Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Справа № 695/4912/25
номер провадження 2-о/695/58/26
30 березня 2026 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Ушакової К.М.,
за участю секретаря судового засідання - Демченко Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ, заінтересована особа - КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЧЕРКАСЬКЕ ОБЛАСНЕ ОБ'ЄДНАНЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ», про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність,
ПІЩАНСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ звернулася до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність. Заява мотивована тим, що 09.02.2024 комісією з виявлення, обстеження та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна виконавчого комітету Піщанської сільської ради по АДРЕСА_1 виявлено нерухоме майно, яке має ознаки безхазяйного. Такий об'єкт має наступні характеристики: закінчений будівництвом об'єкт, нежитлове приміщення (громадський будинок - А-1, огорожа №1), загальною площею 172 кв.м. Згідно інформації наданої КП «Черкаське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» право власності на об'єкти нерухомого майна (нежитлове приміщення) за адресою: АДРЕСА_1 - не зареєстровано. Згідно відомостей з Єдиного реєстру об'єктів державної власності, які надані Управлінням забезпечення реалізації повноважень у Черкаській області регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях вказане вище майно не зареєстроване в даному реєстрі, тобто не належить до державної форми власності. 15 жовтня 2024 року державним реєстратором виконавчого комітету Піщанської сільської ради прийнято рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а відомості про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна були внесені до державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У газеті «Златокрай» було розміщено оголошення про виявлення і взяття на облік зазначеного вище безхазяйного майна, та про пошук його ймовірних власників. У 2024 році проведено інвентаризацію такого об'єкта нерухомості та виготовлено технічний паспорт на нього. Протягом року з моменту розміщення оголошення та взяття на облік нерухомого майна до Піщанської сільської ради та її виконавчого комітету з документами щодо права власності на виявлене майно ніхто не звертався.
Враховуючи викладене вище, ПІЩАНСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ просить передати ПІЩАНСЬКІЙ СІЛЬСЬКІЙ ТЕРИТОРІАЛЬНІЙ ГРОМАДІ, в особі ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ, у комунальну власність безхазяйне нерухоме майно, а саме: нежитлове приміщення (громадський будинок - А-1, огорожа №1), загальною площею 172 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 10.11.2025 відкрито провадження в даній справі та призначено розгляд справи здійснювати за правилами окремого провадження.
У судове засідання представник заявника ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ не з'явився. У матеріалах справи є клопотання про розгляд справи без участі її представника. Свої вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник заінтересованої особи КП «ЧЕРКАСЬКЕ ОБЛАСНЕ ОБ'ЄДНАНЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ» у судове засідання не з'явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Про причини неявки суд не повідомили.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що дана заява підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно акту обстеження нерухомого майна, що має ознаки безхазяйного по АДРЕСА_1 від 09.02.2024 вбачається, що було здійснено обстеження об'єкта, що має ознаки безхазяйного нерухомого майна, та знаходиться на території Пішанської сільської територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 . Об'єкт, що має ознаки безхазяйного нерухомого майна, має наступні характеристики: нежитлове приміщення має цегляні стіни, покрівля відсутня, вікна та двері відсутні, підлога земляна, комунікації відсутні. Зовнішня довжина будівлі 18,50 м., ширина 12 м., висота понад 3 м. Нежитлове приміщення зовні та в середині має незадовільний стан.
Відповідно до довідки КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «ЧЕРКАСЬКЕ ОБЛАСНЕ ОБ'ЄДНАНЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ» №21/4 від 21.03.2024 станом на 01.01.2013 право власності на об'єкти нерухомого майна (нежитлове приміщення) за адресою: АДРЕСА_1 - не зареєстровано.
Згідно відомостей з єдиного реєстру об'єктів державної власності, які надані УПРАВЛІННЯМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ПОВНОВАЖЕНЬ У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ РЕГІОНАЛЬНОГО ВІДДІЛЕННЯ ФОНДУ ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ ПО КИІВСЬКІЙ, ЧЕРКАСЬКІЙ ТА ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ОБЛАСТЯХ №47-12.04-1195 від 22.04.2024 нежитлове приміщення по АДРЕСА_1 не зареєстроване в даному реєстрі, тобто не належить до державної форми власності.
Відповідно до витягу з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про присвоєння адрес Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва від нежитлове приміщення розташоване по АДРЕСА_1 .
Рішенням ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСКОЇ РАДИ ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ про затвердження актів обстеження нерухомого майна, що має ознаки безхазяйного №16-13 від 25.09.2024 було затверджено акт обстеження нерухомого майна, що має ознаки безхазяйного по АДРЕСА_1 . від 09.02.2024.
Рішенням ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСКОЇ РАДИ ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 27.09.2024 №58-10/VIII нежитлове приміщення, власник якого не встановлений, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , взято на облік громади, як безхазяйне нерухоме майно.
15 жовтня 2024 року були внесені відомості про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, а саме:нежитлового приміщення (громадський будинок - А-1, огорожа №1), загальною площею 172 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1 , про що сформовано витяг за номером №399266024.
У газеті «ЗЛАТОКРАЙ» від 17.10.2024 №42 (12460) було розміщено оголошення про виявлення і взяття на облік зазначеного вище безхазяйного майна, та про пошук його ймовірних власників.
31 липня 2024 року виготовлено технічний паспорт на нежитлове приміщення, яке знаходиться по АДРЕСА_1 ..
Відповідно до ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафiв.
У рішенні «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 (п. 53) Європейський Суд з прав людини наголошує, що правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес». Позбавлення майна може бути виправданим лише у випадку, якщо буде показаний, inter alia, «інтерес суспільства» та «умови, передбачені законом». Більше того, будь-яке втручання у право власності обов'язково повинно відповідати принципу пропорційності. Як неодноразово зазначав Суд, «справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини.
Також Європейський суд з прав людини у своїй практиці звертав увагу, що при визначенні суспільних інтересів завдяки безпосередньому знанню суспільства та його потреб національні органи мають певну свободу розсуду, оскільки вони першими виявляють проблеми, які можуть виправдовувати позбавлення власності в інтересах суспільства та знаходять засоби для їх вирішення (вказане випливає зі змісту рішень у справах «Хендісайд проти Сполученого Королівства» від 7 грудня 1976 року, «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» від 21 січня 1986 року).
За приписами ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституціїі законів України.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Відповідно до ч. 14 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність (ч. 2ст. 335 ЦК України).
Згідно ст. 333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Таким чином у судовому засіданні встановлено, що нежитлове приміщення (громадський будинок - А-1, огорожа №1), загальною площею 172 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1 , є безхазяйним майном, і з дня взяття його на облік минуло більше одного року, а тому суд приходить до висновку, що заява ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ про передачу його у комунальну власність підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 293, 294, 299, 300 ЦПК України, суд
заяву ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ (місцезнаходження: вул. Шеремета Руслана 98А, с. Піщане, Золотоніський р-н, Черкаська обл.; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 26358963), заінтересована особа - КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ЧЕРКАСЬКЕ ОБЛАСНЕ ОБ'ЄДНАНЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ» (місцезнаходження: вул. Університетська 33/1, м. Черкаси; ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 03357139), про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність задовольнити.
Передати ПІЩАНСЬКІЙ СІЛЬСЬКІЙ ТЕРИТОРІАЛЬНІЙ ГРОМАДІ, в особі ПІЩАНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ЗОЛОТОНІСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ, у комунальну власність безхазяйне нерухоме майно, а саме:нежитлове приміщення (громадський будинок - А-1, огорожа №1), загальною площею 172 кв.м., що знаходиться по АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення у порядку, встановленому чинним законодавством.
Суддя К. М. Ушакова