Рішення від 01.04.2026 по справі 200/8151/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2026 року Справа№200/8151/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В. розглянувши в порядку загального провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (м. Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м.Києві щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.01.2023 по 31.10.2024, що зазначена у Реєстрі застрахованих осіб (Ок-5);

зобов'язати ГУ ПФУ в м.Києві здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії із врахуванням розміру заробітної плати з 01.01.2023 по 31.10.2024, що зазначена у Реєстрі застрахованих осбі (Ок-5);

В обґрунтування позову зазначено, що позивач 24.07.2025 р звернувся до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком.

Заява була розглянута за принципом екстериторіальності, рішенням відповідача пенсію було призначено, проте не враховано при визначенні її розміру заробітну плату за період з 01.01.2023 по 31.10.2024 з підстав відсутності сплати страхованих внесків роботодавцем.

Позивач наголошує, що не повинен нести відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків, вважає свої права порушеними та просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м.Києві щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.01.2023 по 31.10.2024, що зазначена у Реєстрі застрахованих осіб (Ок-5);

зобов'язати ГУ ПФУ в м.Києві здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії із врахуванням розміру заробітної плати з 01.01.2023 по 31.10.2024, що зазначена у Реєстрі застрахованих осбі (Ок-5);

Ухвалою від 27.10.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався.

Ухвалою від 29.12.2025 року витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відзив по справі, матеріали пенсійної справи позивача і у тому числі довідку про розрахунок заробітку для обчислення пенсії. Розгляд адміністративної справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.

28.01.2026 року відповідачем надано відзив по справі, згідно змісту якого зазначено, що для розрахунку пенсії не враховано періоди роботи з 01.01.2023 по 31.03.2025, оскільки згідно відомостей реєстру застрахованих осіб наявні нарахування заробітної плати ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» на гр. ОСОБА_1 , але відомості про сплату страхових внесків відсутні.

Ухвалою від 02.06.2026 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу до розгляду по суті. Справу ухвалено розглядати в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні як внутрішньо переміщена особа та з 06.05.2025 отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пенсію призначено на підставі заяви від 24.07.2025 № 7132 та доданих документів і без врахування заробітної плати позивача за період з 01.01.2023 по 31.10.2024.

Відповідно довідки ОК-5 позивача, заробітна плата за період з 01.01.2023 по 31.10.2024 сплачена, страхові внески роботодавцем не виплачені.

При вирішенні справи суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких умов норми Конституції України є нормами прямої дії, які передбачають певні правила поведінки для суб'єктів державної влади та посадових осіб в основу яких закладено дотримуватися Конституції та Законів України.

За приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення», законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов?язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно ч.1. ст. 24 Закону страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону страховий стаж після 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (зі змінами) страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви.

Згідно із абзацом першим частиною першою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Відповідно до статті 41 Закону № 1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону;

4) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із сплачених страхових внесків за договором про добровільну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Випискою з індивідуальних відомостей про застраховану особу на ім'я позивача, форми ОК-5, яка сформована 29.07.2025, підтверджено, що за період з 01.01.2023 по 31.10.2024 підприємством-страхувальником страхові внески за позивача не сплачено.

Разом із тим, за період з 01.01.2023 по 31.10.2024 наявні суми заробітку для нарахування пенсії (грн), які виплачувались позивачу ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська».

Таким чином, в період з 01.01.2023 по 31.10.2024 заробітна плата підприємством-страхувальником виплачувалась позивачу в повному обсязі.

Оскільки позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків, тому пенсійний орган при призначенні (перерахунку) пенсії позивача повинен був врахувати заробітну плату позивача за період роботи з 01.01.2023 по 31.10.2024.

Враховуючи наведені висновки суд вважає за необхідне:

визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м.Києві щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.01.2023 по 31.10.2024, що зазначена у Реєстрі застрахованих осіб (Ок-5);

зобов'язати ГУ ПФУ в м.Києві здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії із врахуванням розміру заробітної плати з 01.01.2023 по 31.10.2024, що зазначена у Реєстрі застрахованих осбі (Ок-5).

Відповідно позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 1, 3, 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 968, 96 грн., суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача цієї суми судового збору.

Керуючись полоденнями КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (м. Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в м.Києві щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 заробітної плати за період з 01.01.2023 по 31.10.2024, що зазначена у Реєстрі застрахованих осіб (Ок-5).

Зобов'язати ГУ ПФУ в м.Києві здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з дати призначення пенсії із врахуванням розміру заробітної плати з 01.01.2023 по 31.10.2024, що зазначена у Реєстрі застрахованих осбі (Ок-5).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (м. Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16, ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 968 грн., 96 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка