про визнання виконавчого документу таким, що не підлягає виконанню
30 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/13517/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Андрусенко О. О., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 у справі №140/13517/25 позов було задоволено, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) здійснити ОСОБА_1 з 11.05.2025 перерахунок та виплату пенсії в частині доплати за понаднормовий стаж відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (в редакції, чинній до 11.10.2017), збільшивши пенсію на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 15 років, з урахуванням проведених платежів.
Не погоджуючись з рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 у справі №140/13517/25, ГУ ПФУ у Волинській області 03.02.2026 звернулося до Восьмого апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою.
На виконання вказаного рішення Волинським окружним адміністративним судом 10.02.2026 було видано виконавчий лист №756/2026.
На підставі звернення ОСОБА_1 , 25.02.2026 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Волинській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції відкрито виконавче провадження №80338653 з примусового виконання виконавчого листа №756/2026, виданого 10.02.2026 Волинським окружним адміністративним судом.
Представник відповідача 16.03.2026 надіслав через електронний суд заяву про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню та просив зупинити виконання за виданим 10.02.2026 виконавчим листом №756/2026. Дана заява обґрунтована тим, що на момент подання заяви про відкриття виконавчого провадження, відповідач подав апеляційну скаргу на рішення суду. Відтак, вважає, що по даній справі Волинським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист за рішенням суду, яке не набрало законної сили. А тому, вище зазначений виконавчий лист, який виданий 10.02.2026 є таким, що не підлягає виконанню за рішенням суду, яке не набрало законної сили. Просив задовольнити заяву.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 24.03.2026 вказану заяву призначено до судового розгляду на 11:30 год. 30.03.2026.
В судове засідання 30.03.2026 стягувач та боржник не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
Відповідно до частини 3 статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка стягувача і боржника не є перешкодою для розгляду заяви.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
Розділ IV КАС України регулює процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах
Відповідно до частини другої статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Згідно з частиною першою статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
10.02.2026 на виконання рішення суду у цій справі Волинським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист №756/2026.
Разом з тим, 03.02.2026 представником відповідача подано апеляційну скаргу на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 17.12.2025 безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом її формування у системі «Електронний суд».
09.02.2026 ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на рішення суду від 17.12.2025 у справі № 140/13517/25 та призначено справу до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.
За правилами частини першої статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно приписів статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Чинне процесуальне законодавство передбачає механізм нівелювання наслідків видачі виконавчого документа та припинення процедури примусового виконання судового рішення у разі виникнення обставин, які впливають на існування обов'язку боржника виконати судове рішення. Це відбувається шляхом визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
У постанові від 05.11.2020 (справа №752/2391/17) Верховний Суд вказав, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Таким чином, боржник у цій справі не позбавлений права звернення до суду першої інстанції із заявою про визнання виконавчого листа у цій справі таким, що не підлягає виконанню, як застосування передбаченого процесуальним законом механізму для попередження безпідставного вжиття заходів із примусового виконання судового рішення за таким виконавчим листом, зокрема, з тієї підстави, що рішення суду, на підставі якого він був виданий, на час видання виконавчого листа, перебувало в стадії апеляційного оскарження.
У свою чергу, положення статті 374 КАС України надають право суду, який видав виконавчий лист, за заявою стягувача або боржника, у певних випадках, визнати виконавчий лист таким, що не підлягає виконанню.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність передбачених частиною другою статті 374 КАС України підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню.
Відтак, за вказаних обставин, суд вважає, що заява про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 248, 374 КАС України, суд
Заяву представника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області задовольнити.
Виконавчий лист від 10.02.2026 №756/2026, виданий Волинським окружним адміністративним судом на виконання рішення суду від 17.12.2025 у справі № 140/13517/25 визнати таким, що не підлягає виконанню.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя О. О. Андрусенко