Справа № 645/5843/25
Провадження №2/524/1545/26
31.03.2026 року Автозаводський районний суд міста Кременчука у складі: головуючого - судді Нестеренка С.Г., за участі секретаря судового засідання Бельченко Н.Л., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кременчук цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів ,-
29 серпня 2025 року позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернувся до Немишлянського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів. Ухвалою Немишлянського районного суду м. Харкова матеріали позовної заяви передані за підсудністю до Новобаварського районного суду м. Харкова. Ухвалою судді від 22 вересня 2025 року матеріали справи передано за підсудністю до Крюківського районного суду м. Кременчука.
21 листопада 2025 року до Автозаводського районного суду м. Кременчука надійшли матеріали справи за підсудністю з Крюківського районного суду м. Кременчука.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 19 жовтня 2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до п. 36 Порядку (у редакція, яка діяла на момент звернення Відповідача до Позивача) Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
На підставі поданих відповідачем документів позивачем було призначено допомогу відповідачу на період з 01.10.2021 по 31.03.2022 у розмірі 1010,00 грн. щомісячно, що підтверджується рішенням від 27.10.2021.
У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму було проведено перерахунок допомоги, після чого її розмір з 01.12.2021 по 31.03.2022 склав 1118, 00 грн. на місць.
Внаслідок запровадження в Україні воєнного стану виплату допомоги було продовжено з 01.04.22 року у розмірі 1118,00 грн. щомісячно.
07 лютого 2023 відповідач ОСОБА_1 подала заяву про призупинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям у зв'язку з становленням батьківства.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 14 грудня 2021 року Новобаварським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Харкові Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Харкків) батьком дитини ОСОБА_2 записано ОСОБА_3 .
З огляду на те, що відповідач не мала права на отримання відповідних видів допомог, то надмірно виплачені суми допомоги підлягають поверненню до Державного бюджету України.
Позивач зазначає, що право відповідача на отримання допомоги за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 не встановлено, внаслідок чого виникла переплата бюджетних коштів у розмірі 15652,00 грн.
Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем допомоги самостійно; за згодою отримувача допомоги у повному обсязі за рахунок наступних виплат допомоги; за рішенням органу соціального захисту населення за рахунок сум наступних виплат допомоги в розмірі, що не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги.
В добровільному порядку відповідач надмірно отримані суми допомоги не повернула, а тому позивач змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав, просить стягнути надмірно отримані кошті.
Ухвалою судді від 29 грудня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження по справі.
31 березня 2026 року ухвалою суду постановлено провести заочний розгляд справи.
Представник позивача Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради Самойленко П.С. просив розглянути справу за їх відсутності, позов підтримав, проти заочного розгляду справи не заперечували, про що надали заяву.
Відповідач ОСОБА_1 повторно не прибула в судове засідання, про час, дату та місце судового засідання повідомлена належним чином, засобами рекомендованого поштового зв'язку, про причини неявки суд не повідомила та не подавала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Суд дійшов висновку, що згідно ст. 280 ЦПК України необхідно провести заочний розгляд справи.
На підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступне.
19 жовтня 2021 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась до Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.
У своїй заяві № 973/5 від 19.10.2021 відповідач під розпис зобов'язалась повідомити органи праці та соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 36 Порядку (у редакція, яка діяла на момент звернення Відповідача до Позивача) Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
На підставі поданих відповідачем документів позивачем було призначено допомогу відповідачу на період з 01.10.2021 по 31.03.2022 у розмірі 1010,00 грн. щомісячно, що підтверджується рішенням позивача від 27.10.2021.
У зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму було проведено перерахунок допомоги, після чого її розмір з 01.12.2021 по 31.03.2022 склав 1118, 00 грн. на місць.
Розпорядженнями Управління внаслідок запровадження в Україні воєнного стану зроблено перерахунок та продовжено з 01.04.22 року виплату державної соціальної допомоги одиноким матерям в розмірі 1118,00 грн. щомісячно.
07 лютого 2023 відповідач ОСОБА_1 подала заяву про призупинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям у зв'язку з становленням батьківства.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 14 грудня 2021 року Новобаварським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Харкові Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Харкків) батьком дитини ОСОБА_2 записано ОСОБА_3 .
У зв'язку з несвоєчасним повідомленням інформації про встановлення батьківства за період з 01.01.2022 по 28.02.2023 року виникла переплата бюджетних коштів.
21 лютого 2025 року Управлінням соціального захисту населення надіслано відповідачу ОСОБА_1 повідомлення про відшкодування надміру нарахованих коштів, а саме коштів по державній допомозі одиноким матерям в розмірі 15652,00 грн.
У добровільному порядку сума надміру триманих коштів відповідачем не відшкодована.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.
Положеннями ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено категорії осіб, які мають право на допомогу на дітей одиноким матерям.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»).
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги позивачем відповідачу) визначає умови призначення і виплати такого виду державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченого Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» як, зокрема, допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до п. 49 Порядку № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, уповноважені органи: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Суми коштів, які підлягають поверненню, повертаються: отримувачем державної допомоги сім'ям з дітьми самостійно; за згодою отримувача державної допомоги сім'ям з дітьми у повному обсязі за рахунок її наступних виплат; за рішенням уповноваженого органу за рахунок сум наступних виплат державної допомоги сім'ям з дітьми у розмірі, який не перевищує 20 відсотків щомісячної суми призначеної допомоги. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.
Згідно із ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Тобто, механізм повернення надмірно сплачених сум допомоги передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини громадянина, а саме через його зловживання.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, тому з відповідача необхідно стягнути на користь позивача надмірно виплачені коштів допомоги одиноким матерям у розмірі 15652,00 грн.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 15, 16, 1212, 1215 ЦК України, ст. 4, 5, 10-13, 18, 76-81, 83, 133, 137, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280 - 282, 352, 354 ЦПК України, суд,-
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти у розмірі 15652 гривень 00 коп., а також кошти у повернення сплаченого судового збору у розмірі 3028 грн. 00 коп.
Позивач: Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, адреса: 61060, м.Харків, проспект Льва Ландау,48, код ЄДРПОУ: 03196653;
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ., фактичне місце проживання як ВПО за адресою: АДРЕСА_2 .
Повний текст заочного рішення виготовлено 31 березня 2026 року.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданої упродовж тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня розгляду заяви про перегляд заочного рішення у разі його нескасування. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя: