Ухвала від 31.03.2026 по справі 160/27445/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

31 березня 2026 рокуСправа №160/27445/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянув в порядку письмового провадження в місті Дніпрі звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/27445/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №160/27445/24.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у адміністративній справі №160/27445/24 позовну заяву ОСОБА_1 - задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексації грошового забезпечення за період з 29.04.2016 по 28.02.2018 із врахуванням січня 2008 року, як місяця підвищення тарифної ставки (окладу) для обчислення індексації.

Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 29.04.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у адміністративній справі №160/27445/24 набрало законної сили 16.10.2025.

Представником позивача отримано виконавчий лист по справі.

09.01.2026 до суду від представника ОСОБА_1 - адвоката Єрьоміної В.А. надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/27445/24.

В обґрунтування заяви представником заявника зазначено, що відповідачем рішення суду не виконано. На неодноразові звернення та запити до військової частини щодо виконання рішення відповідачем не надано жодної ґрунтовної відповіді. Також, за заявою представника позивача Самарівським ВДВС відкрито виконавче провадження. Проте, і такі представника позивача не призвели до виконання судового рішення, у зв'язку з чим виникає необхідність для встановлення судового контролю для належного виконання судового рішення.

Ухвалою суду від 12.01.2026 заяву призначено до розгляду без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження та встановлено відповідачу строк до 19.01.2026 для подання суду пояснень щодо заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/27445/24.

19.01.2026 Військовою частиною НОМЕР_1 подані заперечення проти заяви про встановлення судового контролю у справі.

Ухвалою суду від 21.01.2026 заяву представника ОСОБА_1 - адвоката Єрьоміної ВА. про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі №160/27445/24 - задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням Військовою частиною НОМЕР_1 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі №160/27445/24. Зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 в адміністративній справі №160/27445/24 у строк, що не перевищує двох місяців днів з дня отримання даної ухвали.

20.03.2026 від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду по справі №160/27445/24 та докази його надіслання представнику позивача - адвокату Єрьоміній В.А.

У вказаному звіті відповідачем було повідомлено наступне. Фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_1 було здійснено нарахування індексації грошового забезпечення позивача за спірний період з 29.04.2016 по 28.02.2018 на загальну суму, що підлягає виплаті 74345,95 грн. В подальшому, а саме 05.12.2025 фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_1 було подано начальнику забезпечувального фінансового органу - центрального фінансово-економічного управління Сухопутних військ України розрахунок (заявку на додаткове фінансування) потреби у коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби, виконання судових рішень та видатків за КЕКВ2800. Як випливає з рядка 152 вказаного вище розрахунку, було замовлено суму 76338,00грн. для виконання рішень суду у справі №160/27445/24, а в якості кінцевого отримувача коштів вказано ОСОБА_1 . В подальшому щомісяця, а саме 08.01.2026 (рядок 152), 06.02.2026 (рядок 152) та 06.03.2026 (рядок 152) фінансово-економічною службою військової частини НОМЕР_1 подавалися начальнику забезпечувального фінансового органу повторні розрахунки потреби у коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби, виконання судових рішень та видатків за КЕКВ2800. Листом Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України №211839 від 20.07.2025 було повідомлено ІНФОРМАЦІЯ_1 , що фінансування видатків за КЕКВ2800 у 2025 році є недостатнім. Не дивлячись на звернення Міністерства оборони України до Кабінету Міністрів України, питання виділення додаткового фінансування за КЕКВ2800 залишається не вирішеним і на теперішній час. Через брак фінансування досі залишаються несплаченими заборгованості, що виникли минулого та навіть позаминулого року. Таким чином фінансування до теперішнього часу є недостатнім.

Враховуючи зазначене, відповідач просить:

1.Прийняти та затвердити звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 у справі №160/27445/24.

2. Не накладати штрафу на командира військової частини НОМЕР_1 .

До звіту долучено довідку про нарахування індексації ОСОБА_1 в сумі 74345,95грн. та розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення Військова частина НОМЕР_1 на грудень 2025 року, на січень 2026 року, лютий 2026 року та на березень 2026 року, лист Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 18.07.2025 №220/13/23028 на запити ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо наявної потреби у фінансуванні для виплати грошового забезпечення, в тому числі на виконання рішень судів.

Заперечень щодо поданого звіту позивачем не надано.

Суд, вирішуючи питання про прийняття звіту, виходить з наступного.

Відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Як слідує з матеріалів справи, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 в адміністративній справі №160/27445/24, яке набрало законної сили 16.10.2025, зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 29.04.2016 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року, з урахуванням висновків суду.

Суд зазначає, що відповідачем у звіті повідомлено, що на виконання вказаного рішення суду позивачу здійснено нарахування індексації грошового забезпечення позивача за спірний період з 04.2016 по 02.2018 із врахуванням січня 2008 року, як місяця підвищення тарифної ставки (окладу) для обчислення індексації.

На підтвердження вказаних обставин відповідачем долучено довідку ФЕС Військової частини НОМЕР_1 д про нарахування індексації ОСОБА_1 на виконання рішення суду у справі №160/27445/24 в сумі 74345,95 грн.

Отже, матеріалами справи підтверджено здійснення позивачеві нарахування індексації на виконання рішення суду у цій справі. Розмір виплати за рішенням суду становить 74345,95 грн.

Однак, доказів виплати позивачу вказаної суми індексації разом зі звітом не надано.

Отже, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 в адміністративній справі №160/27445/24 в повному обсязі не виконано.

Відповідно до статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

З наданого до суду звіту та долучених доказів вбачається, що сума індексації за рішенням суду у цій справі не здійснена у зв'язку з відсутністю фінансування.

Разом з тим, суд визнає, що невиконання рішення суду в частині виплати позивачу нарахованої суми індексації відбулося через відсутність бюджетних асигнувань у відповідача, але Фінансово-економічною службою Військової частини НОМЕР_1 вжито всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань (зокрема, щомісячно здійснюються заявки на додаткове фінансування, про що свідчать розрахунки потреби в коштах для військовослужбовців, звільнених з військової служби (переміщених до інших військових частин), виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення Військова частина НОМЕР_1 на грудень 2025 року, на січень 2026 року, лютий 2026 року та на березень 2026 року до начальника забезпечувального фінансового органу (відповідальному за бюджетну програму) Сухопутних військ України), і ці заходи, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Враховуючи викладене, а також ураховуючи той факт, що відповідачем здійснено нарахування виплати на виконання рішення суду, яка обліковується у Військовій частині НОМЕР_1 як невиплачена заборгованість по індексації грошового забезпечення за рішенням суду у справі №160/27445/24, що належить позивачу, і відповідач не відмовляється від її виплати і зазначає, що виплата нарахованої індексації грошового забезпечення буде здійснена після надходження бюджетів коштів, суд вважає, що відсутні підстави для неприйняття звіту та визнання невиконання судового рішення відповідачем без поважних причин, оскільки відповідне фінансове забезпечення не залежить від відповідача особисто, у зв'язку з чим суд вважає можливим прийняти звіт відповідача про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/27445/24.

Підстав для застосування штрафу до керівника відповідно до частини п'ятої статті 382-3 КАС України суд не вбачає.

Відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

За таких обставин, керуючись частиною 11 статті 382-3 КАС України, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту щодо виконання судового рішення в частині виплати позивачу нарахованої суми індексації грошового забезпечення на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 по справі № 160/27445/24. Розумним та достатнім строком для надання нового звіту у цьому випадку буде три місяці з дня отримання цієї ухвали.

Керуючись ст.ст. 248, 370, 382 - 382-3 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання судового рішення в адміністративній справі №160/27445/24.

Встановити Військовій частині НОМЕР_1 новий строк - три місяці з дня отримання цієї ухвали для подання до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 по справі № 160/27445/24 в частині виплати нарахованої суми індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 надати докази виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.02.2025 по справі № 160/27445/24 в частині виплати нарахованої суми індексації грошового забезпечення.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 направити звіт про виконання рішення суду разом із відповідними документами у повному обсязі ОСОБА_1 , а докази такого направлення надати до суду разом зі звітом.

Попередити командира Військової частини НОМЕР_1 , що у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.

Ухвала суду набирає законної сили з дати її складення та може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова