 передбачено перерахунок пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку їх пенсії, на коефіцієнт збільшення 1,115, а для пенсій, призначених у 2021 - 2024 роках - на коефіцієнт збільшення, який залежить від року, в якому призначено пенсію.

Аналіз викладених норм дозволяє дійти висновку, що індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії.

Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

Водночас положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти: показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону); показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01.10.2017 року (за приписами Порядку).

Відповідно до статті 7 Закону №1058-IV загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється, серед іншого, за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).

Отже, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку №124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі №913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі №160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2024 роках згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Застосуванню також підлягає відповідна постанова КМУ від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положень пункту 5 Порядку №124, є протиправним.

Такий правовий висновок сформульовано у постанові Верховного Суду від 13.01.2025 у справі № 160/28752/23 та підлягає врахуванню судом в силу вимог частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

У постанові від 28.01.2025 у справі №400/4663/24 Верховний Суд також звернув увагу на те, що законодавець делегував Кабінету Міністрів України повноваження на встановлення порядку здійснення індексації пенсій та розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, але з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону №1058-IV.

При цьому, під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Розмір щорічного збільшення зазначеного показника, повинен встановлюватися Кабінетом Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону №1058-IV.

Разом з цим, колегія суддів наголосила на тому, що Кабінет Міністрів України не уповноважений та не вправі установлювати базову розрахункову величину (показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії станом на 01.10.2017, який становить 3764,40 грн) до якої може бути застосований коефіцієнт збільшення, оскільки такий підхід нівелює основне призначення індексації грошових доходів населення - підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін та суперечить акту вищої юридичної сили Закону №1058-IV, абзацом 1 частини другої статті 42 якого чітко визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії.

За наведених обставин, індексація пенсії позивача з 01.03.2025 мала бути проведена шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії (13559.41 грн за 2021-2023 роки) на коефіцієнт збільшення 1,115, передбачений пунктом 1 постанови №209, тоді як дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення перерахунку (індексації) пенсії позивача з 08.04.2025 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,023, що встановлений підпунктом 6 пункту 2 постанови №209, є неправомірними.

Щодо вимог позивача про перерахунок з 08.04.2025 року без будь яких обмежень суд зазначає наступне.

Абзацом третім ч. 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) встановлено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України від 2 вересня 2008 року №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345-VI) передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Верховний Суд у постанові від 22.12.2025 року у справі №200/30/24 зазначив, що аналіз норм статті 8 Закону №345-VI та статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» свідчить про те, що мінімальний розмір пенсії обрахований з розрахунку 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах, зокрема, не менш як 15 років для чоловіків, за списком №1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» порядку відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря або три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону №345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію. При цьому розмір пенсії обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і під час такого обчислення враховуються відповідні доплати і підвищення, передбачені зазначеним Законом.

Отже, враховуючи положення статті 8 Закону №345-VI, позивач має право на пенсію за віком, яка має становити суму не менше 80 відсотків його заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до ч. 3 ст. 42 Закону №1058-IV з 01.01.2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Доплата шахтарям до мінімального розміру - це різниця між мінімальним розміром пенсії (у тому числі трьома прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність) та розміром пенсійної виплати, який обчислюється відповідно до ст. 27, із врахуванням ст. 28, 42 Закону №1058-IV.

До розміру пенсії після перерахунку (тобто, понад три розміри прожиткового мінімуму) додаються тільки надбавки, підвищення, компенсаційна виплата за втрату годувальника, додаткова пенсія, пенсія за особливі заслуги, доплата у зв'язку із закриттям ЧАЕС, цільова грошова допомога на прожиття інвалідам війни.

З аналізу наведених вище положень законодавства слідує, що основний розмір пенсії пенсіонера визначається з урахуванням належних йому доплат за його понаднормовий стаж, а потім формується розмір доплати шахтарю».

Водночас судом встановлено, що обмеження мінімальної пенсії застосовані вже після формування доплати шахтарям до мінімального розміру, що не відповідає наведеним приписам законодавства.

Отже, установлено, що під час перерахунку пенсії позивача мало місце обмеження нарахованої мінімальної пенсії позивача.

Позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, як отримувач пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.

Позивач має додаткову соціальну гарантію відповідно приписів ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», які гарантують позивачу мінімальну пенсію у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія.

Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №045750030406 від 19.12.2025 року:

Середньомісячний заробіток - 33457.67000;

Особливості: Рішення суду згідно ПКМУ №821- з 11.12.2025 по довічно;

з 08.04.2025 року по 31.12.2025 року:

Розмір пенсії за віком (ст.27) (33457.67 * 0.46417) - 15530.05 грн.

Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 11 років) - 259.71 грн.

Загальний розмір пенсії - 15789.76 грн.

Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 10976.38 грн.;

Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 33457.67 грн.) - 26766.14 грн.;

Місяць підвищення розміру пенсії - 01.04.2025

Розмір пенсії з надбавками - 26766.14 грн.;

Максимальний розмір пенсії - 23610.00 грн.

з 01.01.2026 року по 31.12.2026 року:

Розмір пенсії за віком (ст.27) (33457.67 * 0.46417) - 15530.05 грн.

Доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 11 років) - 285.45 грн.

Загальний розмір пенсії - 15815.50 грн.

Доплата до пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" - 10950.64 грн.;

Сума пенсії по ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці" (80% від 33457.67 грн.) - 26766.14 грн.;

Місяць підвищення розміру пенсії - 01.04.2025;

Розмір пенсії з надбавками - 26766.14 грн.;

Максимальний розмір пенсії - 25950.00 грн.

Оскільки розмір мінімальної пенсії позивача склав з 08.04.2025 року 26766.14 грн., а до виплати визначено 23610.00 грн. з 08.04.2025 року та 25950.00 грн. з 01.01.2026 року, позивач має право на отримання такої пенсії без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, оскільки Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці" не передбачено зменшення мінімальної пенсії шахтаря.

З огляду на викладене, відповідач протиправно обмежує мінімальну пенсію обраховану відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 08.04.2025 року.

Щодо зменшення індивідуального коефіцієнту для обчислення після оптимізації з 2.41201 на 2.33536 під час перерахунку пенсії позивача 25.12.2025 року суд зазначає таке.

Відповідно розрахунку середнього заробітку станом на 24.12.2024 року та станом на 19.12.2025 року відповідачем було обраховано індивідуальний коефіцієнт для обчислення після оптимізації та такий коефіцієнт склав 2.41201.

Відповідно розрахунку середнього заробітку станом на 25.12.2025 року індивідуальний коефіцієнт для обчислення після оптимізації вказаний 2.33536, тобто менший ніж у попередніх перерахунках 2.41201, що суттєво зменшило розмір пенсії позивача.

Відповідач до розрахунку середнього заробітку зарахував 0.00000 з 01.11.2024 року по 30.04.2025 року період перебування позивача на інвалідності, що призвело до зменшення розміру пенсії позивача ніж у попередньому перерахунку пенсії (19.12.2025) року, але позивач у цей період не працював та не отримував заробітну плату, що не спростовано відповідачем.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

При цьому, відповідно до статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.

Згідно частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за попередній рік для визначенні середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частини третьої статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою: Зд=Д/Тх-100%, де Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

Відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

З аналізу наведених норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Однак за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 40 цього Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Як встановлено матеріалами справи, після дня призначення позивачу пенсії по інвалідності, 24.12.2024 було здійснено розрахунок середнього заробітку та визначено індивідуальний коефіцієнт для обчислення після оптимізації 2.41201, також такий саме коефіцієнт було враховано (після виконання рішення суду та переведення позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) під час перерахунку пенсії позивача 19.12.2025 року, а 25.12.2025 року відповідач самостійно перерахував середній заробіток позивача та зарахував до розрахунку середнього заробітку період перебування позивача на інвалідності та визначив за цей період коефіцієнт 0.00000, що в свою чергу призвело до зменшення коефіцієнту заробітку з 2.41201 на 2.33536, що суттєво зменшує розмір пенсії позивача.

Щодо застосування відповідачем до пенсійної справи позивача таку особливість, як «Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025» суд зазначає наступне.

Спірним питанням є застосування до пенсійної справи позивача такої особливості, як «Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025 по довічно» та припинення позивачу виплати пенсії у повному розмірі з грудня 2025 року.

Зміст Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. №821 Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, що додається.

2. Установити, що видатки на виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, які набрали законної сили після набрання чинності цією постановою, здійснюються після введення в експлуатацію доопрацьованої Пенсійним фондом України інформаційної системи для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

3. Пенсійному фонду України не пізніше ніж до 1 вересня 2025 р. забезпечити доопрацювання інформаційних систем для ведення обліку видатків на виплату судових рішень за джерелами їх фінансування.

Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. №821 Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень

1. Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).

Дія Порядку не поширюється на забезпечення виконання грошових зобов'язань, що здійснюються відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2021 р. №902 (Офіційний вісник України, 2021 р., №70, ст. 4433), судових рішень, що виконуються негайно відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України у межах суми стягнення за один місяць, виплату перерахованих пенсій за рішеннями суду, що набрали законної сили до набрання чинності цим Порядком, а також виплату нарахованих на виконання рішень суду, що набрали законної сили, пенсій за минулий час внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували/задекларували місце проживання (перебування) на контрольованій Україною території, що здійснюється відповідно до Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 р. №1165 (Офіційний вісник України, 2021 р., №89, ст. 5757).

2. У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: судові рішення - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких стягувачу призначено (перераховано) пенсію (щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці); перераховані пенсії за рішенням суду - сума пенсії або щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), визначена як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів.

Інші терміни у цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про виконавче провадження", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

3. Судові рішення та виконавчі документи, що надходять на виконання до Пенсійного фонду України та його територіальних органів реєструються та зберігаються відповідно до правил, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 р. №55 "Деякі питання документування управлінської діяльності" (Офіційний вісник України, 2018 р., 23, ст. 770).

Облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду ведеться в базах даних одержувачів відповідних виплат (електронних пенсійних справах/електронних справах одержувачів) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення (перерахунок) відповідних виплат та у сформованому на їх підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень (далі - перелік).

Агрегована та знеособлена інформація з переліку, що містить відомості про вид пенсії (іншої виплати), суму, що належить до виплати, та джерела фінансування відповідних витрат, розміщується у загальному доступі на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України із актуалізованою інформацією станом на 1 число кожного місяця, а також в особистому кабінеті стягувача на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

4. Видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких

визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.

5. Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.

6. Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.

7. Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

8. Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5 - 7 цього Порядку.

9. Інформація про видатки на виплату нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду відображається у звіті про виконання бюджету та у фінансовій звітності відповідно до Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 р. №419 (Офіційний вісник України, 2000 р., №9, ст. 344).

Тобто, зокрема пунктами 5-8 Порядку №821 у супереч приписів ч. 2 ст. 46, ч. 1 ст. 47 Закону №1058-IV, встановлено, що виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час шляхом проведення щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата; встановлені видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету; для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету / помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку; невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5 - 7 цього Порядку.

Тобто Порядок №821 більш узгоджений з приписами ч. 1 ст. 46 Закону №1058-IV, коли закон дозволяє часткову виплату пенсії за минулий час пенсіонерам, які не отримали пенсію з власної вини. Встановлені Порядком №821 обмеження виплати пенсії за минулий час пенсіонерам які не отримали виплати з вини органу пенсійного фонду, суперечить верховенству права та порушують права позивача гарантовані йому ч. 2 ст. 46 Закону № 1058-IV, оскільки такі обмеження не можуть бути застосовані у даному випадку, пенсію за минулий час необхідно виплачувати без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, а Порядок № 821 обмежує права позивача на отримання без затримок пенсії за минулий час.

Також, Порядок №821 суперечить приписам ст. 47 Закону №1058-IV, оскільки дозволяє органам пенсійного фонду не виплачувати позивачу пенсію з грудня 2025 року у повному обсязі, коли Законом позивачу гарантовано щомісячна виплата пенсії у повному обсязі, припиняти виплату пенсії можливо виключно за приписами ст. 49 Закону №1058-IV, а не за приписами Порядку № 821.

Постанова Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 р. №821 Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень є нормативно-правовим актом, положення якого безпосередньо застосовані у правовідносинах, пов'язаних з виплати пенсії позивачу за минулий час, але така постанова не є Законом та не може звужувати та змінювати приписи ч. 2 ст. 46, ст. 47, ст. 49 Закону №1058.

Спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення громадян, строки та порядок перерахунку пенсій є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону №1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону №1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону №1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N 25-рп/2009);

2.1) за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном;

3) у разі смерті пенсіонера, визнання його безвісно відсутнім або

оголошення померлим у встановленому законом порядку;

3.1) у разі надання пенсіонеру статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин";

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

4.1) у разі непроходження фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством (частину першу статті 49 доповнено пунктом 4.1 згідно із Законом України від 25.04.2024 р. №3674-IX)

5) в інших випадках, передбачених законом.

Отже, нараховані позивачу суми пенсії, не тільки не виплачуються за минулий час, а і не виплачуються поточні (щомісячні) виплати пенсії у повному обсязі починаючи з грудня 2025 року, тому що Уряд затвердив Порядок №821, яким обмежив позивача не тільки у своєчасному отриманні пенсії за минулий час, а і обмежив позивача у отриманні поточних (щомісячних) виплат пенсії у повному обсязі з грудня 2025 року, шляхом часткового припинення виплати пенсії (припинено виплату різниці пенсії між розміром попередньої пенсії по інвалідності та нарахованим розміром пенсії за віком, при цьому відповідач припиняючи виплату пенсії позивачу у повному обсязі, жодного рішення не прийняв.

За ч. 1 ст. 47 Закону №1058-IV пенсії виплачуються щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч.1 ст. 49 цього Закону.

Позивачу не виплачено заборгованість з пенсії та з грудня 2025 року не виплачується поточна пенсія у повному обсязі.

Зазначені обставини вказують на допущення відповідачем порушення вимог ст. 49 Закону №1058-IV, яка визначає вичерпний перелік підстав для припинення виплати пенсії, а прийнятий Порядок №821 фактично припиняє виплату пенсії у спосіб не передбачений приписами ст.49 Закону №1058-IV.

За ст. 46 ч. 2 Закону 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Тобто, саме Закон гарантує позивачу отримання пенсії щомісячно, а не частково та у разі наявності коштів, як встановлено Порядком №821.

Суд наголошує, що становлення Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій (з обмеженнями у виплатах) не звільняє Державу в особі уповноваженого органу (Пенсійного фонду України) від обов'язку виконання приписів Закону №1058-VI та здійснення такої виплати, отже, не може позбавляти особу права на своєчасне отримання належних їй сум пенсій.

Тривала не сплата особі належних їй пенсійних виплат (в тому числі і припинення виплати пенсії, виплата пенсії не у повному обсязі) є втручанням у його право на мирне володіння своїм майном.

Таким чином, наразі відсутні законні втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений саме законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено, запровадженням обмежень у виплати пенсії за минулий час встановленим Порядком №821.

Враховуючи наведене, належні (передбачені законом) правові підстави для тривалої не виплати позивачу пенсії (припинення виплати пенсії) відсутні, тому застосування відповідачем Порядку №821 є протиправним.

Тобто, позивач має право на отримання нарахованої йому пенсії шахтаря без будь яких відтермінувань таких виплат та має право на щомісячне отримання пенсії у повному обсязі, та як наслідок, Порядок №821, який встановлює частковість, відтермінування та припинення виплати пенсії позивачу є протиправним - тобто, таким, що суперечить приписам ч. 2 ст. 46, ст. 47, ч. 1 ст. 49 Закону №1058 та порушує право позивача на своєчасне отримання належних йому пенсійних виплат.

Враховуючи, що пенсія, яка призначена позивачу є виплатою довічною та постійною, можливо прийти до висновку про порушення відповідачем вимог Конституції України та Закону 1058-IV.

Частиною 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного вище, позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що фактично, позовні вимоги задоволенні, оскільки скасовано рішення про відмову у призначенні пенсії, а вимога про зобов'язання вчинити певні дії є похідною, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача, сплачений ним судовий збір у розмірі 1064,96 грн.

Керуючись ст. 2, 77, 78, 94, 139, 241-246, 257-258, 262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії з 08.04.2025 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (13559.41 грн) у розмірі у розмірі 1,115.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виплати ОСОБА_1 мінімальної пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» з обмеженням максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність) з 08.04.2025 року.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо врахування до розрахунку середнього заробітку 0.00000 з 01.11.2024 року по 30.04.2025 року період перебування на інвалідності та зменшення індивідуального коефіцієнту для обчислення після оптимізації з 2.41201 до 2.33536.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо застосування до пенсійної справи ОСОБА_1 такої особливості, як «Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025 по довічно» та припинення виплату пенсії у повному обсязі з грудня 2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) пенсії з 08.04.2025 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, тобто за 2021-2023 роки в розмірі 13559.41 грн, із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,115 відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», із врахуванням раніше виплачених сум; здійснити перерахунок та виплату пенсії з 08.04.2025 року мінімальний розмір якої встановлено відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без обмеження пенсії максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність), із врахуванням раніше виплачених сум; здійснити перерахунок та виплату пенсії з 08.04.2025 року з виключенням з розрахунку середнього заробітку 0.00000 з 01.11.2024 року по 30.04.2025 року за період перебування на інвалідності та застосувати індивідуальний коефіцієнту для обчислення розміру пенсії (після оптимізації) 2.41201, який вже був визначений у попередніх перерахунках пенсії, із врахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26) не застосовувати до пенсійної справи ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) такі особливості, як «Рішення суду згідно ПКМУ №821 - з 11.12.2025 по довічно» та поновити виплату пенсії з 11.12.2025 року відповідно з приписами ст. 47 ч. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» без застосування приписів постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету з Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) понесені судові витрати у розмірі 1064 (одна тисяча шістдесят чотири) грн 96 коп.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Кошкош