Постанова від 31.03.2026 по справі 158/3558/25

Справа № 158/3558/25 Головуючий у 1 інстанції: Костюкевич О. К.

Провадження № 22-ц/802/419/26 Доповідач: Карпук А. К.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2026 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - судді Карпук А.К.

суддів - Бовчалюк З.А., Здрилюк О. І.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами за апеляційною скаргою позивача Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» на рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 12 січня 2026 року в складі судді Костюкевича О. К.,-

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2025 року Луцьке спеціальне комунальне автотранспортне підприємство «Луцькспецкомунтранс» (надалі - ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс») звернулося до суду з даним позовом, посилаючись на те, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 , є споживачами послуг з поводження з побутовими відходами, що надається ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» за вказаною адресою.

Відповідачі свого обов'язку по оплаті вказаних послуг не виконували; станом на дату подання позовної заяви перед ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» виникла заборгованість за вказаною житлово-комунальною послугою в розмірі 7472,18 грн.

Ураховуючи наведене, ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» просило суд стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» заборгованість за надані послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 7472,18 грн. та понесені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн.

Рішенням Ківерцівського районного суду Волинської області від 12 січня 2026 року відмовлено у задоволенні позову ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами.

Не погоджуючись із рішенням суду ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» подало апеляційну скаргу, у якій покликаючись на порушення судом норм матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить рішення скасувати та постановити нове судове рішення про задоволення позовних вимог.

В обґрунтування своїх доводів посилається на те, що належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів того, що відповідачі не користуються послугами ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» по вивезенню побутових відходів з території, де вони мешкають, або уклали договір про вивезення відходів з іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять, а тому відповідачі є такими, що прийняли оферту. Доказів ненадання або надання позивачем послуг неналежної якості чи невикористання цих послуг відповідачами також не надано.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 заперечують доводи апеляційної скарги, просять рішення суду залишити без змін. Вказують, що жодних договорів з ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» не укладали, пропозиції укласти публічний договір не приймали та фактично не отримували будь-яких послуг з управління побутовими відходами. Звернули увагу, що до позовної заяви не долучено жодного доказу, який підтверджував існування між позивачем та відповідачами будь-яких правовідносин, а також надання послуг з управління побутовими відходами за період з червня 2022 року по жовтень 2025 року.Також до позовної заяви позивачем було долучено договір в редакції станом на 20.08.2025, проте заборгованість позивач просить стягнути за період 06.2022 по 10.2025.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду з ціною позову менше тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Оскільки ціна позову в даній справі (7472,18 грн.) менше тридцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, її апеляційний розгляд здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до приписів ч. 13 ст. 7 ЦПК України, якою передбачено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

За змістом частин четвертої та п'ятої статті 268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Датою ухвалення постанови у даній справі є 31.03.2026, тобто дата складення повного судового рішення.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до частини першої статті 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до вимог статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Зазначеним вимогам закону ухвалене у справі судове рішення відповідає.

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 зареєстровані на території Луцької територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 .

Вказана обставина відповідачами не спростовувалась.

Питання надання послуг з вивезення побутових відходів регулюються спеціальним законодавством - Житловим кодексом України,Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про управління відходами», а також Законом України «Про відходи».

Приписами пункту 2 частини 1 статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до пунктів 1, 5 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач зобов'язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом; оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Згідно з приписами частин 1, 3, 4 статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживачі зобов'язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку. Критерієм якості послуг з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, дотримання вимог законодавства щодо надання послуг з вивезення побутових відходів. Послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У частинах. 2, 3 ст. 35-1 Закону України «Про відходи» передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Рішеннями виконавчого комітету Луцької міської ради від 17.07.2019 № 422-1, від 15.06.2022 № 276-1, від 23.11.2022 № 585-1, від 19.07.2023 № 389-1, від 31.08.2023 № 491-1, від 15.05.2024 № 265-1, від 31.07.2025 №473-1- затверджено тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з поводження з побутовими відходами та згідно з якими, нарахування плати за послугу з вивезення побутових відходів здійснюється за кількістю зареєстрованих осіб.

Рішеннями Виконавчого комітету Луцької міської ради від 01.12.2021 № 973-1, від 20.08.2025 №506-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у Луцькій міській територіальній громаді» ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» було визначено виконавцем побутових відходів у Луцькій міській територіальній громаді.

Таким чином, позивач ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» є виконавцем послуг з вивезення побутових відходів з території, де розташований будинок в якому проживають відповідачі, а саме: АДРЕСА_1 .

Як передбачено статтею 28 Закону України «Про управління відходами», плата за надану послугу з управління побутовими відходами нараховується щомісяця відповідно до умов договору про надання послуги з управління побутовими відходами і тарифів, що формуються відповідно до затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку згідно з ч. 4 ст. 34 Закону України «Про управління відходами.

Плата виконавцю послуги за індивідуальним договором та договором з індивідуальним споживачем про надання послуги з управління побутовими відходами складається з плати за послугу та плати за абонентське обслуговування, що вносяться споживачем виконавцю послуги щомісяця однією сумою в порядку та розмірах згідно з умовами відповідного договору.

Відповідно до частин 2 та 3 статті 31 Закону України «Про управління відходами» утворювачі побутових відходів зобов'язані: 1) укладати договори з виконавцем послуги з управління побутовими відходами та вносити у встановленому порядку плату за послугу з управління побутовими відходами; 2) забезпечувати передачу побутових відходів до системи управління побутовими відходами, а побутові відходи, на які поширюється розширена відповідальність виробника, - до системи приймання або роздільного збирання, створеної організаціями розширеної відповідальності виробників; 3) забезпечувати у встановленому порядку роздільне збирання відходів за наявності об'єкта оброблення відходів.

Утворювачі побутових відходів мають права та обов'язки споживачів житлово-комунальних послуг, передбачені Законом України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно зі статтею 33 Закону України «Про управління відходами», послуга з управління побутовими відходами є комунальною послугою і надається відповідно до законодавства про житлово-комунальні послуги та правил, встановлених Кабінетом Міністрів України, з урахуванням регіональних та місцевих планів управління відходами та правил благоустрою населеного пункту. До складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

Відповідно до пункту 3 Правил надання послуги з управління побутовими відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 серпня 2023 року № 835 (надалі - Правила), до складу послуги з управління побутовими відходами входять операції із збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів, а також діяльність, пов'язана з організацією роботи системи управління побутовими відходами, що провадиться виконавцем послуги.

Як передбачено пунктом 24 Правил, послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги з управління побутовими відходами відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Послуги з управління побутовими відходами відносяться до комунальних, договір на виконання яких укладається у порядку статей 13 і 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, Законом України «Про управління відходами» та вимогами правил надання послуг з управління побутовими відходами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання (правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 22 лютого 2018 року у справі № 641/2634/16-ц, та в постанові від 13 грудня 2018 року у справі № 641/533/17).

Для виникнення правовідносин з вивезення побутових відходів на підставі публічної оферти не потрібно інших доказів ніж публікація публічного договору та відсутність заперечень з іншої сторони (правова позиція міститься в постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 11 листопада 2019 року у справі №646/834/17).

ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс», як виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території Луцької міської територіальної громади, здійснено публічну оферту та опубліковано текст публічного договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами опублікованому на офіційному сайті Луцької міської рад, де визначено, що виконавець зобов'язується, згідно з графіком, надавати послуги з поводження з побутовими відходами, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених цим договорами.

Позивачем було повідомлено, що протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами вважаються укладеними, якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем житлово-комунальної послуги; власники індивідуальних будинків не вчинили дії щодо відключення (відмови) від комунальної послуги.

Будь яких доказів того, що відповідачі не користуються послугами ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» по вивезенню побутових відходів з території, де вони мешкають, або уклали договір про вивезення відходів з іншим виконавцем послуг, матеріали справи не містять, а тому відповідачі вважаються такими, що прийняли оферту.

Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживачів від оплати послуг у повному обсязі.

Доказів ненадання або надання позивачем послуг неналежної якості чи не користування цими послугами відповідачами також не надано.

Тарифи на послуги із вивезення твердих побутових відходів та послугу з управління з побутовими відходами затверджуються рішенням виконавчого комітету, які відповідно ч. 11 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» підлягають обов'язковому оприлюдненню. Тобто, усі вказані рішення розміщенні на сайті Луцької міської ради та є у вільному доступі для ознайомлення.

З врахуванням наведеного необхідно вважати, що відповідачі належним чином не виконували свій обов'язок щодо оплати житлово-комунальних послуг, у зв'язку з чим за період з червня 2022 року по жовтень 2025 року у них виникла заборгованість по оплаті послуг з управління побутовими відходами у сумі 7472,18 грн.

Ураховуючи приписи статті 543 ЦК України щодо права кредитора, у разі солідарного обов'язку боржників, пред'явити вимогу до усіх боржників або до одного чи декількох із них, підлягає стягненню солідарно з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 на користь позивача заборгованість за надані послуги з розмірі 7472,18грн

Безпідставними є доводи відповідачів про те, що до позовної заяви долучений договір про надання послуги з управління побутовими відходами в редакції станом на 20.08.2025 року при тому, що вимогу заявлено про стягнення наданої послуги з червня 2017 року.

Судом встановлено, що позивачем надано індивідуальний договір від 20.08.2025, який є останньою редакцією основного договору, що опублікований на сайті Луцької міської ради у січні 2022 року та який є у вільному доступі.

Відповідно до п.3 ч. 2 ст. 26 ЗУ «Про управління відходами», до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері управління відходами належить: визначення у встановленому порядку суб'єктів господарювання, які здійснюють збирання, перевезення, відновлення та видалення побутових відходів.

У період з червня 2022 року по жовтень 2025 року ЛСКАП «Луцькспецкомунтранс» надавав послуги на підставі рішень виконавчого комітету Луцької міської ради № 973-1 від 01.12.2021, №506-1 від 20.08.2025, які опубліковані на сайті Луцької міської ради.

Висновки суду першої інстанції про відсутність доказів на підтвердження факту надання житлово-комунальної послуги з поводження з побутовими відходами відповідачам є помилковими та спростовуються рішеннями Виконавчого комітету Луцької міської ради від 01.12.2021 № 973-1, від 20.08.2025 №506-1 «Про визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів у Луцькій міській територіальній громаді».

Відповідно до частини першої статті 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

За змістом підпунктів «б», «в» пункту 4 частини першої статті 382 ЦПК України у постанові суду апеляційної інстанції має бути зазначено про новий розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з розглядом справи у суді першої інстанції, у випадку скасування або зміни судового рішення; та розподілу судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.

У частинах першій, тринадцятій статті 141 ЦПК України встановлено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відтак, розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з розглядом справи в суді першої інстанції та її переглядом у судах апеляційної та касаційної інстанцій, має здійснити той суд, який ухвалює остаточне рішення у справі, враховуючи загальні правила розподілу судових витрат.

На підставі викладеного з відповідачів стягуються документально підтверджені судові витрати, понесені позивачем у межах даної справи, а саме 3028 грн сплаченого судового збору за пред'явлення позову та 3633,60 грн. - за подання апеляційної скарги, а всього підлягає стягненню 6661,60 грн. (по 1665,40 грн з кожного) судових витрат.

Керуючись статтями 268, 367, 368, 376, 382, 384 ЦПК України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу позивача Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» задовольнити.

Рішення Ківерцівського районного суду Волинської області від 12 січня 2026 року в цій справі скасувати та ухвалити нове судове рішення.

Позов задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (2740015744), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» (код ЄДРПОУ 30659101) суму заборгованості за послуги з поводження з побутовими відходами в розмірі 7472,18грн (сім тисяч чотириста сімдесят дві грн. 18 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 (2740015744), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» (код ЄДРПОУ 30659101) в рівних частинах судові витрати по сплаті судового збору в сумі 6661,60 грн., по 1665,40 грн., з кожного.

Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, встановлених п.2 ч.3 ст. 389 ЦПК України.

Головуючий

Судді: