Рішення від 31.03.2026 по справі 140/919/26

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/919/26

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернуся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 .

Зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути по суті заяву про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.11.1993 року призовною (лікарською) комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 я, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. 1 ст. 93а Переліку хвороб (Наказ МО СРСР 1987 р. №260) та виключений з військового обліку, про що зроблено відповідний запис у військовому квитку серії НОМЕР_1 , виданому 08 лютого 1994 року.

28.11.2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою, в якій просив: 1) повідомити про підстави внесення до так званого реєстру «оберіг» запису про необхідність розшуку і доставлення мене до ІНФОРМАЦІЯ_4 . 2) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію про виключення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку. 3) вилучити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів, а також з будь-якої іншої бази даних, запис про необхідність розшуку і доставлення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 09.12.2025 року №10260 було повідомлено, що позивач перебуває «у статусі порушника правил військового обліку у зв'язку з несвоєчасним оновленням даних, на яке законодавцем було виділено 60 діб. Вказаний обов'язок передбачений ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Також повідомлено, що в подальшому позивач був взятий на військовий облік відповідно до Постанови КМУ № 932 від 16.08.2024 року. Поінформовано, що «з метою внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про стан здоров'я, а також притягнення до адміністративної відповідальності за несвоєчасне оновлення даних, позивачу необхідно в найкоротші терміни особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

В подальшому 30.12.2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 було позивачем було подано заяву, у якій заявник просив: 1) повідомити реквізити розпорядчого документа (наказ, розпорядження, рішення тощо), на підставі якого громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було взято на військовий облік, а також надати його копію. 2) скасувати як незаконний розпорядчий документ, на підставі якого громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було взято на військовий облік. 3) повторно розглянути заяву про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про виключення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку.

15.01.2026 року позивач отримав відповідь на заяву від 30.12.2025 року - лист №212 від 08.01.2026 року, в якій відповідач вказав, що 11.05.2025 року позивача взято на військовий облік автоматичною системою згідно змін від 01.04.2025 року до Постанови Кабінету Міністрів України №932 від 16.08.2024 року «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Станом на 08.01.2026 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_5 не проходив, а також відсутні будь-які підтверджуючі документи про виключення з військового обліку.

Таким чином, заяви про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про виключення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку по суті розглянуті не були.

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 30 січня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач відзив на позов не подав.

Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

17.11.1993 року призовною (лікарською) комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 я, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку за гр. 1 ст. 93а Переліку хвороб (Наказ МО СРСР 1987 р. №260) та виключений з військового обліку, про що зроблено відповідний запис у військовому квитку серії НОМЕР_1 , виданому 08 лютого 1994 року.

28.11.2025 року ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою, в якій просив: 1) повідомити про підстави внесення до так званого реєстру «оберіг» запису про необхідність розшуку і доставлення мене до ІНФОРМАЦІЯ_4 . 2) внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію про виключення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку. 3) вилучити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів, а також з будь-якої іншої бази даних, запис про необхідність розшуку і доставлення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Листом ІНФОРМАЦІЯ_4 від 09.12.2025 року №10260 було повідомлено, що позивач перебуває «у статусі порушника правил військового обліку у зв'язку з несвоєчасним оновленням даних, на яке законодавцем було виділено 60 діб. Вказаний обов'язок передбачений ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Також повідомлено, що в подальшому позивач був взятий на військовий облік відповідно до Постанови КМУ № 932 від 16.08.2024 року. Поінформовано, що «з метою внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про стан здоров'я, а також притягнення до адміністративної відповідальності за несвоєчасне оновлення даних, позивачу необхідно в найкоротші терміни особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

В подальшому 30.12.2025 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 було позивачем було подано заяву, у якій заявник просив: 1) повідомити реквізити розпорядчого документа (наказ, розпорядження, рішення тощо), на підставі якого громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було взято на військовий облік, а також надати його копію. 2) скасувати як незаконний розпорядчий документ, на підставі якого громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було взято на військовий облік. 3) повторно розглянути заяву про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про виключення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з військового обліку.

15.01.2026 року позивач отримав відповідь на заяву від 30.12.2025 року - лист №212 від 08.01.2026 року, в якій відповідач вказав, що 11.05.2025 року позивача взято на військовий облік автоматичною системою згідно змін від 01.04.2025 року до Постанови Кабінету Міністрів України №932 від 16.08.2024 року «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Станом на 08.01.2026 року військовозобов'язаний ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_5 не проходив, а також відсутні будь-які підтверджуючі документи про виключення з військового обліку.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по цей час.

Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ) визначає правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Приписами статті 1 Закону № 3543-XII передбачено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначено Законом України від 25 березня 1992 року № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до частини 7 статті 1 Закону № 2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Статтею 22 Закону № 3543-XII визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил, ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №559).

Відповідно до п. 3, 4 Порядку № 559 відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).

У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін: у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку; в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку. Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Таким чином, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо внесення відповідних змін у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі відомостей, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку, після отримання заяви позивача, за наслідком її розгляду, повинен був прийняти рішення про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або ж надати мотивовану відмову про внесення змін до відповідного Реєстру.

При цьому, приписи п. 4 Порядку № 559 не передбачають обов'язкової особистої явки військовозобов'язаного до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для вирішення питання щодо внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в тому числі і у разі визнання його непридатним до військової служби.

28.11.2025 та 30.12.2025 позивачем було надіслані заяви до ІНФОРМАЦІЯ_4 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію про виключення позивача з військового обліку та про повторний розгляд заяви про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про виключення громадянина ОСОБА_1 з військового обліку.

ІНФОРМАЦІЯ_6 , як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про виключення громадян з військового обліку, після отримання поштою від позивача заяв про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію про виключення останнього з військового обліку та документів на підтвердження цього права повен був прийняти рішення за наслідком розгляду цієї заяви про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію про виключення з військового обліку або мотивовану відмову в такому.

Разом з цим, відповідач у відповідь на заяви позивача про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію про виключення останнього з військового обліку та доданих документів у відповідь направив листи, зі змісту яких вбачається, що відповідачем не прийнято рішення по суті порушених у звернення позивача питань щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію про виключення з військового обліку.

Тобто, ІНФОРМАЦІЯ_6 фактично не розглянуто по суті звернення позивача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформацію про виключення останнього з військового обліку з прийняттям відповідного рішення про внесення чи відмови у внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про виключення позивача з військового обліку

З огляду на це, слід зобов'язати відповідача розглянути по суті заяву ОСОБА_2 від 28.11.2025 та 30.12.2025 та прийняти рішення по суті порушеного питання, надавши оцінку усім наданим заявником документам та врахувавши усі суттєві та відомі обставини.

З урахуванням зазначеного суд вважає, що позов підлягає задоволенню щляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно розглянути по суті заяви від 28.11.2025 та 30.12.2025 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1 064,96 грн.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації щодо виключення з військового обліку громадянина ОСОБА_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 повторно розглянути по суті заяви від 28.11.2025 та 30.12.2025 про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів інформації про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку громадянина ОСОБА_1 , з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 064 (одна тисяча шістдесят чотири) гривні 96 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).

Суддя Ю.Ю. Сорока