Справа № 711/2210/26
Номер провадження 3/711/631/26
31 березня 2026 року м. Черкаси
Суддя Придніпровського районного суду м.Черкаси Олійник В.М., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання, про притягнення
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої головою комісії з припинення політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ», РНОКПП НОМЕР_1 ,
до адміністративної відповідальності за ст.212-21 КУпАП,
В провадженні Придніпровського районного суду м.Черкаси перебувають на розгляді адміністративні матеріали, які надійшли з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання, надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.212-21 КУпАП.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) політичної партії «Партія вільних демократів», всупереч вимогам ч.ч. 9, 11 та 13 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» та п.1-6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, подала до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ квартал 2025 року, в якому встановлено неповноту інформації, що полягає у не відображені відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 38 місцевих організації, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи та на дату подання звіту не знаходились на тимчасово окупованих територіях, не відображені у розділі IV «ЗОБОВ 'ЯЗАННЯ ФІНАНСОВОГО ХАРАКТЕРУ» Звіту Житомирської регіональної організації Партії (код ЄДРПОУ 25923059) відомостей щодо наявних фінансових зобов'язань перед Комунальним підприємством «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради у розмірі 4352,84 грн., чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.212-21 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, з клопотанням про відкладення розгляду справи не зверталась. Відповідно до ст.268 КУпАП, явка останньої не є обов'язковою.
Представник ОСОБА_1 адвокат Чорноіваненко Д.О. в судовому засіданні на безпосередній участі довірительки не наполягав. Пояснив, що уповноважена НАЗК особа склала протокол про вчинення ОСОБА_1 , головою ліквідаційної комісії політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ», адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП. У вказаному протоколі стверджується, що всупереч вимогам ст.17 Закону «Про політичні партії в Україні» ОСОБА_1 порушила порядок подання звіту політичної партії про майно, доходи та витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП. Суть порушення, допущеного ОСОБА_1 - у не відображенні фінансової звітності політичної партії боргу Житомирської регіональної організації партії боргу перед КП «ЖИТОМИРТЕПЛОКОМУНЕНЕРЕО». Однак, остання як голова комісії з припинення політичної партії не отримувала таку інформацію (про наявність боргу) від представників Житомирської організації, з ними не знайома, контакту та зв'язку не має, а справи їй ніхто не передавав. Таким чином, про факт наявності заборгованості ОСОБА_1 стало відомо від працівників НАЗК. Борг ОСОБА_1 погашено. Крім того, подаючи фінансову звітність ОСОБА_1 орієнтувалася на звітність політичної партії за минулі періоди, однак в звітах за період з 2016 по 2020 роки такої заборгованості не зазначалося. Отже, діяння ОСОБА_1 не є умисним, є по своїй суті малозначним, адже наслідків, крім формального порушення процедури, не несе. Партія знаходиться в процедурі ліквідації, а тому не може бути зловживання (приховування) фінансового стану у зв'язку із необхідністю фінансування партії для здійснення політичної діяльності. З урахуванням викладеного, керуючись ст.22 КУпАП, просить суд визнати зазначене діяння малозначним та закрити провадження у справі.
Вислухавши пояснення представника особи стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 , дослідивши письмові матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до статей 251, 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ч.1 ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та Законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ст.212-21 КУпАП, адміністративна відповідальність передбачена за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Стаття 212-21 КУпАП є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів
Згідно із ст.3 ЗУ «Про політичні партії в Україні», політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
26.12.2023 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23.08.2023 № 3337-1X (далі - Закон № 3337-XI), який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти Звіти.
Ч.9 ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Уся інформація у звіті політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру повинна бути диференційована залежно від того, стосується вона політичної партії (як окремої юридичної особи) чи всіх інших її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому інформація, що стосується місцевих організацій партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, вноситься щодо кожної такої організації окремим додатком. Водночас законом не передбачено як самих звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій політичної партії, так і обов'язку місцевих організацій їх подавати. Такий обов'язок є виключно в політичної партії, у т.ч. щодо відповідних фінансових та майнових відомостей їх місцевих організацій.
Згідно з п.п.3-6 розділу ІV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які у встановленому порядку не набули статусу юридичної особи, підлягають відображенню у Звіті політичної партії та/або у Звітах її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, які є невід'ємною частиною Звіту політичної партії.
Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, формуються в Реєстрі та подаються на погодження голові ліквідаційної комісії (уповноваженій особі) політичної партії через електронний кабінет за процедурою, визначеною відповідними інструкціями користувачів, які розміщуються на офіційному вебсайті Національного агентства та офіційній сторінці Реєстру.
Після погодження головою ліквідаційної комісії політичної партії Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, підписують шляхом накладання КЕП керівники (уповноважені особи) таких місцевих організацій політичної партії.
У свою чергу після підписання керівниками (уповноваженими особами) Звіти місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, автоматично формуються як додатки до Звіту, що подається до Національного агентства, та є його невід'ємними частинами.
За результатами системного аналізу вищенаведених положень нормативно-правових актів, вбачається, що звіти місцевих організацій є лише умовною формою додатку, який є невід'ємною частиною Звіту політичної партії. Таким чином, закон визначає саме політичну партію відповідальною за порушення порядку подання звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у т.ч. її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи).
Водночас зміст ст.212-21 КУпАП не містить вказівки на те, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія. При цьому за подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру має відповідати конкретна особа, а не політична партія в цілому. Таким чином, голові ліквідаційної комісії Партії при формуванні Звіту надається можливість вчинити дії, пов'язані із організацією внесення інформації до Реєстру усіх відомостей про зареєстровані місцеві організації, які набули статусу юридичної особи, та за потреби внесення інформації до Реєстру.
Відповідно до статті 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звіту, поданого політичною партією «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» (код ЄДРПОУ 21708217, далі - Партія) за III квартал 2025 року до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру. Так, за результатами перевірки Звіту Партії за III квартал 2025 року встановлено неповноту, що полягає у: поданні такого Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 38 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи; невідображені у розділі IV «ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ФІНАНСОВОГО ХАРАКТЕРУ» Звіту Житомирської регіональної організації Партії (код ЄДРПОУ 25923059) відомостей щодо наявних фінансових зобов'язань перед Комунальним підприємством «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради у розмірі 4352,84 грн.
Так згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 14.07.2007 здійснено державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, зокрема, зміна найменування юридичної особи (повного та/або скороченого), а саме: політична партія «Яблуко» (код ЄДРПОУ 21708217) змінила назву на політична партія «Партія вільних демократів». Під час проведення перевірки відомостей, зазначених у Звіті Партії за III квартал 2025 року, виявлено, що у пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії відображено інформацію про 20 місцевих організацій політичної партії «Партія вільних демократів», які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, відомості про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру яких додано до Звіту Партії. Відомості щодо Кримської регіональної організації Партії (код ЄДРПОУ 25955177), Луганської регіональної організації Партії (код ЄДРПОУ 25876489) та Ялтинської міської організації Партії (код ЄДРПОУ 21708217) відсутні у Звіті Партії. Водночас, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань наявна інформація про ще 35 місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, та містять у своєму найменування попередню назву Партії - політична партія «Яблуко», відомості про які також не відображено у пункті 6 розділу «Загальні відомості» Звіту Партії за III квартал 2025 року, а саме: Дніпропетровська обласна регіональна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 25798772); Івано-Франківська обласна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 25802628); Миколаївська регіональна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 25878554); Тернопільська регіональна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 25935022); Рівненська обласна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 25950381); Новосанжарська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 25976794); Світловодська міська організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26008022); Октябрська районна в м. Полтаві організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26027172); Путильська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26034485); Сторожинецька районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26034597); Балаклійський районний осередок Харківської регіональної організації політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26065020); Балаклійський міський осередок Харківської регіональної політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26065037); Харківська районна організація політичної партії України «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26065480); Золочівська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26065505); Олександрійська міська партійна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26069578; Новомиргородська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26070375); Світловодська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26070386); Ленінська районна в м. Полтаві організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26089300); Полтавська міська організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26089322); Дергачівська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26104808); Ізюмська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26104837); Чугуївська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26106546); Чугуївська міська організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26106842); Богодухівська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26107058); Люботинська міська організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26107155); Вільшанська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26114824); Ульяновська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26114830); Бобринецька районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26114876); Олександрійська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26114899); Южненська міська організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 39250529); Алчевська міська організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 25991782); Донецька регіональна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26019468); Політична партія Севастопольська регіональна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26071641); Куп'янська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26107161); Осередок політичної партії «Яблуко» Велико - Бурлуцького району (код ЄДРПОУ 26107184).
Таким чином, до Звіту Партії за III квартал 2025 року не додано інформацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 38 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи. При цьому, 8 із 38 місцевих організацій станом на кінець звітного періоду знаходяться на тимчасово окупованих російською федерацією територіях та територіях активних бойових дій відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786, а саме: Алчевська міська організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 25991782); Донецька регіональна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26019468); Політична партія Севастопольська регіональна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26071641); Куп'янська районна організація політичної партії «Яблуко» (код ЄДРПОУ 26107161); Осередок політичної партії «Яблуко» Велико - Бурлуцького району (код ЄДРПОУ 26107184); Кримська регіональна організація політичної партії «Партія вільних демократів» (код ЄДРПОУ 25955177); Луганська регіональна організація політичної партії «Партія вільних демократів» (код ЄДРПОУ 25876489); Ялтинська міська організація політичної партії «Партія вільних демократів» (код ЄДРПОУ 21708217).
Водночас політична партія звільняється від встановленої законом відповідальності на підставі абзацу шостого пункту 8 розділу VI «Заключні положення» Закону за неподання відомостей від 8 місцевих організацій, які знаходяться на тимчасово окупованій території відповідно до переліку, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786.
Вимога подання Звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру місцевих організацій, які набули статусу юридичної особи до Реєстру встановлена статтею 17 Закону та Порядком подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого Наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 15.04.1021 за № 507/36129.
Організація доступу політичних партій та їх місцевих осередків до Реєстру визначається Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 508/36130 (далі - Порядок).
Відповідно до положень пункту 2 розділу 3 Порядку, Національним агентством на підставі листа - звернення від 24.07.2025 вх. № 109026/0/07-25 створено обліковий запис політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» в Реєстрі.
Розділом 4 Порядку передбачено, що доступ місцевих організацій політичної партії, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи, до Реєстру POLITDATA здійснюється через електронний кабінет зазначеної місцевої організації.
Доступ до електронного кабінету місцевим організаціям політичної партії в Реєстрі надає керівник або уповноважена особа політичної партії.
Відповідно до пункту 3 розділу 4 Порядку, для організації доступу до електронного кабінету місцевої організації політичної партії, керівник (уповноважена особа) політичної партії наповнюють Реєстр даними про місцеву організацію політичної партії та її керівника (уповноважених осіб).
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , як Голові комісії з припинення Партії, надано можливість наповнення Реєстру даними про місцеві організації Партії та її керівників або уповноважених осіб таких місцевих організацій, проте Звіт Партії за III квартал 2025 року подано без відомостей щодо 30-ти місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, що є грубим порушенням встановлених вимог щодо оформлення Звіту відповідно до абзаців другого та четвертого пункту 6 розділу III Порядку проведення перевірки звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 14.01.2021 № 6/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2021 за № 117/35739.
Таким чином, встановлено неповноту, що полягає у поданні Звіту без відомостей про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру 38 місцевих організацій Партії, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи, в порушення вимог частин дев'ятої, одинадцятої та тринадцятої статті 17 Закону та пунктів 1-6 розділу IV Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129.
Крім того, згідно з відомостями Автоматизованої системи виконавчого провадження Міністерства юстиції України (https://asvpweb.minjust.gov.Ua/#/search-debtors) 05.05.2025 приватним виконавцем виконавчого округу Житомирської області Волковою Є.О. відкрито виконавче провадження ВП № 77981681 з примусового виконання Наказу №906/1341/15, виданого 21.10.2015 Господарським судом Житомирської області, про стягнення з Житомирської регіональної організації Партії (код ЄДРПОУ 25923059) заборгованості на користь Комунального підприємства «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради. Національним агентством 02.10.2025 за вих. № 50-23/80937-25 на адресу приватного виконавця виконавчого округу Житомирської області Волкової Є.О. направлено запит щодо отримання інформації по встановленому вище факту. Листом від 03.10.2025 № 63901 (вх. № 134804/0/07-25 від 08.10.2025) приватним виконавцем виконавчого округу Житомирської області Волковою Є.О. надано інформацію, згідно з якою сума стягнення за виконавчим документом складає 4352,84 грн. Проте у розділі IV «ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ФІНАНСОВОГО ХАРАКТЕРУ» Звіту Житомирської регіональної організації Партії (код ЄДРПОУ 25923059) відомості щодо наявних фінансових зобов'язань перед Комунальним підприємством «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради у розмірі 4352,84 грн. відсутні.
Відповідно до пункту 4 частини 11 статті 17 Закону Звіт Партії обов'язково включає розділ «Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду», в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
З огляду на викладене, не відображення у розділі IV «ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ФІНАНСОВОГО ХАРАКТЕРУ» Звіту Житомирської регіональної організації Партії (код ЄДРПОУ 25923059) відомостей щодо наявних фінансових зобов'язань перед Комунальним підприємством «Житомиртеплокомуненерго» Житомирської міської ради у розмірі 4352,84 грн. є порушенням пункту 4 частини одинадцятої статті 17 Закону.
Виявлені порушення зафіксовано у Висновку про результати перевірки Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» (код ЄДРПОУ 21708217) за III квартал 2025 року від 02.01.2026 № 5, затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.01.2026 № 4/26, який опубліковано на офіційному веб сайті Національного агентства відповідно до відповідно до вимог частини 25 статті 17 Закону.
Як зазначалося, відповідальність за ст.212-21 КУпАП передбачена за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Суб'єкт правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, є спеціальним. Це особа, на яку законодавством покладено обов'язок передавати відповідні відомості, зафіксовані в звіті партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, в цьому.
Положеннями глави 2 КУпАП не визначено відповідальність юридичних осіб за будь-які адміністративні правопорушення, окрім адміністративної відповідальності за порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі - це встановлено ст. 14-2 КУпАП; диспозицією та санкцією ст.212-21 КУпАП не визначено, що суб'єктом відповідальності за цією нормою є юридична особа, в даному випадку політична партія; згідно зі ст.19 Закону якою передбачені заходи, які можуть вживатися до політичних партій, і серед них відсутні штрафні санкції, в тому числі штраф, як грошове стягнення, а можуть бути вжиті лише такі заходи, як попередження про недопущення незаконної діяльності та заборона політичної партії.
Частиною першою статті 27 КУпАП встановлено, що штраф є грошовим стягненням, що накладається на громадян, посадових та юридичних осіб за адміністративні правопорушення у випадках і розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП є керівник (уповноважена особа) політичної партії.
Суд зазначає, що уповноважена особа політичної партії представляє її у відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, в тому числі шляхом підписання документів від імені партії.
Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).
Відповідно до ЗУ «Про політичні партії в Україні» подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру до НАЗК є обов'язком уповноваженої особи політичної партії.
Враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа, якою підписано та подано Звіт до Національного агентства: Звіт Партії за III квартал 2025 року подано до Національного агентства через Реєстр 10 листопада 2025 року о 12:58 годині (унікальний ідентифікатор Звіту-5Е984D526F82F38F040000005811D8015С9F8В06) та підписано ОСОБА_1 , шляхом накладання кваліфікованого електронного підпису.
Повноваження Набокіної Н.А., як Голова комісії з припинення Партії підтверджуються Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 21.01.2026 за кодом доступу 54084408808 та копією Протоколу (Рішення) № І позачергового XVIII з'їзду політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» від 11.08.2021.
Положенням частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Таким чином, Набокіна Ніна Андріївна, як посадовою особою (Голова комісії з припинення Партії) порушила порядок подання Звіту Партії за III квартал 2025 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 21221 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, підтверджується матеріалами адміністративної справи, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 12.02.2026 № 50-32/71; звітом про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» (код ЄДРПОУ 21708217) за III квартал 2025 року; витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 30.10.2025 за кодом доступу 207926690631; відомостями з Автоматизованої системи виконавчого провадження; відомостями з Єдиного реєстру боржників; листом Національного агентства про надання інформації від 02.10.2025 № 50-23/80937-25; листом приватного виконавця від 03.10.2025 № 63901 (вх. № 13480/0/07-25 від 08.10.2025); висновком про результати перевірки Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру політичної партії політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» (код ЄДРПОУ 21708217) за III квартал 2025 року від 02.01.2026 № 5, затверджений наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 02.01.2026 №4/26; протоколом (Рішення) № 1 позачергового XVIII з'їзду політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» від 11.08.2021; статутом політичної партії «ПАРТІЯ ВІЛЬНИХ ДЕМОКРАТІВ» (код ЄДРПОУ 21708217), затвердженого зі змінами та доповненнями протоколом № від 20.11.2017; витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань від 21.01.2026 за кодом доступу 54084408808; наказом Національного агентства від 01.01.2025 № 1/25 «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції» листом Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 27.01.2026 № 50-21/4757-26; скріншотом вебсайту Національного агентства про виклик ОСОБА_1 ; листом Національного агентства про надання пояснень та складання протоколу від 06.02.2026 № 50-21/7133-26; скріншотом вебсайту Національного агентства про виклик ОСОБА_1 ; актом неявки ОСОБА_1 від 12.02.2026; листом щодо ознайомлення з протоколом про адміністративне правопорушення від 12.02.2026 № 50-21/8414-26.
Враховуючи обставини встановлені в ході розгляду адміністративних матеріалів, суд приходить до висновку, про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, які не викликають у суду сумнівів, оскільки вони є логічними, послідовними та узгоджуються з матеріалами справи.
Обставиною, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 суд враховує визнання вини та щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 суддя не вбачає.
Статтею 22 КУпАП встановлено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
За правовим змістом згаданої норми Закону, що у кожному конкретному випадку суд має вирішувати питання про визнання діяння малозначним, виходячи з того, що його наслідки не становлять великої суспільної небезпеки, не завдали або не здатні завдати значної шкоди суспільним або державним інтересам, правам та свободам інших осіб.
У відповідності до ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушниці, яка є особою похилого віку, пенсіонеркою, приймаючи до уваги її майновий стан, ступінь вини, наявність обставин, що пом'якшують відповідальність та відсутність обставин, які б обтяжували відповідальність, наявність обставин, які дають суду підстави вважати, що ОСОБА_1 не умисно вчинила вказане в протоколі адміністративне правопорушення, суддя вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ст.212-21 КУпАП за малозначністю і оголосити їй усне зауваження, оскільки діяння, вчинене нею хоча і містило в собі усі об'єктивні і суб'єктивні ознаки, що характеризують правопорушення, передбачене ст.212-21 КУпАП, але внаслідок всіх конкретних обставин воно не відповідало тій суспільній небезпечності, яка є типовою для цього виду правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.22, ст.212-21, ст.ст.279, 283 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст.212-21 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Придніпровський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: В. М. Олійник