Справа № 726/818/26
Провадження №3/726/160/26
Категорія 289
31.03.2026 м. Чернівці
Суддя Садгірського районного суду м. Чернівці Мілінчук С. В.
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Чернівецького управління Департаменту внутрішньої безпеки НПУ щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 виданий 13.08.2008 Новоселицьким РУ УМВС України в Чернівецькій області, РНОКПП: НОМЕР_2 , не працюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,-
за участі прокурора - Вудвуда А.М.,,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
адвоката - Житарюк В.О.,
ОСОБА_1 , припиняючи з 10.10.2025 діяльність на посаді поліцейського взводу №3 роти №1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУ НП в Чернівецькій області, маючи спеціальне звання - «старший сержант поліції», будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції» та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, в порушення абз. 1 ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подав об 18 год 56 хв 10.11.2025, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агенства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврадування.
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 11.06.2024 №162 о/с сержанрта поліції ОСОБА_1 , було призначено на посаду поліцейського взводу №3 роти №1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУ НП в Чернівецькій області.
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 31.07.2024 № 234 о/с ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання поліції - «старший сержант поліції». (0209800) звільнено зі служби в поліції на підставі п.5 ч.1 ст.77 ЗУ “Про Національну поліцію» з 24.01.2025 року.
Наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 09.10.2025 № 343 о/с старшого сержанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції на підставі п.6 ч.1 ст.77 ЗУ “Про Національну поліцію» (у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) з 10.10.2025 року.
Згідно абз. 1 ч.2 ст.45 Закону України “Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах “а», “в»-“ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 , як особа, яка припиняє з 10.10.2025 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов'язаний не пізніше 09.11.2025 року, подати декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування «при звільненні» за період не охоплений раніше поданими деклараціями, яку останній подав несвоєчасно 10.11.2025 року.
Прокурор Вудвуд А.М. в судовому засіданні зазначив, що на підставі наявних в матеріалах справи доказів, у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Пояснив, що провина ОСОБА_1 доведена в повному обсязі, умови складання протоколів про адміністративні правопорушення не суперечать чинному законодавству. Просив визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції даної статті.
Представник ОСОБА_1 , адвокат Житарюк В.О. через систему «Електронний суд» направила до суду клопотання про про закриття провадження у зв'язку із малозначністю вчиного правопорушення. В клопотанні зазначає, що ОСОБА_1 відповідно до вимог чинного законодавства мав подати при своєму звільненні зі службив поліції декларацію до 09.11.2025 року, однак останній подав декларацію 10.11.2025 року об 18 год 56 хв, чим порушив строки подачі декларації на лічені години, що може бути кваліфіковане як малозначна справа. Вказує, що свою провину ОСОБА_1 визнав у повному обсязі, сприяв встановленню істини у справі, наміру приховувати свій майновий стан не мав, а тому згідно ст. 22 КУпАП. В судовому засіданні клопотання підтримала, просила суд звільнити ОСОБА_2 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та обмежитися усним зауваженням.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину у вчинені правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП визнав, пояснив, що декларацію “при звільненні» подав із запізненням, у зв'язку із тим, що немав доступу до комп'ютерної техніки, через зміну місця проживання. Декларацію подав одразу після переїзду із запізненням на один день. У вчиненому розкаюється, просить суворо не карати.
Суддя заслухав особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідив матеріали справи про адміністративне правопорушення та наявні у ній докази, надав їм відповідну правову оцінку та дійшов такого висновку.
Відповідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктами правопорушення, передбаченого ч.1 зазначеної статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно ч.1,2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством. Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
З урахуванням вказаних положень антикорупційного законодавства, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, припиняючи діяльність на посаді поліцейського взводу №3 роти №1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Чернівецькій області, був зобов'язаний не пізніше 09.11.2025 року подати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 10.11.2025 року об 18:56 год, подав декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, типу «при звільненні», із запізненням на 1 добу.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Однак, відповідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа) уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Категорія (поняття) малозначність у даному випадку означає, що вчинене правопорушення не становить великої суспільної шкідливості й не завдало значних збитків державним або суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам. При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення.
Судом приймається до уваги те, що дійсно ОСОБА_1 припиняючи з 10.10.2025 діяльність на посаді поліцейського взводу №3 роти №1 батальйону поліції особливого призначення (стрілецький) ГУНП в Чернівецькій області, будучи суб'єктом декларування відповідно до вимог законодавства, несвоєчасно без поважних причин подав об 18:56 год 10.11.2025, декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто з пропуском встановленого законодавством строку, однак останній не мав наміру уникнути фінансового моніторингу доходів.
Також, суд враховує дані про особу ОСОБА_1 , який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, характер вчиненого правопорушення та його наслідки, беручи до уваги, що вчинене правопорушення не завдало збитків державним чи суспільним інтересам, або безпосередньо громадянам, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, та доходить висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
На думку суду, застосування усного зауваження буде достатнім для досягнення визначеної ст.23 КУпАП мети виховного впливу та запобіганню вчиненню правопорушень.
Відповідно ч.2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження, органом (посадовою особою), який уповноважений розглядати справу, виноситься постанова про закриття справи.
Керуючись ч.1 ст.172-6, ст.ст. 7, 9, 22, 283, 284 КпАП України, суд, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП за малозначністю вчиненого діяння на підставі ст. 22 КУпАП та обмежитись відносно нього усним зауваженням.
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Чернівецького апеляційного суду через Садгірський районний суд м. Чернівці.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяС. В. Мілінчук