Справа № 553/4114/25
Провадження № 3/553/27/2026
Іменем України
30.03.2026м. Полтава
Суддя Подільського районного суду міста Полтави Подмаркова Ю.М., за участю: секретаря судових засідань - Мороза Ю.С., представника Полтавської митниці - Крилова О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Полтавської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в Черкаській області, місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за частиною 2 статті 483 Митного кодексу України,-
30.09.2025 до Подільського районного суду міста Полтави надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України, а саме: протокол № 0111/UA80600/2025.
01.07.2025 до Подільського районного суду міста Полтави надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України, а саме: протокол № 0077/UA80600/2025.
30.12.2025 до Подільського районного суду міста Полтави надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України, а саме: протокол № 0134/UA80600/2025, № 0135/UA80600/2025.
Постановою від 07.01.2026 матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності № 553/4114/25 (провадження № 3/553/27/2026) стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України, № 553/2762/25 (провадження № 3/553/52/2026) стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України, № 553/5515/25 (провадження № 3/553/124/2026) стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 483 та № 553/5516/25 (провадження № 3/553/125/2026) стосовно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України, об'єднано в одне провадження, присвоєно номер 553/4114/25 (провадження № 3/553/27/2026).
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0111/UA806000/2025 від 07.08.2025, вбачається, що Полтавською митницею проводилася перевірка законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» (ЄДРПОУ 44793055).
В ході проведення перевірки встановлений факт ввезення 09.09.2023 громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля марки MAZDA 2, номер кузова НОМЕР_2 , 2007 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації - LT) через пункт пропуску "Яготин - Дорогуск" Волинської митниці як гуманітарної допомоги.
Згідно листа Волинської митниці від 06.03.2025 № 7.3-1/23-01/7/2830 як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля MAZDA 2, номер кузова НОМЕР_2 , 2007 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації - LT) ОСОБА_1 надано наступні документи: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 09.09.2023, де в розділі 6 «Отримувач» вказано Благодійну організацію «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» (ЄДРПОУ 44793055); в розділі 9 «Вид допомоги» зазначено транспортний засіб: MAZDA 2, номер кузова НОМЕР_2 ; лист Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» (ЄДРПОУ 44793055) б/н.
В ході проведення відповідних перевірочних заходів на адресу Полтавської митниці надійшов лист ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.04.2025 № 819/3778/бдр, згідно якого митницю було повідомлено, що автомобіль MAZDA 2, номер кузова НОМЕР_2 , 2007 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації - LT), відомості щодо реєстрації даного транспортного засобу відсутні. Також, згідно відповіді Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» (ЄДРПОУ 44793055) від 11.04.2025 гр. ОСОБА_1 не є волонтером Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука», даний транспортний засіб не замовлявся та не очікувався, крім того Благодійна організація «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» використовує інший бланк, печатку і підпис.
Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Полтавської митниці від 25.07.2025 № 15/15-01/5101, вартість подібного транспортного засобу MAZDA 2, 2007 р.в., станом на 09.09.2023 становить 27 402,70 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: автомобіль MAZDA 2, номер кузова НОМЕР_2 , 2007 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_3 (країна реєстрації - LT), шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 09.09.2023, яка містить неправдиві відомості щодо одержувача.
Відповідно до інформації, наявної в реєстрі порушників митних правил бази даних ЄАІС Держмитслужби та АСМО «Інспектор», громадянин ОСОБА_1 протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 Митного кодексу України у справах про порушення митних правил від 17.04.2024 №№ 0058/11000/2024, 0059/11000/2024 (постановами Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 17.10.2024 у справах №№ 203/2788/24, 203/2789/24, постанови набрали законної сили 29.10.2024).
Вказані дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України.
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0077/UA806000/2025 від 03.06.2025, вбачається, що Полтавською митницею проводилася перевірка законності ввезення на митну територію України транспортного засобу у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу військової частини НОМЕР_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ).
В ході проведення перевірки встановлений факт ввезення 30.07.2022 громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля NISSAN NAVARA, кузов № НОМЕР_6 , реєстраційний № НОМЕР_7 (країна реєстрації - LT) через пункт пропуску "Устилуг - Зосин" митного поста «Устилуг» Волинської митниці як гуманітарної допомоги.
Як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля NISSAN NAVARA, кузов № НОМЕР_6 , реєстраційний № НОМЕР_7 ОСОБА_1 серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 30.07.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано військова частина НОМЕР_4 та лист військової частини НОМЕР_4 без номера та дати.
В ході проведення відповідних перевірочних заходів на адресу Полтавської митниці надійшов лист від ІНФОРМАЦІЯ_3 від 20.03.2025 № 829/1187, яким на митницю надано відповідь військової частини НОМЕР_4 (лист від 14.03.2025 за № 17/214/АС), відповідно до якого автомобіль NISSAN NAVARA, кузов № НОМЕР_6 , реєстраційний № НОМЕР_7 , військова частина НОМЕР_4 не отримувала, на балансі військової частини НОМЕР_4 не перебував та не перебуває, будь-яка інформація стосовно даного транспортного засобу відсутня. Інформація щодо відправлення листів про очікування транспортних засобів як гуманітарна допомога від військової частини НОМЕР_4 на адресу Державної митної служби, відсутня.
Додатково ІНФОРМАЦІЯ_4 в листі від 07.05.2025 № 829/2492 повідомлено, що згідно з базами уніфікованої електронної об'єднаної системи зареєстрованих транспортних засобів Збройних Сил України дані щодо реєстрації автомобіля NISSAN NAVARA, кузов № НОМЕР_6 , реєстраційний № НОМЕР_7 , відсутні.
Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Полтавської митниці від 28.04.2025 № 15/15-01/2782, вартість подібного транспортного засобу NISSAN NAVARA, 2000 року виготовлення, станом на 30.07.2022 становить 99 890,55 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: автомобіль NISSAN NAVARA, кузов № НОМЕР_6 , реєстраційний № НОМЕР_7 (країна реєстрації - LT), шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 30.07.2022 та лист військової частини НОМЕР_4 без номера та дати, що містять неправдиві відомості щодо одержувача.
Відповідно до інформації наявної у базі даних модуля «Провадження в справах про порушення митних правил» автоматизованої системи митного оформлення "Інспектор" та згідно з інформацією Єдиного державного реєстру судових рішень ОСОБА_1 протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 Митного кодексу України у справах про порушення митних правил від 17.04.2024 №№ 0056/11000/24, 0057/11000/24, 0058/11000/2024, 0059/11000/2024 (постановами Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 24.07.2024 у справах №№ 203/2681/24, 203/2682/24 та від 17.10.2024 у справах №№ 203/2788/24, 203/2789/24, постанови набрали законної сили 06.08.2024 та 29.10.2024 відповідно).
Вказані дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України.
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0134/UA806000/2025 від 16.10.2025, вбачається, що Полтавською митницею проводилася перевірка законності ввезення на митну територію України транспортного засобу у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу військової частини НОМЕР_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ).
В ході проведення перевірки встановлений факт ввезення 07.10.2022 громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля «OPEL ZAFIRA», кузов № НОМЕР_8 , реєстраційний № НОМЕР_9 , через пункт пропуску "Устилуг - Зосин" митного поста «Устилуг» Волинської митниці як гуманітарної допомоги.
Як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля «OPEL ZAFIRA», кузов № НОМЕР_10 , реєстраційний № НОМЕР_9 , ОСОБА_1 серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 07.10.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано військова частина НОМЕР_4 .
В ході проведення відповідних перевірочних заходів на адресу Полтавської митниці надійшов лист від ІНФОРМАЦІЯ_5 від 02.10.2025 № 819/8847/бдр, яким на Полтавську митницю повідомлено, що згідно з базою даних уніфікованої електронно-облікової системи Збройних Сил та доповіді командира військової частин НОМЕР_4 відомості щодо реєстрації автомобіля «OPEL ZAFIRA», кузов № НОМЕР_10 , реєстраційний № НОМЕР_9 , відсутні, та додаток до вказаного листа - лист військової частини від 24.09.2025 № 1207/17/681/АС - де вказано, що зазначений автомобіль військова частина НОМЕР_4 не отримувала.
Згідно службової записки управління контролю та адміністрування митних платежів Полтавської митниці від 29.08.2025 № 15/15-01/5982, вартість подібного транспортного засобу «OPEL ZAFIRA», 2000 року виготовлення, станом на 07.10.2022 становить 25 253,76 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар: автомобіль «OPEL ZAFIRA», кузов № НОМЕР_10 , реєстраційний № НОМЕР_9 , шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 07.10.2022, що містить неправдиві відомості щодо одержувача.
Відповідно до інформації наявної у базі даних модуля «Провадження в справах про порушення митних правил» автоматизованої системи митного оформлення "Інспектор" та згідно з інформацією Єдиного державного реєстру судових рішень ОСОБА_1 протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою статті 483 Митного кодексу України у справах про порушення митних правил від 17.04.2024 №№ 0058/11000/2024, 0059/11000/2024 (постановами Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 17.10.2024 у справах №№ 203/2788/24, 203/2789/24, постанови набрали законної сили 29.10.2024).
Вказані дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України.
Згідно протоколу про порушення митних правил № 0135/UA806000/2025 від 16.10.2025, вбачається, що Полтавською митницею проводилася перевірка законності ввезення на митну територію України транспортного засобу у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу військової частини НОМЕР_11 (ЄДРПОУ НОМЕР_12 , АДРЕСА_3 ).
В ході проведення перевірки встановлений факт ввезення 09.12.2022 громадянином України ОСОБА_1 на митну територію України автомобіля «CITROEN С8», кузов № НОМЕР_13 , реєстраційний № НОМЕР_14 (країна реєстрації - Литва) через пункт пропуску «Рава - Руська - Хребенне» митного поста «Рава - Руська» Львівської митниці як гуманітарної допомоги.
Як підставу для ввезення на митну територію України автомобіля ««CITROEN С8», кузов № НОМЕР_13 , реєстраційний № НОМЕР_14 ОСОБА_1 серед інших документів, надано декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 09.12.2022, де в розділі 6 «Отримувач» вказано 79 ОДШБ 1 батальйон 2 рота (військова частина НОМЕР_11 ).
В ході проведення відповідних перевірочних заходів на запит Полтавської митниці надійшов лист від ІНФОРМАЦІЯ_5 від 09.10.2025 № 819/9080/бдр, яким Полтавську митницю повідомлено, що згідно з базою даних уніфікованої електронно-облікової системи Збройних Сил та доповіді командира військової частини НОМЕР_11 відомості щодо реєстрації автомобіля «CITROEN С8», кузов № НОМЕР_13 , реєстраційний № НОМЕР_14 , відсутні, та додаток до вказаного листа - лист військової частини від 07.10.2025 № 642/23063 - що зазначений автомобіль на адресу військової частини НОМЕР_11 не надходив.
Згідно з службовою запискою управління контролю та адміністрування митних платежів Полтавської митниці від 10.10.2025 № 15/15-01/7074 вартість подібного транспортного засобу CITROEN C8, 2002 року виготовлення, станом на 09.12.2022 становить 65 386,93 грн.
Таким чином, громадянин України ОСОБА_2 перемістив через митний кордон України з приховуванням від митного контролю товар, автомобіль «CITROEN С8», кузов № НОМЕР_13 , реєстраційний № НОМЕР_14 , шляхом подання до митного органу, як підставу для переміщення товарів документів: декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 09.12.2022, що містить неправдиві відомості щодо одержувача.
Відповідно до інформації наявної у базі даних модуля «Провадження в справах про порушення митних правил» автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» (далі АСМО «Інспектор») встановлено, що громадянина ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених частиною першою статті 483 Митного кодексу України у справах про порушення митних правил від 17.04.2024 №№ 0058/11000/2024, 0059/11000/2024, а також відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що постановами Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 17.10.2024 у справах №№ 203/2788/24, 203/2789/24 громадянина ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні вказаних правопорушень та притягнуто до адміністративної відповідальності (постанови набрали законної сили 29.10.2024).
Вказані дії кваліфіковано за ч. 2 ст. 483 Митного кодексу України.
Ознайомившись з матеріалами, дійшов наступного:
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП та ст. ст. 486, 487, 489 МК України, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, в тому числі, про порушення митних правил, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 483 МК України відповідальність настає за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості вчинені особою, яка протягом року притягувалася до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Відповідно до вимог ст. 494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа митного органу, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Протокол про порушення митних правил повинен містити такі дані: 1) дату і місце його складення; 2) посаду, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол; 3) необхідні для розгляду справи відомості про особу, яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, якщо її встановлено; 4) місце, час вчинення, вид та характер порушення митних правил; 5) посилання на статтю цього Кодексу, що передбачає адміністративну відповідальність за таке порушення; 6) прізвища та адреси свідків, якщо вони є; 7) відомості щодо товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення та документів, вилучених згідно із статтею 511 цього Кодексу; 8) інші необхідні для вирішення справи відомості.
Протокол підписується посадовою особою, яка його склала. Якщо при складенні протоколу була присутня особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, протокол підписується і цією особою, а за наявності свідків - і свідками.
Якщо особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, відмовляється підписати протокол, до протоколу вноситься відповідний запис. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, має право дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу, а також письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу. Власноручно викладені цією особою пояснення додаються до протоколу, про що до протоколу вноситься відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення.
У разі складення протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, роз'яснюються її права, передбачені статтею 498 цього Кодексу, та повідомляється про можливість припинення провадження у справі про порушення митних правил шляхом компромісу, про що до протоколу вноситься відмітка, яка підписується цією особою.
У разі потреби в протоколі зазначаються також місце, дата і час розгляду справи про порушення митних правил.
Протокол складається у двох примірниках, один з яких вручається під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил.
У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, одержати примірник протоколу до протоколу вноситься відповідний запис, який підписується посадовою особою митного органу, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, після чого зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митних органах адресою (місце проживання або фактичного перебування).
Аналогічні положення закріпленні у ст. ст. 254, 256 КУпАП.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта, висновком правовласника про наявність або відсутність порушення прав інтелектуальної власності; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами, транспортними засобами комерційного призначення - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
В силу вимог ст. 508 МК України у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи. До процесуальних дій належать: 1) складення протоколу про порушення митних правил; 2) опитування осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб; 3) витребування документів, необхідних для провадження у справі про порушення митних правил, або належним чином завірених їх копій чи витягів з них; 4) тимчасове вилучення товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, та документів на них; 5) митне обстеження; 6) пред'явлення товарів, транспортних засобів і документів для впізнання; 7) експертиза; 8) взяття проб та зразків для проведення дослідження (аналізу, експертизи).
Під час проведення процесуальних дій, зазначених у пунктах 2, 4-6, 8 частини другої цієї статті, складаються протоколи, форми яких встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Згідно з вимогами ст. ст. 509, 510 МК України посадова особа митного органу, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил, може опитувати особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також свідків, інших осіб. Особи, які викликаються для опитування, повинні з'явитися на виклик митного органу і правдиво повідомити все, що їм відомо про обставини, які стосуються справи про порушення митних правил. Особи, які підлягають опитуванню у справі, викликаються повісткою, яка вручається їм під розписку, або телефонограмою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв'язку. У повістці зазначаються прізвище, ім'я, по батькові особи, яка викликається для опитування, посада, прізвище, ім'я, по батькові посадової особи митного органу, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил, місце та час явки. Про проведення опитування складається протокол за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Крім того, посадова особа митного органу, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил, може витребувати документи, необхідні для розгляду справи, у тому числі матеріали фото- і кінозйомки, звуко- і відеозапису, інформаційних баз та банків даних, а також інші носії інформації.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Встановлено, що протокол про порушення митних правил складений з порушенням вимог ст. 494 МК України, а матеріали справи оформленні неналежним чином.
Зокрема, протоколи про порушення митних правил складені у відсутності особи, яка притягується до відповідальності. У той час, як МК України та КУпАП не передбачено випадків складення протоколу у відсутності особи, яка притягується до відповідальності.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази належного повідомлення особи про необхідність з'явитись для складення протоколів та відібрання пояснень.
Протоколи не підписані особою та у протоколах відсутній запис про те, що особа, відносно якої складений протокол відмовилась від їх підпису.
Крім того, протоколи всупереч вимогам ч. ч. 7, 8 ст. 494 МК не вручені під розписку особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил та у них відсутній запис, який підписується посадовою особою органу доходів і зборів, яка склала протокол, та свідками, якщо вони є, про відмову особи від одержання примірників протоколів. Лише у разі відмови особи від одержання примірника протоколу, зазначений примірник протягом трьох робочих днів надсилається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, за повідомленою нею або наявною в митниці адресою.
Також, в матеріалах справи відсутні докази отримання ОСОБА_1 протоколів про порушення митних правил.
Скрін текстових повідомлень, направлених невідомій особі у месенджері "Вайбер" не може вважатися належним доказом вручення протоколу та роз'яснення прав особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки не можливо ідентифікувати як особу, яка надсилає повідомлення так і особу, яка їх отримує. Окрім того, такого способу вручення не передбачено МК України та КУпАП.
Відтак, особі не роз'яснено права передбачені ст. 498 МК України, та не повідомлено про можливість припинення провадження у справі про порушення митних правил шляхом компромісу, про що до протоколу вноситься відмітка, яка підписується цією особою.
Згідно з вимогами ст. 508 МК у справі про порушення митних правил процесуальні дії проводяться з метою отримання доказів, необхідних для правильного вирішення цієї справи. До процесуальних дій належать, у тому числі опитування осіб, які притягаються до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, свідків, інших осіб.
В силу вимог ч. ч. 3-5 ст. 509 МК особи, які підлягають опитуванню у справі, викликаються повісткою, яка вручається їм під розписку, або телефонограмою, телеграмою чи за допомогою інших засобів зв'язку.
Про проведення опитування складається протокол за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Разом з тим, посадовою особою, митного органу не опитану особу стосовно якої складено протоколи, належним чином не встановлено даних про особу ОСОБА_1 .
Таким чином, посадовими особами митного органу недотримано процесуальних норм Закону, які виразились у неналежному оформленні протоколів про порушення митних правил, складенні протоколів у відсутності ОСОБА_1 без неналежного повідомлення її про необхідність з'явитись для оформлення протоколу, відсутні докази вручення копії складених протоколів ОСОБА_1 та не роз'ясненні прав передбачених законом.
Відтак, ОСОБА_1 не мав можливості належним чином ознайомитися з протоколами та доказами проти нього, оцінити їх і розробити ефективну юридичну стратегію свого захисту.
З позиції ЄСПЛ, ці дії свідчать про порушення права мати адекватні час та засоби для підготовки захисту, гарантованого пунктом 1 статті 6 Конвенції у поєднанні з підпунктом «b» пункту 3 статті 6 Конвенції.
Згідно з вимогами ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
В силу вимог ч.1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини від 04 листопада 1950 року, кожна людина має право при визначенні її громадянських прав і обов'язків або будь-якого обвинувачення проти неї на справедливий і відкритий розгляд впродовж розумного терміну незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.
Таким чином, зазначена міжнародно-правова норма гарантує кожній людині справедливий розгляд її справи незалежним і безстороннім судом, створеним відповідно до закону.
Відсутність вищенаведених даних не дає можливості повно та об'єктивно розглянути дану справу та прийняти будь-яке з можливих рішень за результатами розгляду справи про порушення митних правил.
Отже, у розпорядження суду митним органом не надано жодних даних проте, що ОСОБА_1 відомо про проведення перевірки та складання відносно нього протоколів про порушення митних правил й притягнення до відповідальності за порушення митних правил, доказів того, що він ознайомлений з правами, передбаченими чинним законодавством України, йому забезпечено можливість надати пояснення з викладених у протоколі обставин та здійснювати належним чином захист своїх прав та інтересів, що є неприпустимим.
Більш того, Полтавською митницею під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» (ЄДРПОУ 44793055), (протокол № 0111/UA806000/2025 від 07.08.2025) Полтавською митницею на адресу ОСОБА_3 направлений лист № 7.29-1/20-01/10/1139 з метою перевірки отримання транспортного засобу марки MAZDA 2, номер кузова НОМЕР_2 , реєстраційний номер № НОМЕР_3 (країна реєстрації - LT).
Згідно наданої відповіді від 11.04.2025, ОСОБА_4 повідомив, що він є бувшим керівником Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука», станом на 11.04.2025 фондом керує волонтерка ОСОБА_5 , тобто, до матеріалів справи не долучено доказів перевірки відповідної інформації, а саме про направлення запиту до Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» та відповіді Благодійної організації «Благодійний фонд «Імені Олександра Калинчука» стосовно транспортного засобу марки MAZDA 2, номер кузова НОМЕР_2 , реєстраційний номер № НОМЕР_3 (країна реєстрації - LT).
Також, Полтавською митницею під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортних засобів у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу військової частини НОМЕР_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ), (протокол № 0077/UA806000/2025 від 03.06.2025) Полтавською митницею на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 направлений лист № 7.23-1/20-01/8.2/843 від 26.02.2025 з метою перевірки отримання, зокрема, транспортного засобу марки NISSAN NAVARA, кузов № НОМЕР_15 , реєстраційний № НОМЕР_7 (країна реєстрації - LT), в даному запиті Полтавською митницею вказано номер кузова як № НОМЕР_15 , тоді як в Декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 30.07.2022 у графі 9 «Вид допомоги» вказано «VIN: НОМЕР_6 », тобто фактично перевірка військовою частиною НОМЕР_4 та ІНФОРМАЦІЯ_4 проведена щодо транспортного засобу з іншим номером кузова.
Також, Полтавською митницею під час проведення перевірки законності ввезення на митну територію України транспортного засобу «OPEL ZAFIRA», кузов № НОМЕР_8 , реєстраційний № НОМЕР_9 , у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу військової частини НОМЕР_4 (ЄДРПОУ НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ), (протокол № 0134/UA806000/2025 від 16.10.2025), проведена перевірка щодо транспортного засобу «OPEL ZAFIRA» з номером кузова № НОМЕР_8 , тоді як в витягу з АСМО Інспектор номер кузова транспортного засобу «OPEL ZAFIRA» зазначено як № НОМЕР_16 , тобто перевірка проведена стосовно транспортного засобу з іншим номером кузова.
Також, Полтавською митницею проведена перевірка законності ввезення на митну територію України транспортного засобу «CITROEN С8», кузов № НОМЕР_13 , реєстраційний № НОМЕР_14 , у якості гуманітарної допомоги зі звільненням від сплати обов'язкових митних платежів на адресу військової частини НОМЕР_11 (ЄДРПОУ НОМЕР_12 , АДРЕСА_3 ), (протокол № 0135/UA806000/2025 від 16.10.2025), тоді як в декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 09.12.2022, в розділі 6 «Отримувач» вказано «військова частина НОМЕР_17 ОДШБ 1 батальйон 2 рота», в витягу з АСМО Інспектор отримувачем також зазначено «військова частина НОМЕР_17 ОДШБ 1 батальйон 2 рота», тобто Полтавською митницею не долучено до матеріалів справи будь-якого доказу про те, що військова частина НОМЕР_17 ОДШБ 1 батальйон 2 рота є військовою частини НОМЕР_11 чи входить до її складу.
За вказаних обставин, суд вважає, що наявні недоліки є підставою для повернення справи на додаткову перевірку для їх усунення.
При цьому, суд звертає увагу, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказу у справі, але й актом обвинувачення, суть якого має бути доведена до відома особи, яка притягується до відповідальності.
Встановлені судом недоліки позбавляють можливості повно, всебічно й справедливо розглянути дану справу по суті з дотриманням вимог, встановлених ст. ст. 486, 489 МК України, прийняти законне та обґрунтоване рішення, а тому матеріали справи про порушення митних правил, підлягають поверненню до Полтавської митниці для усунення вищевказаних недоліків шляхом виконання процесуальних дій, передбачених ст. 508 МК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. 527 МК України,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 483 МК України (протокол № 0111/UA806000/2025 від 07.08.2025, протокол № 0077/UA806000/2025 від 03.06.2025, протокол № 0134/UA806000/2025 від 16.10.2025, протокол № 0135/UA806000/2025 від 16.10.2025) повернути до Полтавської митниці (м. Полтава, вул. Героїв «Азову», буд. 28) - на додаткову перевірку.
При проведенні додаткової перевірки уповноваженим працівникам Полтавської митниці у встановленому законодавством порядку необхідно вжити заходів щодо усунення недоліків, допущених при складенні протоколів.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.М. Подмаркова