31 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/9634/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Лозовського О.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату основної пенсії відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-5(11)/2021, статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі десяти мінімальних пенсій за віком, за період з 16.04.2024.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 у даній справі, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.02.2025, позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії в разі втрати годувальника відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 16.04.2024 перерахунок та виплату пенсії в разі втрати годувальника, передбаченої статтею 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі не менше 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком (з урахуванням раніше виплачених сум).
20.03.2026 до суду в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надійшла заява позивача (стягувача) ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 у справі №140/9634/24 щодо нарахування позивачу з 01.01.2026 пенсії відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ, виходячи із розрахункової величини- прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, встановлений законом станом на 01.01.2025, а згідно із законом про Державний бюджет України на календарний рік нарахування та виплати пенсії та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення.
Заяву обґрунтовано тим, що на виконання рішення суду відповідачем з 01.01.2026 проведено перерахунок пенсії з розрахунку розміру мінімальної пенсії за віком встановленого станом на 01.01.2024, а не розміру мінімальної пенсії за віком встановленого на 01 січня календарного року виплати пенсії.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25.03.2026 відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.03.2026, яким головуючим суддею для розгляду адміністративної справи №140/9634/24 було визначено суддю Лозовського О.А., справу прийнято до провадження, її розгляд ухвалено проводити в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини п'ятої статті 383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.
Заяву розглянуто в порядку письмового провадження протягом десяти днів з дня її отримання.
У письмових поясненнях відповідач зазначив, що на виконання рішення суду від 24.12.2024 у даній справі Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 16.04.2024, основний розмір пенсії обчислено з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2025 рік» - 2361,00 грн. Розмір пенсійної виплати позивача на даний час становить 11805,00 грн.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновків, що заяву необхідно задовольнити частково з таких мотивів та підстав.
Статтею 129-1 Конституції України установлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За приписами частин другої, третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Нормами частин першої, другої статті 370 КАС України також установлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок. Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права (вказані висновки щодо застосування норм права викладені у постановах Верховного Суду від 23.09.2020 у справі №760/3142/17, від 29.04.2022 у справі №120/2914/19-а).
Відповідно до частини першої статті 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Згідно із частиною шостою статті 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Частинами першою, четвертою - шостою статті 249 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання. Окрему ухвалу може бути винесено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій.
Наведені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення у справі.
Судом встановлено, що у цій справі рішенням суду від 24.12.2024, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області перерахувати з 16.04.2024 та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ у редакції Закону №230/96-ВР у розмірі не менше 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком (з урахуванням раніше виплачених сум).
Для примусового виконання рішення суду 27.05.2025 було видано виконавчий лист 3577/2025р., який перебуває на цей час на примусовому виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (постанова про відкриття виконавчого провадження від 04.07.2025 ВП №78517239).
Як видно з рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області №907600147776 від 22.12.2025, розмір пенсії ОСОБА_1 , передбаченої статтею 54 Закону №796-ХІІ, а саме, не менше 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком, з 01.01.2026 становить 11805,00 грн. Тобто, розмір пенсії обчислено з урахуванням прожиткового мінімуму 2361,00 грн, встановленого законом на 01.01.2025.
За приписами частини першої статті 28 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України від 15.07.1999 №966-XIV “Про прожитковий мінімум» прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження.
Статтею 7 Закону України від 09.11.2023 №3460-IX “Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920,00 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, осіб, які втратили працездатність, - 2361,00 грн. Відповідно до статті 7 Закону України від 19.11.2024 №4059-IX “Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2920,00 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, осіб, які втратили працездатність, - 2361,00 грн.
01.01.2026 набрав чинності Закон України від 03.12.2025 №4695-IX “Про Державний бюджет України на 2026 рік» (далі - Закон №4695-IX), статтею 7 якого установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі 3209,00 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема, осіб, які втратили працездатність, - 2595,00 грн.
Отже, на виконання судового рішення у цій справі, ураховуючи зміну розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідач був зобов'язаний з 01.01.2026 здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії в разі втрати годувальника відповідно до статті 54 Закону №796-XII в розмірі не менше 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком із застосуванням розміру прожиткового мінімуму станом на 01.01.2026 - 2595,00 грн.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем здійснено нарахування пенсії із застосуванням прожиткового мінімуму у розмірі 2361,00 грн і після 01.01.2026, що суперечить нормам чинного законодавства, адже після 01.01.2026 з урахуванням Закону №4695-IX підлягає застосуванню розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на рівні 2595,00 грн.
Оскільки рішення суду у цій справі в частині здійснення нарахування та виплати позивачу пенсії боржником протиправно не виконується у повному обсязі, тому суд дійшов висновку про задоволення заяви у спосіб визнання протиправними дій боржника, вчинених на виконання рішення суду у цій справі, щодо нарахування позивачу з 01.01.2026 пенсії згідно зі статтею 54 Закону №796-ХІІ, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом станом на 01.01.2025, а не згідно із Законом про Державний бюджет України на календарний рік виплати пенсії.
Крім того, у порядку частин першої, п'ятої статті 249 КАС України відповідача (боржника) необхідно зобов'язати вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та встановити йому строк для надання відповіді.
З огляду на викладене заява про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 248, 249, 383 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Волинській області, вчинені на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 у справі №140/9634/24 щодо нарахування ОСОБА_1 з 01.01.2026 пенсії відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не менше 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом станом на 01.01.2025, а не згідно із Законом про Державний бюджет України на календарний рік нарахування та виплати пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 6, ідентифікаційний код 13358826) вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.12.2024 у справі №140/9634/24 в частині здійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2026 пенсії відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі не менше 50 відсотків від десяти мінімальних пенсій за віком із застосуванням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого законом станом на 1 січня календарного року виплати пенсії.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Волинській області строк для надання Волинському окружному адміністративному суду відповіді щодо вжитих заходів за цією ухвалою - тридцять календарних днів з дня набрання окремою ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.А. Лозовський